می‌صرفد یا نه؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث فنی و تخصصی مرتبط با خودرو و وسايل نقليه بحث و تبادل نظر کنيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, Mohsen1001, RAHVAR, شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2659
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 23 تیر 1388, 9:58 am
محل اقامت: روبروی شما
سپاس‌های ارسالی: 2234 بار
سپاس‌های دریافتی: 14097 بار

می‌صرفد یا نه؟

پست توسط RAHVAR »

تصویر
نکاتی درباره استفاده از رینگ اسپرتسایت گروه مجلات همشهری:همشهری تاکسی در شماره آذرماه خود درباره رینگ اسپرت نوشته است: همیشه اینسوال در ذهن طرفداران اسپرت کردن خودرو وجود دارد که به کار بردن رینگاسپرت خوب است یا نه. عده‌ای هم در این میان کاری به مثبت یا منفی بودنپاسخ سوالاتی از این دست ندارند و کار خودشان را انجام می‌دهند. آنها ازپرداخت هر هزینه‌ای برای زیباترکردن خودروشان رویگردان نیستند و برایشاناصل، درخشش خودروست نه چیز دیگری. اما پیش از پاسخ به سوالی که ابتدای اینمطلب مطرح شده باید به این نکته اشاره کنیم که کمپانی‌های بزرگ خودروسازیجهان همیشه استانداردها را رعایت می‌کنند و اگر قرار باشد مدل اسپرت یکخودرو نیز وارد بازار شود، خودشان این کار را انجام می‌دهند. پس رعایتاستاندارد همیشه مقدم بر همه چیز است.
اما رینگ اسپرت صرف‌نظر از اینکه می‌تواند بر وجه زیبایی خودرو بیفزاید، معایبی دارد که به بعضی از آنها اشاره می‌کنیم:

افزایش مصرف سوخت
اگربه خودروهایی که در مسیرهای جاده‌ای تردد دارند، توجه کرده‌ باشید یا آنگروه از خودروها را که در پیست مسابقه شرکت می‌کنند، مدنظر قرار دهید،خواهید دید که رینگ اسپرت برایشان بسیار الزامی است. پهن بودن لاستیک اینامکان را فراهم می‌کند که در پیچ‌ها و مسیرهایی از این دست بهتر بتوانندخودرو را کنترل کنند. اما سوال این است که خودروهایی که در مسیرهای شهریتردد دارند به چنین رینگ‌هایی نیازمند هستند؟
از سوی دیگراستفاده از این رینگ‌ها به دلیل سنگین‌تر بودن‌شان نسبت به رینگ‌هایمعمولی نتیجه‌ای ندارد جز افزایش مصرف سوخت و حالا باید به این فکر کرد کهبا توجه به بحران سوخت در جهان آیا باز هم استفاده از این رینگ‌ها منطقیاست یا نه.

یک دودوتا چهارتای منطقی
اینبخش از مطلب بیشتر با ضرب و تقسیم سر و کار دارد و البته باید قبل از هرچیز چند نشانه را برایتان توضیح دهیم. نشانه‌هایی که روی لاستیک وجوددارد. حتما شما تا حدودی با آنها آشنایی دارید؛ مثلا شماره‌هایp205/65R1589H روی لاستیک را بررسی می‌کنیم. حرف P مخفف Passenger ونشان‌دهنده سواری بودن خودروست. دراین قسمت کدهای LT و T نیز وجود دارندکه خارج از بحث ما هستند و البته در بیشتر لاستیک‌های موجود در کشور اینکد اولیه را نخواهید دید. سه عدد بعدی معرف پهنای لاستیک (Section Width)به میلی‌متر است، دو رقم بعد از آن بیانگر نسبت ظاهری (Aspect Ratio) استو نسبت ارتفاع لاستیک (Section Height) به پهنای آن را نشان می‌دهد بهعبارت دیگر مشخص می‌کند که ارتفاع لاستیک چند درصد از پهنای آن است. درمثال بالا پهنای لاستیک 205 و نسبت ظاهری 65 است، پس ارتفاع لاستیک ازفرمول زیر به دست می‌آید:
(100/ نسبت ظاهری) ×پهنای لاستیک مساوی است با ارتفاع لاستیک
حروفR نشان‌دهنده رادیال بودن لاستیک است و عدد 15 قطر رینگ (Diameter Rim) رانشان می‌دهد، عدد 89 بیانگر میزان بار قابل تحمل برای هر لاستیک و معرف580 کیلوگرم است.
استفاده از یک لاستیک با نسبت ظاهری (AspectRatio) پایین‌تر به همراه رینگ با قطربیشتر Inch Up نامیده می‌شود که برایبهبود عملکرد و ظاهر خودرو صورت می‌گیرد و درصورتی که این کار به درستیانجام شود، افزایش عکس‌العمل فرمان (Steering Response) و بهبود هندلینگدر جاده‌های خشک و افزایش قابلیت فرمان‌پذیری در سر پیچ‌ها و زیبایی ظاهریخودرو را به ارمغان می‌آورد. یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها هنگام تعویض رینگ ولاستیک، ثابت نگه داشتن قطر مجموعه رینگ و لاستیک در محدوده استانداردکارخانه است.
زیرا تغییر قطر کلی چرخ باعث ایجاد خطا در کیلومترشمار و اخلال در نحوه تعویض دنده‌ها (به ویژه درخودروهای اتوماتیک) می‌شودو در خودروهای مجهز به ABS نیزدر کار ECU اخلال به وجود می‌آورد و می‌توانگفت تنها مزیت هنگام بزرگ‌تر شدن چرخ، افزایش شتاب خودرو در حد ناچیزیاست. این مورد آخر را هم بعضی کارشناسان رد کرده‌اند و معتقدند شتابافزایش نمی‌یابد.
و نکته آخر به این مساله اختصاص دارد که تعویضلاستیک و رینگ می‌تواند جلوبندی خودرو را با مشکل مواجه کند. رینگ اسپرتبه دلیل سنگین‌تر بودن، به قدرت بیشتری برای حرکت نیاز دارد و این قدرتباید از طریق موتور تهیه و به چرخ‌ها هدایت شود. حالا اگر رینگ استانداردخودرو را با یک رینگ اسپرت عوض کنید، خودرو شما بعد از مدتی دچار چهمشکلاتی می‌شود؟
   تصویر     
  
ارسال پست

بازگشت به “مباحث فنی و تخصصی خودرو”