یادی از علی حاتمی در دهمین سال خاموشی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2597
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۸۴, ۱۲:۲۷ ب.ظ
سپاس‌های دریافتی: 155 بار
تماس:

یادی از علی حاتمی در دهمین سال خاموشی

پست توسط Kingman_62 »

 یادی از علی حاتمی در دهمین سال خاموشی


تصویر 


علی حاتمی یکی از چهره های شاخص سینمای ایران است. او تاثیری ماندگار بر سینمای ایران داشت و همواره در صدد خلق آثاری متفاوت بود. حاتمی سال ۱۳۲۳ در خیابان شاهپور ، کوچه اردیبهشت متولد می شود. اینجا همان محله ای است که رضا خوشنویس هزار دستان از آن به عنوان نشانی محل سکونتش به مستنطق شش انگشتی یاد می کند.
حاتمی در سال های درس و مشق به اقتضای سن و سال نمایش نامه کوتاهی می نویسد که به همراه دوستانش آن را درمحله اشان به اجرا در می آید. این موضوع نشان از قریحه هنری این کارگردان نام آور سینمای ایران دارد که در سال های نوجوانی هم به این هنر علاقمند بود. او در ادامه تحصیلاتش پس از کلاس نهم در هنرستان آزاد هنرهای دراماتیک در رشته نمایش نامه نویسی ثبت نام می کند. درسال ۱۳۴۳ در بیست سالگی وارد دانشکده هنرهای دراماتیک می شود. در همین دوران و پس از رفتن به دانشکده اولین نمایش نامه خود را با نام "دیب (دیو)" می نویسد و آن را دراردیبهشت ۱۳۴۴ در تالار نمایش هنرهای دراماتیک به مدت سه شب به اجرا در می آورد. حاتمی سپس نمایش "خاتون خورشید باف" یا "دختر نارنج و ترنج"را در هفت پرده و بعد نمایش نامه های "چهل گیس"، "خاتون و شهر آفتاب و مهتاب "،" قصه حریر و مرد ماهی گیر "می نویسد. نمایش نامه مدرن "آدم و حوا" یا " برج زهرمار" که تحولی در کار حاتمی است زمینه آشنایی او با مسئولان تلویزیون را فراهم می آورد.
حاتمی در دهه ۱۳۴۰ به استخدام تلویزیون ملی در می آید و در بخش فیلمنامه نویسی این سازمان مشغول کار می شود. او تا سال ۱۳۴۶ فعالیت هنری خود را با نوشتن فیلمنامه های مختلفی برای تلویزیون ادامه می دهد و مدتی نیز برای تلویزیون روستا که آن روزها تازه تاسیس شده بود ، فیلم های آموزشی می سازد که البته نام او در عنوان بندی این فیلم ها ذکر نمی شود ، چرا که حاتمی اعتقاد دارد تلویزیون روستا صرفا یک عنوان است و برنامه های آن با واقعیت های زندگی روستاییان جور در نمی آید. او در همان سال ها قید این کار را می زند.
در سال ۱۳۴۸ که کیمیایی، مهرجویی و تقوایی هر کدام فیلم هایی مانند "گاو" ، "قیصر" و "آرامش در حضور دیگران" را می سازند، حاتمی خود را برای ساخت فیلم "حسن کچل " آماده می کند. او در ۲۵ سالگی، " حسن کچل" را به صورت رنگی - و نه سیاه و سفید که سنت فیلم های ایرانی آن دوران است- فیلمبرداری می کند. حاتمی در "حسن کچل" همچون فیلمسازی عمل می کند که گویی نیم قرن از عمرش گذشته است. سبک کاری او در این فیلم مثل نمایشنامه های اول وی تا حد زیادی متاثر از سنت سخن وری و نقالی است. این فیلم کمدی موزیکال در سال ۱۳۴۹ در ۱۵ سینما به نمایش در می آید و چهارمین فیلم پرفروش می شود. حاتمی پس از این فیلم، فیلمنامه "طوقی" را می نویسد. "طوقی" داستانی عاشقانه دارد که بر مبنای داستان "ویس و رامین" نوشته شده است. پس از "قیصر" کیمیایی، این فیلم هم موجی نو در سینمای ایران به راه می اندازد. البته منتقدان آن زمان اعتقاد داشتند حاتمی در شخصیت سازی طوقی از قیصر کمک گرفته، ولی او این موضوع را کاملا انکار می کند. "طوقی" در ۱۳۴۹ به نمایش در می آید و مقام اول فروش را به دست می آورد.
فیلم بعدی او "بابا شمل" نام دارد که البته کم و بیش همان حال و هوای "حسن کچل" دارد، اما نمی تواند مانند آن فیلم موفق باشد. حاتمی دوست داشت فعالیت فیلمسازی خود را در روال "حسن کچل" و "بابا شمل" ادامه دهد، اما شکست تجاری "بابا شمل" و شرایط آن زمان سینما او را به این نتیجه می رساند که دوره این نوع فیلم ها سپری شده است. در همان زمان فیلم "قلندر" را بر مبنای روایات و باورهای عامیانه ساخت که در ۳ فروردین ۱۳۵۱ در ۹ سینما به نمایش درمی آورد. حاتمی سپس در ۱۳۵۱ کمدی سیاه و تلخ "خواستگار" را می سازد. این فیلم هم در گیشه شکست می خورد.حاتمی بعد از "خواستگار" به همراه سرمایه گذار همان فیلم، با فیلم تاریخی "ستارخان" گوشه ای از تاریخ مشروطیت ایران را به تصویر می کشد و نشان می دهد به ماجراها و آدم های تاریخی علاقه زیادی دارد. اما نمایش این فیلم با انتقاد بسیاری از مورخان و منتقدان همراه است.
او پس از نمایش این سه فیلم در ۱۳۵۲ به تلویزیون برمی گردد و فعالیت مجدد خودا در این سازمان را با ساخت مجموعه شش قسمتی با عنوان "مثنوی معنوی " آغاز می کند. حاتمی در این مجموعه، در ۶ قسمت مستقل، حکایت های کوتاهی از مولانا را به تصویر در می آورد و بلافاصله مجموعه تلویزیونی "صاحبقران" تولید می کند. او در ۱۳۵۵ به سازمان سینمایی پیام می رود تا فیلمی با عنوان "سوته دلان" را کلید بزند. این فیلم در دی ماه ۱۳۵۶ به نمایش در می آید. حاتمی سپس تولید یک مجموعه تلویزیونی عظیم را آغاز می کند که نام آن در ابتدا "تهران، روزگار نو" یا "جاده ابریشم" است اما با نام "هزاردستان" به نمایش در می آید. همزمان با انقلاب اسلامی، تهیه این مجموعه با وقفه مواجه می شود. در این بین حاتمی در سال ۱۳۶۰ تهیه اثر دیگری با نام "حاجی واشنگتن" را برای شبکه اول سیما شروع می کند.
"حاجی واشنگتن" در ۱۳۶۱ در اولین جشنواره فیلم فجر نمایش داده می شود و پس از آن تنها در چند شهرستان کوچک امکان اکران پیدا می کند. این فیلم خرداد ۱۳۷۷ ، دو سال بعد از فوت علی حاتمی در پنج سینمای شهر تهران به نمایش درآمد ، هرچند آن زمان ۱۷ سال از تولید "حاجی واشنگتن" گذشته بود.
حاتمی در همان سال "کمال الملک " را می سازد که نمایش آن در سال ۶۲ با واکنش های متفاوتی روبرو می شود. نگاه حاتمی در این فیلم معطوف به گوشه ای از تاریخ هنر ایرانی است. او با وجود نظرات منفی و مثبتی که درباره آثار وی ارائه می شد ، ساخت فیلمی دیگر را با عنوان "جعفر خان از فرنگ برگشته" را آغاز می کند. او این فیلم را زمانی می سازد که مسئله خندیدن و نخندیدن تماشاگران سینما در آن دوران مورد بحث بود. خود حاتمی معتقد است این فیلم اولین فیلم کمدی سینمای ایران پس از انقلاب است.
در همان سال ها حاتمی که یکی از دلایل متوقف ماندن مجموعه "جاده ابریشم" یا "هزار دستان" را نبود یک شهرک سینمایی می داند تصمیم می گیرد برای ادامه تولید این مجموعه دست به ساخت شهر ک سینمایی بزند که امروزه یکی از بهترین گنجینه های سینمایی کشور محسوب می شود.
او پس از ساخت مجموعه "هزار دستان" که با استقبال خوبی از سوی مواجه می شود در سال ۱۳۶۸ "مادر" و سپس " دلشدگان" را می سازد. پروژه بعدی حاتمی "ملکه های برفی" است که تا مرحله تدارکات نیز پیش می رود. همزمان فیلمنامه" آخرین پیامبر" را آماده می کند اما قبل از آنکه تدارکات عظیم ساختن این فیلم فراهم شود ، فیلمنامه دیگری با نام "جهان پهلوان تختی" می نویسد اما بیماری اجازه نمی دهد این پروژه به سرانجام برسد.
یادداشت: روزنامه جام‌جم
 تصویر

تصویر
 
ارسال پست

بازگشت به “فيلم و سينما”