بانفوذترین مرد هالیوود درگذشت

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2833
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۸۵, ۱:۳۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 158 بار
سپاس‌های دریافتی: 747 بار

بانفوذترین مرد هالیوود درگذشت

پست توسط Leila »

جک والنتی، مرد پشت پرده سیستم درجه‌بندی فیلم‌ها در آمریکا که تقریبا چهار دهه ریاست انجمن فیلم آمریکا MPAA را به عهده داشت، روز گذشته بر اثر عوارض ناشی از سکته مغزی در 85 سالگی درگذشت.
به گزارش خبرنگار مهر، والنتی بیشتر به خاطر چهار دهه دفاع از سیستم درجه بندی در هالیوود، تلاش برای وضع و حمایت از قوانین کپی رایت و مبارزه با قاچاق آثار سینمایی شهرت داشت. او تا سال 2004 ریاست انجمن فیلم آمریکا را عم عهده‌دار بود.


جک والنتی پنجم سپتامبر 1921 در هوستن به دنیا آمد. در جنگ جهانی دوم در نیروی هوایی ارتش آمریکا مشغول خدمت شد و تا درجه ستوانی ارتقا پیدا کرد. او به عنوان خلبان هواپیمای بمب افکن 52‌-‌B در ماموریت های مختلف در ایتالیا شرکت داشت. بعد از جنگ در دانشگاه هاروارد ثبت نام کرد و پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه به همراه یکی از دوستانش یک آژانس تبلیغاتی و یک موسسه مشاوره سیاسی در هوستن راه انداخت.

در 1955 با لیندون جانسن که او هم تگزاسی بود آشنا شد. بعدها با فعالیت در ستاد انتخاباتی جان اف کندی و معاون او جانسن وارد دنیای سیاست شد. او سال 1963 در روز ترور کندی در دالاس، یکی از اعضا کاروان خودروهای تشریفات رئیس جمهور بود. پس از قتل کندی، جانسن او را به عنوان مشاور ویژه کاخ سفید منصوب کرد. والنتی تا ماه می 1966 در این پست بود و همان سال ریاست انجمن فیلم آمریکا را به عهده گرفت.

او سومین رئیس این انجمن از زمان تاسیس آن در 1966 بود. با تلاش های والنتی در 1968 یک سیستم درجه بندی جدید جایگزین سیستم قدیمی شد که از دهه 1930 در هالیوود اجرا می شد و دیگر قابل استفاده نبود. به این ترتیب فیلم ها بر مبنای مضامین خود برای گروههای سنی خاص درجه بندی می شدند.

والنتی حتی پس از آنکه سه سال پیش ریاست انجمن فیلم آمریکا را به دان گلیکمن واگذار کرد، باز به تلاش های خود برای دفاع از حقوق فیلم ها و صاحبان آن ادامه می داد و به همین منظور به دفعات در جلسات کمیسیون های مجلس نمایندگان آمریکا شرکت می کرد.

او پیش از بازنشستگی در گفتگویی اظهار داشت: "من اعتقاد دارم هر فیلمساز حق دارد فیلمی را که می خواهد بسازد؛ دیگران هم این حق را دارند که آن فیلم را نبینند. تنها کاری که ما می کنیم هشدار دادن در مورد محتوای آن فیلم است." والنتی از یک ماه پیش به خاطر سکته مغزی در مرکز پزشکی دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور بستری بود

تصویر

خبرگزاري مهر
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟
ارسال پست

بازگشت به “فيلم و سينما”