این هالیوود مرگبار!

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3536
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4752 بار
سپاس‌های دریافتی: 7045 بار

این هالیوود مرگبار!

پست توسط bamn »

    : با سلام مجدد خدمت دوستان عزیز .

خیلی هایمان از نظام تجملی و ضد اجتماعی حاکم بر هالیوود خوشمان نمی آید ، اما فیلم هایشان را می بینیم و بی رودربایستی ، بعضی هایشان را واقعاً دوست داریم! خب ، ستاره های هالیوود هم مثل ما انسان هستند و جدای از اشتباهات و انحرافاتی که اکثر آنها مرتکب می شوند و متاسفانه روی هوادارانشان هم تاثیر گذار است ، مثل هر انسان دیگری فراز و فرودهایی در زندگی شان دارند و در نهایت با مرگ زندگی دنیویشان به پایان می رسد (هرچند به سبب آثارشان تا آخر دنیا در ذهن ها می مانند) . مرگ حق است ، اما هر انسانی با شنیدن خبر مرگ انسانی دیگر ناراحت می شود (مگر آنکه یا انسانیت در وجود خودش مرده باشد یا یقین بداند که انسانیت در آن فرد مرده بوده است ، مثلاً وقتی خبر مرگ صدام را شنیدید ناراحت شدید؟!!!) . و مرگی تاسف بار تر است که در جوانی یا حداکثر میان سالی و بر اثر حادثه یا غفلت و لغزشی رخ داده باشد و فرصت داشتن یک عمر طولانی و پر بار را از یک فرد بگیرد و چنین مرگ هایی بخصوص وقتی درباره یک چهره مشهور مثل ستارگان سینما اتفاق می افتد جهانی را متاثر می سازد .

در اینجا 20 مورد از مرگ های زودهنگام و تاسف برانگیز هالیوودی را برایتان انتخاب کرده ام :

  
  تصویر  
ایروینگ تالبرگ ، متولد 1899 در یک خانواده متوسط یهودی در نیویورک ، از بدو تولد نوزادی نحیف بود با قلبی بیمار و خوشبین ترین پزشکان به والدینش گفته بودند بیشتر از 30 سال زندگی نخواهد کرد . کودکی سخت و پر تنشش را در حالی پشت سر گذاشت که با هر بیماری تا آستانه مرگ پیش می رفت . دبیرستان را به عنوان شاگردی تیزهوش و ممتاز تمام کرد اما اینطور نتیجه گرفت که اگر به دانشگاه برود فرصت محدودش برای رسیدن به رویاهایش را از دست خواهد داد . پس در 17 سالگی به عنوان منشی در یکی از دفاتر فرعی کمپانی فیلمسازی یونیورسال مشغول به کار شد . در 20 سالگی مدیرکل بخش تولیدات یونیورسال شده بود! او با این عقیده که در روند تولید یک فیلم حرف اول را تهیه کننده می زند و نه کارگردان ، بنیانگذار آن چیزی شد که بعدها به نظام فیلمسازی استودیویی معروف گردید و هرچند به نظر خیلی از بازیگران و فیلمسازان ، نظامی استبدادی و استثماری بود ، آن چیزی را رقم زد که امروزه به عنوان دوران طلایی هالیوود یاد می شود!
اما تالبرگ نتوانست با کارل لملی (رئیس و بنیانگذار کمپانی یونیورسال و یکی از مغول ها - در اصطلاح منتقدان هالیوود به بنیانگذاران اولیه یهودی هالیوود مغول ها گفته می شود) کنار بیاید پس در 23 سالگی از این کمپانی جدا شد و به متروگلدوین میر پیوست . اتفاقی که از آن به عنوان یکی از نقاط عطف مهم در تاریخ هالیوود یاد می شود . او خیلی زود متروگلدوین میر را به محبوب ترین و قدرتمندترین کمپانی هالیوود آن زمان تبدیل کرد و بیش از هر تهیه کننده ایی در تاریخ سینما در ساخت فیلم های مشهور کلاسیک نقش داشت تا جایی که مطبوعات آن زمان آمریکا به او لقب "شاهزاده هالیوود" را داده بودند و لوئیس بی میر (رئیس و صاحب کمپانی متروگلدوین میر) هم با وجود اعتقاد راسخی که به تالبرگ داشت اما از ابراز حسادت علنی به شهرت وی چشمپوشی نمی کرد .
اما سرانجام با اینکه بیش از 30 سالگی دوام آورد از اواسط سال 1935 گرفتار بیماری های مختلفی شد که به سرعت وی را ضعیف نمود و مجبور شد از کارهای فیلمسازی کناره گیری کند و سرانجام 14 سپتامبر 1936 در سن 37 سالگی درگذشت . در مراسم تشییع جناره اش بیش از ده هزار نفر حضور داشتند و پیام تسلیت روزولت (رئیس جمهور وقت آمریکا) قرائت گردید . مطبوعات برایش نوشتند : نخستین شهید هالیوود!

 
  تصویر  
نهم مارس 1955 اکران فیلم " شرق بهشت " اثر الیا کازان آغاز شد و بازیگر جوان آن جیمز دین را یک شبه تبدیل به ستاره ایی مشهور کرد . دین که پیش از آن فقط چند نقش کوچک بی اهمیت در چند فیلم بی اهمیت پیدا کرده بود ، حالا تبدیل به بازیگری شده بود که همه دنبالش بودند و مارلون براندون و پل نیومن برای بدست آوردن نقش ها با او رقابت می کردند . سر دین حسابی شلوغ شد و چند ماه بعدی را سرگرم بازی در دو فیلم مطرح " شورش بی دلیل " و " غول " بود در حالی که همه رسانه ها از او انتظار مصاحبه و وقت گذاشتن داشتند . حتی کار دین به تبلیغات تلوزیونی هم کشیده شد مثلاً در تبلیغی بازی کرد که به جوان ها توصیه می نمود در هنگام رانندگی احتیاط و سرعت مجاز را رعایت کنند . چند روز بعد از بازی در این تبلیغ ، 30 سپتامبر 1955 جیمز دین در سن 24 سالگی بر اثر رانندگی بیش از سرعت مجاز تصادف کرد و کشته شد! او برای بازی در هر دو فیلم شورش بی دلیل و غول نامزد جایزه اسکار گردید و تنها هنرپیشه ایی است که بعد از مرگش دو بار نامزد اسکار شده!

 
  تصویر  
جورج ریوز بازیگر مطرحی نبود . متولد 1914 ، چهره چندان جذابی با استاندارهای آن زمان هالیوود نداشت و بنابراین عمدتاً نقش های مکملی به او می رسید که در سایه ستارگان قرار داشتند حتی اگر در فیلمی مثل " برباد رفته " بوده باشند! اما ریوز بالاخره شاه نقشش را بدست آورد البته نه در سینما ، بلکه در تلوزیون و در یکی از محبوب ترین سریال های دهه پنجاه آمریکا یعنی " ماجراهای سوپرمن " . او در 104 قسمت این سریال در نقش ابرقهرمان محبوب آمریکایی ها طی سال های 1951 تا 1958 ظاهر شد . اما به نظر می رسید که بعد این سریال همه ناگهان او را فراموش کرده اند و قرار نیست کار دیگری پیشنهاد شود ، طی ماه های بعدی ریوز به سرعت منزوی و افسرده شد و سرانجام بامداد 16 ژوئن 1959 در سن 45 سالگی نامزدش لنور لمون او را در تختخواب یافت با تپانچه ایی در دست و گلوله ایی در سر!!! با این حال همچنان هستند عده ایی که باور دارند ریوز به قتل رسیده و خودکشی نکرده است! داستان زندگی و مرگ او سال 2006 در فیلمی به نام هالیوودلند ساخته آلن کولتر و با بازی بن افلک در نقش ریوز ، به نمایش درآمد .

 
  تصویر  
ارول فلین متولد 1909 در جزیره تاسمانی استرالیا ، از آن هنرپیشه هایی بود که امروزه به عنوان اکشن-من شناخته می شوند ؛ قوی ، چابک و با انعطاف بدنی به اندازه یک بندباز حرفه ایی و در عین حال در تطابق کامل با استاندارهای جذابیت هالیوود . سیگاری قهاری بود با این حال آن زمان مردم عامی درباره مضرات سیگار چیز زیادی نمی دانستند و ارول فلین را شخصی می دیدند که می تواند تا صد سالگی عمر کند و بنابراین خبر مرگش بر اثر سکته قلبی در سن 50 سالگی در 14 اکتبر 1959 شوک بزرگی برای هوادارانش بود . معروف ترین فیلم های او کاپیتان بلاد (1937) و ماجراهای رابین هود (1938) می باشند .

 
  تصویر  
هیچ هنرپیشه زنی در تاریخ هالیوود به اندازه مرلین مونرو برای جلب توجه هوادارانش از جذابیت های جنسی اش سواستفاده نکرده است! ستاره محبوب کمدی-رمانس های دهه پنجاه بود با این حال مردم بیشتر او را به خاطر زندگی و رفتارهای جنجالی و پر حاشیه اش می شناسند . برخی از اطرافیانش معتقد بودند او مبتلا به بیماری اختلال دو قطبی است ؛ گاهی بسیار غمگین و منزوی و گاهی بسیار شاد و پرانرژی . او رسماً سه بار ازدواج کرد که معروف ترین شوهرش آرتور میلر نویسنده بود با این حال مردان زیادی بودند که ادعا می کردند یا درباره شان ادعا شده که عاشق او بوده اند! با ورود به دهه شصت افسردگی و انزوا طلبی اش بیشتر شد و از آرتور میلر طلاق گرفت ، تا سرانجام 5 اوت 1962 جنازه او را در منزلش پیدا کردند در حالی تازه 36 ساله شده بود . پزشکی قانونی علت مرگ او را خودکشی بر اثر مصرف بیش از حد مواد مخدر اعلام کرد با این حال افسانه های زیادی درباره مرگش وجود دارد که معروف ترین آن قتل توسط باندهای مافیایی مرتبط با خانواده کندی بوده تا روابط نامشروع او با جان اف کندی و برادرش رابرت افشا نشود!!!

 
  تصویر  
مونتگمری کلیفت متولد 1920 از آن هنرپیشه هایی است که شاید برای نسل امروز ناشناخته باشند اما در زمان خودش از ستاره های دوران طلایی هالیوود بود و طی کمتر از دو دهه بازی در فیلم های سینمایی چهار بار نامزد جایزه اسکار گردید . کلیفت برخلاف مونرو هنرپیشه جنجالی نبود و در زندگی خصوصی تنهایی و انزوا را می پسندید و معروف بود که مبتلا به افسردگی است . او هم سرانجام در روز 23 جولای 1966 و در سن 45 سالگی با مصرف بیش از حد مواد دست به خودکشی زد .

 
  تصویر  
ویوین لی ، متولد 1913 در بنگال غربی هندوستان در یک خانواده انگلیسی ، اندکی بعد از ورود به هالیوود با سرسختی و جاه طلبی که کاملاً متناسب بود ، نقشی را بدست آورد که همچنان ماندگارترین و مشهورترین کاراکتر مونث در تاریخ فیلم های هالیوودی محسوب می شود ؛ نقش اسکارلت اوهارا در فیلم بربادرفته . لی بعد از این فیلم باز هم نقش آفرینی های ممتاز دیگری داشت اما همه آنها در سایه شاه نقشش قرار گرفته و فراموش شده اند . البته کسی که در بدست آوردن نقش اسکارلت برای ویوین لی نقش موثری داشت را هم نباید فراموش کرد ؛ لارنس اولیویه ، که در سال 1940 با هم ازدواج کردند و دو دهه زندگی مشترک داشتند . اما این زندگی مشترک از اواسط دهه پنجاه دچار سراشیبی شده بود ، زمانی که خانم لی به بیماری سل مبتلا شد و تصمیم گرفت برای درمان از کالیفرنیا به لندن باز گردد . با این حال بیماری او را روز به روز ضعیف تر می کرد تا جایی که 8 ژوئیه 1967 در سن 53 سالگی درگذشت .

 
  تصویر  
جودی گارلند ، متولد 1922 از معروف ترین کودک ستاره های دهه سی هالیوود و همتای مونث میکی رونی محسوب می شد و در تعدادی از قسمت های مجموعه آندی هاردی در کنار او بازی کرد ، با این حال شاه نقشش را در " جادوگر شهر اوز " (1939) بدست آورد که برایش شهرتی جهانی بدنبال داشت . اما همین تصویری که در جادوگر شهر اوز از او ساخته شد ، زندگی حرفه ایی اش را تا مرز نابودی پیش برد و بیش از یک دهه ستاره ایی سوخته و فراموش شده بود تا اینکه سال 1954 با فیلم " تولد یک ستاره " که داستانش شباهت زیادی به زندگی خود گارلند داشت دوباره در معرض توجه قرار گرفت . با این وجود افسردگی و اعتیاد ناشی از دوران افول رهایش نکرد و سرانجام او هم در 22 ژوئن 1969 در سن 47 سالگی و در حالی که تازه چند هفته از ازدواجش با پنجمین شوهرش! میکی دنیس می گذشت بر اثر اوردوز درگذشت .

 
  تصویر  
شارون تیت متولد 1943 ، هنرپیشه معروفی نبود اما بخاطر اتفاقی که برایش افتاد نامش ماندگار شد هرچند این اتفاق مرگ فجیعش بوده باشد! تیت بعد از حضور در چند سریال تلوزیونی ، نقش هایی کوتاه در سینما بازی کرد تا اینکه در فیلم " قاتلین بی باک خون آشام " رومن پولانسکی نقش اصلی را بدست آورد و بعد از پایان فیلمبرداری با او ازدواج نمود! یک سال بعد در شب 9 آگوست 1969 شارون و سه نفر از دوستانش در داخل منزل به طرز فجیعی به قتل رسیدند . شارون 26 ساله در آن زمان 8.5 ماهه باردار بود و با توجه به سفر کاری پولانسکی به لندن ، از دوستانش خواسته بود تا آن شب کنارش باشند . مدتی بعد پلیس اعضا فرقه موسوم به " خانواده منسون " را به اتهام قتل شارون تیت و دوستانش و چند نفر دیگر در منزل دیگری همان نزدیکی ، دستگیر کرد . آنها محاکمه و رهبرشان چارلز منسون ، یک خواننده راک آنارشیست ، به اعدام محکوم گشت اما در سال 1972 حکمش به حبس ابد تبدیل شد و همچنان در زندان به سر می برد در حالی که آلبوم هایش را می توان در مغازه های آمریکا پیدا کرد!!! و مریلین منسون دیگر خواننده آنارشیست معروف دو دهه اخیر آمریکا دنباله روی اوست!

 
  تصویر  
مطمئناً این یکی برای ما ایرانی ها چهره ایی مشهورتر و شناخته شده تر است! بروس لی هنرپیشه چینی الااصل متولد 1940 در سانفرانسیسکو بود اما خانواده اش خیلی زود به هنگ کنگ مهاجرت کردند و بنابراین او کودکی اش را در این شهر سپری کرد و هنر رزمی وینگ چون کونگ فو را از استاد بزرگ ایپ من (که طی چند سال اخیر چندین فیلم سینمایی درباره اش ساخته شده) آموخت . با این وجود لی معتقد بود که نباید تنها به یک سبک در هنرهای رزمی اکتفا کرد بنابراین سبک های دیگری را هم آموخت و با ترکیب آنها سبک مخصوص خودش موسوم به جیت کان دو را ابداع نمود . بروس لی به واسطه اینکه پدرش یک خواننده معروف اپرا بود از همان کودکی نقش های کوچکی در سینمای نوپا و ناشناخته هنگ کنگ بازی کرد که امروزه فقط در حد چند ثانیه از فیلم هایش باقی مانده و در دسترس است! او در 19 سالگی به خاطر اختلافاتی که با چند تبهکار پیدا کرده بود به آمریکا مهاجرت نمود و سعی کرد با آموزش هنرهای رزمی به جوان های آمریکایی ضمن ترویج این فنون امرار معاش کند هرچند با مخالفت هموطنانش مواجه بود . اما سرانجام لی آنقدر مشهور شد که از او خواستند در سریال زنبور سبز نقش کاتو را بازی کند و پس از آن هم در چند فیلم و سریال دیگر (که حالا فراموش شده اند) نقش های کوتاهی بازی کرد تا اینکه تصمیم گرفت به هنگ کنگ بازگردد و در آنجا به طور حرفه ایی بازیگری را دنبال نماید و حاصل این مهاجرت دوباره فیلم های رئیس بزرگ ، ضربه نهایی و راه اژدها بودند . بعد از موفقیت این سه فیلم لی مشغول بازی در فیلم " بازی مرگ " بود که از هالیوود به او پیشنهاد بازی در " اژدها وارد می شود " رسید و از آنجایی که فیلمبرداری ادامه بازی مرگ مدتی به تعویق افتاده بود به آمریکا رفت و در اژدها وارد می شود بازی نمود . اما چند روز بعد از بازگشت به هنگ کنگ و پیش از آنکه فرصت حضور در ادامه فیلمبرداری بازی مرگ را پیدا کند 20 جولای 1973 در سن 32 سالگی بر اثر تورم مغزی درگذشت . هرچند درباره مرگ او هم افسانه های زیادی ساخته و پرداخته شده که بعدها با مرگ مشکوک پسرش رنگ و بوی جدی تری هم گرفتند!!!

  مطلب ، فردا در پست بعدی ...

  
 
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات


Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3536
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4752 بار
سپاس‌های دریافتی: 7045 بار

Re: این هالیوود مرگبار!

پست توسط bamn »

 (بخش دوم) :
 
 تصویر   
  مک کوئین ، متولد 1930 ، ستاره اول هالیوود در دهه های شصت و هفتاد ، در نوجوانی از آن دست پسران شرور و تبهکاری بود که هیچکس برایش آینده ایی جز زندان پیشبینی نمی کرد! بعد از ورود به نیروی دریایی همچنان به بی نظمی و پرخاشگری اش ادامه داد تا اینکه چند هفته به زندان انفرادی افتاد و تصمیم گرفت رفتارش را اصلاح کند . کمی بعد بخاطر نجات جان پنج ملوان نشان شجاعت دریافت کرد و مامور نگهبانی از قایق اختصاصی رئیس جمهور شد!!! بعد از خروج از نیروی دریایی به بازیگری روی آورد و طی سال های 1950 تا 1955 نقش های کوچکی در نمایش ها و سریال های تلوزیونی بدست آورد در حالی که درآمد اصلی اش از حضور در مسابقات حرفه ایی موتورسواری بود! 1955 از نیویورک به لس آنجلس رفت تا وارد سینما شود و روندی تدریجی را از نقش های کوچک به سمت نقش های بزرگ طی نمود تا سرانجام با فیلم هفت دلاور(1960) بود که جایگاهش را مستحکم کرد و به بازیگری معروف و محبوب تبدیل شد . طی دو دهه بعدی او ستاره بسیاری از فیلم های بزرگ و کلاسیک هالیوود بود تا جایی که مجبور بود پیشنهاد بازی در خیلی از آن بقیه فیلم های بزرگ را بخاطر نداشتن وقت خالی رد کند!!! درباره اش می گویند با آن ابهت مردانه و نوع خاص گام برداشتنش برای یک نسل از مردان آمریکایی الگو بوده . در جریان دادگاه اعضا فرقه خانواده منسون مشخص شد که آنها قصد کشتن وی را هم داشته اند! تقریباً تمامی صحنه های اتومبیل سواری و موتورسواری و تعقیب و گریز فیلم هایش را خودش بازی می کرد و کمتر از بدلکار بهره می گرفت و در پایان فیلمبرداری هم اگر از آن وسیله نقلیه خوشش می آمد آن را از استودیو می خرید!!!
   
        دسامبر 1979 پزشکان به او اطلاع دادند مبتلا به سرطان ریه است اما هیچ یک از اطرافیانش تا یک ماه قبل از مرگش در 7 نوامبر 1980 از بیماری او اطلاع نداشتند . او در زمان مرک 50 سال داشت .
  
      تصویر         
ناتالی وود ، متولد 1938 ، از همان کودکی جذب هالیوود شد و از کودک بازیگران معروف دهه چهل در هالیوود بود که برایش آینده روشنی پیشبینی می شد و با ورود به بزرگسالی برخلاف خیلی های دیگر این پیشبینی محقق گردید و او از پرکارترین و مطرح ترین بازیگران زن هالیوود طی دهه های پنجاه و شصت شد . اما در دهه هفتاد و پس از آنکه با سومین همسرش رابرت واگنر ازدواج کرد ، کم کار شد و بیشتر وقتش را در خانه می گذراند . حتی پیشنهاد بازی در "تلاطم مغزی" داگلاس ترومبام را با این شرط قبول کرد که لوکیشن فیلمبرداری در خلیج نزدیک منزلش باشد! اما نیمه شب 29 نوامبر 1981 به پلیس اطلاع داده شد که او از روی قایق به داخل خلیج افتاده است و پس از چند ساعت جستجو پلیس جنازه بی جانش را پیدا کرد . او در زمان مرگ 43 سال داشت . هرچند بطور رسمی اعلام شد این یک حادثه بوده اما پلیس هیچگاه پرونده این مرگ را مختومه نکرد چون برخی از کاراگاهان به شوهرش مشکوک بودند فقط نتوانستند مدرک کافی برای اثبات گناهکار بودن وی بدست آورند .  
  
      تصویر         
جان بلوشی ، متولد 1949 ، از آن هنرپیشه های بی قید و معتادی بود که فقط کفایت داشت روی اینکه در چه سنی بر اثر زیاده روی در مصرف مواد می میرد شرط بست و کسانی که روی 33 سالگی اش شرط بسته بودند ، برنده شدند! او که با فیلم کمدی هجوآمیز " خانه حیوانات : شوخی ملی " در سال 1978 مشهور شده بود را روز پنجم مارس 1982 مرده در اتاق هتلی یافتند . هرچند مرگ بلوشی باعث شد تا تعدادی از دوستان نزدیکش مثل مارتین اسکورسیزی و رابین ویلیامز مصرف مواد را ترک کنند ، اما به شوک بزرگتری نیاز بود تا آمار بالای اعتیاد بین ستارگان جوان هالیوودی کاهش یابد . 
  
      تصویر         
ویک مارو هم از آن دست هنرپیشه هایی است که تراژدی مرگش از کارنامه بازیگری اش معروف تر می باشد . متولد 1929 در نیویورک ، بازیگری را از سال 1955 در نقش های فرعی فیلم ها و سریال های تلوزیونی آغاز کرد و شاه نقشش را در سریال تلوزیونی جنگی " نبرد! " (1962-67) بدست آورد که بخاطرش نامزد دریافت جایزه امی شد . در دهه هفتاد و با ورود به میانسالی به عنوان مردی با چهره ایی جا افتاده ، کم کم نقش های جدی تری نصیبش شد تا اینکه جان لندیس از او دعوت کرد در اپیزود " وقت تمام " فیلم سینمایی " منطقه گرگ و میش" بازی کند ؛ فیلمی چهار اپیزودی که کارگردانی هر بخشش بر عهده یک نفر بود و علاوه بر لندیس ، استیون اسپیلبرگ ، جورج میلر و جو دانته هر بخش را کارگردانی می کردند ، پس فرصتی استثنائی برای مارو بود تا با این فیلم موقعیت بهتری در سینما پیدا کند . بعد از ظهر 23 جولای 1982 قرار بود سکانسی از این اپیزود درباره جنگ ویتنام فیلمبرداری شود که در آن کاراکتر نقش ویک مارو جان دو دختر بچه را نجات داده و آنها را سوار هلی کوپتر می کند ، اما وسط فیلمبرداری ناگهان هلی کوپتر دچار نقص فنی شد و درست روی آنها سقوط کرد ، ویک مارو و آن دو دختر بچه چینی الاصل درجا کشته شدند . این یکی از بدترین حوادث کاری در تاریخ هالیوود بود . مارو در زمان مرگ 53 ساله داشت . 
  
      تصویر         
سال 1982 واقعاً سال تلخی برای هالیوود بود! گریس کلی متولد 1929 از خانواده ایی سطح بالا اما خود ساخته ، بازیگری را از سال 1951 آغاز کرد و خیلی زود تبدیل به ستاره ایی محبوب و موفق گردید . با این وجود همه می دانستند بازیگری برای او فقط جنبه تفریح دارد و بعد از یک ازدواج سطح بالا از دنیای هنر خداحافظی خواهد کرد حتی اگر بخاطر بازی در فیلم " دختر روستایی " برنده جایزه اسکار شده باشد! و این ازدواج سطح بالا آوریل 1956 رقم خورد و داماد شاهزاده رینیه سوم از موناکو بود! کلی سینما را کنار گذاشت و به عنوان پرنسس و ملکه موناکو سالها محبوب مردم این کشور کوچک و ثروتمند بود تا اینکه 14 سپتامبر 1982 بر اثر سانحه رانندگی در سن 52 سالگی درگذشت . هرچند مدت حضور او در هالیوود تنها پنج سال بود اما از هنرپیشگانی است که همیشه نامش در فهرست بهترین بازیگران تاریخ سینما دیده خواهد شد . در تمام مدتی که او ملکه موناکو بود نمایش فیلم هایش در این کشور کوچک جرم محسوب می گردید! 
  
      تصویر         
براندون لی متولد 1965 ، خیلی دلش می خواست یک کودک معمولی باشد اما در مدرسه به محض اینکه می فهمیدند او پسر بروس لی است بساط دعوا و کتک کاری به راه می افتاد و مجبور می شد مرتب مدرسه اش را عوض کند! سال 1985 وارد عرصه بازیگری شد اما تا سال 1992 که با فیلم " آتش تند " به شهرت رسید کسی او را جدی نمی گرفت . سال 1994 قرار بود با فیلم کلاغ الکس پرویاس هرچه بیشتر بدرخشد . 31 مارس 1993 نوبت به سکانسی رسید که یکی از کاراکترها به کلاغ (لی) تیراندازی و او را زخمی می کند . وقتی فیلمبرداری سکانس تمام شد تازه متوجه شدند براندون غرق در خون روی زمین افتاده است ، هیچ وقت معلوم نشد چه کسی بجای گلوله های مشقی ، گلوله واقعی در تفنگ گذاشته است! او هنگام مرگ 28 ساله بود . 
  
      تصویر         
در فرهنگ عامه غربی ، دومین تراژدی مهم دهه نود بعد از مرگ پرنسس دایانا ، مرگ ریور فینیکس است! متولد 1970 در یک خانواده روشنفکر که کمی بعد از تولد او تصمیم گرفتند به فرقه ایی به نام " فرزندان خدا" بپیوندند و به عنوان مبلغان مذهبی این فرقه راهی سفر شدند . اما چند سال بعد خسته و پشیمان بازگشتند و برای نشان دادن تولد دوباره خانواده شان نام خانوادگی فینیکس (ققنوس) را برای خود انتخاب کردند ، ریور (رودخانه) هم نامی بود که هرچند با کمی مقاومت این پسرشان روی خودش گذاشت! سال 1982 بازی در سریال های تلوزیونی را آغاز کرد اما با فیلم " با من بمان " راب رینر در سال 1986 بود که نوجوانی معروف و محبوب گردید . لیکن نوع محبوبیتش با خیلی از ستاره های هم سن و سالش تفاوت داشت چون او محبوب نوجوانان و جوانانی بود که به عنوان نمادهای نسل سرکش و یاغی دهه هشتاد و نود محسوب می شدند . با اینکه در عمل خجالتی و درون گرا بود اما دوستان زیادی داشت که همیشه اطرافش بودند و هیچ وقت نمی شد او را تنها جایی دید! یک بار در یک مصاحبه اعتراف کرد هنگام حضور خانواده اش در فرقه فرزندان خدا مورد تعرض قرار گرفته اما بعد با فشار اطرافیان حرفش را پس گرفت هرچند همیشه از آن دوران با تلخی یاد می کرد . با اینکه همه می دانستند معتاد است و روابط خارج از عرفی دارد اما خب ، این ویژگی همه جوانان های هم نسلش بود و کسی اهمیت نمی داد ، فقط او را بازیگر با استعدادی می دیدند که آینده درخشانی دارد اما نیمه شب 31 اکتبر 1993 هنگامی که همراه برادرش خواکین و چند نفر از دوستان و پس از مصرف مواد ، کافه ایی متعلق به جانی دپ را در هالیوود غربی لس آنجلس ترک می کرد ناگهان نقش زمین شد و تلاش های چند ساعته برای نجاتش بی فایده ماند هرچند پزشکان معتقد بودند در همان لحظه سقوط تمام کرده است! این شوکی بود که هالیوود به آن نیاز داشت ، علاوه بر خواکین (که حالا بازیگری بزرگ و صاحب سبک برای خودش شده) و دوستانی که از نزدیک شاهد مرگ ریور بودند ، خیلی های دیگر مثل جان کیوزاک ، کیانو ریوز ، رابرت داونی جونیور و ... متاثر از این مرگ روی به ترک اعتیاد آوردند تا جایی که کلوپ های با کلاس ترک اعتیاد در هالیوود خودش تبدیل به یک تجارت پردرآمد گردید! هرچند اعتیاد و الکل همچنان در هالیوود و بخصوص بین جوان ها دیده می شود و هر از گاهی قربانی می گیرد ، اما دیگر به اندازه دوران پیش از مرگ ریور فینیکس علنی و فراگیر تلقی نمی شود! 
  
      تصویر         
کریستوفر ریو ، زمانی که درگذشت 52 ساله بود اما در واقع مرگ تدریجی و دردناک طولانی اش از حدود یک دهه قبل از آن آغاز شده بود . متولد 1952 ، سال 1978 با بازی در نقش سوپرمن یک شبه به شهرتی جهانی رسید و سه بار دیگر هم شنل این ابرقهرمان را به تن کرد . تصویر چهره و قامت بلند او در لباس سوپرمن چنان جا افتاده که از آن پس هر بازیگر دیگری را برای ایفای نقش این ابرقهرمان در نظر گرفته اند ملاک اولشان شباهت به ریو بوده است! بعد از فیلم چهارم سوپرمن ، ریو به بازی در نقش های متفاوت ادامه داد تا خودش را محدود به سوپرمن نکرده باشد با این حال همیشه در سایه این کاراکتر قرار داشت تا اینکه 27 می 1995 حین اسب سواری سقوط کرد و از گردن به پایین بدنش فلج شد . از آن پس تا زمان مرگ در 10 اکتبر 2004 ریو غیر از نشستن روی ویلچر و سخنرانی در مجامع صلح دوستانه و بشر دوستانه کار دیگری از دستش ساخته نبود با این حال همیشه ممنون همسرش دانا مورسینی بود و می گفت بدون او حتی یک روز هم دوام نمی آورده . اما بی تحرکی مطلق سرانجام باعث افزایش چربی و اوره و سموم دیگر در بدن ریو گردید و به زندگی اش پایان داد . همسرش هم که خود را وقف مراقبت از او کرده بود بعد از آن از پا درآمد و بر اثر ابتلا به سرطان سال 2006 و در سن 44 سالگی درگذشت . 
  
      تصویر         
هیث لیجر ، متولد 1979 بازیگری را از سال 1993 در سریال های تلوزیونی آغاز کرد تا اینکه اولین نقش مهمش را در فیلم " میهن پرست " رولند امریچ و در کنار مل گیبسون در سال 2000 بدست آورد . بعد از آن بجای اینکه با بازی در بلاک باسترهای پر زرق و برق دنبال پول درآوردن باشد ، به ایفای نقش در فیلم های هنری پرداخت تا سرانجام سال 2005 بخاطر فیلم " کوهستان بروک بک " آنگ لی نامزد جایزه اسکار شد . اما برای بدست آوردن اسکار به چیز بیشتری نیاز بود ؛ بازی در یک بلاک باستر پر زرق و برق!!! پس حضور در نقش ژوکر فیلم شوالیه تاریکی را قبول کرد و این نقش را به یکی از فراموش نشدنی ترین کاراکترهای دهه های اخیر سینما تبدیل نمود . با این حال ایفای نقش ژوکر فشار روحی و روانی زیادی به این هنرپیشه جوان وارد آورد و تصمیم گرفت چند وقتی به خودش استراحت مطلق بدهد! اما این استراحت مطلق ابدی شد چون تنها چند هفته بعد از پایان فیلمبرداری ، روز 22 ژانویه 2008 جنازه اش را که بر اثر مصرف بیش از حد قرص های آرام بخش اوردوز کرده بود پیدا کردند . اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل برای نقش ژوکر به لیجر رسید که انصافاً حقش بود اما برخی افراد بدبین فکر می کنند اگر لیجر خودش را نکشته بود نقشش تا این حد مورد توجه قرار نمی گرفت! او هنگام مرگ 28 سال داشت . 
  
      تصویر         
خیلی ضایع است که در مجموعه فیلم های " سریع و خشن " ستاره شوی و خودت را به عنوان یک راننده حرفه ایی و عشق اتومبیل بین مردم جا بیندازی و بعدش در یک تصادف وحشتناک و به شکلی دلخراش کشته شوی! این اتفاقی بود که 30 نوامبر 2013 برای پال واکر 40 ساله افتاد در حالی که فیلمبرداری قسمت هفتم مجموعه سریع و خشن هنوز به پایان نرسیده بود و مجبور شدند برای سکانس های باقی مانده از برادرش استفاده کنند! " سریع 7 " هرچند فیلمی معرکه بود اما در واقع به لطف این مرگ دلخراش به فروشی میلیاردی دست یافت و چند برابر بیشتر از فیلم های قبلی در گیشه موفق بود . سال آینده قسمت هشتم این مجموعه روی پرده خواهد رفت و بدون این دست آویز ، بعید است بتواند به اندازه فیلم هفتم فروش داشته باشد!  
  
     
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات


ارسال پست

بازگشت به “فيلم و سينما”