صیغه، ازدواج، تعدد همسر و فقط همین !

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 494
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۸۶, ۴:۱۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 82 بار
سپاس‌های دریافتی: 65 بار
تماس:

صیغه، ازدواج، تعدد همسر و فقط همین !

پست توسط soroush.b »

از 26 مجموعه تلویزیونی پخش‌شده در سیمای جمهوری اسلامی ایران در سال 86، موضوع و مضمون اصلی 20 مجموعه "ازدواج، ازدواج مجدد و روابط زن و مرد" بوده است.

به گزارش خبرنگار فردا، در سال 1386 بالغ بر 26 مجموعه تلویزیونی (با احتساب چند مجموعه استانی) از سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد که تنها 20 درصد این مجموعه‌ها با سوژه‌هایی جدید و از منظر موضوعاتی فارغ از بحث ازدواج و مشکلات قبل و بعد از آن و همچنین موضوع تعدد زوجات، تولید و پخش شد.

جالب آنکه در میان سریال‌های با مضامین مذهبی و مناسبتی نیز این فرمول قدیمی و نخ‌نما شده‌ی استفاده از موضوع عشق مرد به زن و ایجاد کشش براساس این رابطه "دقیقا" رعایت شده است طوریکه گویی نویسندگان، طراحان و مدیران شبکه‌های 5گانه تلویزیون راه دیگری جز استفاده از عشق‌های کلیشه‌ای برای جذب مخاطب پیدا نمی‌کنند.

بنا بر این گزارش مجموعه‌های "پریدخت"، "زیرزمین"، "شکرانه"، "اغماء" و "میوه ممنوعه" که برای پخش در ماه مبارک رمضان و محرم انتخاب شده ‌بودند نمونه‌هایی از ضعف سوژه و استفاده از ساده‌ترین فرمول عشق‌های دونفره و بعضا مثلثی است. اگرچه در این میان مجموعه "میوه ممنوعه" با نگاهی جدید و آسیب‌شناسانه توانست از این ورطه تکرار رهایی یابد، اما باز هم از این قاعده تکراری پیروی می‌کرد.

به گزارش فردا، مجموعه‌های تلویزیونی " ترش و شیرین"(نوروز86)، "راه بی‌پایان"، "پول کثیف"، "گل بارون زده"، "به خاطر من"، "سالهای برف و بنفشه"، "بیداری"، "مدار صفر درجه"، "من نه منم" و "مار و پله" نمونه‌هایی از بی‌برنامه‌گی و دست‌های خالی سازمان صدا و سیما در ارائه موضوعات مختلف بدون توسل به تنها شکل نمایش درام در ایران یعنی" ازدواج و یا ازدواج مجدد" است.

با این حال کارنامه تلویزیون در سال 86 از لحاظ ساخت مجموعه‌های تلویزیونی بدیع و خطشکن نیز در نوع خود قابل تامل است، پخش مجموعه‌هایی چون" ساعت شنی"، "حلقه سبز"، "روزگار قریب"، "رقص پرواز"، "پدرخوانده"، "بی‌صدا فریاد کن"، "یک مشت پر عقاب" و "شهریار" اگرچه با دخالت برخی مسوولین و همچنین ضعف پرداخت نهایی داستان اغلب به سرنوشت سایر مجموعه‌های تلویزیونی تبدیل ‌شدند، اما برای مخاطب تلویزیونی کشور که به سوژه‌های دم دستی دهه شصتی عادت کرده، نوعی خرق عادت محسوب ‌شد.

بنا برگزارش خبرنگار ما، این روند تکراری استفاده از فرمول عشق و ازدواج حتی در مجموعه‌های طنز نیز به خوبی(!) رعایت می‌شود؛ مجموعه‌های " چارخونه" در سال 86 و "پیامک از دیار باقی"، "نشانی" و "قرارگاه مسکونی" به عنوان مجموعه‌های طنز در سال 87 توانستند با حداقل خطا (!) از عهده تصویری کردن این فرمول تکراری برآیند.

با این حال این سوال وجود دارد که با وجود شورای طرح و برنامه در سازمان صدا و سیما و همچنین شورایی برای تصویب فیلم‌نامه، آیا روند تصویب و تولید مجموعه‌هایی با مضامین کلیشه‌ای و سطحی که تنها ذائقه مخاطب را سطحی و ضعیف می‌کند، ادامه دارد؟ پخش مجموعه "سرنوشت" از ابتدای سال نو در شبکه ملی، آن هم با کیفیتی بسیار نامناسب و سوژه‌ای تکراری شاید جواب این سوال را تا حدی بدهد.

بنا بر این گزارش موضوعاتی چون، اعتیاد، قرص‌های روان‌گردان، روابط دختر و پسر، مشکلات جوانان از جمله سربازی و اشتغال، دنیای مجازی، دانشگاه‌ها و دانشجویان، فقر و فحشا، فساد اقتصادی و موضوعات فرهنگی و سیاسی ـ که همواره در تولیدات تلویزیونی در رده‌های آخر قرار می‌گیرند ـ از جمله مواردی است که سالهاست بر اساس آن مجموعه‌ای حساب‌شده و منطبق با جریان اجتماع تولید نشده است.
[External Link Removed for Guests]
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1637
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۴ مرداد ۱۳۸۶, ۱۱:۵۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 8092 بار
سپاس‌های دریافتی: 3732 بار

پست توسط KH.I.A.2500 »

البته به تکراري بودن برنامه ها هم اشاره اي نشده . من خودم گاهي شاهد پخش يک برنامه آنهم 3 بار در 24 ساعت بوده ام .
يک تار موي راز بقا ميارزه به تمام اين فيلم هاي آبگوشتي عشق و عاشقي و طلاق و ... که همه يک موضوع دارن و فقط اسم بازيگراشون فرق ميکنه .
معضل بعدي بداموزي هايي هست که اين فيلمها دارن . با اين فيلمها همه را از ازدواج زده ميکنن و راه و چاه طلاق دادن و طلاق گرفتن رو به مردم نشان ميدن . ضمن اينکه هميشه توي اين فيلمها زن و شوهر يا در حال دعوا کردن و لجبازي هستن يا همش دارن غيبت ديگران رو ميکنن و نقشه ميکشن .
همه اينها از ضعف مدیریتی است .
  
*  *
*  جز ايران نباشد مرا نام ياد *   * * * *    * * *   *  که يزدان مرا زين سبب کام داد *  * *   
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2371
تاریخ عضویت: شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۸۷, ۱۱:۰۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 6261 بار
سپاس‌های دریافتی: 11083 بار

پست توسط yasermym »

اينم از مزاياي رسانه فاميليه ديگه :smile:
از اون روزي که گفتن رسانه ملي معلوم بود چه بلايي مي خواهن سر اين صدا و سيما بيارند. تمام مجريا فاميل تمام گزارشگرا با مجريا فاميل , تمام ... با ... فاميل. , اصلا اگه کسي فاميل نداشته باشه راش نمي دن :grin:
هرچي جامعه شناسا , روانشناسا , دانشجوا و ... داد مي زنن بابا اين چه وضعشه کسي گوشش بدهکار نيست که.
دانستني که تو را اصلاح نکند گمراهي است. حضرت علي (ع)

تصویر

 [FONT=tahoma, Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif][COLOR=#444444]==================================
دانلود مقاله در
انجمن علمي تامين رايگان مقالات گيگا پيپر
[External Link Removed for Guests]
==================================    
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 134
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۸ اسفند ۱۳۸۶, ۵:۱۸ ب.ظ
سپاس‌های دریافتی: 56 بار

پست توسط black bird »

دوستان سلام

مي دانم کار خوبي نيست ولي هر وقت مي بينم کسي اين سريال هاي بي محتوا و بدآموز را نگاه مي کند عذر خواهي مي کنم و شبکه را عوض مي کنم .

حيف پول نيست که صرف ساخت اين مجموع ها مي شود
بروند چند تا سريال خانوادگي کانادايي بخرند که هم جذاب و هم آموزنده است.
تا کسي از فرط خستگي به سراغ ماهواره نرود.


با سپاس
BLACK BIRD
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 532
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۳ اسفند ۱۳۸۴, ۵:۲۵ ب.ظ
محل اقامت: در همين نزديكي...
سپاس‌های ارسالی: 48 بار
سپاس‌های دریافتی: 189 بار

Re: صیغه، ازدواج، تعدد همسر و فقط همین !

پست توسط Masoud »

yasamine نوشته شده:بنا بر این گزارش موضوعاتی چون، اعتیاد، قرص‌های روان‌گردان، روابط دختر و پسر، مشکلات جوانان از جمله سربازی و اشتغال، دنیای مجازی، دانشگاه‌ها و دانشجویان، فقر و فحشا، فساد اقتصادی و موضوعات فرهنگی و سیاسی ـ که همواره در تولیدات تلویزیونی در رده‌های آخر قرار می‌گیرند ـ از جمله مواردی است که سالهاست بر اساس آن مجموعه‌ای حساب‌شده و منطبق با جریان اجتماع تولید نشده است.


اعتياد رو نميشه با صدا وسيما كاريش كرد، چون تا ميان بگن سيگار بده، ترياك درمياد، ... ميگن ترياك بده، هروئين در مياد!..... ميگن ..بده، پشت سرش اكستازي، شيشه، كراك، نخ ..... درميان!!!
روابط دختر پسر!!!!!!!!! استغفرا...! مرد مومن! صدا و سيما حتي سريالهاي خودش رو كه توش دخترو پسر دارن فقط حرف ميزنن سانسور ميكنه!!!
سربازي و اشتغال!!! دولت كاري از دستش بر نمي آد، چه برسه به رسانه!!
دنياي مجازي؟! به ذهن پوسيده مسئولين صدا و سيما اين چيزا خطور نميكنه !
دانشگاه ها و دانشجويان! آموزش عالي ما بعد n سال هنوز در اينكه كنكور رو حذف كنه يا نه عين .... گير كرده، تازه دانشجو هاش هم جزو .... ترين قشر حساب ميشن. آخه اينم فيلم وسريال ساختن داره؟؟!!
فقر و فحشا ..!!...!!! : [**** *** ******** *** *****************************............]!!!
فساد اقتصادی و موضوعات فرهنگی و سیاسی... سر وصداي فساد اقتصادي خيلي از مسئولين از درب هاي دادگاه آنطرف تر نميره، چه برسه فيلم وسريال در موردش بسازن!

نتيجه: بهترين برنامه صدا وسيما، " برفك " است، برنامه ايي پر محتوا، جالب، هيجان انگيز و ديدني........... پخش در تمام ساعات شبانه روز، ..حتي بدون آنتن!!!
تصویر
ارسال پست

بازگشت به “فيلم و سينما”