صفحه 1 از 1

آشنایی با بزرگان جهان بالگرد +عکس

ارسال شده: سه شنبه 3 آبان 1390, 5:54 pm
توسط Qaher1406
در دنیای بالگرد ها گاهی به اعداد و قابلیت هایی بر می خوریم که حقیقتا باعث تعجب و تحسین هستند. این بالگردها توانایی انتقال دهها تن بار و انجام اقداماتی را دارند که کمتر از آن یاد شده است.
به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، در دنیای بالگردها گاهی به اعداد و قابلیت هایی بر می خوریم که حقیقتا باعث تعجب و تحسین هستند. در این نوشتار سعی بر آن است تا سنگین ترین و بزرگترین بالگردهای جهان را به شما معرفی کنیم.

در ابتدا بالگرد فرانسوی EC725 ساخت شرکت یورو کاپتر را بررسی می کنیم که در نیروی های مسلح فرانسه به کار می رود و قابلیت حمل 5 تن بار و 28 سرباز مسلح را داره می باشد. این بالگرد به کشورهای مالزی، مکزیک، اندونزی و عربستان سعودی نیز صادر شده است.
تصویرتصویر


بالگرد CH 47 شینوک ساخت شرکت بوئینگ آمریکا که یکی از موفقترین بالگردهای آمریکایی بوده و در از زمان جنگ ویتنام تاکنون در خدمت حضور داشته است. این بالگرد همچنین در 8 سال دفاع مقدس یکی از ارکان اصلی تحرک و انتقال نفرات و تجهیزات به خطوط مقدم جبهه ها بود. این بالگرد توانایی حمل 55 نفر نیرو و یا بیش از 12 تن بار را دارا می باشد.

تصویرتصویر

بالگرد شینوک هوانیروز ارتش ایران در حال حمل هواپیمای C-47 داکوتا


اما بالگرد بعدی بزرگترین و سنگین ترین بالگرد آمریکایی با نام CH53 سی استالیون ساخت شرکت سیکورسکی آمریکا می باشد. این بالگرد نیز به نوعی برای مردم ایران خاطره انگیز است. در جریان عملیات پنجه عقاب توسط نیروهای آمریکایی برای نجات جاسوس های آمریکایی در سفارت آمریکا در تهران در اردیبهشت ماه سال 59 از این بالگرد استفاده شد که شن های صحرای طبس به امر خدا از این بالگرد آمریکایی نیرومندتر بودند. این بالگرد به کشورهایی مثل ژاپن و آلمان نیز صادر شده و توانایی حمل 55 سرباز یا 14.5 تن بار را دارد.
تصویرتصویر


بالگرد CH 53 باقی مانده در صحرای طبس

تصویرتصویر

بالگرد CH-53 نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

بالگرد بعد بزرگترین بالگرد ساخته شده در جهان از کشور روسیه می باشد. بالگرد Mi-12 ساخت اتحاد جماهیر شوروی سابق که البته تنها یک نمونه از آن ساخته شد و هیچ گاه تولید انبوه نشد.این بالگرد در یک پرواز رکورد گیری محموله ای به وزن 44 تن را حمل کرده بود.
تصویرتصویر

اما آخرین بالگرد در این لیست، بالگرد ساخت اتحاد جماهیر شوروی سابق است که به تولید انبوه نیز رسید. Mi-26 ساخت شوروی سابق بزرگترین و نیرومندترین بالگرد تولید شده و عملیاتی حال حاضر در دنیا می باشد. این هواگرد با توانایی حمل 90 سرباز یا 20 تن بار توانایی مشابه با هواپیمای مشهور ترابری سی 130 دارد و به کشورهایی مثل بلاروس، کامبوج ، مکزیک ، هند و ونزوئلا نیز صادر شده است.
تصویرتصویر