راكي به رينگ باز مي گردد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2833
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۸۵, ۱:۳۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 158 بار
سپاس‌های دریافتی: 747 بار

راكي به رينگ باز مي گردد

پست توسط Leila »

دلتان مي‌خواهد مردي شصت ساله را ببينيد كه در بخش سنگين وزن بوكس حريف خود را كه چهل سال از خودش جوان‌تر است از پاي در آورد؟ اگر اين يكي از آرزوهاي شماست به آن دست خواهيد يافت. سينمادوستان و در كنار آنها منتقدان سينمايي، بسيار مشتاقند كه ببينند چطور (راكي بالبوآ)ي شصت ساله مي‌تواند از عهده اين كار برآيد. 16 سال از اكران آخرين فيلم (راكي( )راكي )5 و سي سال از زماني كه اولين فيلم او توجه همگان را به خود جلب كرد و برنده جايزه اسكار شد، مي‌گذرد و حال پس از گذشت اين همه سال و با وجود بالا رفتن سن، راكي برنده هميشگي بوكس رده سنگين وزن، بازنشستگي را كنار گذاشته و بر روي رينگ برابر (مسيون ديكسون) بوكسور قدرتمند ايتاليايي قرار مي‌گيرد.وقتي سازندگان اين فيلم براي ساخت قسمت ششم (راكي) پيشنهاد امضاي قرارداد دادند، او بلافاصله پذيرفت و با كمك بعضي از دوستان قديمي و همچنين پسرش كه ديگر كاملا بزرگ شده است، محدوديت‌هاي بدني و ذهني خود را ارتقا بخشيد و فاصله‌هاي زماني گذشته تا امروز را از بين برد تا بار ديگر روي رينگ بوكس قرار گيرد.قسمت اعظم نيمه نخست اين فيلم پيرامون افسردگي‌هاي روحي و اندوه‌هاي اوست. اندوه‌هايي كه ناشي از مرگ همسر و تغييراتي مي‌باشد كه در محيط زندگي قديمي و زادگاه او صورت گرفته است ولي يك روز بهترين دوست او كه (پولي( )برت يانگ) نام دارد به او مي‌گويد كه زندگي در دوران گذشته را فراموش كند و به حال بپردازد.در فيلم (راكي بالبوآ) سيلوستر
استالونه طبق معمول گذشته در نقش راكي است و (برت يانگ) و (جرالدين هيوز) با وي همبازي مي‌باشند. مدت اين فيلم 102 دقيقه است و كارگردان و نويسنده آن خود سيولستر استالونه مي‌باشد. استالونه هم مانند راكي هميشه خاطرات گذشته را در ذهن مرور مي‌كند. او مدت‌ها بر روي اين فيلم كار كرد و در طول اين مدت به محل فيلمبرداري اولين راكي رفت، در آن جا بارها از رينگي كه بر روي آن با (آدريان) حريف قدرتمند خود مبارزه نموده بود، ديدار كرد؛ حريفي كه چهار سال پيش بر اثر بيماري سرطان از دنيا رفت.آيا اين فيلم به خاطر صحنه‌هاي بوكس محبوبيت دارد؟ مسلما اين طور نيست. منتقداني كه آن را ديده‌اند مي‌گويند صحنه‌هاي نبرد راكي ضعيف‌ترين بخش‌هاي فيلم هستند. تا قبل از شروع اين صحنه‌ها فيلم، فيلمي برنده است و راكي‌اي را به ما معرفي مي‌كند كه زماني او را به خوبي مي‌شناختيم. مردي ورزيده و خشن كه با حيوانات كوچك و خانم‌هاي خجالتي مهربان است. ولي وقتي صحنه‌هاي نبرد آغاز مي‌گردد، فيلم افتي چشمگير مي‌نمايد. با وجود اين بيننده، استالونه را مي‌بخشد كه در بخش‌هايي از فيلم، قسمت‌هايي از فيلم‌هاي گذشته را مونتاژ كرده است. از جمله وقتي كه به پهلوهاي بوفالو مشت مي‌زند يا وقتي زرده تخم‌مرغ را سر مي‌كشد و يا از پله‌هاي موزه هنر فيلادلفيا به بالا مي‌دود. بيننده او را به خاطر صحنه‌هاي ساده و يكنواخت بوكس، به خاطر شات‌هاي سياه و سفيدي كه به زور رنگي شده‌اند و به خاطر بيلبوردهاي تبليغاتي كه وسط فيلم ظاهر مي‌شوند مي‌بخشد. همه اين ضعف‌ها بخشيده مي‌شود زيرا استالونه به يادمان مي‌آورد چرا زماني عاشق راكي بالبوآ بوديم و از ديدار مجدد او لذت مي‌بريم.


زندگي استالونه
(سيلوستر گاردنز استالونه) متولد ششم جولاي 1946 بازيگر، كارگردان، تهيه‌كننده و فيلمنامه‌نويس آمريكايي است كه اغلب با نام مستعار (اسلاي( )آب زيركاه) ناميده مي‌شود. او بيشترين موفقيت خود را مديون سري فيلم‌هاي اكشن (راكي) و (رمبو) مي‌باشد. لبخند استهزاءآميز، چشمان تنبل و گويش خاص او كه برخي حروف را ادا نمي‌نمايد نتيجه فلج شدن سمت چپ صورتش به هنگام تولد مي‌باشد.استالونه در نيويورك‌ ‌سيتي به دنيا آمد. پدرش فرانك استالونه مي‌باشد و مادرش ژاكلين (ژاكي) لابوفيش فالگير است. پدر استالونه يك مهاجر سيسيلي است و مادرش آمريكايي مي‌باشد ولي يكي از مادربزرگ‌هاي مادري استالونه اوكرايني‌تبار است. وقتي پانزده ساله بود هم‌كلاسي‌هايش مي‌گفتند در بين بچه‌ها از همه بيشتر احتمال موفقيت دارد. در دهه شصت وارد دانشگاه ميامي شد و سه سال در آنجا درس خواند ولي پس از آن تحصيل را رها كرد و به بازيگري روي آورد. اولين كار سينمايي او بازي در فيلم (مهماني در خانه كيتي و استاد) بود كه در آن هم صحنه‌هاي اكشني به چشم مي‌خورد. بعدها وقتي استالونه به موفقيت‌هاي زيادي دست يافت و به شهرت رسيد، سازندگان اين فيلم آن را با نام جديد (مرد ايتاليايي( )اشاره به نام مستعار راكي بالبوآ) روانه بازار كردند.

نقش‌هاي اوليه او مختصر و كوتاه بودند. از جمله آنها مي‌توان به فيلم (موزها)1971( ) ساخته (وودي‌آلن)، (كلوت)1971( ) و (مالكان فلت بوش)1974( ) اشاره كرد. در سال 1975 در فيلم‌هاي (خداحافظ كاپون)، (مسابقه مرگ )2000 و سريال‌هاي (داستان‌هاي پليس) و (كوجاك) بازيگر نقش دوم بود. اولين فيلم (راكي) در سال 1976 ساخته و برنده جايزه بهترين فيلم شد.
يك شب براي ديدن مسابقه بوكسور معروف آن زمان (علي چاك ونپر) رفته بود. همان شب به محض رسيدن به خانه قلم و كاغذ برداشت و نوشتن فيلمنامه (راكي) را شروع كرد و آن را سه روزه به پايان رساند. سپس سعي كرد فيلمنامه خود را بفروشد و تصميم داشت خودش نقش اول را بازي نمايد ولي كارگردان و تهيه‌كننده مايل بودند (برت رينولد) و يا (جيمزكان) آن نقش را ايفا نمايند. اما استالونه بالاخره موفق شد آنها را متقاعد كند و نتيجه اين شد كه (راكي) برنده ده جايزه آكادمي فيلم شد كه دو تا از اين جوايز به خود او تعلق گرفت. يكي به عنوان بهترين هنرپيشه و ديگري بهترين فيلمنامه.در ميان بهترين قهرمانان فيلم‌هاي هاليوود نام استالونه در نقش (راكي بالبوآ) پس از گريگوري پك (آتيسوس فينچ)، هريسون فورد (اينديانا جونز)، شون كانري (جيمزباند)، هامفري بوگارت (ريك بلين)، گاري كوپر (ويل كين) و جودي فاستر (كلاريس استارلينگ)، در مقام هفتم قرار دارد.


يك هنرپيشه جدي
بعد از اين‌كه با اكران فيلم (راكي) محبوبيت استالونه جهاني شد، (روجر ابرت) منتقد سينماي هاليوود اظهار داشت كه او مي‌تواند مارلون براندوي ثاني باشد زيرا هنرپيشه‌اي جدي است. هر چند كه استالونه ديگر چنين لقب‌هايي به دست نياورد ولي هميشه محبوب دوستداران فيلم‌هاي اكشن بود. به جز (راكي) و سه فيلم (رمبو)، استالونه در فيلم (سرزمين پليس) كه در آن با (رابرت دنيرو) و (ري ليوتا) هم بازي بود، مورد تشويق و تحسين همگان قرار گرفت ولي اين فيلم فروش بالايي نداشت. او كارگرداني را با فيلم (كوچه بهشت) در سال 1978 آغاز كرد و فيلمنامه‌نويس و بازيگر آن نيز بود. پس از آن فيلم‌هاي (تب شنبه شب)، (زنده ماندن) و (راكي 2، 3 و)4 و (راكي بالبوآ) را كارگرداني كرد.


زندگي خانوادگي

خانواده استالونه شامل برادرش (فرانك جونيور استالونه) خواننده و بازيگر سابق، مادرش ژاكلين استالونه كه يك فالگير بود و پسرش (سيج استالونه) كه در فيلم (راكي)5 در نقش پسر او بازي كرد، مي‌باشد.استالونه سه بار ازدواج كرده است. همسر اولش (ساشاچاك)1974- 1985( ) بود. او در نگارش فيلمنامه (راكي) كمك‌هاي شاياني به استالونه كرده است و يك عكاس نيز بود. وقتي تست بازيگري داد براي بازي در نقش اول فيلم play it as it lays انتخاب شد ولي استالونه به او اجازه خروج از نيويورك را نداد و بهانه‌اش هم اين بود كه براي تايپ فيلمنامه‌هايش به او نياز دارد.همسر دوم استالونه (بريجيت نيلسون)1985-1987( ) نام داشت كه در فيلم (راكي )4 با استالونه هم‌بازي بود. ازدواج اول بريجيت با (كاسپر ونيرنيگ) موزيسين دانماركي بود. او پس از جدايي از استالونه نيز با (مارك گاستينو) فوتباليست آمريكايي نامزد شد و يك پسر از او دارد. بريجيت پس از آن با (سباستين گوپلند) كارگردان و عكاس كه پسرعموي (اوراندوبلوم) بود عروسي كرد و در ماه مارس 2005 و در ازدواج پنجم خود با (ماتيا دسي) يك كافهدار 28 ساله ايتاليايي پيوند زناشويي بست. ولي اين ازدواج هيچ‌گاه رسمي قلمداد نشد زيرا در آن هنگام او رسما از همسر چهارمش طلاق نگرفته بود.
همسر سوم استالونه كه همسر فعلي او نيز مي‌باشد، (جنيفر فليون) نام دارد كه در سال 1997 با وي ازدواج كرد. جنيفر كه بسيار جوان‌تر از سيلوستر استالونه مي‌باشد در چهارده اگوست سال 1968 در شيكاگو به دنيا آمده است. او دو خواهر هنرپيشه به نام‌هاي (جولي و تريشيا فليون) دارد و مدرك دانشگاهي وي در رشته اقيانوس‌شناسي مي‌باشد. استالونه پنج فرزند دارد. پسر ارشد او (سيج استالونه) و پسر دومش (سرجو) فرزندان (ساشا چاك) هستند و در سال‌هاي 1976 و 1979 به دنيا آمدند. دختران استالونه (سوفيا رز) كه بيماري قلبي مادرزادي دارد و يك سوراخ در قلب اوست، (سيستين رز) و (اسكارلت رز) فرزندان مشترك او و جنيفر فليون مي‌باشند كه به ترتيب در سال‌هاي 1996، 1998 و 2002 متولد شدند. او و فليون كه يك آمريكايي ايرلندي است در قصر (بلنهايم) واقع در (آكسفورد شاير) انگلستان ازدواج نمودند. اين قصر محل تولد (وينستون چرچيل) نيز مي‌باشد.
از نكات قابل توجه زندگي خصوصي استالونه اين است كه او به همراه (بروس ويليس) و (آرنولد شوارتزنگر) مالك رستوران‌هاي (پلنت هاليوود) بودند ولي اين اواخر شوارتزنگر سهم خود را فروخت. استالونه فعاليت‌هاي سياسي نيز داشته است ولي براي يك جناح خاص كار نمي‌كند و تاكنون هم به نفع كانديداهاي جناح دموكرات تبليغ كرده است و هم به نفع كانديداهاي جناح جمهوري خواه.
تصویر

تصویر
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟
ارسال پست

بازگشت به “فيلم و سينما”