پرويز پرستويي: اداره تئاتر نفرين شده است

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2833
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۸۵, ۱:۳۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 158 بار
سپاس‌های دریافتی: 747 بار

پرويز پرستويي: اداره تئاتر نفرين شده است

پست توسط Leila »

پرويز پرستويي گفت: پايه‌هاي اصلي سينما و تئاتر هنرمنداني هستند كه در اين سال‌ها در اداره تئاتر پرورش يافتند و متاسفانه اداره تئاتر از طريق وزارتخانه نفرين شده و اميدوارم اين اداره باقي بماند.
به گزارش خبرنگار فارس،مراسم بازنشستگي و توديع مهرداد بيات، رئيس اداره تئاتر با حضور هنرمندان پيشكسوت اداره تئاتر، حسين پارسايي، رئيس مركز هنرهاي نمايشي و بدون حضور مديران اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي در خانه نمايش برگزار شد.

در اين مراسم هنرمنداني چون پرويز پرستويي، حسن پورشيرازي، منوچهر آذري، فردوس كاوياني، امين تارخ، هادي مرزبان حضور داشتند. با توجه به اينكه اداره تئاتر جز اداره كل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي استان تهران است، هيچ كدام از مديران اين اداره در مراسم حضور نداشتند و از مسئولان تنها حسين پارسايي حضور داشت. داوود فتحعلي‌بيگي از كارگردانان تئاتر آييني و سنتي ايراني كه زماني مديريت اداره تئاتر را عهده‌دار بود، آغازگر اين مراسم شد و از هنرمندان دعوت كرد تا براي سخنراني به جايگاه بيايند.
وي افزود: مهرداد بيات را از سال 63 مي‌شناسم و وي از ما مي‌خواست تا كار تئاتر در آن دوران را سامان بخشيم. وي هيچگاه تظاهر به دينداري نمي‌كرد و مرد متديني بود كه ديانت وي در عمل ديده مي‌شد.
اين كارگردان ادامه داد: اگر مهرداد بيات نبود، نمي‌توانستيم اين ساختمان را خريداري كنيم.
پرويز پرستويي گفت: از اداره دادگستري به اداره تئاتر آمدم و 14 سال است كه وارد صحنه هنر شده‌ام و در سالهاي 1348 به اداره تئاتر مي‌آمده و هنرمندان بزرگ را مي‌ديدم.
وي ادامه داد:بعد از گذشت اين سالها، حال خودم وارد اداره تئاتر شدم. متاسفانه اداره تئاتر از طريق وزارت‌خانه نفرين شده است و تا كنون كه اداره تئاتر پابرجاست به خاطر مديران اين اداره است.اميدوارم بعدها اداره تئاتر باشد، گر چه مي‌دانم اداره تئاتر باقي نخواهد ماند.پايه‌هاي اصلي هنر تئاتر و سينما در اداره تئاتر پرورش يافتند.
آتش تقي‌پور نيز گفت: مهرداد بيات را از سال 1349 مي‌شناسن و وي متعلق به فرهنگ ويژه‌اي بود كه به هنرمندان اعتماد داشت و همه كار براي آنها كرد.
وي اظهار داشت: از كلمه بازنشستگي لذت نمي برم و معتقدم فرد بازنشسته مجموعه تجربيات را با خود همراه دارد كه بايد از آن استفاده كرد. هنرمندان بازنشسته بايد در آرامش و آسايش كار كنند و اين فضا و امكانات براي آنها ايجاد شود.
تقي‌پور همچنين يادآور شد: كسي كه مدير اداره تئاتر مي‌شود بايد از قبل به وي امكانات داده شود و نمي‌توان با دست خالي كار كرد.
كاوياني با اشاره به سرنوشت اداره تئاتر بيان داشت: نمي‌دانم ارث ما در اداره تئاتر به كجا مي‌رسد، هنرمنداني كه از اداره تئاتر بازنشسته مي‌شود چه كسي جايگزين آنها مي‌شود و يا قرار است نيروهاي جديد به جاي هنرمندان بازنشسته استخدام شوند.
فتحعلي‌بيگي در پاسخ به سؤال كاوياني گفت: سياست كلي اين است كه اداره تئاتر پاك شود و از سوي ديگر قرار است سازمان هنرهاي نمايشي به وجود آيد.
ناصر بزرگمهر از ديگر پيشكسوتاني بوده كه به اين مراسم دعوت شده و با بيان اين مطلب كه خوشحالم بعد از 35 سال من براي هنرمندان سخنراني مي‌كنم، در اين سال‌ها كارگر هنرمندان بودم و خوشحالم كه اجازه دادند با آنها در يك سفره باشم و غذا بخورم.وي اظهار داشت:بايد هنرمندان اميدوار باشند.
بعد از بزرگمهر، سهراب سليمي و امين تارخ نيز صحبت كردند.
بيات در ادامه اين مراسم اظهار داشت: لياقت اين همه تقدير را ندارم و سعي كردم عاشقانه در كنار هنرمندان باشم. درباره اداره تئاتر نيز زحمات فراواني كشيده شد و اين زحمات با هنرمنداني بود كه همراه آنها بودم و هر يك در هنر خود پهلواني بودند.
وي تصريح كرد:اين جاي خوشحالي دارد كه يك فرد معمولي از سوي هنرمندان مورد تقدير قرار گيرد. قرار بود اداره تئاتر تخليه شود، اما اداره تئاتر توسط اداره كل ارشاد خريداري شد.
وي بيان داشت: ولي يك نگراني وجود دارد و اين است كه آيا اداره تئاتر باقي خواهد ماند؟ سياست اين است كه اداره استخدامي نداشته باشد و اگر هنرمندان نيايند، اداره تئاتر از بين مي‌رود.
در ادامه رئيس مركز هنرهاي نمايشي در پاسخ به هنرمندان و نگراني آنها مبني از بين رفتن اداره تئاتر گفت: اداره تئاتر پابرجاست و مطمئن باشيد ميراث فرهنگي باقي خواهد ماند. اين ساختمان از سوي اداره كل ارشاد خريداري شده و محل هنرمندان است.
وي ادامه داد:استان تهران از يك سو مدعي است كه اداره تئاتر براي آنهاست و مركز هنرهاي نمايشي نيز مدعي است كه در اداره تئاتر كار مي‌كند و اجازه نخواهيم داد كه ماهيت اداره تئاتر تغيير كند.
در پايان مراسم نيز هدايايي از جمله هزينه سفر حج از سوي مركز هنرهاي نمايشي به مهرداد بيات اهدا شد.
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟
ارسال پست

بازگشت به “فيلم و سينما”