جايزه داوران جشنواره نانت براي مانيا اكبري

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2833
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۸۵, ۱:۳۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 158 بار
سپاس‌های دریافتی: 747 بار

جايزه داوران جشنواره نانت براي مانيا اكبري

پست توسط Leila »

مانيا اكبري، كارگردان جوان ايراني با دومين فيلم بلندش موفق به دريافت جايزه بهترين فيلم از نگاه هيأت داوران جوان جشنواره نانت شد.

تصویر

مانيا اكبري كه پس از فيلم "بيست انگشت" و پس از مستند "كريستال"، اين فيلم را با نام "۴+۱۰" را ساخت، به تجربه هاي شخصي خودش اشاره داشت. او به علت بيماري سرطان، تجربه متفاوتي را در رابطه با مرگ و زندگي پشت سر گذاشته است.

مانيا كه كار هنر را با نقاشي شروع كرده و ورود به سينما را با بازي در فيلم "ده" عباس كيارستمي آغاز كرده، فيلم "۴+۱۰" را به پيشنهاد عباس كيارستمي در ادامه فيلم "۱۰" ساخت كه مانيا اكبري ۴ سال پيش به همراه پسرش امين ماهر در آن بازي داشت.

در اين فيلم مانيا اكبري به يك حديث نفس رئاليستي دست زده و تجربه خود را در رويارويي با مرگ و بيماري به تصوير كشيده است.

وي به غير از "بيست انگشت" و مستند "كريستال" ۶۰ ويدئو آرت ساخته كه در جشنواره لوكارنو سوئيس به نمايش درآمدند. در فيلم "۴+۱۰" كه تهيه كنندگي آن را خود مانيا اكبري بر عهده داشته است، امين ماهر، بهناز جعفري، مائده طهماسبي، سحر نوري، ساره بيات و بهاره مصدقيان هم بازي مي كنند.


مانيا اكبري در مراسم پاياني بيست و نهمين جشنواره فيلم سه قاره نانت، هنگام دريافت جايزه فيلمش با ياد و احترام امير نادري كه سال ها پيش با فيلم "دونده" براي نخستين بار جايزه اصلي جشنواره نانت را برده بود، جايزه خود را به او تقديم كرد و گفت: "نسل ما در ابتداي جواني يا حتي نوجواني، يكي از نخستين جلوه هاي تجربه گري در سينما را با همين فيلم دونده شناخت."

جايزه اي كه به مانيا اكبري و "۴+۱۰" داده شد، از سوي ۱۰ داور فارغ التحصيل دكتراي سينما از دانشگاه هاي مختلف دنيا اهدا شد كه همگي زير ۳۰ سال سن داشتند و به عنوان "هيأت داوران جوان" جشنواره نانت، جايزه "سينماي آينده" را به فيلمي اهدا كردند كه از نظر خودشان "متفاوت، تازه و تجربه گرا" بود. اين جايزه در گذشته به فيلمسازان مشهوري چون عثمان سمبنه، كيوشي كوروساوا و هينوسوك گوشو هم تعلق گرفته بود.

دو سال بعد از فيلم اول او "بيست انگشت" كه جايزه بهترين فيلم بخش ديجيتال جشنواره ونيز، جوايز بهترين كارگرداني و بازيگر زن جشنواره بارسلونا را گرفت، "۴+۱۰" در بخش مسابقه جشنواره هاي سن سباستين و ونكوور شركت كرد و جايزه "سينماي آينده" جشنواره سه قاره نانت را از آن خود كرد.

مانيا اكبري در حين دريافت جايزه، فيلم و ارتباطش با ابتلا به بيماري سرطان در سال گذشته را اين طور توصيف كرد: "ما اغلب از زندگي هايمان، سينما مي سازيم و گاهي هم از سينما، زندگي مان را. "۴+۱۰" براي من هر دوي اينها بود."


مانيا اكبري پيش از اين در جشنواره هاي مختلفي به عنوان كارگردان و داور حضور داشته است. فيلم ۲۰ انگشت او جايزه جشنواره ونيز سال ۲۰۰۴ را در بخش سينماي ديجيتال و جايزه هيات داوران جشنواره بين المللي باهاما را در دسامبر ۲۰۰۴ كسب كرده است.

هم چنين اين فيلم از پيش از اين در جشنواره سن سباستين اسپانيا هم حضور داشته و خود او داور چهل‌ و سومين دوره جشنواره بين المللي فيلم خيخون اسپانيا بوده است.تصویر


IranianUk
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟
ارسال پست

بازگشت به “فيلم و سينما”