بدترین انتخاب های تاریخ اسکار

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3574
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4760 بار
سپاس‌های دریافتی: 7053 بار

بدترین انتخاب های تاریخ اسکار

پست توسط bamn »

The worst choices in Academy Award history

با سلام .

چند روز بیشتر به اعلام اسامی نامزدهای نهایی نود و پنجمین دوره جوایز آکادمی علوم و هنرهای سینما (اسکار) باقی نمانده است . به همین بهانه می خواهیم مروری داشته باشیم بر بدترین انتخاب های تاریخ اسکار!

فعلاً یک بررسی اجمالی درباره برندگان و نامزدهای اسکار بهترین فیلم سال در ادوار مختلف داشته ام که نتایج آن را در ادامه ذکر خواهم کرد . اگر فرصتی شد و عمری بود ، انشالله در مورد سایر جوایز هم امسال یا سال های آینده جمع بندی خواهم نمود .
آخرین ويرايش توسط 1 on bamn, ويرايش شده در 0.
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات


Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3574
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4760 بار
سپاس‌های دریافتی: 7053 بار

Re: بدترین انتخاب های تاریخ اسکار

پست توسط bamn »

The worst choices in Academy Award history for Best Picture Nominees

بخش اول : بدترین فیلم های نامزد اسکار بهترین فیلم سال :

(فرمول محاسبه امتیاز هر فیلم : (نمره سایت IMDB ضربدر 10) + (تعداد آرا سایت IMDB تقسیم بر 10000) + (نمره سایت متاکرتیک - در مورد بعضی فیلم های قدیمی که فاقد نمره در سایت متاکرتیک بودند همان نمره سایت IMDB ضربدر 10 مجدداً محسابه شده) + (تعداد نقدهای ثبت شده در سایت IMDB برای فیلم تقسیم بر 100) + (تعداد نظرات ثبت شده در سایت IMDB برای فیلم تقسیم بر 100) + (امتیاز قدمت - امتیاز قدمت به صورت شمارش معکوس کاهشی از اولین دوره به آخرین دوره در نظر گرفته شده با این استثناء که برای سال های 2020 و 2021 به دلیل شرایط کرونایی ، کمی ارفاق در نظر گرفته شده و شمارش افزایشی محاسبه گردیده)

10- ماموریت (The Mission) - 1986

فیلم تاریخی-ماجرایی ساخته رولند جاف با بازی رابرت دنیرو و جرمی آیرونز را چه کسی دیده است؟ بعید می دانم دست کم در بین فارسی زبانان کسی بتواند به این سئوال پاسخ مثبت بدهد! فیلم با استقبال سرد منتقدان هم مواجه شد و در سایت متاکرتیک نمره 55 از 100 را دارد . چرا باید این فیلم نامزد اسکار بهترین فیلم سال می شد در حالی که فیلم های معرکه ایی مثل " بیگانه ها " و " کنار من بمان " در این فهرست جایی نداشتند؟

.

9- کوچه کابوس (Nightmare Alley) - 2021

در این فهرست ها سال های 2020 و 2021 را زیاد خواهید دید ، بنا به دلایلی مختلف آمار شاخص بندی فیلم های سال های اخیر در سایت مرجع IMDB بشدت افت داشته و شاید بیشتر فیلم هایی که از این دو سال مورد اشاره قرار خواهند گرفت ، واقعاً استحقاق قرار گرفتن در چنین جایگاهی را نداشته باشند . اما در مورد فیلم ساخته گیرمو دل تورو با بازی بردلی کوپر ، کیت بلانشت ، تونی کولت و رونی مارا ، کاملاً موافق هستم که بدترین فیلم نامزد اسکار بهترین فیلم سال 2021 بود! دل تورو در سال های اخیر بشدت خواهان پیدا کرده و هرچه بسازد با استقبال جشنواره ها مواجه می شود . این جماعت آن زمانی که حق " هزارتوی پن " را خوردند کجا تشریف داشتند؟!

.

8- بلفاست (Belfast) - 2021

با قرار گرفتن این یکی در این فهرست موافق نیستم ، اما چه کنم که رتبه بندی ها براساس داده ها و آمار است و فیلم ساده و صمیمانه کنت برانا نمره پایینی بدست آورده است .

.

7- منک (Mank) - 2020

فیلم فوق العاده دیوید فینچر را بهترین فیلم سال 2020 می دانم که اگر همه چیز به عدالت و سر جایش بود ، باید اسکار بهترین فیلم سال را می گرفت . اما همه حواشی انتخاب های آن سال به کنار ، کلاً بعضی چیزها برای اهالی هالیوود تابو است و اگر سراغشان بروید ، با واکنش خوبی مواجه نخواهید شد . طرفداری فینچر از هرمان جی منکوویچ در دعوای ادعای مالکیت معنوی فیلمنامه " همشهری کین " در برابر اورسن ولز هم یکی از همان چیزهاست . انگار نه انگار که همین جماعت در زمان حیات ولز با او چپ بودند و می گفتند از دماغ فیل افتاده است!

.

6- شاهزاده جزر و مد (The Prince of Tides) - 1991

درام ساخته خانم باربارا استراسند با بازی خودش و نیک نولتی ، فیلم متوسطی بود که حالا کاملاً فراموش شده ، همان زمان هم فقط به اعتبار خانم استراسند که یک اسکار بازیگری داشت ، فیلم توسط انتخابگران آکادمی پذیرفته شد وگرنه انتخاب های خیلی بهتری مثل " تلما و لوئیز " و حتی " ترمیناتور 2 : روز داوری " را هم زیر دستشان داشتند .

.

5- فرودگاه (Airport) - 1970

چرا باید فیلم جورج سیتون که نمره 44 از سایت متاکرتیک گرفته نامزد اسکار بهترین فیلم آن سال شده باشد اما نام فیلمی مثل " بزرگمرد کوچک "  در این جمع دیده نشود؟

.

4- معاون (Vice) - 2018

فیلم قبلتر آدام مک کی یعنی " رکود بزرگ " را خیلی دوست دارم ، اما معاون یک فیلم سیاسی بشدت آشفته و پر شعار است که اصلاً استحقاق نامزدی اسکار بهترین فیلم سال را نداشت ، فقط آن زمان گرفتن ژست های ضد جمهوری خواهی و مخصوصاً ضد ترامپی در هالیوود خیلی مد بود!

.

3- جهانگرد اتفاقی (The Accidental Tourist) - 1988

فیلم ساخته لارنس کسدان خیلی اتفاقی از فهرست نامزدهای اسکار بهترین فیلم آن سال سر در آورد و حالا دیگر کاملاً فراموش شده است همانطور که ستاره های حالا پا به سن گذاشته اش یعنی ویلیام هارت و کیتلین تورنر فراموش شده اند و دیگر موقع قدم زدن در پیاده روهای بورلی هیلز کسی مزاحمشان نمی شود!

.

2- دکتر دولیتل (Doctor Dolittle) - 1967

ریچارد فلیشر هیچگاه نامزد اسکار بهترین کارگردانی نشد ، حتی برای این فیلم ، اما اینکه با خط خوردن شاهکارهای کلاسیکی همچون " در کمال خونسردی " ، " لوک خوش دست " ، " تهیه کننده ها " و ... فیلمش نامزد اسکار بهترین فیلم سال شد ، آن هم فیلمی که حالا نمره 34 از 100 را در سایت متاکرتیک دارد ، نشان می دهد که آن زمان شخصیت محبوب و قدرتمندی در صنعت سینمای آمریکا بوده . ضمناً معلوم می شود کیفیت بسیار پایین و افتضاح " دکتر دولیتل " نسخه 2020 از کجا نشات می گیرد چون از نظر داستانی این دو نسخه بسیار شبیه هم هستند!

.

1- صدای بلند و فوق العاده نزدیک (Extremely Loud & Incredibly Close) - 2011

فیلم استفان داردلی واقعاً گول زننده بود و هنگامی که اولین بار تیزرش را دیدم عاشقش شدم ، اما در عمل فقط توانستم تماشای 10 دقیقه اول آن را تحمل کنم . فیلمی روانشناسانه و بشدت سنگین و متکلف درباره حملات 11 سپتامبر با بازی تام هنکس و ساندرا بولاک ، که نمره 46 از 100 را در سایت متاکرتیک گرفت ، اما آن زمان داردلی کارگردانی بود که هرچه می ساخت نامزد اسکار می شد (رویه ایی که بعد از این فیلم تغییر کرد!) . و نکته واقعاً روی اعصاب این انتخاب آنجا بود که " راندن " ، " سلحشور " ، " ساقدوش ها " ، " دختری با خالکوبی اژدها " ، " شیوع " ، " بندزن خیاط سرباز جاسوس " و ... و حتی " هری پاتر و هدایای مرگ : قسمت دوم " نامزد نشدند!

***

ادامه دارد ...
آخرین ويرايش توسط 2 on bamn, ويرايش شده در 0.
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات


Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3574
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4760 بار
سپاس‌های دریافتی: 7053 بار

Re: بدترین انتخاب های تاریخ اسکار

پست توسط bamn »

The worst set of films nominated for the Oscar for the best film of the year

بخش دوم : بدترین مجموعه فیلم های نامزد اسکار بهترین فیلم سال

(فرمول محاسبه امتیاز هر سال : امتیاز هر فیلم  (براساس فرمول ذکر شده در بخش اول) تقسیم بر تعداد فیلم های نامزد نهایی اسکار آن سال

10- پنجاه و هفتمین دوره - 1984

آن سال درام تاریخی-زندگینامه ایی " آمادئوس " ساخته میلوش فورمن ، در کسب جایزه بزرگ تقریباً بی رقیب بود! نزدیک ترین مدعی " کشتزارهای مرگ " رولند جاف بود درباره کشتارهای هولناک رژیم خمرهای سرخ در کامبوج که بیشتر مصرف سیاسی داشت تا هنری . " گذرگاهی به هند " دیوید لین ، " مکان هایی در قلب " رابرت بنتون و " داستان یک سرباز " نورمن جویس حالا فیلم هایی کاملاً فراموش شده هستند که تنها خاصیتشان برای نامزدی در آن دوره نادیده گرفتن شاهکارهای سرجیو لئونه ، " روزی روزگاری در آمریکا " ، و ویم وندرس ، " پاریس ، تگزاس " بود . تازه اولین کارهای برادران کوئن ، " دهشت زده " ، و جیم جارموش ، " عجیب تر از بهشت " ، هم بودند که می گذاریم پای اینکه آن زمان ناشناخته بودند و بعدها فیلم هایشان مورد توجه قرار گرفته!

.

9- پنجاه و یکمین دوره - 1978

کلاً سال خوبی برای سینمای هنری نبود و تعداد فیلم های مهم و فراموش نشدنی آن سال به تعداد انگشتان یک دست هم نیست! یکی از آنها هم " شکارچی گوزن " مایکل چیمنو بود با یکی از بهترین بازی های رابرت دنیروی بزرگ که برنده اسکار بهترین فیلم سال شد . اما چه کسی می تواند ادعا کند رقبای این فیلم را دیده ، یا حتی اگر دیده یادش مانده؟ " زن مجرد " پال مازورسکی ، " قطار سریع السیر نیمه شب " آلن پارکر ، " بهشت می تواند منتظر بماند " وارن بیتی و " بازگشت به خانه " هال اشبی . بدترین اینکه اینها تقریباً بهترین گزینه های در دسترس آن زمان بودند وگرنه انتخابگران مجبور می شدند سراغ " خانه حیوانات هجویه ملی " جان لندیس بروند!

.

8- هشتاد و چهارمین دوره - 2011

در واقع بیشتر فیلم های آن سال ، فیلم های خیلی خوبی بودند ؛ " هنرپیشه " میشل هازانویس (برنده اصلی) ، " نیمه شب در پاریس " وودی آلن ، " فرزندان " الکساندر پین و " درخت زندگی " ترنس مالیک را چون به سلیقه ام نمی خوردند کامل تماشا نکرده ام ، و در مقابل ، " هوگو " مارتین اسکورسیزی ، " خدمتکار " تاد تیلور ، " مانی بال " بنت میلر و بخصوص " اسب جنگی " استیون اسپیلبرگ را خیلی دوست دارم . اما دو مشکل وجود دارد ؛ اولاً نمره فیلم اسپیلبرگ کمتر از حد انتظار است چون کلاً آمریکایی ها با فیلم هایی که شخصیت اولشان حیوان باشد مشکل دارند و خیلی از آنها استقبال نمی کنند (البته این قاعده شامل انیمیشن ها و فیلم های تخیلی نمی شود!) ، دوماً نمره بدترین فیلم نامزد اسکار تاریخ یعنی " صدای بلند و فوق العاده نزدیک " استفان داردلی آنقدر پایین است که برای پایین کشیدن کل گروه کفایت می کند!

.

7- سی و ششمین دوره - 1963

یکی از عجیب و غریب ترین مجموعه انتخاب های تاریخ آکادمی! کدام فیلم باز امروزیی باور می کند رای دهندگان آکادمی با کنار گذاشتن " پرندگان " آلفرد هیچکاک ، " فرار بزرگ " جان استرجس ، " از روسیه با عشق " ترنس یانگ ، " معما " استنلی دونن ، " هشت و نیم " فردریکو فللینی و ... به " تام جونز " تونی ریچاردسون (برنده نهایی) ، " آمریکا آمریکا " الیا کازان ، " زنبق های مزرعه " رالف نلسون ، " کلئوپاترا " جوزف ال منکوویچ ، و " غرب چگونه تسخیر شد " هنری هاتاوی رای داده باشند؟! بین این چهار فیلم فقط " زنبق های مزرعه " تا حدودی در یادها مانده و بخصوص تام جونز یکی از فراموش شده ترین فیلم های برنده اسکار بهترین فیلم سال است!

.

6- نود و چهارمین دوره - 2021

همانطور که در بخش قبلی هم اشاره کردم ، مطمئناً این جایگاه واقعی سال 2021 و فیلم هایش نیست! خیلی از کسانی که تا چند سال قبل پای ثابت رای دادن به فیلم ها در سایت IMDB بودند ، خیلی وقت است سرشان جای دیگر گرم شده و سری نزده اند تا به فیلم های جدید رای بدهند و راندمانشان را بالا ببرند! این وسط بخصوص نمرات " شاه ریچارد " ، " بلفاست " و حتی فیلم برنده " کودا " بسیار کمتر از حد انتظار است .

.

5- پنجاه و هشتمین دوره - 1985

کلاً دهه هشتاد برای فیلم بازها و بخصوص پیگیران انتخاب های آکادمی اسکار دهه خیلی هیجان انگیزی نبود . سال 1985 هم " خروج از آفریقا " سیدنی پولاک برنده جایزه اصلی بود که تلاش بنده برای تماشای آن بدون متوسل شدن مکرر به گزینه فوروارد غیرممکن بود از بس که این فیلم با بازی مریل استریپ و رابرت رد فورد خسته کننده و الکی کش آمده بود! اما رقبای این فیلم هم دست کمی از خودش نداشتند ؛ " به رنگ ارغوان " استیون اسپیلبرگ با اینکه منجر به کشف ووپی گلدبرگ شد یکی از فراموش شده ترین فیلم های کارنامه این کارگردان بزرگ و محبوب است ، درباره " شاهد " پیتر ویر ، " شرف خانواده پریتزی " جان هوستون و بخصوص " بوسه زن عنکبوتی " هکتور بابنکو دیگر حرفی نمی زنم!

.

4- شصتمین دوره - 1987

درباره " آخرین امپراتور " برناردو برتولوچی (برنده اسکار بهترین فیلم آن سال) بعداً باز هم خواهم نوشت . اما چه کسی می داند چرا " ماه زده " نورمن جویس ، " اخبار تلوزیون " جیمز ال بروکس ، " امید و افتخار " جان بورمن و " جذابیت مرگبار " آدرین لین ، که هرچند هیچکدام فیلم های بدی نیستند ، اما افراد زیادی برای رای دادن به آنها خودشان را خسته نکرده اند ، نامزد اسکار بهترین فیلم سال شده اند ، اما " غلاف تمام فلزی " استنلی کوبریک ، " تسخیر ناپذیران " برایان دی پالما ، " عروس شاهزاده " راب رینر ، " صبح بخیر ، ویتنام " بری لوئینسون ، " امپراتوری خورشید " استیون اسپیلبرگ و ... نامزد نشدند؟!

.

3- پنجاه و ششمین دوره - 1983

فقر این دوره بیشتر از محدود بودن گزینه های روی میز داوران بود! " دوران مهرورزی " جیمز ال بروکس برنده جایزه اصلی شد و رقبایش هم " مردان واقعی " فیلیپ کافمن ، " بخشش های محبت آمیز " بروس برسفورد ، " متصدی لباس " پیتر یتس و " اندوه شدید " لارنس کسدان بودند . حالا خودتان حساب کنید نام این چهار-پنج فیلم در مجموع 10 بار به گوشتان خورده است یا نه؟ فقط می ماند گاف بزرگ انتخابگران آن دوره ، یعنی نادیده گرفتن " صورت زخمی " برایان دی پالما و بهترین بازی عمر ال پاچینو!

.

2- شصت و یکمین دوره - 1988

مطمئناً نمره پایین سومین بدترین نامزد اسکار بهترین فیلم سال یعنی " جهانگرد اتفاقی " لارنس کسدان در کسب این رده برای تیم سال 1988 تاثیر زیادی داشته ، اما هم تیمی ها چه فیلم هایی بوده اند؟! بجز " مرد بارانی " بری لوئینسون که برنده جایزه اصلی شد و یک فیلم بزرگ و کلاسیک است ، بقیه ، " روابط خطرناک " استفان فریرز ، " میسی سی پی می سوزد " آلن پارکر و " دختر شاغل " مایک نیکولز بودند . در حالی که می شد با نادیده نگرفتن " جان سخت " جان مک ترنان و " بزرگ " پنی مارشال ، کمی اعتبار تیم نامزدهای سال را بالاتر برد .

.

1- نود و سومین دوره - 2020

شرایط کرونایی باعث شد تا سینما بدترین سال خود را در تمامی جنبه ها ، تجربه نماید . از نظر هنری هم دست انتخابگران آکادمی اسکار خالی تر از آن بود که بتوانند رقابت پرشوری را رقم بزنند . اما از طرف دیگر ، سیاست های اعلامی جدید خود آکادمی هم که توجه به کمیت را در برابر کیفیت اولویت قرار داده (حالا نه که قبلاً کیفیت خیلی برایشان مهم بود!) ، باعث شد تا عملاً شاهد یک رقابت فرمایشی از پیش معلوم بین " سرزمین آوارگان " کلویی ژائو در برابر هفت نامزد دیگر باشیم! " سرزمین آوارگان " فیلم بدی نیست به شرط اینکه به چشم یک دانشجوی رشته هنر به آن نگاه کنید نه یک تماشاگر عادی سینما! یادم هست در یک دوره ایی اینجور فیلم ها را در فیلم های کمدی مثل " تعطیلات مستر بین " دست می انداختند! بین هفت نامزد دیگر فقط " منک " دیوید فینچر ، " دادگاه شیکاگو 7 " آرون سورکین و تا حدودی هم " پدر " فلورین زیلر را دوست داشتم . فیلم های دیگر هم فیلم های بدی نبودند اما به سلیقه بنده نمی خوردند . اما اینکه چرا این دوره باید در رده نخست این رده بندی قرار گیرد را واقعاً درک نمی کنم! ممکن است بعضی شرایط باعث کاهش آمار رای دهندگان دائمی به فیلم ها در سایت IMDB شده باشد ، اما افزایش نسبی میانگین تعداد آرا فیلم های سال 2021 و بعد از آن ، نسبت به فیلم های سال 2020 ، این ایده مسخره را ایجاد می کند که شاید رای دادن در سایت IMDB هم جزو شرایط قرنطینه کرونایی بوده است؟!

***

ادامه دارد ...
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات


Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3574
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4760 بار
سپاس‌های دریافتی: 7053 بار

Re: بدترین انتخاب های تاریخ اسکار

پست توسط bamn »

The worst films that won the Oscar for the best film of the year
(with direct scores)
بخش سوم : بدترین فیلم های برنده اسکار بهترین فیلم سال (با امتیاز مستقیم) :

(فرمول محاسبه امتیاز هر فیلم : همان فرمول بخش اول)

10- دور دنیا در 80 روز (Around of World in 80 Days) - 1956

به این فیلم ساخته مایکل اندرسون بعداً باز هم خواهیم پرداخت . اما فعلاً در همین حد بدانید که در کنار نمرات نسبتاً پایین منتقدان سایت متاکرتیک (69) و مخاطبان سایت IMDB که نمره 67 می باشد ، مشکل اصلی اینجاست که فقط کمی بیش از 28 هزار نفر به این فیلم در سایت رای داده اند! این تعداد رای نه تنها شایسته فیلمی برنده اسکار بهترین فیلم سال نیست ، بلکه فیلمی قدیمی با چنین تعداد رایی را در رده فیلم های فراموش شده قرار می دهند ، در حالی که بنده بارها در سایت ها و نشریات سینمایی با اشاراتی به این فیلم مواجه شده ام که یعنی نمی توان آن را فراموش شده دانست . حتی بازی دیوید نیوین در این فیلم در نقش فیلیکس فاگ چنان به چشم آمده که بعداً در هر فیلم و سریال و حتی انیمیشنی که با اقتباس از رمان معروف ژول ورن ساخته شده ، بازی او برای این نقش سرمشق بوده است!

.

9- بزرگترین نمایش روی زمین (The Greatest Show on Earth) - 1952

سیسیل ب. دومیل از کارگردانان پیشگام در هالیوود بود که از همان ابتدای مهاجرت صنعت سینمای آمریکا از ساحل شرقی به ساحل غربی (در فرار از دست وکلای تراست ادیسون که سعی داشتند صنعت فیلمسازی را در انحصار تشکیلات توماس ادیسون نگه دارند) حضور داشت و فیلم ساخت و فیلم ساخت . البته او بیشتر بخاطر ساخت فیلم های تجاری و عامه پسند محبوب بود و اگر آن چکمه های بلند مشکی نظامی را به پا نمی کرد ، احتمالاً نمی توانست به چهره ایی ماندگار و فراموش نشدنی در تاریخ هالیوود تبدیل شود! " بزرگترین نمایش روی زمین " مطمئناً یکی از بهترین فیلم های کارنامه او محسوب می شود اما امروزه در رده فیلم های فراموش شده و حق بزرگان خور قرار می گیرد! در واقع انتخاب این فیلم برای جایزه بهترین فیلم سال تجلیلی بود از بیش از 40 سال فعالیت دومیل در صنعت سینما . هرچند انتخابگران آکادمی نتوانستند بهانه ای برای اعطا اسکار بهترین کارگردان سال به او پیدا کنند اما جایزه ایی افتخاری تحت عنوان " به یاد اروینگ تالبرگ " را به او دادند!

.

8- آخرین امپراتور (The Last Emperor) - 1987

بین تمام فیلم های این بخش ، از بودن این یکی بیشتر ناراحت هستم! اولین بار حدود 30 سال پیش شاهکار برناردو برتولوچی را دیدم و همان موقع هم با اینکه بچه بودم و از سینمای هنری چیزی سر در نمی آوردم و فیلم های گودزیلایی ژاپنی را بهترین فیلم ها می دانستم! ، عاشقش شدم و تک تک سکانس های مهمش در ذهنم هک شده ؛ از کودک خردسالی که نمی داند چرا همه به او تعظیم می کنند ، تا نوجوان دوچرخه سواری که به عنوان امپراتور مملکت اجازه ندارد از درب اصلی شهر ممنوعه خارج شود و در نهایت پیرمردی که بعد از سال ها تحمل زندان پس از آزادی بلیطی می خرد و وارد کاخ دوران کودکی اش می شود .

.

7- تام جونز (Tom Jones) - 1963

می توان فیلم تام جونز را فراموش شده ترین فیلم برنده اسکار بهترین فیلم سال دانست . در بین برندگان دهه اولیه تاریخ آکادمی داشتن زیر 10 هزار رای طبیعی است ، اما فیلمی دهه شصتی با 13 هزار رای حتماً یکجای کارش می لنگد! تونی ریچاردسون اصلاً کارگردان بزرگی نبود و موفقیتش با این فیلم را کاملاً مدیون انتخابگرانی بود که در یک مجموعه حق خوری آشکار شاهکارهای بزرگ برشمرده در بخش قبلی را نادیده گرفتند . حیف که اعضا آکادمی آنقدر از این حق خوری ها در کارنامه شان دارند که در بخش نهایی این مجموعه تام جونز غایب خواهد بود!

.

6- رانندگی برای خانم دیزنی (Driving Miss Daisy) - 1989

مورگان فریمن بعد از 25 سال فعالیت نامرئی در سینما ، تازه با این فیلم و در سن 52 سالگی کشف شد و خیلی زود به ستاره ایی بزرگ در بازیگری تبدیل گردید . اما فیلم ساخته بروس برسفورد از آن دست فیلم هایی است که بجز بازی درخشان فریمن ، هیچ چیز دیگری نداشت و خیلی ها حالا اصلاً نمی دانند چرا برنده شد آن هم در رقابت با فیلم های بزرگی مثل " انجمن شاعران مرده " ، " پای چپ من " و " متولد چهارم جولای " .

.

5- دوران مهرورزی (Terms of Endearment) - 1983

فیلم ساخته جیمز ال بروکس در شرایطی برنده اسکار بهترین فیلم سال شد که شایسته ترین فیلم برای این عنوان یعنی " صورت زخمی " برایان دی پالما اصلاً در بین نامزدهای نهایی حضور نداشت . بنابراین فیلم بروکس در رقابت با جدی ترین رقیبش ، " مردان واقعی " فیلیپ کافمن مشکل چندانی پیدا نکرد . چند نفر از شما می توانید ادعا کنید این دو فیلم یا حتی فقط یکی از آنها را دیده اید؟

.

4- ارابه های آتش (Chariots of Fire) - 1981

خیلی ها اعتقاد دارند " ارابه های آتش " مهمترین فیلم سینمایی ساخته شده درباره بازی های المپیک است ، حتی بخشی از این فیلم با بازی روآن اتکینسون برای مراسم افتتاحیه المپیک 2012 لندن بازسازی شد . اما آیا این عنوان باعث شده تا مخاطبان سایت IMDB برای رای دادن به فیلم تشویق شوند؟ حدود 62 هزار رای ثبت شده برای فیلم برنده اسکاری از دهه هشتاد اصلاً قابل قبول نمی باشد .

.

3- سرزمین آوارگان (Nomadland) - 2020

فیلم خانم ژائو همانطور که قبلاً هم گفتم فیلم بدی نیست ، اما به هر سلیقه ایی نمی خورد و فقط هنردوستان مشکل پسند روشنفکر را راضی می کند! برای همین هم هست که مخاطبان سایت IMDB خیلی آن را مورد لطف قرار نداده اند!

.

2- خروج از آفریقا (Out of Africa) - 1985

فیلم حوصله سر بر ساخته سیدنی پولاک ، در کنار " کودا " و " ارابه های آتش " تنها فیلم هایی هستند که در هر سه فهرست " بدترین فیلم برنده اسکار بهترین فیلم سال " بنده حضور دارند . از فیلم منتخب سال 2021 که بگذریم ، می توانیم با اطمینان کامل بگوییم " خروج از آفریقا " از هر لحاظ و هر دیدگاهی ، یکی از دو بدترین فیلم برنده جایزه اصلی در تاریخ آکادمی محسوب می شود!

.

1- کودا (CODA) - 2021

فیلم دوست داشتنی خانم شاین هدر مطمئناً لایق قرار گرفتن در این جایگاه نیست ، اما چه کنیم که افراد زیادی حاضر به مشارکت در صفحه این فیلم در سایت IMDB نشده اند ، شاید چون تا یکی-دو هفته قبل از برگزاری مراسم اهدا جوایز ، قرار بود برنده فیلم دیگری باشد و بعد ناگهان ورق برگشت . بخواهیم هم بدون توجه به حواشی و صرفاً براساس متن فیلم قضاوت کنیم ، شاید به این نتیجه برسیم که کودا آنقدر فیلم بزرگی نبود که مستحق اسکار بهترین فیلم سال باشد اما در نظر گرفتن این نکته که ساختن فیلمی که از 4 بازیگر اصلی آن سه نفر واقعاً ناشنوا هستند چقدر سخت است ، مطمئناً نظر خیلی ها را تغییر می دهد!

***

ادامه دارد ...
آخرین ويرايش توسط 1 on bamn, ويرايش شده در 0.
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات


Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3574
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4760 بار
سپاس‌های دریافتی: 7053 بار

Re: بدترین انتخاب های تاریخ اسکار

پست توسط bamn »

(بخش غیر رسمی)

ممکن است این سئوال برای شما ایجاد شود که در فرمول امتیازبندی برای فیلم ها چرا " امتیاز قدمت " را هم لحاظ کرده ام؟!

در سایت IMDB به طور معمول قاعده کلی این است که هرچقدر یک فیلم جدیدتر باشد (البته به استثناء دو-سه سال اخیر) شانس بیشتری برای دیده شدن صفحه آن فیلم و ثبت رای وجود داشته است . البته بعضی از فیلم های خیلی معروف قدیمی آمار بالایی دارند ، اما بطور میانگین این قاعده برای بیش از 95% فیلم ها صادق است . بنابراین امتیاز بندی فیلم ها بدون در نظر گرفتن این نکته منجر به این می شد که تمامی فیلم های حاضر در فهرست های بنده مربوط به دهه های اولیه شکل گیری و اهدا جوایز اسکار باشند!

برای اینکه بهتر متوجه منظورم شوید به فهرست زیر توجه فرمایید . این فهرست 10 بدترین فیلم های برنده اسکار بهترین فیلم سال بدون لحاظ کردن " امتیاز قدمت " است که همانگونه که مشاهده می نماید هیچ فیلمی از 60 سال اخیر در آن حضور ندارد!

1- نوای برادوی (29-1928)

2- سیمارون (31-1930)

3- سواران (33-1932)

4- زیگفرید بزرگ (1936)

5- بزرگترین نمایش روی زمین (1952)

6- دور دنیا در 80 روز (1956)

7- به راه خود می روم (1942)

8- تام جونز (1962)

9- زندگی امیل زولا (1937)

10- قرارداد شرافتمندانه (1947)


همانطور که خوانده اید و خواهید خواند ، فقط پنج فیلم از این 10 فیلم در فهرست های بدترین های تنظیمی بنده حضور دارند ، و 5 فیلم دیگر با اضافه شدن " امتیاز قدمت " از این فهرست ها نجات پیدا کرده اند . هرچند که نمی توانم ادعا کنم فرمولی که برای امتیاز بندی ساخته ام کامل است ، زیرا از یک طرف فیلم های دو دوره 2020 و 2021 بخاطر شرایط کرونایی امتیازهای پایینی گرفته اند ، و از سوی دیگر بیشمار فیلم های خوب و بزرگی هستند که هر یک به دلیلی در امتیازبندی های بنده (بخصوص برای بخش آخر) جا نگرفته اند .
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات


Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3574
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4760 بار
سپاس‌های دریافتی: 7053 بار

Re: بدترین انتخاب های تاریخ اسکار

پست توسط bamn »

The worst films that won the Oscar for the best film of the year
(
compared to other nominees)

بخش چهارم : بدترین فیلم های برنده اسکار بهترین فیلم سال در مقایسه با سایر نامزدهای نهایی

(فرمول محاسبه : امتیاز هر فیلم (براساس فرمول گفته شده در بخش اول) - اختلاف با بالاترین امتیاز در بین فیلم های نامزد نهایی (در صورتی که بیشتر از امتیاز فیلم برنده باشد) - (تعداد فیلم های نامزدی که امتیازشان بیشتر از فیلم برنده باشد * 10) + اختلاف با امتیاز اولین فیلمی که در رده بعدی بعد از فیلم برنده باشد)


 
10- دور دنیا در 80 روز (Around of World in 80 Days) - 1956

فیلم ساخته مایکل اندرسون براساس امتیاز بندی بنده در رده پنجم بین پنج فیلم نامزد نهایی اسکار آن سال قرار می گیرد! " ده فرمان " سیسیل ب. دومیل (آخرین و بزرگترین فیلم این کارگردان پیش از مرگ) ، " غول " جورج استیونس و " پادشاه و من " والتر لنگ ، همگی جزو فیلم های بزرگ و کلاسیک رده بندی می شوند ، اما حتی فیلم تقریباً فراموش شده " ترغیب دوستانه " ویلیام وایلر هم امتیازی بیشتر از " دور دنیا در 80 روز " بدست آورده است!

.


9- خروج از آفریقا (Out of Africa) - 1985

فیلم سیدنی پولاک در اینجا هم حضور دارد! در رده پنجم بین پنج نامزد! " به رنگ ارغوان " استیون اسپیلبرگ و " شاهد " پیتر ویر هرچند فیلم های بزرگی نیستند اما نمی توان آنها را فراموش شده دانست . در حالی که " بوسه زن عنکبوتی " هکتور بابنکو و " شرف خانواده پریتزی " جان هوستون را می توان فراموش شده دانست و باز امتیاز بیشتری نسبت به فیلم برنده دارند!

.

8- رقصنده با گرگ ها (Dances with Wolves) - 1990

فیلم ساخته کوین کاستنر را هم خیلی دوست دارم و اولین بار در زمان کودکی تماشا کرده ام . " رقصنده با گرگ ها " امتیاز پایینی ندارد اما مشکل اینجاست که فیلم " رفقای خوب " مارتین اسکورسیزی با امتیازی بیش از یک برابر و نیم ، بالاتر است و همین برای پایین کشیدن فیلم کاستنر در این رده کفایت می کرده . تازه در رده بندی امتیازی بعد از فیلم کاستنر ، " پدر خوانده 3 " فرانسیس فورد کاپولا با تنها یک امتیاز کمتر قرار گرفته ، بدشانسی بیشتر از این؟!

.

7- زیگفیلد بزرگ (The Great Ziegfeld) - 1936

امتیازی که فیلم ساخته رابرت زد. لئونارد کسب کرده برای یک فیلم خوب دهه سی قرن گذشته امتیاز خیلی پایینی نیست ، مشکل اما این است که شش فیلم از 9 فیلم دیگر نامزد نهایی امتیازی بالاتر از " زیگفیلد بزرگ " دارند! بین این شش فیلم هم فقط " آقای دیدز به شهر می رود " فرانک کاپرا جزو فیلم های بزرگ و کلاسیک است و بقیه فیلم های تقریباً فراموش شده ایی هستند ؛ " داستان دو شهر " و " بانوی نشان شده " هر دو ساخته جک کانوی ، " دادزوورث " ویلیام وایلر ، " سان فرانسیسکو " دبلیو. اس. ون دیک و " داستان لویی پاستور " ویلیام دیترله .

.

6- بزرگترین نمایش روی زمین (The Greatest Show on Earth) - 1952

امتیاز این فیلم سیسیل ب. دومیل بدون احتساب " امتیاز قدمت " با امتیاز " زیگفیلذ بزرگ " برابر است که با توجه به اینکه 16 سال جوانتر است ، اصلاً امتیاز خوبی محسوب نمی شود! این فیلم هم بین پنج فیلم نامزد نهایی پنجم شده ، آن هم بعد از چه فیلم هایی! حق خوری بیشتر از این؟! ؛ " صلات ظهر " فرد زینمان ، " مرد آرام " جان فورد ، " آیوانهو " ریچارد تروپ و " مولین روژ " جان هوستون .

.

5- شکسپیر عاشق (Shakespeare in Love) - 1998

وقتی حق " نجات سرباز رایان " استیون اسپیلبرگ را خورده باشی ، نباید توقع بهتر از این داشته باشی! فیلم جان مدن هرچند در مقیاس دهه نود امتیاز چندان بالایی ندارد ، اما فیلم بدی نیست ، منتها بالاتر از خودش با اختلاف امتیاز زیادی فیلم اسپیلبرگ را دارد و همینطور " زندگی زیباست " روبرتو بنینی . تازه با " خط باریک سرخ " ترنس مالیک هم هم امتیاز است و کمی پایین تر هم " الیزابت " شکار کاپور قرار گرفته که عاشقش هستم!

.

4- شیکاگو (Chicago) - 2002

با گذشت بیش از دو دهه ، هنوز هم انتخاب فیلم راب مارشال برای جایزه اسکار بهترین فیلم آن سال ، یکی از پیچیده ترین معماها در تاریخ سینماست! در شرایطی که خیلی ها اعتقاد دارند اسکار بهترین فیلم آن سال باید به " پیانیست " رومن پولانسکی می رسید ، اما بنده شخصاً از فیلم هولوکاستی پولانسکی خوشم نیامد و طرفدار " دار و دسته های نیویورکی " مارتین اسکورسیزی هستم! تازه این وسط کسی هم از " ارباب حلقه ها : دو برج " پیتر جکسون حرفی نمی زند که با اختلاف امتیازی بسیار زیاد بالاتر از فیلم های دیگر است و فیلم های پولانسکی و اسکورسیزی دوم و سوم هستند و فیلم برنده مارشال چهارم است! بعضی ها می گویند چون سابقه اخلاقی پولانسکی خراب بود و در آمریکا تحت تعقیب (برای همین مدتهاست در اروپا زندگی می کند) ، جایزه بهترین فیلم را به او ندادند و در پاسخ به اینکه اگر اینطور بوده پس چرا اسکار بهترین کارگردانی را برنده شد؟ می گویند چون فیلمش با موضوع هولوکاست بوده! در حالی که این منطق باید برعکس باشد! و تازه اگر هم به این دلیل فیلم پولانسکی را انتخاب نکردند ، چرا فیلم اسکورسیزی نه؟ که یک عمر حقش را خوردند و فقط یکی از فیلم های کارنامه " بزرگترین کارگردان زنده دنیا " را لایق دریافت اسکار بهترین فیلم سال دانسته اند!!!

.


3- ارابه های آتش (Chariots of Fire) - 1981

فیلم ساخته هیو هادسن ، در بین پنج نامزد آن سال سوم شده ، اما جدای از امتیاز پایین خودش ، رقیبی به نام " ایندیانا جونز و مهاجمان صندوقچه گمشده " ساخته استیون اسپیلبرگ را بالای جدول امتیازی دارد که امتیازش نزدیک به دو برابر فیلم هادسن است! در رده دوم هم فیلم " آتلانتیک سیتی " لویی مال قرار دارد که البته خیلی معروف و ماندگار نشده .

.

2- سواران (Cavalcade) - 1931-32

" سواران " ساخته فرانک لوید فیلم نسبتاً معروفی است اما شخصاً آن را ندیده ام و نمی دانم چرا مخاطبان سایت IMDB به آن نمره 5.8 را داده اند (که پایین ترین نمره بین تمام فیلم های برنده اسکار در این سایت است) تازه فیلم در سایت متاکرتیک هم امتیاز ندارد و مجبور شدم همان امتیاز 58 را برایش محاسبه کنم . شخصاً این فیلم را ندیده ام تا درباره اش قضاوت کنم ، اما با این شرایط فیلم در جدول امتیاز بندی بنده در رده نهم از بین 10 فیلم نامزد نهایی اسکار بهترین فیلم آن دوره قرار گرفته است (در چند دوره نخست برگزاری مراسم اسکار ، سال سینمایی مورد نظر داوران با سال میلادی انطباق نداشت و از دوره هفتم به بعد این انطباق شکل گرفت . فیلم های بالای سر فیلم لوید به ترتیب امتیاز عبارتند از : " فراری از گروه مجرمان " مروین لیروی ، " زنان کوچک " جورج کیوکر ، " خیابان چهل و دوم " لوید بیکن ، " خانمی برای یک روز " فرانک کاپرا ، " زندگی خصوصی هنری هشتم " الکساندر کوردا ، " لبخند ابدی " سیدنی فرانکلین ، " کارناوال " هنری کینگ و " وداع با اسلحه " فرانک بورزیگی .

.


1- کودا (CODA) - 2021

شاید اگر " طلماسه " دنیس ولینو با این اختلاف زیاد در صدر جدول امتیازی قرار نمی گرفت و " ماشین مرا بران " ریوسوکی هاماگوچی و " داستان وست ساید " اسپیلبرگ هر کدام دو امتیاز کمتر داشتند ، " کودا " در اینجا می توانست رده اول نباشد! بین طلماسه و ماشین مرا بران هم " بالا رو نگاه نکن " آدام مک کی ، " قدرت سگ " جین کمپیون و " لاکریشن پیتزا " پال توماس اندرسون قرار دارند . یعنی همه مشکلات قبلی گفته شده یک طرف ، " کودا " عملاً در جدول امتیاز بندی بنده بین 10 فیلم نامزد اسکار بهترین فیلم 2021 در رده هفتم قرار گرفته است! تازه از بین سه فیلم پایین تر از فیلم خانم هدر ، نمرات " شاه ریچارد " رینالدو مارکوس گرین و " بلفاست " کنت برانا را قبول ندارم و فکر می کنم حقشان خیلی بیشتر از اینهاست!!!

***

ادامه دارد ...
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات


Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3574
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4760 بار
سپاس‌های دریافتی: 7053 بار

Re: بدترین انتخاب های تاریخ اسکار

پست توسط bamn »

The worst films that won the Oscar for the best film of the year
(
compared to other all films in that year)


 
بخش پنجم و نهایی : بدترین فیلم های برنده اسکار بهترین فیلم سال در مقایسه با تمام فیلم های آن سال

(فرمول محاسبه : امتیاز هر فیلم (براساس فرمول گفته شده در بخش اول) - اختلاف با بالاترین امتیاز در بین تمام فیلم های آن سال (در صورتی که بیشتر از امتیاز فیلم برنده باشد) - (تعداد فیلم های آن سال که امتیازشان بیشتر از فیلم برنده باشد * 10)
نکته : جهت تسریع در روند شناسایی فیلم های با امتیاز بالا ، فقط فیلم هایی لحاظ شده اند که اولاً مجموع امتیازشان در سایت IMDB (ضربدر 10) بعلاوه امتیازشان در سایت متاکرتیک حداقل 150 باشد ، و دوماً متناسب با هر سال تعداد آراشان در سایت IMDB از یک عدد حداقلی بیشتر باشد.)


10- سخنرانی پادشاه (The King's Speech) - 2010

کی به این فیلم چپ نگاه کرده؟! چرا فیلمی که بنده از دیدنش سیر نمی شوم باید در این فهرست باشد؟ فیلم فوق العاده تام هوپر ، صرف نظر از تصویر نچندان صادقانه ایی که از خاندان سلطنتی بریتانیا ارائه می دهد ، یک درس فیلمسازی کامل است برای آنهایی که دنبال ساختن فیلم های عجیب و آوانگارد نیستند! امتیاز خوبی هم از فرمول بنده گرفته ، اما مشکل رقبایش در همان مراسم اسکار هستند! " تلقین " کریستوفر نولان که در کل امتیاز بندی های بنده بعد از " شوالیه تاریکی " و " پدرخوانده " سومین امتیاز بالا را بدست آورده ، مشکل اصلی برای فیلم هوپر است . اما امتیازهای " داستان اسباب بازی 3 " پیکسار ، " شبکه اجتماعی " دیوید فینچر و " قوی سیاه " دارن آرنوفسکی هم با اختلافی اندک بیشتر هستند . فیلم هوپر در بخش قبلی شانس آورد که بخاطر فاصله امتیازی نسبتاً زیاد با فیلم بعد از خودش یعنی " 127 ساعت " دنی بویل ، از قرار گرفتن در آن فهرست گریخت ، اما در اینجا بدون آن ارفاق ، مجبور به قرار گرفتن در این رده است . با تمام این حرف ها باز هم بنده تمام و کمال پای حمایت از این فیلم ایستاده ام و مخالف کسانی هستم که می گویند اسکار بهترین فیلم سال 2010 حق فیلم فینچر بوده! حق فینچر را جای دیگری خوردند که به آن هم خواهیم رسید!

.

9- ارابه های آتش (Chariots of Fire) - 1981

باز هم فیلم هیو هادسن . در اینجا هم فیلم " ایندیانا جونز و مهاجمان صندوقچه گمشده " اسپیلبرگ بیشترین نقش را در کم کردن امتیاز فیلم داشته و تا حدود کمتری هم فیلم " آتلانتیک سیتی " لویی مال . اما در بین فیلم های آن سال که نامزد اسکار نشدند هم امتیاز فیلم های " زیر دریایی " ولفگانگ پترسون ، " مکس دیوانه 2 " جورج میلر ، " انفجار " برایان دی پالما و " صبحانه من با اندرو " لویی مال از " ارابه های آتش " بیشتر شده است .

.

8- زیگفیلد بزرگ (The Great Ziegfeld) - 1936

 فیلم  رابرت زد. لئونارد علاوه بر شش رقیب نامزد اسکارش که در بخش قبلی به آنها اشاره کردم ، 7 فیلم غیر نامزد اسکار را هم بالاتر از امتیاز خود می بیند! پر امتیازترین فیلم آن سال " عصر جدید " چارلی چاپلین بود که بسیاری آن را بهترین فیلم این کمدین بزرگ می دانند . و در کنار آن فیلم های " مرد من گادفری " جورج لاکاوا ، " چرخش زمان " جورج استیونس ، " خشم " فریتز لانگ ، " خرابکاری " آلفرد هیچکاک ، " به دنبال مرد لاغر " دبلیو. اس. ون دیک و " جنگل سنگی " اریک مایو ، هم امتیاز هایی بیشتر از " زیگفیلد بزرگ " کسب کرده اند .

.

7- مردی برای تمام فصول (A Man for All Sessons) - 1966

فیلم ساخته فرد زینه مان درباره زندگی تامس مور سیاستمدار و فیلسوف معروف انگلستان اوایل قرن شانزدهم ، در مراسم اسکار رقیب چندان جدیی نداشت و امروزه فقط فیلم " چه کسی از ویرجینیا ولف می ترسد؟ " مایک نیکولز را در بین نامزدها ، سر تر از فیلم زینه مان می دانند و براساس فرمول بنده هم امتیازش کمی بیشتر است . اما در بین فیلم های آن سال که نامزد اسکار نشدند مجموعه ایی متنوع و شگفت انگیز از فیلم های اکثراً غیر آمریکایی هستند که امتیازی بیشتر از " مردی برای تمام فصول " کسب کرده اند ؛ " خوب ، بد ، زشت " سرجیو لئونه ، " نبرد الجزایر " جیلو پونته کورو ، " پرسونا " اینگمار برگمان ، " ناگهان بالتازار " روبرت برسون ، " آندری روبلوف " آندری تارکوفسکی ، " آگراندیسمان " مایکل آنجلو آنتونیونی ، " ال دورادو " هاوارد هاکس ، و " جنجال بزرگ " ژرارد اوری .

.

6- شکسپیر عاشق (Shakespeare in Love) - 1998

بالاتر از فیلم جان مدن ، در بین نامزدهای اسکار بهترین فیلم سال ، " نجات سرباز رایان " استیون اسپیلبرگ با اختلاف امتیاز بسیار زیاد ، و " زندگی زیباست " روبرتو بنینی با اختلاف امتیاز کمی زیاد قرار دارند . اما فراموش نکنید آن سال " نمایش ترومن " پیتر ویر ، " تاریخ مجهول آمریکا " تونی کی ، " لبوفسکی بزرگ " برادران کوئن ، و " ضامن ، قنداق و دو لوله تفنگ شلیک شده " گای ریچی را هم با امتیاز بالایی داشتیم . البته فراموش نکنید فیلم اولی ریچی بعداً در آمریکا کشف شد و در سال 1998 خارج از انگلستان چندان دیده نشده بود .

.

5- الیور! (!Oliver) - 1968

چند سال پیش جایی خواندم که منتقدان آمریکایی فیلم " الیور! " کارول رید را بدترین فیلم انتخاب شده برای کسب اسکار بهترین فیلم سال می دانند . خب ، مطمئناً آنها همه فیلم های برنده تاریخ آکادمی را دیده اند و حتماً قضاوتشان براساس کیفیت فیلم است نه فرمول های من دراوردی مشابه بنده! اما با همین فرمول ها می توان به این نتیجه رسید که حتماً حق داشته اند! امتیاز فیلم رید اصلاً قابل قبول نیست ، اما رقبای چندان قدری هم نداشته و در بین فیلم های نامزد اسکار فقط دو فیلم " دختر شوخ " ویلیام وایلر و " شیر در زمستان " آنتونی هاروی ، با اختلافی اندک امتیازی بیشتر دارند ، برای همین هم " الیور! " در بخش قبلی غایب بود . اما وقتی نگاهی به فهرست مجموعه فیلم هایی که نامزد اسکار بهترین فیلم آن سال نشدند و امتیاز بیشتری کسب کرده اند بیاندازید ، خواهید فهمید دلیل ناراحتی منتقدان از " الیور " چیست؟! ؛ " 2001 : اودیسه فضایی " استنلی کوبریک ، " روزی روزگاری در غرب " سرجیو لئونه ، " بچه رزماری " رومن پولانسکی ، " شب مردگان زنده " جورج رومرو ، " سیاره میمونها " فرانکلین شفنر ، " زوج عجیب " جنی ساکس ، " بولیت " پیتر یتس ، " زیردریایی زرد " جورج دونینگ و " سکوت بزرگ " سرجیو کاربوچی .

.

4- میلیونر زاغه نشین (Slumdog Millionaire) - 2008

شخصاً اعتقاد راسخ دارم که اسکار بهترین فیلم سال 2008 باید به " وضعیت عجیب بنجامین باتن " دیوید فینچر می رسید و اینجا بود که واقعاً حق او را خوردند! البته براساس فرمول بنده امتیاز فیلم فینچر کمتر از فیلم دنی بویل شده و بنابراین در حضور فیلم بویل در این جایگاه نقشی نداشته! در واقع امتیاز " میلیونر زاغه نشین " از هر چهار فیلم دیگر خیلی بیشتر است و بین تمام فیلم های این فهرست یک استثناء محسوب می گردد (بگذریم از اینکه " میلک " ، " فراست/نیکسون " و " کتابخوان " اصلاً حقشان بود نامزد بشوند یا نه؟!) . مشکل اینجاست که آن سال همه اسکار بهترین فیلم سال را برای " شوالیه تاریکی " کریستوفر نولان کنار گذاشته بودند و هنگامی که نام فیلم در بین نامزدهای نهایی دیده نشد چنان جنجال و اعتراضی به راه افتاد که آکادمی سال بعدش تعداد فیلم های نامزد نهایی اسکار بهترین فیلم سال را از 5 به حداکثر 10 فیلم افزایش داد تا کمتر با اینگونه اعتراضات مواجه گردد! فیلم نولان براساس فرمول بنده ، پر امتیازترین فیلم تاریخ سینماست و امتیازی تقریباً دو برابر فیلم بویل دارد! (هر چند بعضی ها در سال های بعد با القابی مثل " سطحی نگر " و " محافظه کارانه " سعی کردند آن را پایین بکشند!) . البته در کنار فیلم نولان " مرد آهنی " جان فاورآ و " وال-ای " بهترین انیمیشن تاریخ پیکسار ، هم هستند که امتیازاتی بالاتر از فیلم برنده گرفته اند .

.

3- کودا (CODA) - 2021

دوباره رسیدیم به آخرین فیلم برنده اسکار بهترین فیلم سال ، این بار در رده سوم ، " کودا " جدای از اینکه امتیازش از شش تا از رقبایش در ماراتن اسکار کمتر بود ، از بین فیلم های غیر اسکاری هم نام چهار فیلم " مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست " جان ویتز ، " بدترین آدم دنیا " یواخیم تریر ، " شوالیه سبز " دیوید لوری و انیمیشن " میشل ها علیه ماشین ها " را هم بالاتر از خودش می بیند . تازه سال 2021 فیلم های بزرگ تجاری و غیر تجاری کم نداشته اما شانس آورده ایم که بعد از شیوع کرونا ، منتقدان و مردمی که هنوز به فیلم ها رای می دهند دیگر خیلی بزل و بخشش به خرج نمی دهند!

.

2- شیکاگو (Chicago) - 2002

فیلم راب مارشال در عین حالی که برای گرفتن اسکار بهترین فیلم سال نسبت به فیلم های پولانسکی ، اسکورسیزی و جکسون ، کمتر مستحق به نظر می رسد ، در بین فیلم های غیر نامزد هم طلبکار کم ندارد! آن زمان تازه " اسکار بهترین انیمیشن بلند سینمایی سال " اضافه شده بود و هیچکس دیگر انتظار نداشت انیمیشن ها نامزد اسکار بهترین فیلم سال شوند وگرنه انیمه " شهر اشباح " هایائو میازاکی می توانست به اولین انیمیشن برنده اسکار بهترین فیلم سال تبدیل شود! " اگه می تونی منو بگیر " و " گزارش اقلیت " هر دو از استیون اسپیلبرگ ، فیلم های خوب و درجه یکی هستند و بخصوص اولی این روزها توانسته رده دوم محبوب ترین فیلم سال 2002 را از فیلم پولانسکی بگیرد (رده اول را که می دانید کدام فیلم است؟!) ، " بی خوابی " کریستوفر نولان ، " اقتباس " اسپایک جونز ، و " قهرمان " ژنگ ییمو هم امتیازاتی بالاتر از فیلم مارشال گرفته اند .

.

1- خروج از آفریقا (Out of Africa) - 1985

و در نهایت باز می رسیم به فیلم سیدنی پولاک . " خروج از آفریقا " نتنها از هر چهار نامزد دیگر اسکار بهترین فیلم سال یعنی " به رنگ ارغوان " استیون اسپیلبرگ ، " شاهد " پیتر ویر ، " بوسه زن عنکبوتی " هکتور بابنکو و " شرف خانواده پریتزی " جان هوستون امتیاز کمتری دارد ، بلکه یک لشکر فیلم غیر نامزد اسکاری هم امتیارات بالاتری نسبت به آن فیلم گرفته اند! ؛ " بازگشت به آینده " رابرت زمه کیس که با امتیازی بالا ، بیشترین نقش را در سقوط " خروج از آفریقا " به این جایگاه داشته ، " آشوب " آکیرو کوراساوا ، " برزیل " تری گیلیام ، " بیا و بنگر " الم کلیموف ، " بعد از ساعت اداری " مارتین اسکورسیزی ، " تامپوپو " جوزو ایتامی ، " زندگی و مرگ در لس آنجلس " ویلیام فریدکین ، " زندگی من مانند سگ " لس هالستروم ، " رز ارغوانی قاهره " وودی آلن و " داستان پلیس " جکی چان!!!

***

و در پایان این مجموعه اشاره ایی هم بکنیم به اینکه رای دهندگان آکادمی علوم و هنرهای سینمای آمریکا چند بار به معنای واقعی کلمه و بدون هیچ بحث و شبهه ایی (البته طبق فرمول بنده) درست رای داده اند؟ 16 بار از 94 دوره!!! فقط شانزده فیلم از نود و چهار فیلم برنده اسکار بهترین فیلم سال ، طبق فرمول ، پر امتیازترین فیلم های سال های خود بوده و هیچ فیلمی بالاتر از آنها در آن سال نبوده اند ؛ در جبهه غرب خبری نیست (30-1929) ، در یک شب اتفاق افتاد (1934) ، کازابلانکا (1943) ، لارنس عربستان (1962) ، پاتون (1970) ، پدرخوانده (1972) ، پدرخوانده 2 (1974) ، دیوانه از قفس پرید (1975) ، شکارچی گوزن (1978) ، سکوت بره ها (1991) ، فهرست شیندلر (1993) ، تایتانیک (1997) ، گلادیاتور (2000) ، ارباب حلقه ها : بازگشت پادشاه (2003) ، مرحوم (2006) و جایی برای پیرمردها نیست (2007) این شانزده فیلم هستند .

از دیگر نکات جالب امتیاز بندی های بنده این بود که فیلم بشدت معروف اما این روزها منفور " بر باد رفته " که برنده اسکار بهترین فیلم سال 1939 شده با تنها یک امتیاز کمتر بعد از " جادوگر شهر اوز " در رده دوم پر امتیاز ترین فیلم آن سال قرار گرفته ، در حالی که اگر موج انتقادی ضد این فیلم در سال های اخیر شکل نگرفته بود ، الان فهرست بالا شامل هفده فیلم بود!

فعلاً پایان!
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات


Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3574
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4760 بار
سپاس‌های دریافتی: 7053 بار

Re: بدترین انتخاب های تاریخ اسکار

پست توسط bamn »

با سلام مجدد .

امروز می خواهم به بهانه اینکه نظر شخصی ام درباره تمامی فیلم های برنده و نامزد اسکار تاریخ سینما چیست ، فهرست کاملی از این فیلم ها را در اینجا همراه با نمره ایی که به آنها می دهم درج کنم . راستش فکر می کنم این کار را اول از همه باید می کردم تا دوستان بهتر با مطالب قبلی ارتباط برقرار کنند . ضمناً برای فیلم هایی که ندیده ام یا براساس شنیده ها یا تماشای بخشی از فیلم نمی توانم درباره شان قضاوت کنم ، جای نمره و ستاره را خالی می گذارم .

1- 1927-28 :

بال ها (ویلیام ای ویلم) : -

بهشت هفتم (فرانک بورزیگی) : -

هیاهو (لوئیس میلستون) : -

*

2- 1928-29 :

نوای برادوی (هنری بومونت) : -

البی (رولند وست) : -

نمایش هالیوود (چارلز ریسنر) : -

در آریزونای قدیم (اروینگ کامینگز / رائول والش) : -

میهن پرست (ارنست لوبیچ) : -

*

3- 1929-30 :

در جبهه غرب خبری نیست (لوئیس میلستون) : -

خانه بزرگ (جورج هیل) : -

دیزرائیلی (آلفرد ای گرین) : -

زن مطلقه (رابرت زد لئونارد) : -

جلوه عشق (ارنست لوبیچ) : -

*

4- 1930-31 :

سیمارون (وزلی راگلز) : -

ایست لین (فرانک لوید) : -

صفحه اول (لوئیس میلستون) : -

اسکیپی (نورمن تاروگ) : -

هورن بازرگان (دبلیو اس ون دیک) : -

*

5- 1931-32 :

گرند هتل (ادموند گولدینگ) : -

ارواسمیت (جان فورد) : -

دختر بد (فرانک بورزیگی) : -

قهرمان (کینگ ویدور) : -

پایان پنج ستاره (مروین لیروی) : -

یک ساعت با تو (جورج کیوکر / ارنست لوبیچ) : -

قطار سریع السیر شانگهای (جوزف فون اشترنبرگ) : -

لبخند ستوان (ارنست لوبیچ) : -

*

6- 1932-33 :

سواران (فرانک لوید) : -

خیابان چهل و دوم (لوید بیکن) : -

وداع با اسلحه (فرانک بورزیگی) : -

فراری از گروه مجرمان (مروین لیروی) : -

خانمی برای یک روز (فرانک کاپرا) : -

زنان کوچک (جورج کیوکر) : -

زندگی خصوصی هنری هشتم (الکساندر کوردا) : -

آن زن به او بد کرد (لاول شرمن) : -

راه لبخند (سیدنی فرانکلین) : -

کارناوال (هنری کینگ) : -

*

7- 1934 :

در یک شب اتفاق افتاد (فرانک کاپرا) : 10 - 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

برت های خیابان ویمپول (سیدنی فرانکلین) : -

کلئوپاترا (سیسل بی دومیل) : -

پیاده روی مخ زنی (فرانک بورزیگی) : -

طلاق خوش (مارک سندریچ) : -

نیروی دریایی وارد می شود (لوید بیکن) : -

خانه رولدچیلد (آلفرد ال ولکر) : -

تقلید زندگی (جان ام استال) : -

یک شب عشق (ویکتور شرتزینگر) : -

مرد لاغر (دبلیو اس ون دایک) : -

زنده باد ویا! (هاوارد هاکس) : -

فیل سفید (اروینگ کامینگ) : -

*

8- 1935 :

شورش در کشتی بونتی (فرانک لوید) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

آلیس آدامز (جورج استیونس) : -

ترانه برادوی 1936 (روی دل روث) : -

کاپیتان بلاد (مایکل کورتیز) : -

دیوید کاپرفیلد (جورج کیوکر) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

خبرچین (جان فورد) : -

زندگی بنگال لانسر (هنری هاتاوی) : -

رویای نیمه شب تابستان (مکس راینهارت / ویلیام ویترله) : -

بینوایان (ریچارد بولسلافسکی) : -

ماریتای بدجنس (رابرت زد لئونارد / دبلیو اس ون دیک) : -

راگلزهای ردگپ (لئو مک کری) : -

کلاه سیلندری (مارک سندریچ) : -

*

9- 1936 :

زیگفیلد بزرگ (رابرت زد لئونارد) : -

آنتونی ادروس (مروین لیروی) : -

دادزوورث (ویلیام وایلر) : -

بانوی نشان شده (جک کانوی) : -

آقای دیدز به شهر می رود (فرانک کاپرا) : -

رومئو و ژولیت (جورج کیوکر) : -

سان فرانسیسکو (دبلیو اس ون دیک) : -

داستان لویی پاستور (ویلیام ویترله) : -

داستان دو شهر (جک کانوی) : -

سه دختر زرنگ (هنری کاستر) : -

*

10- 1937 :

زندگی امیل زولا (ویلیام دیترله) : -

حقیقت تلخ (لئو مک کری) : -

کاپیتان های شجاع (ویکتور فلمینگ) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

بن بست (ویلیام وایلر) : -

خاک خوب (سیدنی فرانکلین / ویکتور فلمینگ / گوستاو ماخاتی) : -

در شیکاگو قدیم (هنری کینگ) : -

افق گمشده (فرانک کاپرا) : -

یکصد مرد و یک دختر (هنری کاستر) : -

در صحنه (گریگوری لاکاوا) : -

تولد یک ستاره (ویلیام ای ویلمن) : -

*

11- 1938 :

نمی تونی این رو با خودت ببری (فرانک کاپرا) : -

ماجراهای رابین هود (مایکل کورتیز) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

گروه رگتایم الکساندر (هنری کینگ) : -

شهر پسران (نورمن تاروگ) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

دژ (کینگ ویدور) : -

چهار دختر (مایکل کورتیز) : -

توهم بزرگ (ژان رنوار) : -

جزبل (ویلیام وایلر) : -

پیگمالیون (آنتونی اسکویت / لزلی هاوارد) : -

پرواز آزمایشی (ویکتور فلمینگ) : -

*

12- 1939 :

برباد رفته (ویکتور فلمینگ) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

پیروزی تاریک (ادموند گلدینگ) : -

خداحافظ آقای چیپس (سم وود) : -

رابطه عاشقانه (لئو مک کری) : -

آقای اسمیت به واشنگتن می رود (فرانک کاپرا) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

نینوتچکا (ارنست لوبیچ) : -

موش ها و آدم ها (لوئیس مایلستون) : -

دلیجان (جان فورد) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

جادوگر شهر اوز (ویکتور فلمینگ) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

بلندی های بادگیر (ویلیام وایلر) : -

*

13- 1940 :

ربه کا (آلفرد هیچکاک) : -

همه اینها به همراه بهشت (آناتول لیتواک) : -

خبرنگار خارجی (آلفرد هیچکاک) : -

خوشه های خشم (جان فورد) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

دیکتاتور بزرگ (چارلی چاپلین) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

کیتی فویل (سم وود) : -

نامه (ویلیام وایلر) : -

سفر دریایی طولانی به خانه (جان فورد) : -

شهر ما (سم وود) : -

داستان فیلادلفیا (جورج کیوکر) : -

*

14- 1941 :

چقدر دره ما سبز بود (جان فورد) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

شکوفه در غبار (مروین لیروی) : -

همشهری کین (اورسن ولز) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

آقای جردن وارد می شود (الکساندر هال) : -

جلوی سحر را بگیرید (میچل لایزن) : -

روباه های کوچک (ویلیام وایلر) : -

شاهین مالت (جان هیوستون) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

یک پا در بهشت (اروینگ رپر) : -

گروهبان یورک (هاوارد هاکس) : -

سوءظن (آلفرد هیچکاک) : -

*

15- 1942 :

خانم مینی ور (ویلیام وایلر) : -

مدار 49 درجه (مایکل پاول) : -

صف پادشاهان (سم وود) : -

امبرسون های باشکوه (اورسن ولز) : -

نی نواز هاملین (اروینگ پیکل) : -

غرور یانکی ها (سم وود) : -

برداشت محصول تصادفی (مروین لیروی) : -

شهره شهر (جورج استیونز) : -

جزیره ویک (جان فارو) : -

احمق آمریکایی خوش تیپ (مایکل کورتیز) : -

*

16- 1943 :

کازابلانکا (مایکل کورتیز) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

زنگ ها برای که به صدا در می آیند (سم وود) : -

بهشت می تواند منتظر بماند (ارنست لوبیچ) : -

کمدی انسانی (کلارنس براون) :  -

جایی که خدمت می کنیم (دیوید لین / نوئل کاوارد) : -

مادام کوری (مروین لیروی) : -

هرچه بیشتر ، خوشحال تر (جورج استیونز) : -

حادثه آکس بو (ویلیام ولمن) : -

آوای برنادت (هنری کینگ) : -

تماشای راین (هرمان شوملین / هال مور) : -

*

17- 1944 :

به راه خود می روم (لئو مک کری) : -


غرامت مضاعف (بیلی وایلدر) : -

چراغ گاز (جورج کیوکر) : -

از وقتی تو رفتی (جان کرامول) : -

ویلسون (هنری کینگ) : -

*

18- 1945 :

تعطیلات از دست رفته (بیلی وایلدر) : -


لنگرها را بکشید (جورج سیدنی) : -
 
زنگ های کلیسای مریم مقدس (لئو مک کری) : -

میلدرد پیرس (مایکل کورتیز) : -

طلسم شده (آلفرد هیچکاک) : -

*

19- 1946 :

بهترین سال های زندگی ما (ویلیام وایلر) : -


هنری پنجم (لارنس الیویه) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

چه زندگی شگفت انگیزی (فرانک کاپرا) : -

لبه تیغ (ادموند گلدینگ) : -

بچه آهو (کلارنس براون) : 8- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

*

20- 1947 :

قرارداد شرافتمندانه (الیا کازان) : -


زن اسقف (هنری کاستر) : -

آتش متقاطع (ادوارد دیمتریک) : -

آرزوهای بزرگ (دیوید لین) : -

معجزه در خیابان سی و چهارم (جورج ساتون) : -

*

21- 1948 :

هملت (لارنس الویه) : -


جانی بلیندا (ژان نگولسکو) : -

کفش های قرمز (مایکل پاول / امریک پرسبرگر) : -

گودال مار (آناتول لیتواک) : -

گنج های سیرامادرا (جان هیوستون) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

*

22- 1949 :

همه مردان پادشاه (رابرت روسن) : -


میدان جنگ (ویلیام ولمن) : -

وارثه (ویلیام وایلر) : -

نامه ای به سه همسر (جوزف ال منکوویچ) : -

دوازده ساعت پرواز (هنری کینگ) : -

*

23- 1950 :

همه چیز درباره ایو (جوزف ال منکوویچ) : -


چشم و گوش بسته (جورج کیوکر) : -

پدر عروس (وینسنت مینه لی) : -

معادن شاه سلیمان (اندرو کارمن / کامپتون بنت) : -

سانست بلوار (بیلی وایلدر) : -

*

24- 1951 :

یک آمریکایی در پاریس (وینسنت مینه لی) : -


تصمیم پیش از شفق (آناتول لیتواک) : -

مکانی در آفتاب (جورج استیونز) : -

کجا می روی (مروین لیروی) : -

اتوبوسی به نام هوس (الیا کازان) : -

*

25- 1952 :

بزرگترین نمایش روی زمین (سیسل بی دومیل) : -


صلات ظهر (فرد زینه مان) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

آیوانهو (ریچارد تروپ) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

مولین روژ (جان هیوستون) : -

مرد آرام (جان فورد) : -

*

26- 1953 :

از اینجا تا ابدیت (فرد زینه مان) : -


ژولیوس سزار (جوزف ال منکوویچ) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

ردا (هنری کاستر) : -

تعطیلات رمی (ویلیام وایلر) : -

شین (جورج استیونز) : 8- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

*

27- 1954 :

در بارانداز (الیا کازان) : 10-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

شورش کین (ادوارد دمیتریک) : -

دختر روستایی (جورج سیتون) : -

هفت عروس برای هفت برادر (استنلی دونن) : -

سه سکه در چشمه (ژان نگولسکو) : -

*

28- 1955 :

مارتی (دلبرت مانن) : -


عشق چیز باشکوهی است (هنری کینگ) : -

آقای رابرتز (جان فورد / مروین لیروی / جاشوا لوگن) : -

پیک نیک (جاشوا لوگن) : -

خال گل سرخ (دانیل مان) : -

*

29- 1956 :

دور دنیا در 80 روز (مایکل اندرسون) : 9-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

ترغیب دوستانه (ویلیام وایلر) : -

غول (جورج استیونز) : -

پادشاه و من (والتر لنگ) : -

ده فرمان (سیسل بی دومیل) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

*

30- 1957 :

پل رودخانه کوای (دیوید لین) : 10-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

12 مرد خشمگین (سیدنی لومت) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

پیتون پلیس (مارک رابسون) : -

سایونارا (جاستین لنگ) : -

شاهدی برای محاکمه (بیلی وایلدر) : -

*

31- 1958:

ژی ژی (وینسنت مینه لی) : -


عمه میم (آنتون داکوستا) : -

گربه روی شیروانی داغ (ریچارد بروکس) : -

ستیزه جویان (استنلی کریمر) : -

میزهای تک نفره (دلبرت من) : -

*

32- 1959 :

بن هور (ویلیام وایلر) : 10-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

تشریح یک قتل (اتو پرمینگر) : -

خاطرات آنه فرانک (جورج استیونز) : -

داستان راهبه (فرانک زینه مان) : -

فرصتی برای پیشرفت (جک کلیتن) : -

*

33- 1960 :

آپارتمان (بیلی وایلدر) : 9-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

آلامو (جان وین) : -

المر گنتری (ریچارد بروکس) : -

پسران و عشاق (جک کاردیف) : -

کوچ نشین ها (فرد زینه مان) : -

*

34- 1961 :

داستان وست ساید (رابرت وایز / جرمی رابینز) : -


فنی (جاشوا لوگن) : -

توپ های ناوارون (جی لی تامپسون) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

بیلیارد باز (رابرت راسن) : -

محاکمه در نورنبرگ (استنلی کریمر) : -

*

35- 1962 :

لارنس عربستان (دیوید لین) : 10-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

طولانی ترین روز (کن آناکین / اندرو مارتون / برنهارد ویکی) : 8- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

مرد موسیقی (مورتون داکوستا) : -

شورش در کشتی بونتی (لوئیس میلستون) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

کشتن مرغ مقلد (رابرت مولیگان) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

*

36- 1963 :

تام جونز (تونی ریچاردسون) : -


آمریکا آمریکا (الیا کازان) : -

کلئوپاترا (جوزف ال منکوویچ) : -

چگونه غرب تسخیر شد (جان فورد / هنری هاتاوی / جورج مارشال) : -

زنبق های مزرعه (رالف نلسون) : -

*

37- 1964 :

بانوی زیبای من (جورج کیوکر) : -


بکت (پیتر گلنویل) : -

دکتر استرنج لاو (استنلی کوبریک) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

مری پاپینز (رابرت استیونسون) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

زوربای یونانی (مایکل کاکویانیس) : -

*

38- 1965 :

آوای موسیقی (رابرت وایز) : -


عزیز (جان شلزینگر) : -

دکتر ژیواگو (دیوید لین) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

کشتی احمق ها (استنلی کریمر) : -

هزاران دلقک (فرد کو) : -

*

39- 1966 :

مردی برای تمام فصول (فرد زینه مان) : 9-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

الفی (لوئیس گیلبرت) : -

روسها می آیند ، روسها می آیند (نورمن جویس) : -

دانه های شن (رابرت وایز) : -

چه کسی از ویرجینیا ولف می ترسد؟ (مایک نیکولز) : -

*

40- 1967 :

در گرمای شب (نورمن جویس) : 9-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

بانی و کلاید (آرتور پن) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

دکتر دولیتل (ریچارد فلیشیر) : -

فارق التحصیل (مایک نیکولز) : -

حدس بزن چه کسی برای شام می آید (استنلی کریمر) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

*

41- 1968 :

الیور! (کارول رید) : -


دختر شوخ (ویلیام وایلر) : -

شیر در زمستان (آنتونی هاروی) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

ریچل ، ریچل (پال نورمن) : -

رومئو و ژولیت (فرانکو زفیرلی) : -

*

42- 1969 :

کابوی نیمه شب (جان شلسنگر) : 9-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

یک هزار روز از آن (چارلز گروت) : -

بوچ کسیدی و ساندنس کید (جورج روی هیل) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

سلام ، دالی! (جین کلی) : -

زد (کاستا گاوراس) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

*

43- 1970 :

پاتن (فرانکلین جی شفنر) : 9-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

فرودگاه (جورج سیتون) : -

پنج قطعه آسان (باب رافلسون) : -

داستان عشق (آرتور هیلر) : -

مش (رابرت آلتمن) : -

*

44- 1971 :

ارتباط فرانسوی (ویلیام فریدکین) : 10-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

پرتغال کوکی (استنلی کوبریک) : -

ویولن زن روی بام (نورمن جویسون) : -

آخرین نمایش فیلم (پیتر باگدانوویچ) : -

نیکلاس و الکساندرا (فرانکلین جی شفنر) : -

*

45- 1972 :

پدرخوانده (فرانسیس فورد کاپولا) : 10-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

کاباره (لیزا مینلی) : -

بازماندگان (جان بورمن) : -

مهاجران (یان تروئل) : -

ساندر (مارتین ریت) : -

*

46- 1973 :

نیش (جورج روی هیل) : -


دیوارنوشته های آمریکایی (جورج لوکاس) : -

فریادها و نجواها (اینگمار برگمان) : -

جن گیر (ویلیام فریدکین) : 8- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

تماسی از غرور (ملوین فرانک) : -

*

47- 1974 :

پدرخوانده 2 (فرانسیس فورد کاپولا) : 10-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

محله چینی ها (رومن پولانسکی) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

مکالمه (فرانسیس فورد کاپولا) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

لنی (باب فاسی) : -

آسمانخراش جهنمی (جان گولرمین) : 8- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

*

48- 1975 :

دیوانه از قفس پرید (میلوش فورمن) : 10-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

بری لیندون (استنلی کوبریک) : 8- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

بعد از ظهر سگی (سیدنی لومت) : -

آرواره ها (استیون اسپیلبرگ) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

نشویل (رابرت آلتمن) : -

*

49- 1976 :

راکی (جان جی اویلدسون) : 9-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

همه مردان رئیس جمهور (آلن جی پاکولا) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

در راه افتخار (دیوید کاراداین) : -

شبکه (سیدنی لومت) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

راننده تاکسی (مارتین اسکورسیزی) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

*

50- 1977 :

آنی هال (وودی آلن) : -


خداحافظی دختر (هربرت راس) : -

جولیا (فرد زینه مان) : -

جنگ ستارگان (جورج لوکاس) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

نقطه عطف (هربرت راس) : -

*

51- 1978 :

شکارچی گوزن (مایکل چیمینو) : 10-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

بازگشت به خانه (هال اشبی) : -

بهشت می تواند منتظر بماند (وارن بیتی) : -

قطار سریع السیر نیمه شب (آلن پارکر) : -

زن مجرد (پال مازورسکی) : -

*

52- 1979 :

کریمر علیه کریمر (رابرت بنتون) : 9-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

اینطور چیزها (باب فاسی) : -

اینک آخرالزمان (فرانسیس فورد کاپولا) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

گسستن (پیتر یتس) : -

نورما ری (مارتین ریت) : -

*

53 : 1980 :

مردم معمولی (رابرت رد فورد) : -


دختر معدنچی ذغال سنگ (مایکل آپتد) : -

مرد فیل نما (دیوید لینچ) : -

گاو خشمگین (مارتین اسکورسیزی) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

تس (رومن پولانسکی) : -

*

54- 1981 :

ارابه های آتش (هیو هادسن) : -


آتلانتیک سیتی (لوئیس مال) : -

کنار برکه طلایی (مارک رایدل) : -

ایندیانا جونز و مهاجمان صندوقچه گمشده (استیون اسپیلبرگ) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

سرخ ها (وارن بیتی) : -

*

55- 1982 :

گاندی (ریچارد آتن برو) : 9-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

ئی تی موجود ماورالزمینی (استیون اسپیلبرگ) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

گمشده (کاستا گاوراس) : -

توتسی (سیدنی پولاک) : -

حکم (سیدنی لومت) : -

*

56- 1983 :

دوران مهرورزی (جیمز ال بروکس) : -


اندوه بزرگ (لارنس کاسدان) : -

متصدی لباس (پیتر باتز) : -

مردان واقعی (فیلیپ کافمن) : -

بخشش های محبت آمیز (بروس برسفورد) : -

*

57- 1984 :

آمادئوس (میلوش فورمن) : 9-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

کشتزارهای مرگ (رولند جاف) : 8- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

گذرگاهی به هند (دیوید لین) : -

مکان هایی در قلب (رابرت بنتون) : -

داستان یک سرباز (نورمن جویس) : -

*

58- 1985 :

خروج از آفریقا (سیدنی پولاک) : 7-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

به رنگ ارغوان (استیون اسپیلبرگ) : -

بوسه زن عنکبوتی (فئودور بابنکو) : -

شرف خانواده پریتزی (جان هیوستون) : -

شاهد (پیتر ویر) : -

*

59- 1986 :

جوخه (الیور استون) : 10-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

فرزندان یک خدای کوچکتر (رندا هینز) : -

هانا و خواهرانش (وودی آلن) : -

ماموریت (رولند جاف) : -

اتاقی با یک چشم انداز (جیمز ایوری) : -

*

60- 1987 :

آخرین امپراتور (برناردو برتولوچی) : 10-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

اخبار تلوزیونی (جیمز ال بروکس) : -

جذابیت مرگبار (آدرین لین) : -

امید و افتخار (جان بورمن) : -

ماه زده (نورمن جویس) : -

*

61- 1988 :

مرد بارانی (بری لوینسون) : 9-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

جهانگرد اتفاقی (لارنس کاسدان) : -

روابط خطرناک (استفان فریرز) : -

می سی سی پی می سوزد (آلن پارکر) : -

دختر شاغل (مایک نیکولز) : -

*

62- 1989 :

رانندگی برای خانم دیزی (بروس برسفورد) : -


متولد چهارم جولای (الیور استون) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

انجمن شاعران مرده (پیتر ویر) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

سرزمین رویاها (فیل آلدن رابینسون) : -

پای چپ من (جیم شریدان) : -

*

63- 1990 :

رقصنده با گرگ ها (کوین کاستنر) : 10-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

بیداری ها (پنی مارشال) : -

روح (جری زویکر) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

پدرخوانده 3 (فرانسیس فورد کاپولا) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

رفقای خوب (مارتین اسکورسیزی) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

*

64 - 1991 :

سکوت بره ها (جاناتان دمی) : 10-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

دیو و دلبر (گری تروزدان / کرک ویش) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

باگزی (بری لوینسون) : -

جی اف کی (الیور استون) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

شاهزاده جزر و مد (باربارا استرایسند) : -

*

65- 1992 :

نابخشوده (کلینت ایستوود) : 9-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

بازی گریه (نیل جردن) : -

چند مرد خوب (راب راینر) : -

هاواردز اند (جیمز ایوری) : -

بوی خوش زن (مارتین برست) : -

*

66- 1993 :

فهرست شیندلر (استیون اسپیلبرگ) : 9-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

فراری (اندرو دیویس) : -

به نام پدر (جیم شریدان) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

پیانو (جین کمپیون) : -

باقیمانده روز (جیمز آیوری) : -

*

67- 1994 :

فارست گامپ (رابرت زمه کیس) : 9-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

چهار عروسی و یک عزا (مایک نوویل) : -

پالپ فیکشن (کوئنتین تارانتینو) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

مسابقه تلوزیونی (رابرت رد فورد) : -

رستگاری در شاوشنگ (فرانک دارابونت) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

*

68- 1995 :

شجاع دل (مل گیبسون) : 10-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

آپولو 13 (ران هاوارد) : 8- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

بیب (کریس نونان) : -

پستچی (مایکل رد فورد) : -

حس و حساسیت (انگ لی) : 8- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

*

69- 1996 :

بیمار انگلیسی (آنتونی مینگلا) : 8-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

فارگو (برادران کوئن) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

جری مگوایر (کامرون کرو) : 8- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

رازها و دروغ ها (مایک لی) : -

درخشش (اسکات هیکس) : -

*

70- 1997 :

تایتانیک (جیمز کامرون) : 9-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

بهتر از این نمیشه (جیمز ال بروکس) : -

فول مانتی (پیتر کاتانیو) : -

ویل هانتینگ خوب (گاس ون سنت) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

محرمانه لس آنجلس (کرتیس هنسن) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

*

71- 1998 :

شکسپیر عاشق (جان مدن) : -


الیزابت (شکار کاپور) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

زندگی زیباست (روبرتو بنینی) : -

نجات سرباز رایان (استیون اسپیلبرگ) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

خط باریک سرخ (ترنس مالیک) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

*

72- 1999 :

زیبای آمریکایی (سم مندز) : -


قوانین خانه سیدر (لس هالستروم) : -

مسیر سبز (فرانک دارابونت) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

نفوذی (مایکل مان) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

حس ششم (ام نایت شیامالان) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

*

73- 2000 :

گلادیاتور (ریدلی اسکات) : 10-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

شکلات (لس هالستروم) : -

ببر خیزان ، اژدهای غران (انگ لی) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

ارین براکوویچ (استیون سودربرگ) : -

قاچاق (استیون سودربرگ) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

*

74- 2001 :

یک ذهن زیبا (ران هاوارد) : 10-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

گاسفورد پارک (رابرت آلتمن) : -

در اتاق خواب (تاد فیلد) : -

ارباب حلقه ها : یاران حلقه (پیتر جکسون) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

مولین روژ! (باز لورمن) : -

*

75- 2002 :

شیکاگو (راب مارشال) : -


دار و دسته های نیویورکی (مارتین اسکورسیزی) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

ساعتها (استفان داردلی) : 8- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

ارباب حلقه ها : دو برج (پیتر جکسون) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

پیانیست (رومن پولانسکی) : 7- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

*

76- 2003 :

ارباب حلقه ها : بازگشت پادشاه (پیتر جکسون) : 10-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

گمشده در ترجمه (سوفیا کاپولا) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

ارباب و فرمانده : دورترین نقطه دنیا (پیتر ویر) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

رودخانه مرموز (کلینت ایستوود) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

سی بیسکوئیت (گری راس) : -

*

77- 2004 :

عزیز ملیون دلاری (کلینت ایستوود) : 9-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

هوانورد (مارتین اسکورسیزی) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

جستجوی ناکجا آباد (مارک فوستر) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

ری (تیلور هکفورد) : -

راه های جانبی (الکساندر پین) : -

*

78- 2005 :

تصادف (پال هگیس) : 8-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

کوهستان بروکبک (انگ لی) : ❌

کپوتی (بنت میلر) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

شب بخیر ، و بخت یارتان باد (جورج کلونی) : 8- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

مونیخ (استیون اسپیلبرگ) : -

*

79- 2006 :

مرحوم (مارتین اسکورسیزی) : 10-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

بابل (الخاندرو گونزالس ایناریتو) : 8- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

نامه هایی از یوجیما (کلینت ایستوود) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

دوشیزه کوچولوی سان شاین (جاناتان دیتون / والری فاریس) : -

ملکه (استفان فریرز) : -

*

80- 2007 :

جایی برای پیرمردها نیست (برادران کوئن) : 10-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

تاوان (جو رایت) : 8- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

جونو (جیسون رایتمن) : -

مایکل کلایتون (تونی گیلوری) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

خون به پا می شود (پال توماس اندرسون) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

*

81- 2008 :

میلیونر زاغه نشین (دنی بویل) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

وضعیت عجیب بنجامین باتن (دیوید فینچر) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

فراست / نیکسون (ران هاوارد) : 7- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

میلک (گاس ون سنت) : ❌

کتابخوان (استفان داردلی) : -

*

82- 2009 :

جعبه درد (کاترین بیگلو) : 9-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

آواتار (جیمز کامرون) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

محوطه خطا (جان لی هنکاک) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

منطقه 9 (نیل یبوم کمپ) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

یک آموزش (لونی شرفینگ) : -

پست فطرت های لعنتی (کوئنتین تارانتینو) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

پرشس (لی دنیلز) : -

یک مرد جدی (برادران کوئن) : -

بالا (پیتر داکتر) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

پا در هوا (جیسون رایتمن) : 8- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

*

83- 2010 :

سخنرانی پادشاه (تام هوپر) : 10-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

127 ساعت (دنی بویل) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

قوی سیاه (دارن آرنوفسکی) : -

مشت باز (دیوید او راسل) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

تلقین (کریستوفر نولان) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

بچه ها خوبند (لیزا کولدنچو) : ❌

شبکه اجتماعی (دیوید فینچر) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

داستان اسباب بازی 3 (لی آنکریج) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

شهامت (برادران کوئن) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

استخوان زمستان (دبورا گرانیک) : 8- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

*

84 - 2011 :

هنرپیشه (میشل هازانویس) :
9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

فرزندان (الکساندر پین) : -

صدای بلند و فوق العاده نزدیک (استفان داردلی) : 5- 🌟🌟🌟🌟🌟

خدمتکار (تاد تیلور) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

هوگو (مارتین اسکورسیزی) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

نیمه شب در پاریس (وودی آلن) : -

مانی بال (بنت میلر) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

درخت زندگی (ترنس مالیک) : -

اسب جنگی (استیون اسپیلبرگ) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

*

85- 2012 :

آرگو (بن افلک) :
❌

عشق (میشل هانکه) : -

جانوران وحشی جنوبی (بن زتلین) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

جنگو آزاد شده (کوئنتین تارانتینو) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

زندگی پی (انگ لی) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

لینکلن (استیون اسپیلبرگ) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

بینوایان (تام هوپر) : 8- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

دفتری با خطوط نقره ایی (دیوید او راسل) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

سی دقیقه بامداد (کاترین بیگلو) : 7- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

*

86- 2013 :

دوازده سال بردگی (استیو مک کوئین) : 10-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

شیادی آمریکایی (دیوید او راسل) : -

کاپیتان فیلیپس (پال گرین گرس) : 8- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

باشگاه مشتریان دالاس (ژان مارک ولی) : ❌

جاذبه (آلفونسو کوارون) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

او (اسپایک جونز) : -

نبراسکا (الکساندر پین) : -

فیلومنیا (استفان فریرز) : -

گرگ وال استریت (مارتین اسکورسیزی) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

*

87- 2014 :

مرد پرنده ایی (الخاندرو گونزالس ایناریتو) : 8-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

تک تیرانداز آمریکایی (کلینت ایستوود) : 7- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

پسرانگی (ریچارد لینکلیتر) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

گرند هتل بوداپست (وس اندرسون) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

بازی تقلید (مورتن تیلدام) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

سلما (اوا دورنی) : 8- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

تئوری همه چیز (جیمز مارش) : 8- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

ویپلش (دیمون شزل) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

*

88- 2015 :

نورافکن (تام مک کارتی) : 9-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

رکود بزرگ (آدام مک کی) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

پل جاسوس ها (استیون اسپیلبرگ) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

بروکلین (جان کراولی) : -

مکس دیوانه : جاده خشم (جورج میلر) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

مریخی (ریدلی اسکات) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

از گور برخواسته (الخاندرو گونزالس ایناریتو) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

اتاق (لنی آبراهامسون) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

*

89- 2016 :

مهتاب (بری جنکینز) :
❌

ورود (دنیس ولینو) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

حصارها (دنزل واشنگتن) : -

ستیغ اره ایی (مل گیبسون) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

جهنم یا آب خنک (دیوید مکنزی) : 8- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

ارقام پنهان (تئودور ملفی) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

لالالند (دیمون شزل) : -

شیر (گرت دیویس) : 8- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

منچستر ساحلی (کنت برانا) : -

*

90- 2017 :

شکل آب (گیلرمو دل تورو) : 9-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

مرا به نام خودت بخوان (لوکا گوداگینو) : ❌

تاریک ترین ساعت (جو رایت) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

دانکرک (کریستوفر نولان) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

برو بیرون (جردن پیل) : 8- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

لیدی برد (گرتا گروینگ) : -

نخ شبح (پال توماس اندرسون) : -

پست (استیون اسپیلبرگ) : 8- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

سه بیلبورد خارج از ابینگ میسوری (مارتین مک دوناگ) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

*

91- 2018 :

کتاب سبز (پیتر فارلی) : 10-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

پلنگ سیاه (رایان کوگلر) : 8- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

بلکککلنزمن (اسپایک لی) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

حماسه کولی (برایان سینگر) : 7- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

سوگلی (یورگوس لانتیموس) : 8- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

رما (آلفونسو کوارون) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

تولد یک ستاره (بردلی کوپر) : -

معاون (آدام مک کی) : 7- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

*

92- 2019 :

انگل (بونگ جون هو) : 10-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

فورد علیه فراری (جیمز منگولد) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

مرد ایرلندی (مارتین اسکورسیزی) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

جوجو ربیت (تایکا وایتی تی) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

ژوکر (تاد فیلیپس) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

زنان کوچک (گرتا گروینگ) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

داستان ازدواج (نوآ بومبچ) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

1917 (سم مندز) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

روزی روزگاری در هالیوود (کوئنتین تارانتینو) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

*

93- 2020 :

سرزمین آوارگان (کلویی ژائو) : 9-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

پدر (فلورین زیلر) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

یهودا و مسیح سیاه (رایان کوگلر) : -

منک (دیوید فینچر) : 10- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

میناری (لی ایزاک چانگ) : 8- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

زن جوان نوید دهنده (امرالد فنیل) : -

صدای متال (داریوس موردر) : -

دادگاه شیکاگو 7 (آرون سورکین) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

*

94- 2021 :

کودا (شیان هدر) : 9-
🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

بلفاست (کنت برانا) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

بالا رو نگاه نکن (آدام مک کی) : 8- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

ماشین مرا بران (ریوسوکی هاماگوچی) : -

طلماسه (دنیس ولینو) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

شاه ریچارد (رینالدو مارکوس گرین) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

لاکریشن پیتزا (پال توماس اندرسون) : -

کوچه کابوس (گیلرمو دل تورو) : 7- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

قدرت سگ (جین کمپیون) : 9- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

داستان وست ساید (استیون اسپیلبرگ) : -

*

95 - 2022 {برنده هنوز اعلام نشده است} :

در جبهه غرب خبری نیست (ادوارد برگر) : {در نوبت تماشا}

آواتار : راه آب (جیمز کامرون) : {در نوبت تماشا}

بانشی های اینریش (مارتین مک دوناگ) : {در نوبت تماشا}

الویس (باز لورمن) : 8- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

همه چیز همه جا به یکباره (دانیل کوآن / دانیل شاینرت) : 8- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

خانواده فیبلمن (استیون اسپیلبرگ) : {در نوبت تماشا}

تار (تاد فیلد) : {در نوبت تماشا}

تاپ گان : موریک (جوزف کازینسکی) : 8- 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

مثلث غم (روبن اوستلاد) : {در نوبت تماشا}

حرف های زنانه (سارا پولی) : -

*

*- علامت ❌ به این معناست که صرفاً به دلایل اخلاقی آن فیلم را تماشا نکرده و تماشای آن را هم به هیچ عنوان توصیه نمی کنم!
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات


ارسال پست

بازگشت به “فيلم و سينما”