مهمان محبوب خانه شما

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2833
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۸۵, ۱:۳۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 158 بار
سپاس‌های دریافتی: 747 بار

مهمان محبوب خانه شما

پست توسط Leila »

نيازي به معرفي ندارد، چرا كه سال‌هاست او را مي‌شناسيم و با هنرآفريني‌هايش زندگي مي‌كنيم. او همواره در بهترين آثار تلويزيوني خوش درخشيده و تمامي نقش‌هايش را مسلط و با تمام وجود به معرض نمايش گذاشته است. در كرج به دنيا آمده، ليسانس بازيگري و كارگرداني از دانشكده هنرهاي زيبا دارد. كارش را با تئاتر آغاز كرد و با فيلم (گلبهار) به كارگرداني تهمينه اردكاني در سال 1365 به سينما آمد، اما در تلويزيون درخشيد. با مجموعه تلويزيوني (خيرا... صندوقچه‌ اسرار) در سال 1371 عضوي از خانواده مجموعه‌هاي تلويزيوني شد، به‌ويژه بازي در مجموعه همسران و خانه سبز كه او را به اوج شهرت رساند. از او چندي پيش مجموعه (نرگس) به مدت چند ماه اكران شد و باز هم ثابت كرد كه در تمامي نقش‌ها به خوبي، بازي درخشاني از خود ارائه مي‌دهد، همان‌طور كه دو ماه بعد در ماه مبارك رمضان از او مجموعه (صاحبدلان) را ديديم. او قرار است به زودي با مجموعه‌اي جديد به خانه‌هاي شما بيايد و مهمان شما باشد، مي‌گويد (قرار است به زودي مهمان محبوب خانه شما شوم) شايد تا زمان انتشار اين مجله، همين‌طور شود... با (مهرانه مهين‌ترابي) در لوكيشن زيباي جديدترين كار تلويزيوني‌اش و در زمان استراحت به گفتگو پرداختيم... گفتگويي كه كمي متفاوت از آب درآمده و ما را به خاطرات مجموعه‌هاي خانه‌سبز و همسران برد. وي در همسران در مقابل فردوس كاوياني، الهام پاوه‌نژاد و فرهاد‌جم، ايفا‌گر نقشي به ياد ماندني بود كه باعث شد، بيننده روبه‌روي صفحه جادويي ميخكوب شود. مهين‌ترابي شايد سوپر استار سينما نشد، اما در توانش بود كه به اين مهم دست يابد، گرچه از او بايد به عنوان سوپر استار مجموعه‌هاي تلويزيوني ياد كنيم.
_ در چند جمله كوتاه، مهرانه مهين‌ترابي را
معرفي كنيد؟

مهين‌ترابي: در شهر كرج چشم به جهان گشودم و فرزند چهارم خانواده‌اي هفت نفري هستم. جالب است بدانيد كه جز من كسي در خانواده، فعاليت هنري ندارد، من عاشق مطالعه و خبرم. يكي از بزرگ‌ترين لذت‌هاي من در زندگي آشپزي است.
_ چه‌طور وارد هنر شديد؟
مهين‌ترابي: علاقه به هنر و مخصوصا بازيگري از كودكي در من وجود داشت اما هرگز جدي نمي‌‌گرفتم تا اين‌كه براي اولين‌بار در تئاتر تله به كارگرداني خانم ديانا ايفاي نقش كردم بعد از آن متوجه شدم بازيگري كاري است كه رضايت واقعي مرا در پي دارد. البته پيش از آن از طريق كلاس‌هاي آزاد تئاتر واقع در محل سكونتمان (كرج) موفق به دريافت ليسانس كارگرداني و بازيگري شده بودم.
_ پيش از آن در چه رشته‌اي تحصيل كرديد؟
مهين‌ترابي: ارزيابي گمرك.
_ در ارتباط با آن فعاليتي انجام نمي‌‌دهيد؟
مهين‌ترابي: پيش از بازيگري، يكسالي را مشغول به كار شدم ولي احساس كردم در آن حيطه نمي‌‌توانم موفق باشم.
_ هنوز هم ساكن كرج هستيد؟
مهين‌ترابي: چند سالي است به تهران آمدم و در محله يوسف‌آباد ساكن هستم.
_ چند خواهر و برادر داريد؟
مهين‌ترابي: چهار برادر و دو خواهر.
_ روزي فكر مي‌‌كرديد به جايگاه هنري امروز
خود برسيد؟ آيا كودكي درونتان از قبل گواهي امروز
را به شما مي‌‌داد؟
مهين‌ترابي: شايد مستقيم به آن فكر نمي‌‌كردم. روزي دفتر خاطرات و عقايد يكي از دوستانم را ورق مي‌‌زدم كه ناگهان ديدم سال‌ها پيش در مقابل سوال (دلتان مي‌‌خواهد چه كاره شويد) نوشته بودم، (هنرپيشه!) آن‌وقت پي به اين بردم كه دغدغه دروني و هميشگي من، همواره بازيگري بوده است.
_ جرقه فعاليتتان از چه نقطه‌اي بود؟ از چه سالي
فعاليت‌ هنري خود را آغاز كرديد و اولين كار شما چه بود؟
مهين‌ترابي: آغاز راه از سال 1356 بود و جرقه آن از كتابخانه مركزي كرج زده شد. اولين كار هنري من يك نمايش بود به نام (تله)، نوشته محسن يلفاني كه دوست دارم امروز يادي از ايشان هم كرده باشم.
_ همراهي و تشويق چه كساني تا به امروز باعث
ادامه فعاليت و خوش درخشيدن شما شده است؟

مهين‌ترابي: مي‌‌توانم به جرات بگويم كه مهرانه مهين‌ترابي، يعني خودم، همواره با عشق و ارادت خالصانه‌اي كه به حرفه‌ام داشته و دارم، مشوق خودم بوده‌ام.
_ نقش‌هايي كه تا به امروز ايفاء كرده‌ايد، همگي به
نوعي خاص و متفاوت بوده‌اند، از سريال همسران گرفته
تا به آخرين نقش‌آفريني شما، يعني مجموعه موفق
صاحبدلان و پيش از آن نرگس، آيا معيار خاصي شما را
به اين سمت در انتخاب نقش، سوق داده است؟
مهين‌ترابي: شايد حساسيت بيش از حد من براي انتخاب متن و شخصيتي كه قرار است بازي كنم، اين تفاوت را به وجود آورده، بايد اضافه كنم من حتي پس از انتخاب نقش، در بيان متني كه براي نقش در نظر گرفته شده، وسواس به خرج مي‌دهم و دوست دارم از هر لحاظ علاوه بر ايفاي بي‌‌عيب و نقص نقش، به لحاظ گفتاري، متن صحيحي را حين بازي به زبان جاري كنم.
_ از ميان كارگردان‌هايي كه تا به امروز با آنها
فعاليت‌ داشته‌ايد، بهترين تجربه‌تان كدام است؟
مهين‌ترابي: كار با بيژن بيرنگ در سريال همسران و خانه سبز. به خاطر نوع نگاه و خلاقيت خاص بيرنگ، كار كردن با وي هميشه براي من بهترين تجربه بوده است.
_ زماني كه براي نقش اعظم در سريال نرگس
انتخاب شديد چه احساسي داشتيد؟ آيا نقش‌آفريني
چنين نقش پيچيده‌اي براي شما مشكل نبود؟ چه
خاطره‌اي از اين دوران داريد؟
مهين‌ترابي: اتفاقا معيار من براي انتخاب نقش اعظم به خاطر پيچيدگي‌هاي نقش بود. به نظر من، يكي از هيجان‌هاي ايفاي يك نقش، همين دور از دست بودن آن است، لذا وقتي به آن دست پيدا مي‌‌كني، به اوج لذت خود مي‌‌رسي. خاطره كارهاي طولاني مثل نرگس براي من دوستي‌هايي است كه از پي آن به وجود مي‌‌آيد.
_ امروز شما را در يك لوكيشن زيبا و در حال نقش‌آفريني
در يك كار كاملا نو مي‌بينم، فكر مي‌‌كنم اين كار نيز مثل
كارهاي قبلي شما خود پايه كارهاي جديدي از اين سبك
شود. در مورد كار جديد خود توضيحاتي بدهيد؟

مهين‌ترابي: در طول دوران حرفه‌اي كارم همواره دريافت كننده سيل بسياري از پيشنهاد‌هايي بوده‌ام كه به نوعي سبك و سياق تجاري يا تبليغي داشته‌اند. فعاليت‌ تجاري براي يك هنرمند، امروزه، در تمام دنيا مرسوم و حتي در كشور خودمان نيز مدتي است كه باب شده و مفهوم پيدا كرده است ولي اين مسئله براي من هنوز اما و اگر بسيار دارد و وسواسم را تا حد بسيار زيادي برمي‌انگيزد.
مدت مديدي بود كه دغدغه انجام يك كار جديد را در سر داشتم ولي نه با رنگ و بوي تجاري، بلكه به نوعي كه با انجام آن دستاوردي فرهنگي نيز براي مردم اين مرز و بوم داشته باشم. به عبارتي، مالي و فردي به آن فكر نكنم، بلكه معنوي و جمعي به آن نگاه كنم. دوست داشتم اين ايده‌ نو به لحاظ نزديكي با مخاطب، حتي ارتباطي فراتر از يك نمايش و سريال با مردم ايجاد كند، در ذهن ما باقي بماند، آموزنده باشد و در نهايت كل قضيه از مهم‌ترين علايق من نشات بگيرد.
سال‌ها گذشت و بالاخره امسال پس از اتمام تصويربرداري سريال صاحبدلان، جرقه انجام اين كار در طي يك ملاقات اتفاقي با (عليرضا سرابچي) كه به نيابت از يك گروه بزرگ توليد‌كننده مواد غذايي، طرح خود را با من در ميان گذاشتند، زده شد. طرح، زيبا بود و همان‌طوري كه من انتظار داشتم ذات تبليغ و تجاري بودن نداشت. براي رسيدن به آنچه دو طرف به لحاظ محتوا و ارزش كار در نظر داشتند يك ماهي وقت لازم بود. به هر وصف پس از طي جلسات مكرر و با توافقي كه في‌مابين انجام شد در نهايت، طرح براي نهايي شدن و تصويب به حسين بهاري، تهيه‌كننده و كارگردان هنري پروژه سپرده شد تا بلافاصله انتخاب عوامل را آغاز كند و در نهايت شما نتيجه سه ماه تلاش مستمر را امروز با ديدن همه اين گروهي كه در اين جلسه تمرين حضور دارند، ملاحظه مي‌‌‌كنيد.
در يك جمله، با انجام اين كار من سفري را آغاز مي‌‌كنم و در اين سفر مهمان‌ خانه همه بانوان ايراني خواهم بود. تمايلي به شرح بيشتر پروژه ندارم، فضاي كار، آموزشي بوده و زندگي روزانه بانوي ايراني را به تصوير مي‌‌كشد. فقط اين‌كه پروژه براي يكي از شبكه‌هاي پر بيننده سيما در حال تهيه است و پس از ايام سوگواري ماه محرم پخش خواهد شد يا شايد زمان انتشار شماره جديد خانواده سبز پخش آن آغاز شود.
_ در برنامه (خانه محبوب) چه نقشي را ايفا
مي‌‌كنيد؟
مهين‌ترابي: يك برنامه آشپزي است كه من به عنوان يك مجري از سرآشپز و آشپزي كه غذا را درست مي‌‌كند سوال مي‌‌پرسم تا ابهامات درخصوص پخت غذا براي بينندگان برطرف شود.
_ پس در اين برنامه اجرا را تجربه كرديد؟
مهين‌ترابي: دقيقا به عنوان يك مجري حاضر هستم كه تجربه خوبي هم بود.
_ چه زماني اين برنامه پخش مي‌‌شود؟
مهين‌ترابي: اگر اشتباه نكنم از اول اسفندماه.
_ در اجرا چقدر با بازي فاصله گرفتيد؟
مهين‌ترابي: اجرا فضاي متفاوتي با بازي دارد. در اجرا وارد دنياي خاصي مي‌‌شويد كه احساس نزديك‌تري با مخاطب پيدا مي‌‌كني، در هر حال دوست داشتني است.
_ اجرا را بعد از اين هم ادامه خواهيد داد؟
مهين‌ترابي: بايد منتظر ماند تا استقبال مخاطب را ديد و بعد از آن تصميم گرفت.
_ حالا دستپخت خودتان چطور است؟
مهين‌ترابي: نمي‌‌دانم، در اين‌باره ديگران بايد نظر دهند، البته از برخوردها، گويا بد نيست.
_ در (مهمان‌خانه شما) با چه كساني همكاري مي‌‌كنيد؟
مهين‌ترابي: تهيه‌كننده و كارگردان هنري حسين بهاري است، كارگردان آن جمشيد كلانتري بر اساس طرحي از عليرضا سرابچي است، نويسنده آن علي كرداوغلي مي‌‌باشد، ضمن اين‌كه مدرس طبخ غذا محسن نجفيان، طراح و اجراي دكور غذا برعهده مليحه بهاري و ساخت موسيقي آن برعهده مهدي خيرخواهي است.
_ فكر مي‌‌كنيد واكنش بانوان ايراني و كساني
كه شما را صميمانه دوست دارند به اين حضور جذاب
شما در تلويزيون چگونه باشد؟
مهين‌ترابي: از صميم قلبم اميدوارم كه ايده زيباي اين كار به محبت متقابل ما منجر شود.
_ آيا شما را در نقش جديد خواهيم ديد يا
خودتان را نقش‌آفريني مي‌‌كنيد.
مهين‌ترابي: در تمام طول فعاليت هنري من، اين تنها كاري است كه مهرانه مهين‌ترابي واقعي، در حالي‌ كه شخصيت خودش را به نمايش مي‌‌گذارد، خواهيد ديد.
_ بجز شما هنرمندان ديگري هم در اين پروژه
حضور دارند؟
مهين‌ترابي: تا امروز كه با شما صحبت مي‌‌كنم حضور تعدادي از آنان قطعي شده است و در برنامه حضور خواهند داشت.
_ مشاهده برداشت سكانسي از اين برنامه به
لحاظ اجراي خوب شما، ما را به شدت تحت تاثير قرار
داد، فكر نمي‌‌كنيد صميميتي كه از طريق اين نوع كار
خاص و از طريق تصوير با مردم برقرار مي‌‌كنيد،
مسئوليت شما را بيشتر خواهد كرد و مردم همواره از
شما انتظار كارهاي نو خواهند داشت؟
مهين‌ترابي: وقتي پس از هر برداشت از مانيتور تصويربرداران به كار نگاه مي‌‌كنم، براي خود من هم كار جديدم غير قابل باور به نظر مي‌‌آيد، چرا كه واقعا مقوله ديگري است. حق با شماست ولي من هم كماكان سعي مي‌‌كنم حساسيت خود را در انتخاب كارهايم داشته باشم و مخاطب را از خودم راضي نگه دارم.
_ با توجه به نزديك شدن به ايام نوروز، آيا
پيامي براي مردم خوبمان داريد؟
مهين‌ترابي: اميدوارم سال 86 سال صلح، دوستي و سلامتي باشد؛ قدر يكديگر را بدانيم، سال‌ها مي‌‌آيند و مي‌‌روند و خوبي‌ها براي ما باقي مي‌‌ماند، كينه يكديگر را نگيريم كه جز سياهي چيزي از خود باقي نمي‌‌گذارد. سال 85 به سرعت باد گذشت، سالي كه تني چند از هنرمندان ايران را به آن ديار برد، از جمله (پوپك گلدره) كه از او خاطرات زيادي در ذهن دارم. در مجموعه نرگس، با او سكانس‌هاي زيادي بازي كردم، حيف شد كه پوپك زود از بين ما رفت...
يك‌بار ديگر مي‌‌گويم، با آغاز سال جديد، قدر يكديگر را بدانيم و سعي كنيم زندگي جديدي را آغاز نماييم، خوب باشيم، چون مي‌توانيم. گرچه در هر زندگي (ماديات) شايد بخش قابل توجهي باشد، اما به خاطر ماديات، معنويات را كنار نگذاريم... از خداوند مي‌‌خواهم كه سلامتي را به ما باز هم اهدا كند كه هيچ چيزي از سلامتي براي انسان سودمند‌تر نيست. زماني كه يك سرماخوردگي جزيي پيدا مي‌‌كنيد، مي‌‌بينيد كه چه‌طور دنيا بر سرتان مي‌‌چرخد. قدر اين نعمت را بدانيم و هميشه قدرشناس خداوند باقي بمانيم... آرزو مي‌‌كنم تمامي ايرانيان از وجود خانواده سبز بهره‌مند باشند و شادي را با تمام وجود احساس كنند.
تصویر

تصویر

تصویر

خانواده ي سبز
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟
ارسال پست

بازگشت به “فيلم و سينما”