شیوخ امارات شاهکار معماری ایرانی را دزدیدند

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Shahbaz, MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

Major
Major
نمایه کاربر
پست: 426
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۱, ۲:۱۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1374 بار
سپاس‌های دریافتی: 2546 بار

شیوخ امارات شاهکار معماری ایرانی را دزدیدند

پست توسط jhan2010 »

  سایه بی توجهی میراث فرهنگی؛  [BLOCKQUOTE][BLOCKQUOTE]برنامه ای که می توان آن را "خیانت آمیز ترین اقدام علیه هویت ملی ایران" دانست تلاش گستاخانه شیوخ امارات برای "ثبت جهانی بادگیر ایرانی" با عنوان "بادگیر و میراث عربی" در سازمان ملل متحد می باشد. هم اکنون مراحل اصلی این پروژه با جدیت توسط این کشور پیگیری شده است و عن قریب این دزدی آشکار به رسمیت خواهد رسید.[/BLOCKQUOTE][/BLOCKQUOTE]   فرهنگی مشرق؛  چندین سال است که اعراب حوزه خلیج فارس و به خصوص کشور امارات متحده عربی چشم طمع به آب و خاک سرزمین ایران دوخته اند این رفتار نابجا از تغییر نام خلیج فارس آغاز شد و سپس نوبت به جزایر سه گانه رسید . اما این زیاده خواهی به همین جا ختم نشد و این بار، اعراب، یکی از قدیمی ترین و بومی ترین دانش ایرانی را به یغما برده اند.
بادگير ایرانی را مي توان يک نمونه عالي هنر مهندسي به شمار آورد که در حالي که هواي بيرون بسيار گرم است و از آسمان آتش مي بارد، بدون صرف هيچ گونه انرژي و صرفا با طراحي مناسب سيستم هدايت هوا، شرايط خنک با تفاوت دماي حدود 30درجه با بيرون را فراهم مي کند. این نمونه عالی معماری ایرانی در جای جای سرزمینمان بنا شده است. اما چه شد که این اثر ملی به یغما رفت.

 تصویر
سرقت آشکار میراث ایرانی با نصب پرچم امارات : رونمایی از تندیس بادگیر ایرانی در کشور امارات.

 
در سال 1890 میلادی، درگیری هایی بین دولت بریتانیا و شوروی بر سر در اختیار گرفتن خاک ایران صورت گرفت، که این امر تأثیر بسیار منفی بر روی اقتصاد کشور ایران گذاشت. این اتفاق، یکی از دلایلی بود که باعث خروج سرمایه ها و سرمایه داران از ایران گردید. تجار و کسبه شهر بستک در استان هرمزگان نیز از این امر مستثنا نبودند.
یکی از شهرهایی که برای تجارت مناسب دیدند، شهر دبی بود (ساحل دوبی درگذشته ای نه چندان دور، محل تجمع ملاحان و باربران عربی بود که برای تخلیه و بارگیری لنج های ایرانی ساعت ها زیرآفتاب سوزان و بر روی رمل های تف دیده بر پا می ایستادند و به تلألؤ امواج شمالی خلیج فارس چشم می دوختند). بستکی های مهاجر در این منطقه، محله بستکیه را بنا نهادند و معماری شهر بستک ایران را عیناَ در بستکیه بازسازی نمودند.

 تصویرتصویر  حال با گذشت حدود یک قرن از این مهاجرت، کشور امارات متحده عربی اقدام به برگزاری مسابقات بین المللی معماری نموده است. نکته قابل توجه در این مسابقات این است که تندیس اهدایی به برگزیدگان، نماد بادگیر ایرانی است.

 تصویر   مسابقه بین المللی معماری دبی با همکاری سازمان ملل متحد.تندیس این مسابقه، نمادی از بادگیر ایرانی است


تصویر 
با توجه به اینکه این مسابقه، چندین سال متوالی برگزار شده است و در تمام ادوار از تندیس بادگیر ایرانی با عنوان "میراث فرهنگی عربی" استفاده شده است ولیکن تاکنون هیچ گونه واکنش قاطعی از سوی مسئولین ایرانی صورت نگرفته است. شیوخ امارات متحده با سوء استفاده از این سهل انگاری به این مسابقه و تندیس اکتفا نکرده و دو برنامه ویژه را در پیش گرفتند.

 تصویر
بادگیرهای ایرانی در امارات

 
اولین برنامه،تبلیغات گسترده معماری بادگیر در رسانه های عربی در کنار ترویج ساخت و ساز به سبک معماری بادگیر ایرانی در اقصی نقاط امارات با هدف جذب گردشگر می باشد. این اقدام امارات کاملاَ موفقیت آمیز بود، زیرا آن دسته از گردشگران بین المللی که شیفته ی معماری شگفت انگیز و سنتی بادگیر بودند، به بازدید از شهر بستکیه اقدام کردند. مدیران شهری با این موضوع با وسواس خاصی برخورد می کنند. به گونه ای که حفاظت ویژه ای از این معماری صورت می گیرد تا کوچک ترین آسیبی به اینگونه بناها وارد نشود.

دومین برنامه که می توان آن را "خیانت آمیز ترین اقدام علیه هویت ملی ایران" دانست تلاش گستاخانه شیوخ امارات برای "ثبت جهانی بادگیر ایرانی" با عنوان "بادگیر و میراث عربی" در سازمان ملل متحد می باشد. هم اکنون مراحل اصلی این پروژه با جدیت توسط این کشور پیگیری شده است و عن قریب این دزدی آشکار به رسمیت خواهد رسید.

اما فقط این اماراتی نیستند که به ارزش این شاهکار ایرانی پی برده اند،کارشناسان اروپایی و علی الخصوص انگلیسی ها، تمرکز ویژه ای بر روی بادگیر ایرانی دارند و با معاصرسازی این تکنولوژی، در حال ترویج استفاده از آن با هدف کاهش مصرف انرژی برآمده اند و نمونه های موفقی را بنا نهاده اند. جالب تر اینکه، مطالعات اولیه درخصوص اجرای بادگیر در انگلستان،در شهر یزد و توسط کارشناسان انگلیسی(در پوشش توریست) صورت گرفت. بعد از اتمام این سفر پژوهشی، تعدادی از ساکنان شهر یزد که ساختمان آنان مورد بازدید قرار گرفته بود،اعلام کردند که بخش های اصلی بادگیرها مورد تخریب تعمدی توسط این "پژوهشگرانِ توریست نما" قرار گرفته و قابلیت اجرایی خود را از دست داده است.


 تصویر
سهل انگاری در نگهداری از بادگیر و تخریب روزافزون این میراث فرهنگی-یزد

 
اکنون سالیان درازی است که میراث فرهنگی و معماری غنی ایرانی مورد بی مهری قرار گرفته است. در حال حاضر هیچ بهره برداری مفیدی در خصوص آشنایی مردم ایران با میراث گران بهای گذشته صورت نگرفته است.اکثر بناهای با ارزش فرهنگی در حال تخریب می باشد. علاوه بر این، این سوء مدیریت تاثیر بسزایی در کاهش جذب گردشگران خارجی در بازدید از میراث فرهنگی داشته است.

 تصویر  سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تنها نهاد رسمی کشور است که سال ها مسئؤلیت سنگین صیانت، حفاظت، مرمت، شناسایی، شناساندن و ثبت و معرفی ملی و بین‌المللیِ مواریث مدنی و معنوی کشور را بر شانه گرفته است. انتظار میرفت کشوری با چنین موقعیت و اعتبار تاریخی- فرهنگی در صیانت از سنگرهای تاریخ و فرهنگ و مواریث مدنی و معنوی خود شهره آفاق می‌بود، اما متاسفانه مشاهده می‌کنیم که عملاً گام به راهی نهادهایم که اینک در بی‌توجهی به مواریث فرهنگی و صیانت از آثار فرهنگی و باستانی و ابنیه تاریخی شهره شده‌ایم.


 تصویر

تصویر
عدم رعایت حریم قانونی در ساخت و سازهای جدید و تخریب بادگیرهای سنتی
 
امروزه، مراکز و سازمان‌های میراث فرهنگی در سراسر جهان از مهم ترین و تاثیرگذارترین سازمان‌ها و نهادها به شمار می‌روند و برنامه‌های آنها در نهایت نظم، دقت و هوشمندی تنظیم و تدوین و اجرا می‌شود. انتظار میرفت که سازمان میراث فرهنگی کشور نه فقط در زمینه صیانت و پاسداری و شناخت میراث ایرانی ــ اسلامی ما در درون مرزهای کنونی کشور گام‌های بلندی بردارد بلکه در شناخت و پاسداری میراثِ سترگِ جهان ایرانی و سرزمین‌های اسلامی نیز مشارکت فعال و پویا داشته باشد.

 تصویر  نه تنها این سازمان در راستای تحقق این اهداف گام بر نمی‌دارد بلکه با تصمیمات و اقداماتی که در پیش گرفته زمینه‌های تخریب و آسیب‌پذیری مواریث سترگ فرهنگ ملی و اسلامی و بشری نیز فراهم شده است.
چندپاره کردن این سازمان و انتصاب مدیران غیرمتخصص از جمله آفت‌هایی است که خصوصا طی سال‌های اخیر گریبانگیر مدیریت میراث فرهنگی کشور شده و آسیب‌هایی را بدان وارد آورده است که ابعاد و زوایای خسارتبار آن در شرایط کنونی قابل ارزیابی نیست. در حال حاضر، تصمیماتی بر مبنای استدلال‌های ناصواب در عرصه میراث فرهنگی ایران به مرحله اجرا گذاشته شده است که تبعات آن نه‌تنها رسیدگی به وضعیت مواریث مدنی و معنوی و و یادمان های تاریخی ما را در کوتاه‌ مدت بیش از این تضعیف یا مختل خواهد نمود، بلکه در درازمدت چه بسا تمامیت ارضی و هویت ملّی کشور را در معرض تهدید قرار خواهد داد.

 تصویر   و تقدیر تاریخی ما می‌بایست این واقعیت را به ما آموخته باشد که زنگ خطر فروپاشی ملت‌ها و فرهنگ‌ها و انحلال جامعه‌ها و حتی افول و انحطاط تمدن‌ها هنگامی شنیده شده که جامعه‌ای، از درون، ریشه‌هایِ اصالت و هویت و ارزش‌های خود را نشانه گرفته و دست تجاوز و تخریب به سوی مواریث مدنی و معنویاش گشوده است.

امید است محمد شریف ملک زاده رییس متخصص سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بجای کارهای سیاسی مانند برگزاری جشنواره «صدای بهار» به وظایف اصلی خود در حفظ میراث ایرانی بپردازد.

 تصویر
بادگیرهای ایرانی در امارات

 

 تصویر
تخریب بادگیرها در ایران

 
 تصویر

تصویر

تصویر :

[External Link Removed for Guests]
امید به رهایی نیست وقتی همه دیوارند
Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 79
تاریخ عضویت: جمعه ۸ مهر ۱۳۹۰, ۵:۲۶ ب.ظ
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 340 بار
سپاس‌های دریافتی: 543 بار

Re: شیوخ امارات شاهکار معماری ایرانی را دزدیدند

پست توسط hamid721 »

شیوخ امارات برای "ثبت جهانی بادگیر ایرانی" با عنوان "بادگیر و میراث عربی" در سازمان ملل متحد.
هم اکنون مراحل اصلی این پروژه با جدیت توسط این کشور پیگیری شده است و عن قریب این دزدی آشکار به رسمیت خواهد رسید.

کسی بیدار هست ؟ :lol:

اگر به فساد و ظلم مهلت داده شود، به صورت عادت در خواهد آمد و همانند موريانه، وطن را از درون نابود خواهد كرد.
................
اميليانو زاپاتا

فیلسوف آلمانی فردریک هگل می گوید :
"اساس توسعه جوامع انسانی با تاریخ ایران آغاز می شود، و این نقطه ی سرآغاز تاریخ جهان است."


تصویر
New Member
پست: 7
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۱, ۱۱:۰۶ ب.ظ
سپاس‌های دریافتی: 17 بار

Re: شیوخ امارات شاهکار معماری ایرانی را دزدیدند

پست توسط Iran-Iran-Only,IRAN »

خود کرده را تدبیر نیست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 88
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۴ آذر ۱۳۸۷, ۱۱:۵۶ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1000 بار
سپاس‌های دریافتی: 1084 بار

Re: شیوخ امارات شاهکار معماری ایرانی را دزدیدند

پست توسط bravo »

این که ما هم در ایران این نوع بادگیر را داریم که دلیل نمیشود بگوییم بادگیر ما را دزدیدند!

پ ن: خیلی راست میگفتیم باید زودتر میرفتیم ثبتش میکردیم نه حالا فریاد آی دزد آی دزد راه بندازیم
بدترین مردم کسی است که دیگران از ترس او را احترام کنند. علی(ع)
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 22
تاریخ عضویت: شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۰, ۵:۳۷ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 9 بار
سپاس‌های دریافتی: 39 بار

Re: شیوخ امارات شاهکار معماری ایرانی را دزدیدند

پست توسط salam dostan »

در تصاویر ساخت بادگیرها توسط معماران عربی در فضای نو به چشم میاد اما در معماری نوین ما این بادگیرها جای ندارند و کاملا فراموش شده اند چرا واقعا ما ایرانیها همه چیز خود را از دست داده ایم و فقط حرف های بزرگ می زنیم
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 841
تاریخ عضویت: دوشنبه ۶ شهریور ۱۳۸۵, ۵:۵۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 845 بار
سپاس‌های دریافتی: 2088 بار

Re: شیوخ امارات شاهکار معماری ایرانی را دزدیدند

پست توسط SORENA »

نه شرقی نه غربی؛ درهمه همتون بیاین ببرین ریزو درشت نداره دیگه
[External Link Removed for Guests]
Major II
Major II
پست: 275
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۸۶, ۷:۲۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 557 بار
سپاس‌های دریافتی: 645 بار

Re: شیوخ امارات شاهکار معماری ایرانی را دزدیدند

پست توسط sohraba »

خوابند وکیلان وخرابند وزیران
بردند به یغما همه سیم وزر ایران
مارا نگزارند به یک بانه ویران
New Member
پست: 11
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۱, ۴:۵۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 173 بار
سپاس‌های دریافتی: 10 بار

Re: شیوخ امارات شاهکار معماری ایرانی را دزدیدند

پست توسط alborz987 »

  درسته که ما این اثر رو ثبت جهانی نکردیم اما آیا این درسته که یک کشور تازه تاسیس و بی هویت دیگه بیاد و اثر ملی یک کشور دیگر رو که از قضا با کل جهان هم دشمن هست و کسی هم برای حرفش اعتنا و احترامی قائل نیست رو بدزده و به نام خودش ثبت کنه؟ و از وضعیت کشور مورد بحث سوء استفاده کنه؟  
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 464
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۸۶, ۹:۴۵ ب.ظ
محل اقامت: ایران، از خلیج همیشه فارس تا دریای خزر
سپاس‌های ارسالی: 3381 بار
سپاس‌های دریافتی: 1794 بار

Re: شیوخ امارات شاهکار معماری ایرانی را دزدیدند

پست توسط hermes_PERSIAN »

bravo نوشته شده:این که ما هم در ایران این نوع بادگیر را داریم که دلیل نمیشود بگوییم بادگیر ما را دزدیدند!

پ ن: خیلی راست میگفتیم باید زودتر میرفتیم ثبتش میکردیم نه حالا فریاد آی دزد آی دزد راه بندازیم

سلام
در این که این بادگیرها از ایران به کشورهای خلیج فارس رفته اند شکی نیست ولی حرف شما که ما باید زودتر آنرا ثبت میکردیم کاملا درست است و اتفاقا بحث همینجاست که اگر قابل ثبت بود چرا ما نکردیم.
به هر حال هر کشوری پیشینه علمی و فرهنگی میخواهد یعنی همان چیزی که باعث شده بادگیرها و حتی ابن سینا اماراتی و مولانا ترکیه ای شود.
خليج فارس = الخليج الفارسي = Persian Gulf = Persischer Golf = golfe Persique = Περσικός κόλπος = Перси́дский зали́в = الخلیج الفارسی الی الابد
جمال عبدالناصر: کنا سنعمل: حتی یمتد العربی من المحیط الاطلسی الی خلیج الفارسی
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 935
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۶ تیر ۱۳۸۶, ۲:۰۱ ق.ظ
محل اقامت: I.R.Iran
سپاس‌های ارسالی: 4472 بار
سپاس‌های دریافتی: 2734 بار
تماس:

Re: شیوخ امارات شاهکار معماری ایرانی را دزدیدند

پست توسط CentralWeb »

سلام خدمت دوستان عزیز :razz:

متاسفم برای اون نهادهای بین المللی که هرکسی هر ادعایی کرد ، بدون هیچگونه تحقیقی در راست بودن ادعاها و تنها با دوتا عکس و سند ساختگی میان اون رو ثبت می کنند!
هرچند کم کاری از طرف ایران و نهادهای مربوطه بوده اما جای تاسف داره که نهادهای بین المللی این چنین سطحی تصمیم گیری میکنند... :-P

اگر چنین کارهایی سیاسی هم باشه ؛ ایران هرچقدر دلیل و برهان براشون بیاره اون ها کار خودشون رو می کنند...
ولی به هر حال نیاز به پیگیری و شکایت هست...

باتشکر :razz:
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 426
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۱, ۲:۱۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1374 بار
سپاس‌های دریافتی: 2546 بار

Re: شیوخ امارات شاهکار معماری ایرانی را دزدیدند

پست توسط jhan2010 »

اینکه بادگیره اونها دارند هویت ما را می دزدند
امید به رهایی نیست وقتی همه دیوارند
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1637
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۴ مرداد ۱۳۸۶, ۱۱:۵۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 8092 بار
سپاس‌های دریافتی: 3732 بار

Re: شیوخ امارات شاهکار معماری ایرانی را دزدیدند

پست توسط KH.I.A.2500 »

با سلام؛

این که ما هم در ایران این نوع بادگیر را داریم که دلیل نمیشود بگوییم بادگیر ما را دزدیدند!


جناب bravo ؛
در این مورد بیشتر تحقیق کنید تا متوجه شوید کاملاً در اشتباه هستید و این بادگیرها ویژه معماری ایرانی هستند.
  
*  *
*  جز ايران نباشد مرا نام ياد *   * * * *    * * *   *  که يزدان مرا زين سبب کام داد *  * *   
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”