مهران مديری روی لبه تيغ

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2597
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۸۴, ۱۲:۲۷ ب.ظ
سپاس‌های دریافتی: 155 بار
تماس:

مهران مديری روی لبه تيغ

پست توسط Kingman_62 »

«باغ مظفر» چهارمين مجموعه تلويزيوني طنزي است كه مهران مديري، كارگردان موفق سريال‌هاي طنز، در حال پخش و تولید هم‌زمان آن است.

سابقه مهران مديري، نشان مي‌دهد كه همواره در قسمت های ابتدايي داستان، مخاطب را محك مي‌زند و به سرعت اشتباهات تصورشده در داستان و سناريو را تغيير مي‌دهد. اين اتفاق در «نقطه‌چين» و «پاورچين» به سرعت توانست مسير داستان و سطح رويكرد مخاطب را به كلي تغيير دهد و موجب توجه مردم شود.

اما نكته ای كه در كنار هوش و ظرافت كارگرداني مديري به آن دقت نمي‌شود، خالي شدن اين كارگردان از سوژه‌هاي جديد و ضعيف شدن گروه نويسندگان آن به خاطر سرعت توليد مجموعه‌هاي مورد اشاره در چهار سال گذشته است.

بي‌توجهي به همين نكته، موجب شد كه مهران غفوريان با موفقيت در يك مجموعه نود قسمتي زیر آسمان شهر، با تكرار سفارش از شبكه روبه‌رو شده و هنگامی که در ميانه سري دوم آثار، ضعف سوژه‌هاي تكراري آشكار شد، نه تنها اقدام عاجلي براي آن صورت نگرفت، بلكه برخلاف تصور، سري سوم هم به وي داده شد كه براي جلب نظر بيشتر مردم كه هم‌زمان با پخش «پاورچين» از شبكه تهران بود، انواع و اقسام اقدامات فيزيكي مانند آوردن ژانگولرها تا جذب اكبر عبدي به عنوان عامل جذب مخاطب به كار گرفته شد.

البته در اين ميان، قصد مقايسه بین اين دو سبك كار را نداريم، ولي آنچه مشخص است، كيفيت كار مديري به عنوان يك سرمايه براي رسانه ملي است که بايد حفظ شود، چون در صورتي كه قرار باشد فشار مستمر بر دوش مديري و گروه او باشد، ماجرای ناکامی مهران غفوریان در شبکه سه برای او هم دور از دسترس نیست.

مديري برخلاف ديگر كارهايش، در این مجموعه رويكرد عجيبي به جذابيت‌هاي عشقي نشان داده و با تشکیل مثلث و مربع عشقی، فضایي را در بخشی از قسمت ها ایجاد کرده که به سانسور آن بخش ها در تکرار این سریال در روز بعد انجامید، حتي در برخي موارد از جذابيت بازيگران براي جذب مخاطب بهره مي‌برد.

از طرفي، كاراكترهاي ثابت مانده كه حالت نوستالژيك شخصيت چهره‌هاي پیشین را در سريال وي دارند، عاملي شده كه مخاطب به راحتي نقش و چهره جديد را بپذیرد و از طرفي خود بازيگر هم هنوز در بحران گذشته و حال گرفتار است.

ولي به هر حال، با تمام تواني كه هزينه مي‌شود و مهران مديري از عناصر خود استفاده مي‌كند، اين سريال به رغم نداشتن رقيب جدي، نتوانسته است آن‌ گونه كه باید به توقع مردم، جواب بدهد.

اگر در بخش هاي آينده اين سريال، تحول جدي در ساختار داستان و شكل بازي چهره ها شکل بگيرد و خود مهران مديري از بخش روايت در اين مجموعه صرف نظر كند، بي‌شك تغييرات به موفقيت اين سريال كمك خواهد کرد.

اما آنچه مهم است، انداختن بار طنز يك شبكه روي دوش يك نفر اشتباهي است كه مي‌تواند به افت آن گروه منجر شده و در پايان، بازار رقابت را براي گروه‌هاي ديگر محدود كند.

بي‌شك، توجه به اصلي‌ترين اصول رسانه؛ يعني حفظ سرمايه‌ها در رقابت سالم، مي‌تواند كمك شاياني به موفقيت گروه‌ها و نتايج هزينه‌هاي ميلياردي صرف شده در اين زمينه باشد.

همچنین صرفا با گرفتن اسپانسر براي رفع نيازهاي مالي، از تبلیغ مایع ظرفشویی تا مصرف انرژی نبايد به اثر فرهنگي چنين محصولاتي بي‌توجهي كرد، چون آنچه مردم از وقت خود براي ديدن چنين برنامه‌هايي هزينه مي‌كنند، هزينه‌اي هنگفت‌تر از جمع كل درآمدهاي تبليغاتي جذب شده است كه در صورت بي توجهي جبران شدنی نيست.
 تصویر

تصویر
 
Junior Poster
Junior Poster
پست: 113
تاریخ عضویت: جمعه ۱۴ مهر ۱۳۸۵, ۵:۵۱ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4 بار
سپاس‌های دریافتی: 9 بار

پست توسط dj_mesmol »

با سلام
يكي از آشناهاي ما در شركت آب فاضلاب تهران از احتمال شكايت آبفا از مهران مديري خبر داد و دليلش اينه كه 2 ماه پيش مهران مديري و گروهش به مدير عامل آبفا پيشنهاد مي دن كه در اعضاي پرداخت 200 تا 400 ميليون براي آبفا در سريال باغ مظفر تبليغ فرهنگي كنن(كم آب مصرف كردن و....) و با مخالفت مدير عامل آبفا قضيه منتفي ميشه و از اونجا كه در سريال در يكي از قسمت ها حيفه نون شير آبو يه جا همينجوري باز كرده و داره آبو بيهوده مصرف مي كنه مدير عامل آبفا با اين تفكر كه مديري از لج مخالفت با اون قضيه اين حركتو تو سريال جا داده قصد شكايت از مهران مديري داره
متذكر ميشم اين شكايت در جلسات آبفا پيشنهادش داده شده و هنوز وجود خارجي نداره
ارسال پست

بازگشت به “فيلم و سينما”