..::سينماى ايران امروز ۱۰۷ ساله مى شود::..

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 330
تاریخ عضویت: شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۸۶, ۶:۲۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3 بار
سپاس‌های دریافتی: 37 بار

..::سينماى ايران امروز ۱۰۷ ساله مى شود::..

پست توسط limo_torosh »

سينماى ايران امروز ۱۰۷ ساله مى شود. درست ۵ سال پس از پيدايش پديده اى به نام«سينما» در اروپا بود كه دستگاه سينماتوگراف وارد ايران شد.
زمانى كه مظفرالدين شاه در تير ماه ۱۲۷۹ به پاريس سفر كرده بود براى نخستين بار تصاوير متحرك را روى پرده ديد و شيفته آن شد. دستور داد كه لانترن ماژيك به مملكت ايران آورده شود و ميرزا ابراهيم خان عكاسباشى چنين كرد. روز ۲۷ مرداد ماه كليد سينماى ايران زده شد و عكاسباشى در اوستاند بلژيك جشن عيد گل را با دوربين گومون خريدارى شده ثبت كرد.
سينما كه امروز معجزه قرن شناخته مى شود، در كشور ما چند سالى اسباب بازى ملوكانه شاه و دربار بود و در سال ۱۳۰۹ نخستين فيلم داستانى ما با عنوان «آبى و رابى» توليد شده و به نمايش درآمد. صدا كه به سينما وارد شد «دختر لر» به عنوان نخستين فيلم ناطق ما در سال ۱۳۱۲ به ثبت رسيد و راه سينما از همين جا آغاز شد. سينماى ايران كه امروز به عنوان يكى از طلايه داران سينماى جهان شناخته مى شود، به دو مقطع پيش از انقلاب اسلامى و پس از آن تقسيم مى شود.در سينماى پيش از انقلاب مجموعاً ۱۲۰۰ فيلم بلند توليد شده است كه نگاهى موشكافانه به اين آثار نشان مى دهد تنها كمتر از ۱۰۰ فيلم ارزش تماشا كردن را دارند و از همين مقدار نيز تنها ۲۰ تا ۲۵ فيلم با ارزش و ماندگار مى توان شناسايى كرد. سينماى پيش از انقلاب كه عمدتاً در سيطره آثار مبتذل و بى كيفيت بود از سوى منتقدان به عنوان سينماى «فيلمفارسى» يا «آبگوشتى» نام گرفته بود. دليل اين امر سطحى نگرى، نداشتن ساختار سينمايى، رؤياپردازى، قهرمان سازى، سهل انگارى در توليد و استفاده از عناصر عامه پسند براى جذب تماشاگر بود.
با وقوع انقلاب اسلامى ققنوس سينما از خاكسترها بار ديگر برخاست و بالندگى اش آغاز شد.در سينماى پس از انقلاب تا امروز حدود ۱۴۰۰ فيلم بلند توليد شده كه بخش عمده اين آثار برگرفته از فرهنگ و آئين ايرانى - اسلامى ما هستند. عمده اين آثار كه برگرفته از عناصرى اخلاقى، انسانى، آرمانى و اسلامى بودند خيلى زود مورد توجه محافل سينمايى و جشنواره هاى جهان قرار گرفتند و جوايز زيادى از اين خرمن درو كردند. اين جوايز تا امروز حدود ۱۱۰۰ جايزه بزرگ و كوچك را شامل مى شود كه مهمترين آنها دريافت جايزه فيلم برتر از هر ۹ جشنواره درجه A در جهان است، جوايزى كه موزه سينما را اشباع كرده اند. در كنار اين سينماگران ايرانى در سايه توجه دولت هاى مختلف به رشد مناسبى رسيدند و جدا از مضامين سينماى ايران، بخش فنى سينماى ايران به رشد قابل توجهى دست يافته است كه قابل مقايسه با دوران پيش از انقلاب نيست.سينماى ايران امروز رقباى سرسختى همچون تلويزيون، دستگاه هاى خانگى، ماهواره و اينترنت دارد، گرچه اين موجود ۱۰۷ ساله از معضلاتى همچون كمبود و نبود سالن هاى مطلوب، كمبود امكانات و تجهيزات، فيلمنامه و... رنج مى برد اما با اين حال راه خود را مى پيمايد و چشم به استقبال تماشاگران و حمايت دولت دارد.

منبع خبر:ایران
ارسال پست

بازگشت به “فيلم و سينما”