ممنوعیت فروش فیلم در سوپرمارکت ها ؛ آری؟ یا نه؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3535
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4751 بار
سپاس‌های دریافتی: 7044 بار

ممنوعیت فروش فیلم در سوپرمارکت ها ؛ آری؟ یا نه؟

پست توسط bamn »

  عرض سلام خدمت دوستان گرامی .

چندی است بعد از مدتها پیگیری ، اتحادیه عرضه محصولات فرهنگی سمعی و بصری اصفهان موفق شده با جلب موافقت مجمع اصناف استان ، عملیات جمع آوری فیلم (اعم از اورژینال و غیر اورژینال) را از سوپرمارکت های سطح شهر اصفهان آغاز کند . این اقدام در برخی استان های دیگر هم مسبوق به سابقه می باشد اما از آنجا که اصفهان دومین بازار هدف شبکه نمایش خانگی کشور بعد از تهران می باشد و مجمع نمایندگان توزیع این استان هم یکی از ارکان قدرتمند شبکه نمایش خانگی کشور محسوب می شوند ، مخالفت های زیادی از سوی مجمع نمایندگان توزیع و برخی شرکت ها و موسسات ویدئو رسانه با این اقدام انجام گرفته که حتی پای آن را به مباحث فرهنگی رسانه ملی هم کشانده است .

استدلال مخالفان این اقدام آن است که می گویند با ممنوعیت فروش فیلم در سوپرمارکت ها ، عملاً میزان فروش به زیر 50% قبل از ممنوعیت سقوط کرده و می کند و فروشگاه های عرضه محصولات فرهنگی توان اینکه این کاهش فروش را با جذب مشتریان سوپرمارکت ها جبران نمایند ندارند . بعلاوه آنها معتقدند با تمرکز فروش فیلم اورژینال در فروشگاه های عرضه محصولات فرهنگی ، تقاضا برای خرید فیلم های رایتی و قاچاق افزایش خواهد یافت .

اما استدلال موافقان این تصمیم این است که طرح عرضه فیلم در سوپرمارکت ها فقط در کوتاه مدت موفق بوده و در بلند مدت نتوانسته باعث رونق بازار شبکه نمایش خانگی شود به طوری که اکنون متوسط تیراژ فیلم های اورژینال به زیر 20% میزان متوسط تیراژ فیلم ها در سال های 86 تا 89 (اوج رونق شبکه نمایش خانگی همزمان با آغاز عرضه فیلم ها در سوپرمارکت ها) رسیده است و در حالی که صدها شبکه ماهواره ایی ، سایت اینترنتی و کانال های شبکه های اجتماعی به صورت فعال و 24 ساعته در حال عرضه و پخش غیر قانونی فیلم ها می باشند و اخیراً هم با راه اندازی سامانه های مجاز vod بخش دیگری از پتانسیل بازار جذب این بخش شده ، سهم ناچیز باقی مانده از عرضه نسخه های فیزیکی محصولات در شبکه نمایش خانگی حق مسلم فعالان رسمی این حوزه است و نباید توان باقی مانده آنها را در رقابت با بازار گسترده و بی در و پیکر سوپرمارکت های محلی بطور کامل از بین برد .

اتحادیه عرضه محصولات فرهنگی سمعی و بصری اصفهان طی چند سال اخیر بارها با اتحادیه سوپرمارکت دارها و اتحادیه های دیگر وارد مذاکره شده تا راه حلی برای این مشکل یافت شود از جمله پیشنهاد تعیین محدوده (مثلاً در فاصله 1000 ، 500 یا حتی 200 متری از فروشگاه های عرضه محصولات فرهنگی ، سوپرمارکت داران از عرضه فیلم خودداری ، و در مسافت های بیشتر اقدامشان مجاز باشد) و پیشنهاد های دیگر که همگی از سوی طرف های مقابل با بهانه های مختلف رد شده اند از همین رو اتحادیه با گرفتن مجوز از مجمع اصناف استان راساً و به صورت قهرآمیز وارد عمل شده است .

سال گذشته و بعد از شکست مذاکرات ، مجمع اصناف استان تهدید کرد اتحادیه محصولات فرهنگی را منحل و در یکی از اتحادیه های دیگر موجود ادغام خواهد نمود . اما حالا با موافقت مجمع با طرح جمع آوری فیلم از سوپرمارکت ها ، به نظر می رسد فرصتی دوباره به اتحادیه برای ادامه بقای خود داده شده که در صورت شکست این طرح ، کار اتحادیه هم یکسره خواهد شد!

حالا به نظر شما استدلالات کدام یک از طرف ها صحیح تر می باشد و آیا راه حلی برای رفع مسالمت آمیز این مشکل به ذهن شما می رسد؟ 
آخرین ويرايش توسط 1 on bamn, ويرايش شده در 0.
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات


Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۶ آذر ۱۳۸۷, ۴:۲۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22106 بار

Re: ممنوعیت فروش فیلم در سوپرمارکت ها ؛ آری؟ یا نه؟

پست توسط sinaset »

سلام بر شما
اینجانب،جانبداری هیچ کدام نیست و بطوری کلی فیلم خریداری نمی کنم..!

ولی فکر میکنم درست و صحیح این کار این باشد،که از طریق مراکز خرید(خودش) فروخته بشود.
باتشکر.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3535
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4751 بار
سپاس‌های دریافتی: 7044 بار

Re: ممنوعیت فروش فیلم در سوپرمارکت ها ؛ آری؟ یا نه؟

پست توسط bamn »

  سلام مجدد .

هفته گذشته انتخابات اتحادیه فروش محصولات فرهنگی سمعی و بصری اصفهان بالاخره بعد از مدتها جنجال و تعویق برگزار شد . این انتخابات در مقیاس شبکه نمایش خانگی کشور یک رویداد مهم تلقی می گردید . زیرا تهران فاقد چنین اتحادیه ایی می باشد و اتحادیه اصفهان به عنوان دومین بازار هدف فروش فیلم در کشور ، مهمترین و تاثیر گذار ترین اتحادیه صنفی خرده فروشان شبکه نمایش خانگی می باشد .

تا پنج سال قبل اتحادیه فروش محصولات فرهنگی اصفهان تحت کنترل نمایندگان و توزیع کنندگان اصلی شهر بود . اما با پایین آمدن آمار فروش فیلم و کشیدن شدن روز از افزون ظرفیت های بازار به سمت سایت های اینترنتی (که در آن زمان تماماً غیر مجاز بودند) و شبکه های ماهواره ایی ، فروشگاه های خرد با یکدیگر متحد شده و برای ممنوع نمودن فروش فیلم در سوپرمارکت ها نمایندگانی از جمع خود را به هیات رئیسه اتحادیه فرستادند . اما رئیسی که آن زمان برای اتحادیه انتخاب شده بود به دلایلی ناکارآمد از آب درآمد و در نهایت حدود دو سال و نیم پیش استعفا داد و آقای " حمیدرضا رضایی " جایگزین وی گردید . ضمن آنکه نمایندگان توزیع هم پس از شکست در انتخابات پنج سال قبل ، برای اینکه حساب خودشان را از اتحادیه و فروشندگان خرد جدا کنند ، مجمع نمایندگان توزیع اصفهان را ایجاد کردند که هرچند نتوانسته به عنوان یک تشکل صنفی مستقل رسمیت یابد ، اما خود را در محافل فرهنگی به عنوان نماینده فروشگاه های محصولات فرهنگی معرفی و حدود دو سال قبل هم با توسعه خود از " مجمع نمایندگان توزیع اصفهان " به " مجمع نمایندگان توزیع کشور " تبدیل شد . به این ترتیب موسسات تولید و تکثیر مجاز فیلم در کشور هرگاه می خواهند تغییری در قیمت یا نحوه توزیع داشته باشند با نمایندگان مجمع مذاکره می کنند نه نمایندگان اتحادیه!!!

ریاست جدید اتحادیه (آقای رضایی) بعد از یک سال مذاکرات بی حاصل با اتحادیه سوپرمارکت داران تحت نظارت مجمع اصناف ، با واسطه دفتر ولی فقیه استان ، مستقیما از دادستانی برای جمع آوری فیلم از سوپرمارکت ها حکم و تعدادی از این فروشگاه ها بازرسی و طبق حکم ، فیلم و انیمیشن و بازی های کامپیوتری و ... مجاز و غیر مجاز از آنها جمع آوری گردید .

اما با مخالفت های گسترده موسسات تهران و مجمع نمایندگان توزیع که بحث آن به طور کاملاً یک طرفه و بدون حضور نماینده ایی از اتحادیه ، در شبکه خبر هم مطرح شد ، اداره اماکن اصفهان که مامور قانونی جمع آوری محصولات فوق الذکر بود ، کم کم به بهانه فرستادن نیروهای مازاد برای کمک به زلزله زدگان کرمانشاه ، از پیگیری مسئله شانه خالی کرد و بعد هم مجمع نمایندگان توزیع به محض انتصاب معاون جدید دادستان استان اصفهان ، بدون اینکه ایشان در جریان ماوقع باشند ، حکم گرفتند که فروش فیلم در سوپرمارکت ها بلامانع است و حالا تعداد سوپرمارکت هایی که در حال فروش فیلم هستند حتی از قبل از ممنوع شدن قبلی هم بیشتر شده اند و توزیع کنندگان عمداً به دنبال جذب سوپرمارکت هایی هستند که در مجاورت فروشگاه های عرضه محصولات فرهنگی می باشند تا با کاهش تعداد اعضا اتحادیه ، آن را از رسمیت بیاندازند .

این مسئله سال قبل هم مطرح شده بود . در واقع با توجه به اینکه انتخابات هیات رئیسه اتحادیه ها باید هر 4 سال یکبار انجام گیرد ، اتحادیه ما باید سال قبل انتخابات را برگزار می نمود . لیکن به علت ورشکستگی و تعطیلی فروشگاه های تعدادی از فعالان صنف ، مجمع اصناف اصفهان تهدید به تعطیلی اتحادیه و ادغام آن با اتحادیه های دیگر نموده بود که همین مسئله باعث به تعویق افتادن یک ساله انتخابات شد . اما با پیگیری های آقای رضایی قرار بر این شد که بجای تعطیلی اتحادیه ، برخی زیر شاخه های فرهنگی اصناف دیگر مثل گیم نت داران و اداره کنندگان سالن های اسباب بازی کودکان ، به صنف ما ملحق گردند .

در نهایت بنا بر این بود که انتخابات اتحادیه اواخر آذرماه برگزار شود اما باز به دلایلی انتخابات به تعویق افتاد و باعث شد مجمع نمایندگان توزیع فرصتی برای شایعه سازی های مختلف درباره علل احتمالی تعویق انتخابات علیه هیات رئیسه به راه بیاندازند . لیکن با اعلام زمان جدید برای انتخابات تمامی این شایعات رنگ باخت (هر چند مجمع حتی تا ساعت برگزاری انتخابات هم دست از شایعه سازی بر نداشت)

در نهایت انتخابات برگزار و نتیجه زیر حاصل گردید :

از تعداد 340 عضو فعال و رسمی اتحادیه ، 181 نفر در انتخابات شرکت نمودند که طبق اعلام هیات نظارت 179 رای صحیح داده شده است . پنج نفر اول در انتخابات که به عنوان اعضا جدید هیات رئیسه اتحادیه انتخاب شدند به این شرح می باشند :

1- حمید رضا رضایی (رئیس اتحادیه) 143 رای
2- حجت اله اکبری دهقی (عضو هیات رئیسه اتحادیه) 117 رای
3- الوالفضل مطلبی فشارکی (عضو هیات رئیسه اتحادیه) 113 رای
4- حمید رضا جعفری (مورد حمایت هیات رئیسه اتحادیه) 93 رای
5- حامد نادرپور (مورد حمایت هیات رئیسه اتحادیه) 71 رای

دو نفری هم که به عنوان اعضا علی البدل رای آوردند :

6- مهدی نیلی احمد آبادی (ریاست اتحادیه در ادوار قبل که در انتخابات پنج سال قبل با ریزش آرا به عنوان عضو علی البدل انتخاب و بعد از استعفای رئیس سابق اتحادیه به هیات رئیسه راه یافت - مورد حمایت مجمع نمایندگان توزیع) 40 رای

7- کوروش آرین نیا (عضو و مورد حمایت مجمع نمایندگان توزیع) 30 رای

ضمن اینکه انتخابات بازرس اتحادیه هم همزمان با انتخابات هیات رئیسه برگزار و گزینه مورد حمایت هیات رئیسه انتحادیه یعنی آقای بهروز قنبری با 101 رای پیروز شد .

هرچند شاید در ظاهر این انتخابات کوچک و با تعداد شرکت کنندگان کم ، به نظر برسد ، اما نتیجه آن در تحولات چهار سال آینده شبکه نمایش خانگی کشور بسیار تاثیر گذار می باشد .  
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات


ارسال پست

بازگشت به “فيلم و سينما”