نادر ابراهيمي، نويسنده ايراني، درگذشت

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 773
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۷, ۱۱:۳۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1054 بار
سپاس‌های دریافتی: 1082 بار

نادر ابراهيمي، نويسنده ايراني، درگذشت

پست توسط bill.goldberg »

 نادر ابراهيمي، نويسنده ايراني، درگذشت 

نادر ابراهيمي نويسنده، تصويرگر و سينماگر ايراني، بعد از ظهر روز پنج شنبه پس از تحمل ۹ سال بيماري در سن ۷۳ سالگي در بيمارستاني در تهران در گذشت.

نادر ابراهيمي كه خود را در يكي از كتاب هايش ابوالمشاغل ناميده بود، از 9 سال پيش سخت بيمار بود.

نادر ابراهيمي چنان كه خود نوشته است پيش از اين كه نوشتن را به عنوان كار اصلي خود برگزيند كارهاي زيادي انجام داده است كه كمك كارگري تعميرگاه سيار در تركمن صحرا، كارگري چاپخانه، حسابداري و تحويلداري بانك، صفحه بندي روزنامه و مجله و كارهاي چاپ ديگر، ميرزايي يك حجره فرش در بازار، مترجمي و ويراستاري، ايران شناسي عملي و چاپ مقاله هاي ايران شناختي، فيلمسازي مستند و سينمايي، مصور كردن كتاب هاي كودكان، مديريت يك كتابفروشي، خطاطي، نقاشي و نقاشي روي روسري و لباس و تدريس در دانشگاه ها بخشي از كارهاي اوست.
 
تصویر
 
نادر ابراهيمي يكي از چهره هاي پركار هنر و ادبيات ايران بود كه از سال ۱۳۴۲ در سن ۲۷ سالگي با انتشار نخستين كتابش با نام "خانه اي براي شب" به جرگه نويسندگان ايراني پيوست و خيلي زود با كتاب هايي كه پشت سر هم نوشته و به بازار كتاب ايران عرضه مي شدند، براي خود جايي ويژه در ميان نويسندگان ايراني يافت.

او هم چنين در ساخت سريال براي تلويزيون نيز فعال بود و از ميان آثار او مي توان به سريال تلويزيوني "آتش بدون دود" به نويسندگي و كارگرداني نادر ابراهيمي اشاره كرد كه به زندگي تركمن هاي ايران مي پرداخت و در مدتي كوتاه به يكي از پر بيننده ترين برنامه هاي تلويزيون ايران دوره پيش از انقلاب تبديل شد. او رماني هفت جلدي هم به همين نام دارد. كيومرث پوراحمد، كارگردان شناخته شده امروز ايران، در آن زمان از دستياران نادر ابراهيمي در ساخت آتش بدون دود بود و خود بر نقش نادر ايراهيمي در فيلمساز شدنش تاكيد دارد.

ابراهيمي هم چنين سريالي با نام "سفرهاي دور و دراز هامي و كامي در وطن" ساخت كه هدفش
معرفي ايران بود. اين مجموعه در آخرين سال هاي پيش از انقلاب ايران به يكي از پر بيننده ترين مجموعه هاي تلويزيوني تبديل شد. البته ساخت و پخش اين مجموعه با انقلاب ايران نيمه كاره ماند.

نادر ابراهيمي در زمينه سينما نيز فعاليت داشت و كارگرداني فيلم "صداي صحرا" در سال ۱۳۵۴ ومشاور فيلمنامه فيلم معروف "مغول ها" به كارگرداني پرويز كيمياوي از جمله فعاليت هاي او در سال هاي پيش از انقلاب است.

نادر ايراهيمي تا پيش از انقلاب داستان ها و رمان هاي زيادي براي بزرگسالان و كودكان نوشت كه از ميان آن ها مي توان به آتش بدون دود، مصابا و روياي گاجرات، بار ديگر شهري كه دوست مي‌داشتم، تضادهاي دروني، رونوشت بدون اصل، غزل داستان‌هاي سال بد را براي بزرگسالان و كتاب هاي كلاغ ها، سنجاب ها و دور از خانه براي كودكان اشاره كرد كه هر سه اين كتاب ها از كتاب هاي تقدير شده در زمان خود بوده و موفق به دريافت جوايزي شده اند.

نادر ابراهيمي در دوره جنگ ايران و عراق به همراه ابراهيم حاتمي كيا، فيلمساز جوان و گمنام آن زمان، سفري به مناطق جنگي كرد و كتابي درباره اين سفر نوشت


نادر ابراهيمي هم چنين در نوشتن كتاب هاي نظري و آموزش ادبي نيز فعال بوده و كتاب هاي "براعت استهلال" درباره ساختار و مباني ادبيات داستاني، "مقدمه اي بر فارسي نويسي براي كودكان"، "مقدمه اي بر مصورسازي كتاب هاي كودكان"، "مقدمه اي بر مراحل خلق و توليد ادبيات كودكان" و "مقدمه اي بر آرايش و پيرايش كتاب هاي كودكان" از جمله آثار اوست.

نادر ابراهيمي با نوشتن دو كتاب "ابن مشغله" و "ابوالمشاغل" تجربه اي تازه در زندگينامه نويسي ارائه كرد. از ديگر آثار او كه از آن مي توان به تجربه اي جديد در عاشقانه نويسي تعبير كرد، "چهل نامه كوتاه به همسرم" است.

نادر ابراهيمي علي رغم استقبالي كه از سوي خوانندگان از آثارش به عمل آمده و اغلب آثارش بارها تجديد چاپ شده، از سوي محافل روشنفكري چندان با استقبال رو به رو نشده و در مجله هاي مشهور روشنفكري ايران به آثارش توجهي نشده است. اين بي توجهي بعد از انقلاب سال 1357 ايران تشديد نيز شده است.

نادر ابراهيمي كه مثل خيلي از روشنفكران در آغاز با انقلاب همراه شده بود و مجموعه اي چند جلدي با عنوان "قصه هاي انقلاب" نوشته بود، همراهي اش را بيش تر از نويسندگان ديگر با انقلاب ادامه داد و برگزاري كلاس هاي آموزش داستان نويسي و فيلمسازي در حوزه علميه قم و بازديد از مناطق جنگي همراه هنرمند گمنام آن زمان و كارگردان مشهور اين دوره ابراهيم حاتمي كيا كه گزارش سفرش را در كتابي به نام "با سرودخوان جنگ، در خطه نام و ننگ" منتشر كرد و نيز نوشتن زندگي نامه اي از آيت الله خميني رهبر فقيد انقلاب ايران از فعاليت هاي اين دوره اوست.

با اين همه او را نمي توان از نويسندگان وابسته به حكومت يا نزديك به آن ناميد. او هميشه كوشيده بود تا استقلال خود را حفظ كند و از سوي برخي از نشريات نزديك به حكومت نيز همواره مورد انتقاد قرار مي گرفت و خودي به حساب نمي آمد.

او پس از انقلاب نيز آثار زيادي از خود بر جاي گذاشت كه از آن جمله مي توان به "مردي در تبعيد ابدي" درباره زندگي ملاصدرا فيلسوف ايراني، "صوفيانه ها و عارفانه" بخشي از تاريخ تحليلي ادبيات داستاني ايران و آخرين كتابش "برجاده هاي آبي سرخ" بر اساس زندگي مير مهناي دوغابي يكي از عرفاي ايراني اشاره كرد. گرايش او به عرفان و فلسفه ايراني در سال هاي آخر عمرش از آثارش پيداست.

با اين همه او در سال هاي پس از انقلاب در زمينه نوشتن براي كودكان فعال تر بود و با تاسيس انشتارات "همگام با كودكان و نوجوانان" با همكاري همسرش دست به انتشار آثار خودش و برخي از نويسندگان از جمله شاعر مشهور و نويسنده كودكان احمدرضا احمدي زد. آثار منتشر شده توسط اين انتشارات توانست جوايز محتلفي كسب كند و دو بار از سوي دوسالانه آسيايي و بين المللي تصويرگري تهران به عنوان ناشر برگزيده انتخاب شد.

نادر ابراهيمي بعد از انقلاب پس از سال ها دوري از فضاي سينما، فيلمي با عنوان "روزي كه هوا ايستاد" با موضوع آلودگي هوا ساخت كه تقريبا همه كار فيلم را خودش انجام داده بود، اما اين فيلم مورد توجه واقع نشده بود و هرگز موفقيت هاي پيش از انقلابش تكرار نشد.

نادر ابراهيمي يكي از برندگان جايزه پر سرو صداي ادبيات داستاني در ۲۰ سال بعد از انقلاب بود كه در دوره وزارت ارشاد عطاء الله مهاجراني برگزار شد.

او پس از انقلاب در زمينه آموزش نيز فعال تر بود و برخي از چهره هاي داستان نويسي و سينما بر نقش نادر ابراهيمي در زندگي هنري خود تاكيد كرده اند از آن جمله مي توان به كمال تبريزي، كارگردان سينما و تلويزيون ايران، اشاره كرد.

سال ۱۳۸۴ بزرگداشتي براي نادر ابراهيمي از سوي نهادهاي غير دولتي مربوط به ادبيات كودك در خانه هنرمندان برگزارشد كه با استقبال بسياري رو به رو شد.


[External Link Removed for Guests]
Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 71
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۷, ۱:۵۹ ب.ظ
سپاس‌های دریافتی: 8 بار

پست توسط EPEX »

حيف :lol: :lol:
نادر ابراهيمي اخرين نويسند هاي بود كه مي شد اسم رمان نويس را رويش گذاشت! حيف كه هيچ گاه رمان هايش آنچنان كه حقش بود شناخته نشدند! :-x در مملكتي كه رمان هاي عشقي آبكي امثال فهيمه رحيمي و هزاران اراجيف ديگر نزد همه شناخته شده است! شاهكا رهاي هنري اين نويسنده بزرگ مجهور مانده! :x فهرستي از بهترين كتابهايش را مينويسم دوستان بخوانند و بفهمند كه چه نويسنده بزرگي را از دست داديم! :lol:
1- سه ديدار: رماني است در سه جلد در مورد زندگي نامه امام خميني.
2- مردي در تبعيد ابدي: رماني بسيار زيبا و آهنگين در باره ي زندگي ملاصدراي شيرازي فيلسوف دوره ي صفويه.
3- آتش بدون دود: رماني 6 يا 7 جلدي كه در سرزمين تركمن ها ميگذرد در زمان شوروي سابق كه فيلمش هم قبل از انقلاب ساخته شد!
4-يك عاشقانه آرام
5-چهل نامه كوتاه به همسرم
و......
دست اخر باشعري از خودش:
به دستم زنجير
به پايم زنجير
درد ميدان دار هر درد و شفا در زنجير
خدوندا مگر ميشود: آه و اين همه زنجير :razz:
هر آنکه برد زدانش توشه ای
جهانی ست بنشسته بر گوشه ای
ارسال پست

بازگشت به “فيلم و سينما”