استقبال کم نظیر فرانسوی ها از "درباره الی"!

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 1101
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۷ مرداد ۱۳۸۸, ۷:۴۲ ب.ظ
محل اقامت: خانه همیشه سبزم!!!
سپاس‌های ارسالی: 1410 بار
سپاس‌های دریافتی: 4783 بار
تماس:

استقبال کم نظیر فرانسوی ها از "درباره الی"!

پست توسط Parsa84 »

فیلم "درباره الی" ساخته اصغر فرهادی با استقبال بی نظیر مخاطبان فرانسوی روبرو شده است، بطوری که از آغاز اکران این فیلم در فرانسه، 74 هزار نفر آن را دیده اند این در حالی است که آخرین آمار بازدید از یک فیلم ایرانی در خارج از کشور، تنها 21 هزار نفر بوده است.بعد از فرانسه، درباره الی در قطر، دوبی، استرالبا نیز اکران می شود. تصویر 

به گزارش خبرنگار فرهنگی پارسینه، فیلم "درباره الی" ساخته اصغر فرهادی با استقبال بی نظیر مخاطبان فرانسوی روبرو شده است، بطوری که از آغاز اکران این فیلم در فرانسه، 74 هزار نفر آن را دیده اند این در حالی است که آخرین آمار بازدید از یک فیلم ایرانی در خارج از کشور، تنها 21 هزار نفر بوده است.

بعد از فرانسه، درباره الی در قطر، دوبی، استرالبا نیز اکران می شود.

درباره الی نماینده ایران در جشنواره اسکار است و قرار است با 60 فیلم راه یافته به اسکار رقابت کند، اگر بخت با اصغر فرهادی یار باشد، درباره الی جزو ده فیلم برتر این جشنواره معتبر سینمایی معرفی خواهد شد.

فیلم دربارهٔ الی به بخش نهایی و مسابقه پنجاه و نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم برلین راه یافت.

درباره الی آخرین حضور گلیشفته فراهانی، در یک فیلم ایرانی ساخته شده در داخل نیز محسوب می شود.


[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]

  شور و عشق و شاديم را از خدايم هديه دارم**** هرچه هستم هرچه باشم چشمه ام پاکم زلالم 
تصویر
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 1101
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۷ مرداد ۱۳۸۸, ۷:۴۲ ب.ظ
محل اقامت: خانه همیشه سبزم!!!
سپاس‌های ارسالی: 1410 بار
سپاس‌های دریافتی: 4783 بار
تماس:

Re: استقبال کم نظیر فرانسوی ها از "درباره الی"!

پست توسط Parsa84 »

"درباره الی" در چهار رشته نامزد جوایز اسکرین آسیا پاسیفیک شد

فیلم‌های سینمایی "درباره الی" به کارگردانی اصغر فرهادی و "شهر زندگی و مرگ" از چین با چهار و سه نامزدی پیشتاز دریافت جایزه از سومین دوره اهدای جوایز اسکرین آسیا پاسیفیک هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، اسکرین دیلی اعلام کرد تازه‌ترین فیلم فرهادی که نماینده ایران در بخش بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان اسکار 2010 است، در بخش‌های بهترین فیلم، فیلمنامه، کارگردانی و بازیگر زن (گلشیفته فراهانی) نامزد دریافت جایزه شده است. نام فیلم سینمایی "چراغی در مه" نیز در بخش بهترین فیلمبرداری (علیمحمد قاسمی) در فهرست نامزدها به چشم می‌خورد.

سینمای استرالیا امسال برای نخستین بار با فیلم سینمایی "سامسون و دلیله" به کارگردانی وارویک تورنتن نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم از جوایز اسکرین آسیا پاسیفیک شده است. این فیلم که نماینده سینمای استرالیا در اسکار هشتاد و دوم نیز هست، امروز در جوایز فیلم اینساید نامزد دریافت هشت جایزه شد.

در بخش بهترین فیلم انیمیشن پنج نامزد حضور دارند که دو فیلم محصول ژاپن هستند و یک فیلم هم تولید مشترک این کشور است. هر پنج نامزد بخش بهترین فیلم کودک از یک کشور هستند. در مجموع 37 فیلم از 16 کشور برای دریافت جایزه اسکرین آسیا پاسیفیک نامزد شده‌اند که تایلند و کامبوج برای نخستین بار در این فهرست نماینده دارند.

سینمای ژاپن با نامزدی در هفت رشته در صدر کشورهای منطقه قرار دارد و پس از آن چین با شش رشته و ایران، روسیه، هند و کره جنوبی با پنج نامزدی در رده بعدی قرار دارند. جوایز اسکرین آسیا پاسیفیک در 9 رشته فیلم، فیلمنامه، کارگردان، فیلمبرداری، بازیگر زن و مرد، مستند، فیلم کودک و انیمیشن اهدا می‌شود.

فهرست نامزدهای دریافت جایزه از سومین دوره مراسم اهدای جوایز اسکرین آسیا پاسیفیک عبارتند از

بهترین فیلم: درباره الی، ایران/ شهر زندگی و مرگ، چین/ همیشه شیفته، چین/ سامسون و دلیله، چین/ زمان باقیمانده، فلسطین

بهترین انیمیشن: یگان اول: لحظه حقیقت، روسیه/ مری و مکس، استرالیا/ آسمان‌خراش‌ها، ژاپن/ جنگ‌های تابستانی، ژاپن/ داستان سرباز فدوت، یار شجاع، روسیه

بهترین فیلم کودک: بوگی‌من، ترکیه/ یک زندگی کاملا تازه، کره جنوبی/ پسانترن: سه آرزو سه عشق، اندونزی/ قدرت آب، نیوزیلند/ تاهان: پسری با نارنجک، هند

بهترین مستند داستانی: همشهری جولینگ، تایلند/ افترا، رژیم صهیونیستی/ فرزندان گاندی، استرالیا/ مهمترین چیز زنده ماندن است، کامبوج/ منتال، ژاپن

دستاورد کارگردانی: اصغر فرهادی برای "درباره الی"، ایران/ ویموکتی جایاسوندارا برای "بین دو زندگی"، سریلانکا/ لو چون برای "شهر زندگی و مرگ"، چین/ آنوراگ کاشیاپ برای "دیو. دی"، هند/ سیون سونو برای "در معرض عشق"، ژاپن

بهترین فیلمنامه: درباره الی، ایران/ خروجی‌ها، ژاپن/ اعضای خاکسپاری، کره جنوبی/ مادر، کره جنوبی/ مومبای زندگی من، هند

دستاورد فیلمبرداری: آرمانشهر آگراریان، تایلند/ شهر زندگی و مرگ، چین/ چراغی در مه، ایران/ سرباز کاغذی، روسیه/ وولفی، روسیه

بهترین بازیگر زن: گلشیفته فراهانی برای "درباره الی"، ایران/ زون ژو برای "برابری عشق و مرگ"، چین/ مالینی فونسکا برای "گل‌های آسمان"، سریلانکا/ کیم هیه جا برای "مادر"، کره جنوبی/ یانا ترویانووا برای "وولفی"، روسیه

بهترین بازیگر مرد: ماساهیرو موتوکی برای "خروجی‌ها"، ژاپن/ ناصرالدین شاه برای "یک چهارشنبه"، هند/ محمد بکری برای "جشن تولد لیلا"، فلسطین/ یانگ ایک جون برای "از نفس افتاده"، کره جنوبی/ جی یو برای "اگر شما یکی هستید"، چین

امسال 212 فیلم از 43 کشور منطقه آسیا و اقیانوسیه برای حضور در جوایز فرم پر کردند که در نوع خود یک رکورد به حساب می‌آید. جشن سومین دوره اهدای جوایز اسکرین آسیا پاسیفیک به برگزیدگان روز 26 نوامبر در استرالیا برگزار می‌شود و تهمینه میلانی یکی از اعضای هیئت داوران آن است.

[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]

  شور و عشق و شاديم را از خدايم هديه دارم**** هرچه هستم هرچه باشم چشمه ام پاکم زلالم 
تصویر
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 1101
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۷ مرداد ۱۳۸۸, ۷:۴۲ ب.ظ
محل اقامت: خانه همیشه سبزم!!!
سپاس‌های ارسالی: 1410 بار
سپاس‌های دریافتی: 4783 بار
تماس:

Re: استقبال کم نظیر فرانسوی ها از "درباره الی"!

پست توسط Parsa84 »

فیلم ایرانی در بوته نقد روزنامه اماراتی؛
«درباره الی» نشان داد که ایرانی‌ها خود را مالک دریای خزر می‌دانند.


انتخاب نام‌های کودکان در این فیلم نیز جالب توجه است: «آنیتا» و «ایلی» و چند نام دیگر نامأنوس در میان خانواده‌های ایرانی نیز از نقاط قوت این فیلم به شمار رفته و گویی، کارگردان می‌خواهد مردم و جامعه ایرانی، دست از سنت‌های قدیمی برداشته و به تجدد روی بیاورند!
 تصویر 

یک روزنامه اماراتی، با نقد فیلم سینمایی «درباره الی»، ساخته اصغر فرهادی، آن را «آیینه‌ای از آنچه جامعه ایرانی می‌خواهد» خواند.

به گزارش خبرنگار «تابناک»، روزنامه «الاتحاد» امارات در صفحه هنری خود به نقد فیلم پرفروش «درباره الی» ساخته اصغر فرهادی پرداخته و می‌نویسد: دیالوگ‌های بسیار ساده فیلم، نشان دهنده سادگی متن فیلمنامه و دلیل اصلی استقبال مردم از آن است و کارگردان و نویسنده، تلاش کرده‌اند واقعیت‌های پیچیده جامعه ایرانی را در قالب ساده‌ترین الفاظ گنجانده و به مخاطب منتقل کنند.

یکی دیگر از موفقیت‌های «درباره الی»، دکور طبیعی آن در سواحل دریای خزر است که نشان می‌دهد ایرانی‌ها خود را مالک این دریا دانسته و این فیلم از این نظر ابعاد سیاسی به خود می‌گیرد. همچنین در بخش نقد جامعه ایرانی، این فیلم یک سناریوی خانوادگی را به تصویر می‌کشد و از اینکه در این سناریو کودکان و نوجوانان نقش پررنگی دارند، «درباره الی» را از دیگر ساخته‌های اجتماعی متمایز کرده است.

نکته جالب اینجاست که اگر اماراتی‌ها به چنین درکی از فیلم «درباره الی» رسیده باشند، این موضوع می‌تواند امیدوارکننده باشد که آنها به فهم درستی از حساسیت ایرانی‌ها نسبت به آب و خاکشان رسیده باشند.

روزنامه اماراتی در ادامه می‌‌افزاید: انتخاب نام‌های کودکان در این فیلم نیز جالب توجه است: «آنیتا» و «ایلی» و چند نام دیگر نامأنوس در میان خانواده‌های ایرانی نیز از نقاط قوت این فیلم به شمار رفته و گویی کارگردان می‌خواهد که مردم و جامعه ایرانی دست از سنت‌های قدیمی برداشته و به تجدد روی بیاورند!

«الاتحاد» در بخش پایانی نقد خود بر «درباره الی» که با توجه به گذشت چند ماه از اکران آن در ایران کمی غیر معمول می‌نماید، نوشته است: «مرگ و زندگی»، «حضور و غیبت» و «غریبه و آشنا»، مفاهیمی هستند که فرهادی آن‌ها را از یک مفهوم فلسفی به یک نماد قابل لمس در آورده و آن را در فیلم خود به خوبی نمایش داده است.

و سرانجام آنچه «درباره الی» را متمایز از دیگر آثار سینمایی ایران می‌کند، بازتاب مشکلات داخلی ایرانی‌ها در قالب دیالوگ‌های ساده است و کارگردان در این فیلم به مخاطبان خود این‌گونه تفهیم می‌کند که برای شناخت مشکلات نیاز به مطالعات عمیق جامعه‌شناسی و برنامه‌ریزی آماری نیست بلکه حضور در جامعه، بهترین راه شناخت مشکلات آن است و از این دیدگاه «درباره الی» فیلمی سیاسی و خانوادگی است.[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]

  شور و عشق و شاديم را از خدايم هديه دارم**** هرچه هستم هرچه باشم چشمه ام پاکم زلالم 
تصویر
ارسال پست

بازگشت به “فيلم و سينما”