فرج الله که سینما رکس را آتش زد - که بود؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
پست: 253
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۸۵, ۲:۴۳ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 671 بار
سپاس‌های دریافتی: 660 بار

فرج الله که سینما رکس را آتش زد - که بود؟

پست توسط F-14 Fan »

در آستانهٔ سالگرد فاجعه سینما رکس آبادان میخواستم سوالات زیر را خدمت هم وطنان عزیز مطرح کنم.
متهم اصلی‌ دادگاه سینما رکس آبادان ( حسین تکبعلی زاده) - در دادگاه گفت که دو همدست داشته. از یکی‌ به نام "فرج الله" یاد کرده و از دیگری به نام "حیات".
تکبعلی زاده در دادگاه گفت که سه در ورودی سینما را به همراه "فرج الله" آتش زده.

"حسین تکبعلی زاده" بعد از انقلاب اعدام شد ولی‌ هیچ کدام از همدستانش به دادگاه عدالت کشیده نشدند و از سرنوشت آن‌ دو هیچ وقت خبری نشد.1- چرا مردم نتونستند از سه در سینما خارج بشوند. آیا این در‌ها قفل شده بودند؟


آقای "فرج الله" سلحشور (کارگردان سینما) اخیرا اعتراف کرد که قبل از انقلاب سینما آتش زده است.

[External Link Removed for Guests]

2- آیا ایشان همان "فرج الله" همدست "تکبعلی زاده" بوده؟
Captain I
Captain I
پست: 1190
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۸۶, ۱۱:۱۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1244 بار
سپاس‌های دریافتی: 9775 بار

Re: فرج الله که سینما رکس را آتش زد - که بود؟

پست توسط mpo »

خب حالا این موضوع چه ربطی به تجهیزات و ادوات دریایی داره
مدیران سایت لطفا اصلاح کنن
Novice Poster
Novice Poster
پست: 72
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۲, ۴:۳۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 76 بار
سپاس‌های دریافتی: 121 بار

Re: فرج الله که سینما رکس را آتش زد - که بود؟

پست توسط ehsan-akaberi »

برادر چه ربطی داره به ایشون
کسی که سینما رو با مردم داخلش آتش بزنه اینقدر ساده لوحه بیاد اعتراف کنه ؟
سینمای خالی آتش زدن با سینمای پر از آدم آتش زدن زمین تا آسمون فرق داره
لبخندها هرگز ملاک شاد بودن نیست
هر تیشه ای بر دوش از فرهاد بودن نیست
هرجا که باشی منطق آیینه ها این است
در چشم بودن معنی در یاد بودن نیست
ای در قفس افتاده افسوس چه را داری؟
بیرون از اینجا درد ما آزاد بودن نیست
از عشق دیگر هر چه می گویند افسون است
آوارگی جز طالع بر باد بودن نیست
هرکس نداند لطفعلی خان خوب می داند
در جنگ پیروزی به پر تعداد بودن نیست
ای سرنوشت شوم جام شوکرانت کو؟
این خانه دیگر در خور آباد بودن نیست
( شاعر احسان اکابری )
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3535
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4751 بار
سپاس‌های دریافتی: 7044 بار

Re: فرج الله که سینما رکس را آتش زد - که بود؟

پست توسط bamn »

  با سلام .

دوست عزیز ، اولاً کسانی که ادعا می کنند آتش زدن سینما رکس آبادان کار مذهبی ها و انقلابی ها بوده همان ها هستند که مرتکب صدها جنایت دیگر شده اند و دستشان به خون هزاران نفر از هموطنانمان آلوده است . آیا حرف بدون مدرک و سند این افراد قابل استناد است؟

دوماً این ادعایی است که رسانه های ضد انقلاب همواره مطرح کرده اند اما آیا خود مردم آبادان در مورد عاملان این جنایت تردید دارند؟ مردمی که به چشم خودشان شاهد بودند ماموران حکومتی که ساختمانشان در مجاورت سینما بود هیچ کمکی که نکردند مانع از امداد رسانی مردم هم شدند .

سوماً امام خمینی(ره) و سایر شخصیت های مشهور انقلابی بارها به مردم تذکر دادند که از تخریب اموال دولتی خودداری نمایند اما باز هم فراوان بودند مردمی که سینماها ، بانک ها ، کاباره ها و مشروب فروشی ها را نشانه ظلم و فساد دانسته و آنها را تخریب می کردند و به آتش می کشیدند . با این وجود باز هم حواسشان بود که عمداً به افراد بیگناه آسیبی نرسد . در یک نمونه روز 14 آبان 57 که مردم از کشتار روز قبل دانشجویان خشمگین بودند یک بانک را آتش زدند اما متوجه شدند تعدادی از کارمندان بانک در طبقات بالایی ساختمان به دام افتاده اند به همین خاطر به کمک آتش نشانی شتافته و پس از اطفا حریق و نجات کارمندان ، دوباره ساختمان بانک را آتش زدند!

چهارماً شما کلاً منظور آقای سلحشور را در این سخنرانی نگرفته اید . منظور ایشان آن است که همان سینمایی که مردم به نشانه فساد و طاغوت مورد هجوم قرار می دادند بخاطر بی تجربگی هنرمندان انقلابی دوباره به عرصه هنر برگشت و با وجود ظاهر سازی فراوان محصولاتش هیچ سنخیتی با سینمای ارزشی و انقلابی مورد انتظار از جمهوری اسلامی ندارد .

پنجماً بعد از پیروزی انقلاب گروهک های ناسیونالیست-کمونیست و خلق عرب رنگارنگی که در خوزستان با حمایت عراق و سایر کشورهای مخالف انقلاب ایران پا گرفتند پیش از آغاز جنگ تحمیلی با بمب گذاری های متعدد و ترورهای کور صدها نفر از مردم را به شهادت رسانده یا زخمی کردند و با آغاز تهاجم رژیم بعث هم به دشمن ملحق شدند . چرا سلطنت طلبان و ضد انقلاب ، انگشت اتهام خود را به سمت این گروه ها نمی گیرند؟

و ...

لطفاً کمی روی این موارد تفکر کنید بعد هر گردی را گردو بنامید!!!
 
 
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات


New Member
پست: 19
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۱, ۲:۴۰ ب.ظ
سپاس‌های دریافتی: 24 بار

Re: فرج الله که سینما رکس را آتش زد - که بود؟

پست توسط غلامحسین عرب زاده »

همیشه گذشت زمان لازمست تا حقایق پنهان وپشت پرده خیلی وقایع روشن شود اما همینکه عناصری تحت عنوان خودسر درپس قتلهای زنجیره ای معرفی شدندوبعدا سعید امامی درزندان خودکشی کرد بیان کننده خیلی چیزاست انگاری شما بگید ساواک سینما اتش زده تا مردم زودتر انقلاب کنند ....!!!!!!! چقدر شاه احمق بوده !!!!!!
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3535
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4751 بار
سپاس‌های دریافتی: 7044 بار

Re: فرج الله که سینما رکس را آتش زد - که بود؟

پست توسط bamn »

غلامحسین عرب زاده نوشته شده:همیشه گذشت زمان لازمست تا حقایق پنهان وپشت پرده خیلی وقایع روشن شود اما همینکه عناصری تحت عنوان خودسر درپس قتلهای زنجیره ای معرفی شدندوبعدا سعید امامی درزندان خودکشی کرد بیان کننده خیلی چیزاست انگاری شما بگید ساواک سینما اتش زده تا مردم زودتر انقلاب کنند ....!!!!!!! چقدر شاه احمق بوده !!!!!!


  دوست عزیز ، تاکتیک مشت آهنین و بدنام کردن انقلابیون از تاکتیک های شناخته شده رژیم شاه است . ساواک و شهربانی آبادان اگر دلشان برای مردم سوخته بود اجازه می دادند دیوار سینما که چسبیده به محوطه بیرونی شهربانی بود تخریب شده و مردم را نجات دهند اما به بهانه اینکه ورود به محوطه شهربانی بدون مجوز ممنوع است جلوی مردم و آتش نشانی را گرفتند تا ساختمان کاملاً در آتش سوخت . البته افراد خودسری هم در بین انقلابیون بودند که دست به اعمال نسنجیده و بعضاً جنایت آمیز می زدند (نظیر باند مهدی هاشمی) اما شما توجه کنید کسانی که سعی دارند فاجعه سینما رکس آبادان را به انقلابیون نسبت دهند چه کسانی هستند؟ همان هایی نیستند که مسجد کرمان را به آتش کشیدند؟ همان هایی نیستند که به اعتراف خودشان در مجلس شورای ملی سه هزار نفر را در 17 شهریور 57 قتل عام کردند؟ همان هایی نیستند که روز 13 آبان شصت و خورده ای دانشجو را به شهادت رساندند؟ همان هایی نیستند که نقشه کشیده بودند در کودتای نوژه تهران را بمباران کنند و در اعترافات آنهایی که دستگیر شدند آمده که در جلسات برآورد می شد برای سرکوب انقلابیون اگر لازم باشد تا 2-3 ملیون نفر کشته خواهند شد؟ و ...
شما به حرف چه کسانی استناد می کنید؟ به سایت ویکیپدیا که نویسندگان به ظاهر بی طرفش هر مطلبی که در دفاع از حقانیت جمهوری اسلامی در صفحاتش ویرایش می شود را به سرعت حذف می کنند؟ چون آقای فرج الله سلحشور که بنده هم قبول دارم در اظهاراتشان بیش از اندازه افراط و تندرویی دارند یک حرفی زده اند ، باید فوراً مورد دستاویز ضد انقلاب قرار بگیرد تا شما جوان ها را فریب بدهند؟ در حالی که اتفاقاً در بعضی از همین سایت های ضد انقلاب اگر بگردید می خوانید ؛ در بین متهمان پرونده سینما رکس شخصی به نام فرج الله مجتهدی به عنوان همدست عامل اصلی محاکمه و اعدام شده است! پس هر گردی ، گردو نیست!
 
 
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات


Junior Poster
Junior Poster
پست: 117
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۳, ۷:۲۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 296 بار
سپاس‌های دریافتی: 203 بار

Re: فرج الله که سینما رکس را آتش زد - که بود؟

پست توسط جنگال »

[quote=" انگاری شما بگید ساواک سینما اتش زده تا مردم زودتر انقلاب کنند ....!!!!!!! چقدر شاه احمق بوده !!!!!![/quote]

ساواک اتش نزد که مردم زود انقلاب کنند دنبال هدفی بود که در جاهای دیگر مثل انتشار مقاله معروف ارتجاع سرخ و سیاه نیز ان را دنبال میکرد .هدف سیاه نشان دادن چهره انقلابیون بین مردم و جدایی مردم از این ماجرا بود.ولیکن ان مقاله قیام های پی درپی را به دنبال داشت که خودشون هم از انتشار ان به شدت پشیمانند این اقدام هم نفرت بیشتر ملت از اینها نتیجش شد.نمیشه به این راحتی با بیان مطالبی غرمرتبط چهره جنایتکارانی که الان در زباله دانی تاریخ باید دنبالشون گشت تطهیر کرد.
ضمنا این ادعاها پس از مطالب اقای سلحشور درمورد برخی از هنرمندنماها مطرح شد که البته با گذشت زمان همه دیدیم خیلی هم بی راه نبوده.تصاویرشون یکی یکی داره میاد بیرون!!
New Member
پست: 6
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۰, ۱:۵۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 34 بار
سپاس‌های دریافتی: 33 بار

Re: فرج الله که سینما رکس را آتش زد - که بود؟

پست توسط ali66_6698 »

درود
در کتاب خاطرات خانوم معصومه آباد با عنوان "من زنده ام" از این فاجعه به این شکل یاد میشه که تمامی درهای سینما قفل بودند و مامورانی چوب بدست در خیابان ایستاده بودند که مانع کمک رسانی مردم و شکستن قفل ها توسط آنها میشدند. بعدها عاملان این جنایت که از عوامل شاهنشاهی بودند این اتفاق را به گردن انقلابیون انداختند تا وجهه ی آنها را خراب کنند اما موفق نشدند.
متاسفانه تعداد کشته ها انقدر زیاد بود که مجبور شدند گروهی از جنازه هایی که قابل شناسی نبودند را در یک گور دسته چمعی دفن کنند و در روز دوم حادثه همه ی گلفروشی های آبادان تمام گلهای خودشون را به قبرستان شهر آوردند و بر روی قبرهای کشته شدگان سینما رکس قرار دادند.
New Member
پست: 1
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۵, ۶:۵۸ ب.ظ
سپاس‌های دریافتی: 1 بار

Re: فرج الله که سینما رکس را آتش زد - که بود؟

پست توسط کامبیز خوزستانی »

خوب من تا دیروز فکر میکردم آتش زدن سینما رکس ابادان کار ساواک بود!!!
ولی بعد از اینکه شبکه مستند اعترافات تنها متهم بازمانده آتش گرفتن سینما رکس ابادان یعنی آقای حسین تکبعلی زاده رو پخش کرد
مشخص شد که حسین و فرج الله و دو نفر دیگه بصورت خودسر با تهیه تینر سینما که نماد فساد و پخش فیلم های مبتذل بود رو آتش زد و این در حالیست در هفته های بعد سیمناهای چند شهر دیگر البته بدون تماشاگر توسط عناصر خودسر یا انقلابیون آتش کشیده شد
کلا عناصر خود همیشه اسباب دردسر برای دولت ها و یا رهبر زمان خواهند بود مثل گرفتن سفارت امریکا که باعث تیرگی روابط ایران و امریکا و دشمنی همیشگی امریکا و ایران شد و یا ترور حجاریان یا حمله به سفارت عربستان یا تحصلن های غیرقانونی جلوی مجلس یا وقایع خرداد 88.
ارسال پست

بازگشت به “فيلم و سينما”