بدترین انتخاب های تاریخ اسکار

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3317
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4691 بار
سپاس‌های دریافتی: 6980 بار

بدترین انتخاب های تاریخ اسکار

پست توسط bamn »

The worst choices in Academy Award history

با سلام .

چند روز بیشتر به اعلام اسلامی نامزدهای نهایی نود و پنجمین دوره جوایز آکادمی علوم و هنرهای سینما (اسکار) باقی نمانده است . به همین بهانه می خواهیم مروری داشته باشیم بر بدترین انتخاب های تاریخ اسکار!

فعلاً یک بررسی اجمالی درباره برندگان و نامزدهای اسکار بهترین فیلم سال در ادوار مختلف داشته ام که نتایج آن را در ادامه ذکر خواهم کرد . اگر فرصتی شد و عمری بود ، انشالله در مورد سایر جوایز هم امسال یا سال های آینده جمع بندی خواهم نمود .
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3317
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4691 بار
سپاس‌های دریافتی: 6980 بار

Re: بدترین انتخاب های تاریخ اسکار

پست توسط bamn »

The worst choices in Academy Award history for Best Picture Nominees

بخش اول : بدترین فیلم های نامزد اسکار بهترین فیلم سال :

(فرمول محاسبه امتیاز هر فیلم : (نمره سایت IMDB ضربدر 10) + (تعداد آرا سایت IMDB تقسیم بر 10000) + (نمره سایت متاکرتیک - در مورد بعضی فیلم های قدیمی که فاقد نمره در سایت متاکرتیک بودند همان نمره سایت IMDB ضربدر 10 مجدداً محسابه شده) + (تعداد نقدهای ثبت شده در سایت IMDB برای فیلم تقسیم بر 100) + (تعداد نظرات ثبت شده در سایت IMDB برای فیلم تقسیم بر 100) + (امتیاز قدمت - امتیاز قدمت به صورت شمارش معکوس کاهشی از اولین دوره به آخرین دوره در نظر گرفته شده با این استثناء که برای سال های 2020 و 2021 به دلیل شرایط کرونایی ، کمی ارفاق در نظر گرفته شده و شمارش افزایشی محاسبه گردیده)

10- ماموریت (The Mission) - 1986

فیلم تاریخی-ماجرایی ساخته رولند جاف با بازی رابرت دنیرو و جرمی آیرونز را چه کسی دیده است؟ بعید می دانم دست کم در بین فارسی زبانان کسی بتواند به این سئوال پاسخ مثبت بدهد! فیلم با استقبال سرد منتقدان هم مواجه شد و در سایت متاکرتیک نمره 55 از 100 را دارد . چرا باید این فیلم نامزد اسکار بهترین فیلم سال می شد در حالی که فیلم های معرکه ایی مثل " بیگانه ها " و " کنار من بمان " در این فهرست جایی نداشتند؟

.

9- کوچه کابوس (Nightmare Alley) - 2021

در این فهرست ها سال های 2020 و 2021 را زیاد خواهید دید ، بنا به دلایلی مختلف آمار شاخص بندی فیلم های سال های اخیر در سایت مرجع IMDB بشدت افت داشته و شاید بیشتر فیلم هایی که از این دو سال مورد اشاره قرار خواهند گرفت ، واقعاً استحقاق قرار گرفتن در چنین جایگاهی را نداشته باشند . اما در مورد فیلم ساخته گیرمو دل تورو با بازی بردلی کوپر ، کیت بلانشت ، تونی کولت و رونی مارا ، کاملاً موافق هستم که بدترین فیلم نامزد اسکار بهترین فیلم سال 2021 بود! دل تورو در سال های اخیر بشدت خواهان پیدا کرده و هرچه بسازد با استقبال جشنواره ها مواجه می شود . این جماعت آن زمانی که حق " هزارتوی پن " را خوردند کجا تشریف داشتند؟!

.

8- بلفاست (Belfast) - 2021

با قرار گرفتن این یکی در این فهرست موافق نیستم ، اما چه کنم که رتبه بندی ها براساس داده ها و آمار است و فیلم ساده و صمیمانه کنت برانا نمره پایینی بدست آورده است .

.

7- منک (Mank) - 2020

فیلم فوق العاده دیوید فینچر را بهترین فیلم سال 2020 می دانم که اگر همه چیز به عدالت و سر جایش بود ، باید اسکار بهترین فیلم سال را می گرفت . اما همه حواشی انتخاب های آن سال به کنار ، کلاً بعضی چیزها برای اهالی هالیوود تابو است و اگر سراغشان بروید ، با واکنش خوبی مواجه نخواهید شد . طرفداری فینچر از هرمان جی منکوویچ در دعوای ادعای مالکیت معنوی فیلمنامه " همشهری کین " در برابر اورسن ولز هم یکی از همان چیزهاست . انگار نه انگار که همین جماعت در زمان حیات ولز با او چپ بودند و می گفتند از دماغ فیل افتاده است!

.

6- شاهزاده جزر و مد (The Prince of Tides) - 1991

درام ساخته خانم باربارا استراسند با بازی خودش و نیک نولتی ، فیلم متوسطی بود که حالا کاملاً فراموش شده ، همان زمان هم فقط به اعتبار خانم استراسند که یک اسکار بازیگری داشت ، فیلم توسط انتخابگران آکادمی پذیرفته شد وگرنه انتخاب های خیلی بهتری مثل " تلما و لوئیز " و حتی " ترمیناتور 2 : روز داوری " را هم زیر دستشان داشتند .

.

5- فرودگاه (Airport) - 1970

چرا باید فیلم جورج سیتون که نمره 44 از سایت متاکرتیک گرفته نامزد اسکار بهترین فیلم آن سال شده باشد اما نام فیلمی مثل " بزرگمرد کوچک "  در این جمع دیده نشود؟

.

4- معاون (Vice) - 2018

فیلم قبلتر آدام مک کی یعنی " رکود بزرگ " را خیلی دوست دارم ، اما معاون یک فیلم سیاسی بشدت آشفته و پر شعار است که اصلاً استحقاق نامزدی اسکار بهترین فیلم سال را نداشت ، فقط آن زمان گرفتن ژست های ضد جمهوری خواهی و مخصوصاً ضد ترامپی در هالیوود خیلی مد بود!

.

3- جهانگرد اتفاقی (The Accidental Tourist) - 1988

فیلم ساخته لارنس کسدان خیلی اتفاقی از فهرست نامزدهای اسکار بهترین فیلم آن سال سر در آورد و حالا دیگر کاملاً فراموش شده است همانطور که ستاره های حالا پا به سن گذاشته اش یعنی ویلیام هارت و کیتلین تورنر فراموش شده اند و دیگر موقع قدم زدن در پیاده روهای بورلی هیلز کسی مزاحمشان نمی شود!

.

2- دکتر دولیتل (Doctor Dolittle) - 1967

ریچارد فلیشر هیچگاه نامزد اسکار بهترین کارگردانی نشد ، حتی برای این فیلم ، اما اینکه با خط خوردن شاهکارهای کلاسیکی همچون " در کمال خونسردی " ، " لوک خوش دست " ، " تهیه کننده ها " و ... فیلمش نامزد اسکار بهترین فیلم سال شد ، آن هم فیلمی که حالا نمره 34 از 100 را در سایت متاکرتیک دارد ، نشان می دهد که آن زمان شخصیت محبوب و قدرتمندی در صنعت سینمای آمریکا بوده . ضمناً معلوم می شود کیفیت بسیار پایین و افتضاح " دکتر دولیتل " نسخه 2020 از کجا نشات می گیرد چون از نظر داستانی این دو نسخه بسیار شبیه هم هستند!

.

1- صدای بلند و فوق العاده نزدیک (Extremely Loud & Incredibly Close) - 2011

فیلم استفان داردلی واقعاً گول زننده بود و هنگامی که اولین بار تیزرش را دیدم عاشقش شدم ، اما در عمل فقط توانستم تماشای 10 دقیقه اول آن را تحمل کنم . فیلمی روانشناسانه و بشدت سنگین و متکلف درباره حملات 11 سپتامبر با بازی تام هنکس و ساندرا بولاک ، که نمره 46 از 100 را در سایت متاکرتیک گرفت ، اما آن زمان داردلی کارگردانی بود که هرچه می ساخت نامزد اسکار می شد (رویه ایی که بعد از این فیلم تغییر کرد!) . و نکته واقعاً روی اعصاب این انتخاب آنجا بود که " راندن " ، " سلحشور " ، " ساقدوش ها " ، " دختری با خالکوبی اژدها " ، " شیوع " ، " بندزن خیاط سرباز جاسوس " و ... و حتی " هری پاتر و هدایای مرگ : قسمت دوم " نامزد نشدند!

***

ادامه دارد ...
آخرین ويرايش توسط 2 on bamn, ويرايش شده در 0.
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3317
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4691 بار
سپاس‌های دریافتی: 6980 بار

Re: بدترین انتخاب های تاریخ اسکار

پست توسط bamn »

The worst set of films nominated for the Oscar for the best film of the year

بخش دوم : بدترین مجموعه فیلم های نامزد اسکار بهترین فیلم سال

(فرمول محاسبه امتیاز هر سال : امتیاز هر فیلم  (براساس فرمول ذکر شده در بخش اول) تقسیم بر تعداد فیلم های نامزد نهایی اسکار آن سال

10- پنجاه و هفتمین دوره - 1984

آن سال درام تاریخی-زندگینامه ایی " آمادئوس " ساخته میلوش فورمن ، در کسب جایزه بزرگ تقریباً بی رقیب بود! نزدیک ترین مدعی " کشتزارهای مرگ " رولند جاف بود درباره کشتارهای هولناک رژیم خمرهای سرخ در کامبوج که بیشتر مصرف سیاسی داشت تا هنری . " گذرگاهی به هند " دیوید لین ، " مکان هایی در قلب " رابرت بنتون و " داستان یک سرباز " نورمن جویس حالا فیلم هایی کاملاً فراموش شده هستند که تنها خاصیتشان برای نامزدی در آن دوره نادیده گرفتن شاهکارهای سرجیو لئونه ، " روزی روزگاری در آمریکا " ، و ویم وندرس ، " پاریس ، تگزاس " بود . تازه اولین کارهای برادران کوئن ، " دهشت زده " ، و جیم جارموش ، " عجیب تر از بهشت " ، هم بودند که می گذاریم پای اینکه آن زمان ناشناخته بودند و بعدها فیلم هایشان مورد توجه قرار گرفته!

.

9- پنجاه و یکمین دوره - 1978

کلاً سال خوبی برای سینمای هنری نبود و تعداد فیلم های مهم و فراموش نشدنی آن سال به تعداد انگشتان یک دست هم نیست! یکی از آنها هم " شکارچی گوزن " مایکل چیمنو بود با یکی از بهترین بازی های رابرت دنیروی بزرگ که برنده اسکار بهترین فیلم سال شد . اما چه کسی می تواند ادعا کند رقبای این فیلم را دیده ، یا حتی اگر دیده یادش مانده؟ " زن مجرد " پال مازورسکی ، " قطار سریع السیر نیمه شب " آلن پارکر ، " بهشت می تواند منتظر بماند " وارن بیتی و " بازگشت به خانه " هال اشبی . بدترین اینکه اینها تقریباً بهترین گزینه های در دسترس آن زمان بودند وگرنه انتخابگران مجبور می شدند سراغ " خانه حیوانات هجویه ملی " جان لندیس بروند!

.

8- هشتاد و چهارمین دوره - 2011

در واقع بیشتر فیلم های آن سال ، فیلم های خیلی خوبی بودند ؛ " هنرپیشه " میشل هازانویس (برنده اصلی) ، " نیمه شب در پاریس " وودی آلن ، " فرزندان " الکساندر پین و " درخت زندگی " ترنس مالیک را چون به سلیقه ام نمی خوردند کامل تماشا نکرده ام ، و در مقابل ، " هوگو " مارتین اسکورسیزی ، " خدمتکار " تاد تیلور ، " مانی بال " بنت میلر و بخصوص " اسب جنگی " استیون اسپیلبرگ را خیلی دوست دارم . اما دو مشکل وجود دارد ؛ اولاً نمره فیلم اسپیلبرگ کمتر از حد انتظار است چون کلاً آمریکایی ها با فیلم هایی که شخصیت اولشان حیوان باشد مشکل دارند و خیلی از آنها استقبال نمی کنند (البته این قاعده شامل انیمیشن ها و فیلم های تخیلی نمی شود!) ، دوماً نمره بدترین فیلم نامزد اسکار تاریخ یعنی " صدای بلند و فوق العاده نزدیک " استفان داردلی آنقدر پایین است که برای پایین کشیدن کل گروه کفایت می کند!

.

7- سی و ششمین دوره - 1963

یکی از عجیب و غریب ترین مجموعه انتخاب های تاریخ آکادمی! کدام فیلم باز امروزیی باور می کند رای دهندگان آکادمی با کنار گذاشتن " پرندگان " آلفرد هیچکاک ، " فرار بزرگ " جان استرجس ، " از روسیه با عشق " ترنس یانگ ، " معما " استنلی دونن ، " هشت و نیم " فردریکو فللینی و ... به " تام جونز " تونی ریچاردسون (برنده نهایی) ، " آمریکا آمریکا " الیا کازان ، " زنبق های مزرعه " رالف نلسون ، " کلئوپاترا " جوزف ال منکوویچ ، و " غرب چگونه تسخیر شد " هنری هاتاوی رای داده باشند؟! بین این چهار فیلم فقط " زنبق های مزرعه " تا حدودی در یادها مانده و بخصوص تام جونز یکی از فراموش شده ترین فیلم های برنده اسکار بهترین فیلم سال است!

.

6- نود و چهارمین دوره - 2021

همانطور که در بخش قبلی هم اشاره کردم ، مطمئناً این جایگاه واقعی سال 2021 و فیلم هایش نیست! خیلی از کسانی که تا چند سال قبل پای ثابت رای دادن به فیلم ها در سایت IMDB بودند ، خیلی وقت است سرشان جای دیگر گرم شده و سری نزده اند تا به فیلم های جدید رای بدهند و راندمانشان را بالا ببرند! این وسط بخصوص نمرات " شاه ریچارد " ، " بلفاست " و حتی فیلم برنده " کودا " بسیار کمتر از حد انتظار است .

.

5- پنجاه و هشتمین دوره - 1985

کلاً دهه هشتاد برای فیلم بازها و بخصوص پیگیران انتخاب های آکادمی اسکار دهه خیلی هیجان انگیزی نبود . سال 1985 هم " خروج از آفریقا " سیدنی پولاک برنده جایزه اصلی بود که تلاش بنده برای تماشای آن بدون متوسل شدن مکرر به گزینه فوروارد غیرممکن بود از بس که این فیلم با بازی مریل استریپ و رابرت رد فورد خسته کننده و الکی کش آمده بود! اما رقبای این فیلم هم دست کمی از خودش نداشتند ؛ " به رنگ ارغوان " استیون اسپیلبرگ با اینکه منجر به کشف ووپی گلدبرگ شد یکی از فراموش شده ترین فیلم های کارنامه این کارگردان بزرگ و محبوب است ، درباره " شاهد " پیتر ویر ، " شرف خانواده پریتزی " جان هوستون و بخصوص " بوسه زن عنکبوتی " هکتور بابنکو دیگر حرفی نمی زنم!

.

4- شصتمین دوره - 1987

درباره " آخرین امپراتور " برناردو برتولوچی (برنده اسکار بهترین فیلم آن سال) بعداً باز هم خواهم نوشت . اما چه کسی می داند چرا " ماه زده " نورمن جویس ، " اخبار تلوزیون " جیمز ال بروکس ، " امید و افتخار " جان بورمن و " جذابیت مرگبار " آدرین لین ، که هرچند هیچکدام فیلم های بدی نیستند ، اما افراد زیادی برای رای دادن به آنها خودشان را خسته نکرده اند ، نامزد اسکار بهترین فیلم سال شده اند ، اما " غلاف تمام فلزی " استنلی کوبریک ، " تسخیر ناپذیران " برایان دی پالما ، " عروس شاهزاده " راب رینر ، " صبح بخیر ، ویتنام " بری لوئینسون ، " امپراتوری خورشید " استیون اسپیلبرگ و ... نامزد نشدند؟!

.

3- پنجاه و ششمین دوره - 1983

فقر این دوره بیشتر از محدود بودن گزینه های روی میز داوران بود! " دوران مهرورزی " جیمز ال بروکس برنده جایزه اصلی شد و رقبایش هم " مردان واقعی " فیلیپ کافمن ، " بخشش های محبت آمیز " بروس برسفورد ، " متصدی لباس " پیتر یتس و " اندوه شدید " لارنس کسدان بودند . حالا خودتان حساب کنید نام این چهار-پنج فیلم در مجموع 10 بار به گوشتان خورده است یا نه؟ فقط می ماند گاف بزرگ انتخابگران آن دوره ، یعنی نادیده گرفتن " صورت زخمی " برایان دی پالما و بهترین بازی عمر ال پاچینو!

.

2- شصت و یکمین دوره - 1988

مطمئناً نمره پایین سومین بدترین نامزد اسکار بهترین فیلم سال یعنی " جهانگرد اتفاقی " لارنس کسدان در کسب این رده برای تیم سال 1988 تاثیر زیادی داشته ، اما هم تیمی ها چه فیلم هایی بوده اند؟! بجز " مرد بارانی " بری لوئینسون که برنده جایزه اصلی شد و یک فیلم بزرگ و کلاسیک است ، بقیه ، " روابط خطرناک " استفان فریرز ، " میسی سی پی می سوزد " آلن پارکر و " دختر شاغل " مایک نیکولز بودند . در حالی که می شد با نادیده نگرفتن " جان سخت " جان مک ترنان و " بزرگ " پنی مارشال ، کمی اعتبار تیم نامزدهای سال را بالاتر برد .

.

1- نود و سومین دوره - 2020

شرایط کرونایی باعث شد تا سینما بدترین سال خود را در تمامی جنبه ها ، تجربه نماید . از نظر هنری هم دست انتخابگران آکادمی اسکار خالی تر از آن بود که بتوانند رقابت پرشوری را رقم بزنند . اما از طرف دیگر ، سیاست های اعلامی جدید خود آکادمی هم که توجه به کمیت را در برابر کیفیت اولویت قرار داده (حالا نه که قبلاً کیفیت خیلی برایشان مهم بود!) ، باعث شد تا عملاً شاهد یک رقابت فرمایشی از پیش معلوم بین " سرزمین آوارگان " کلویی ژائو در برابر هفت نامزد دیگر باشیم! " سرزمین آوارگان " فیلم بدی نیست به شرط اینکه به چشم یک دانشجوی رشته هنر به آن نگاه کنید نه یک تماشاگر عادی سینما! یادم هست در یک دوره ایی اینجور فیلم ها را در فیلم های کمدی مثل " تعطیلات مستر بین " دست می انداختند! بین هفت نامزد دیگر فقط " منک " دیوید فینچر ، " دادگاه شیکاگو 7 " آرون سورکین و تا حدودی هم " پدر " فلورین زیلر را دوست داشتم . فیلم های دیگر هم فیلم های بدی نبودند اما به سلیقه بنده نمی خوردند . اما اینکه چرا این دوره باید در رده نخست این رده بندی قرار گیرد را واقعاً درک نمی کنم! ممکن است بعضی شرایط باعث کاهش آمار رای دهندگان دائمی به فیلم ها در سایت IMDB شده باشد ، اما افزایش نسبی میانگین تعداد آرا فیلم های سال 2021 و بعد از آن ، نسبت به فیلم های سال 2020 ، این ایده مسخره را ایجاد می کند که شاید رای دادن در سایت IMDB هم جزو شرایط قرنطینه کرونایی بوده است؟!

***

ادامه دارد ...
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3317
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4691 بار
سپاس‌های دریافتی: 6980 بار

Re: بدترین انتخاب های تاریخ اسکار

پست توسط bamn »

The worst films that won the Oscar for the best film of the year
(with direct scores)
بخش سوم : بدترین فیلم های برنده اسکار بهترین فیلم سال (با امتیاز مستقیم) :

(فرمول محاسبه امتیاز هر فیلم : همان فرمول بخش اول)

10- دور دنیا در 80 روز (Around of World in 80 Days) - 1956

به این فیلم ساخته مایکل اندرسون بعداً باز هم خواهیم پرداخت . اما فعلاً در همین حد بدانید که در کنار نمرات نسبتاً پایین منتقدان سایت متاکرتیک (69) و مخاطبان سایت IMDB که نمره 67 می باشد ، مشکل اصلی اینجاست که فقط کمی بیش از 28 هزار نفر به این فیلم در سایت رای داده اند! این تعداد رای نه تنها شایسته فیلمی برنده اسکار بهترین فیلم سال نیست ، بلکه فیلمی قدیمی با چنین تعداد رایی را در رده فیلم های فراموش شده قرار می دهند ، در حالی که بنده بارها در سایت ها و نشریات سینمایی با اشاراتی به این فیلم مواجه شده ام که یعنی نمی توان آن را فراموش شده دانست . حتی بازی دیوید نیوین در این فیلم در نقش فیلیکس فاگ چنان به چشم آمده که بعداً در هر فیلم و سریال و حتی انیمیشنی که با اقتباس از رمان معروف ژول ورن ساخته شده ، بازی او برای این نقش سرمشق بوده است!

.

9- بزرگترین نمایش روی زمین (The Greatest Show on Earth) - 1952

سیسیل ب. دومیل از کارگردانان پیشگام در هالیوود بود که از همان ابتدای مهاجرت صنعت سینمای آمریکا از ساحل شرقی به ساحل غربی (در فرار از دست وکلای تراست ادیسون که سعی داشتند صنعت فیلمسازی را در انحصار تشکیلات توماس ادیسون نگه دارند) حضور داشت و فیلم ساخت و فیلم ساخت . البته او بیشتر بخاطر ساخت فیلم های تجاری و عامه پسند محبوب بود و اگر آن چکمه های بلند مشکی نظامی را به پا نمی کرد ، احتمالاً نمی توانست به چهره ایی ماندگار و فراموش نشدنی در تاریخ هالیوود تبدیل شود! " بزرگترین نمایش روی زمین " مطمئناً یکی از بهترین فیلم های کارنامه او محسوب می شود اما امروزه در رده فیلم های فراموش شده و حق بزرگان خور قرار می گیرد! در واقع انتخاب این فیلم برای جایزه بهترین فیلم سال تجلیلی بود از بیش از 40 سال فعالیت دومیل در صنعت سینما . هرچند انتخابگران آکادمی نتوانستند بهانه ای برای اعطا اسکار بهترین کارگردان سال به او پیدا کنند اما جایزه ایی افتخاری تحت عنوان " به یاد اروینگ تالبرگ " را به او دادند!

.

8- آخرین امپراتور (The Last Emperor) - 1987

بین تمام فیلم های این بخش ، از بودن این یکی بیشتر ناراحت هستم! اولین بار حدود 30 سال پیش شاهکار برناردو برتولوچی را دیدم و همان موقع هم با اینکه بچه بودم و از سینمای هنری چیزی سر در نمی آوردم و فیلم های گودزیلایی ژاپنی را بهترین فیلم ها می دانستم! ، عاشقش شدم و تک تک سکانس های مهمش در ذهنم هک شده ؛ از کودک خردسالی که نمی داند چرا همه به او تعظیم می کنند ، تا نوجوان دوچرخه سواری که به عنوان امپراتور مملکت اجازه ندارد از درب اصلی شهر ممنوعه خارج شود و در نهایت پیرمردی که بعد از سال ها تحمل زندان پس از آزادی بلیطی می خرد و وارد کاخ دوران کودکی اش می شود .

.

7- تام جونز (Tom Jones) - 1963

می توان فیلم تام جونز را فراموش شده ترین فیلم برنده اسکار بهترین فیلم سال دانست . در بین برندگان دهه اولیه تاریخ آکادمی داشتن زیر 10 هزار رای طبیعی است ، اما فیلمی دهه شصتی با 13 هزار رای حتماً یکجای کارش می لنگد! تونی ریچاردسون اصلاً کارگردان بزرگی نبود و موفقیتش با این فیلم را کاملاً مدیون انتخابگرانی بود که در یک مجموعه حق خوری آشکار شاهکارهای بزرگ برشمرده در بخش قبلی را نادیده گرفتند . حیف که اعضا آکادمی آنقدر از این حق خوری ها در کارنامه شان دارند که در بخش نهایی این مجموعه تام جونز غایب خواهد بود!

.

6- رانندگی برای خانم دیزنی (Driving Miss Daisy) - 1989

مورگان فریمن بعد از 25 سال فعالیت نامرئی در سینما ، تازه با این فیلم و در سن 52 سالگی کشف شد و خیلی زود به ستاره ایی بزرگ در بازیگری تبدیل گردید . اما فیلم ساخته بروس برسفورد از آن دست فیلم هایی است که بجز بازی درخشان فریمن ، هیچ چیز دیگری نداشت و خیلی ها حالا اصلاً نمی دانند چرا برنده شد آن هم در رقابت با فیلم های بزرگی مثل " انجمن شاعران مرده " ، " پای چپ من " و " متولد چهارم جولای " .

.

5- دوران مهرورزی (Terms of Endearment) - 1983

فیلم ساخته جیمز ال بروکس در شرایطی برنده اسکار بهترین فیلم سال شد که شایسته ترین فیلم برای این عنوان یعنی " صورت زخمی " برایان دی پالما اصلاً در بین نامزدهای نهایی حضور نداشت . بنابراین فیلم بروکس در رقابت با جدی ترین رقیبش ، " مردان واقعی " فیلیپ کافمن مشکل چندانی پیدا نکرد . چند نفر از شما می توانید ادعا کنید این دو فیلم یا حتی فقط یکی از آنها را دیده اید؟

.

4- ارابه های آتش (Chariots of Fire) - 1981

خیلی ها اعتقاد دارند " ارابه های آتش " مهمترین فیلم سینمایی ساخته شده درباره بازی های المپیک است ، حتی بخشی از این فیلم با بازی روآن اتکینسون برای مراسم افتتاحیه المپیک 2012 لندن بازسازی شد . اما آیا این عنوان باعث شده تا مخاطبان سایت IMDB برای رای دادن به فیلم تشویق شوند؟ حدود 62 هزار رای ثبت شده برای فیلم برنده اسکاری از دهه هشتاد اصلاً قابل قبول نمی باشد .

.

3- سرزمین آوارگان (Nomadland) - 2020

فیلم خانم ژائو همانطور که قبلاً هم گفتم فیلم بدی نیست ، اما به هر سلیقه ایی نمی خورد و فقط هنردوستان مشکل پسند روشنفکر را راضی می کند! برای همین هم هست که مخاطبان سایت IMDB خیلی آن را مورد لطف قرار نداده اند!

.

2- خروج از آفریقا (Out of Africa) - 1985

فیلم حوصله سر بر ساخته سیدنی پولاک ، در کنار " کودا " تنها فیلم هایی هستند که در هر سه فهرست " بدترین فیلم برنده اسکار بهترین فیلم سال " بنده حضور دارند . از فیلم منتخب سال 2021 که بگذریم ، می توانیم با اطمینان کامل بگوییم " خروج از آفریقا " از هر لحاظ و هر دیدگاهی ، بدترین فیلم برنده جایزه اصلی در تاریخ آکادمی محسوب می شود!

.

1- کودا (CODA) - 2021

فیلم دوست داشتنی خانم شاین هدر مطمئناً لایق قرار گرفتن در این جایگاه نیست ، اما چه کنیم که افراد زیادی حاضر به مشارکت در صفحه این فیلم در سایت IMDB نشده اند ، شاید چون تا یکی-دو هفته قبل از برگزاری مراسم اهدا جوایز ، قرار بود برنده فیلم دیگری باشد و بعد ناگهان ورق برگشت . بخواهیم هم بدون توجه به حواشی و صرفاً براساس متن فیلم قضاوت کنیم ، شاید به این نتیجه برسیم که کودا آنقدر فیلم بزرگی نبود که مستحق اسکار بهترین فیلم سال باشد اما در نظر گرفتن این نکته که ساختن فیلمی که از 4 بازیگر اصلی آن سه نفر واقعاً ناشنوا هستند چقدر سخت است ، مطمئناً نظر خیلی ها را تغییر می دهد!

***

ادامه دارد ...
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3317
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4691 بار
سپاس‌های دریافتی: 6980 بار

Re: بدترین انتخاب های تاریخ اسکار

پست توسط bamn »

(بخش غیر رسمی)

ممکن است این سئوال برای شما ایجاد شود که در فرمول امتیازبندی برای فیلم ها چرا " امتیاز قدمت " را هم لحاظ کرده ام؟!

در سایت IMDB به طور معمول قاعده کلی این است که هرچقدر یک فیلم جدیدتر باشد (البته به استثناء دو-سه سال اخیر) شانس بیشتری برای دیده شدن صفحه آن فیلم و ثبت رای وجود داشته است . البته بعضی از فیلم های خیلی معروف قدیمی آمار بالایی دارند ، اما بطور میانگین این قاعده برای بیش از 95% فیلم ها صادق است . بنابراین امتیاز بندی فیلم ها بدون در نظر گرفتن این نکته منجر به این می شد که تمامی فیلم های حاضر در فهرست های بنده مربوط به دهه های اولیه شکل گیری و اهدا جوایز اسکار باشند!

برای اینکه بهتر متوجه منظورم شوید به فهرست زیر توجه فرمایید . این فهرست 10 بدترین فیلم های برنده اسکار بهترین فیلم سال بدون لحاظ کردن " امتیاز قدمت " است که همانگونه که مشاهده می نماید هیچ فیلمی از 60 سال اخیر در آن حضور ندارد!

1- نوای برادوی (29-1928)

2- سیمارون (31-1930)

3- سواران (33-1932)

4- زیگفرید بزرگ (1936)

5- بزرگترین نمایش روی زمین (1952)

6- دور دنیا در 80 روز (1956)

7- به راه خود می روم (1942)

8- تام جونز (1962)

9- زندگی امیل زولا (1937)

10- قرارداد شرافتمندانه (1947)


همانطور که خوانده اید و خواهید خواند ، فقط پنج فیلم از این 10 فیلم در فهرست های بدترین های تنظیمی بنده حضور دارند ، و 5 فیلم دیگر با اضافه شدن " امتیاز قدمت " از این فهرست ها نجات پیدا کرده اند . هرچند که نمی توانم ادعا کنم فرمولی که برای امتیاز بندی ساخته ام کامل است ، زیرا از یک طرف فیلم های دو دوره 2020 و 2021 بخاطر شرایط کرونایی امتیازهای پایینی گرفته اند ، و از سوی دیگر بیشمار فیلم های خوب و بزرگی هستند که هر یک به دلیلی در امتیازبندی های بنده (بخصوص برای بخش آخر) جا نگرفته اند .
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات
ارسال پست

بازگشت به “فيلم و سينما”