امکان مصادره ورزش ملی و باستانی ایرانی «چوگان» از سوی قطر

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Shahbaz, MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 79
تاریخ عضویت: جمعه ۸ مهر ۱۳۹۰, ۵:۲۶ ب.ظ
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 340 بار
سپاس‌های دریافتی: 543 بار

امکان مصادره ورزش ملی و باستانی ایرانی «چوگان» از سوی قطر

پست توسط hamid721 »

هشدار: مصادره ورزش ملی و باستانی ایرانی «چوگان» از سوی قطر

چوگان، ورزشی تمام ایرانی است و اسناد تاریخی حكایت از قدمت سه‌هزار ساله این رشته دارد كه زادگاهش در ا
یران است و شاعران كهن كشورمان اعم از رودكی، فردوسی، سعدی، حافظ و ناصر خسرو وصف چوگان را در اشعار و آثار خویش مورد توجه قرار داده‌اند. با وجود این سابقه دیرین و تاریخی و اسناد متقن و محكمه پسند، آدم شاخ در می‌آورد وقتی می‌شنود قطری‌ها چراغ خاموش و خزنده در زمینه ثبت جهانی چوگان به نام خویش، اقدامات موثری را انجام داده‌اند.

جام جم ؛ حجت الله اكبرآبادی/ به گفته حمید سجادی، معاون ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان، كشور كوچك قطر به‌دنبال ثبت جهانی چوگان به نام خویش، ‌قدم‌هایی را برداشته و گویا در این كار نیز تا حدود زیادی موفق شده است. هر چند مسئولان ورزش ایران اخیرا و به محض آگاهی از این اقدام غیرقانونی قطری‌ها، اقداماتی را صورت داده اند تا نظر سازمان بین‌المللی یونسكو را به این مهم جلب كنند؛ مانند این كه چوگان ریشه در تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم دارد و ایرانیان نقش قابل توجهی در پویایی و رشد این رشته كهن داشته‌اند. اما از قرائن چنین به نظر می‌رسد كه افزون بر مسئولان وزارت ورزش، دیگر نهادها و سازمان‌های فرهنگی كشور باید در این مورد با یونسكو به رایزنی پرداخته و اجازه ندهند به آسانی ورزشی كه هویت ایرانی را در شناسنامه خویش دارد، به نام دیگران تقلبی سند بخورد.

طبق آنچه اعلام شده، یونسكو تاكنون به مدارك و اسناد ارائه شده از سوی مسئولان ورزش كشورمان توجه لازم نشان نداده تا این مساله چشم‌انداز بدی را پیش‌روی چوگان ایران قرار دهد. البته قطری‌ها در مصادره مفاخر دیگران ید طولایی دارند و در مراسم افتتاحیه بازی‌های آسیایی 2006 دوحه، خیام و ابن سینا را به نفع خویش مصادره كردند تا اعتراض ایرانی‌ها را دامن زده و در نهایت نیز خیلی ساده از كنار موضوع به این مهمی بگذرند. شاید اگر همان موقع مسئولان ایرانی اعتراض می‌كردند و با جدیت، موضوع را پیگیر می‌شدند امروز قطری‌ها به خود این اجازه را نمی‌دادند كه نسبت به ورزشی كاملا ایرانی چون چوگان با مدارك جعلی ادعای مالكیت داشته باشند.

متاسفانه ورزش ایران جاهایی كه باید قاطعانه برخورد كرده و قدرتمند از حقوق خود دفاع كند، رفتاری منفعلانه دارد و از این بابت كلی هم متضرر می‌شود. بد نیست اشاره كنیم پیش ازاین رئیس فدراسیون چوگان هم هشدار داده بود كه قطری‌ها برای ثبت این ورزش به نام خود در تلاش هستند. وی گفته بود در شرایطی كه تا 20 سال پیش هرجا مسابقه‌های چوگان برگزار می‌شد پرچم ایران به عنوان مادر این ورزش به اهتزاز در می‌آمد، كوتاهی‌های ما در این زمینه باعث شده قطری‌ها در صحنه‌های بین‌المللی این رشته را به نام خود مصادره كنند.

نام چوگان از نام چوبی كه درآن استفاده می‌شود گرفته شده ‌است. این بازی در ابتدا عنوانی نظامی و جنگی داشت و سواركاران ایرانی در آن استعداد اسب‌‌های جنگی خود را به‌نمایش می‌گذاشتند. امروزه بیش از ۷۷ كشور مسابقه‌های ویژه چوگان را برگزار كرده و كمیته بین‌المللی المپیك نیز آن را به‌عنوان رشته‌ای جهانی به رسمیت شناخته است.

اگر به فساد و ظلم مهلت داده شود، به صورت عادت در خواهد آمد و همانند موريانه، وطن را از درون نابود خواهد كرد.
................
اميليانو زاپاتا

فیلسوف آلمانی فردریک هگل می گوید :
"اساس توسعه جوامع انسانی با تاریخ ایران آغاز می شود، و این نقطه ی سرآغاز تاریخ جهان است."


تصویر
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1637
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۴ مرداد ۱۳۸۶, ۱۱:۵۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 8092 بار
سپاس‌های دریافتی: 3732 بار

Re: امکان مصادره ورزش ملی و باستانی ایرانی «چوگان» از سوی قط

پست توسط KH.I.A.2500 »

با سلام؛

واقعاً تأسف می خورم که چنین مسئولان بی خرد و بی تفاوتی داریم که خودشان در تمام این سال ها نفهمیده اند باید تا به حال نسبت به ثبت این ورزش اقدام می کردند و حالا که قطر دارد این کار را می کند، تازه فهمیده اند که قابل ثبت است!
  
*  *
*  جز ايران نباشد مرا نام ياد *   * * * *    * * *   *  که يزدان مرا زين سبب کام داد *  * *   
Major
Major
پست: 270
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۱, ۱۰:۰۲ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 227 بار
سپاس‌های دریافتی: 1195 بار

Re: امکان مصادره ورزش ملی و باستانی ایرانی «چوگان» از سوی قط

پست توسط 144 »

سلام
نه فقط ورزش که شیوه ی معماری و مفاخر ملیمان ما راهم دارن می برند ،
در تمام رنج هایی که میکشی "صبر[COLOR=#000000]" اوج احترام به حکمت خداوند است 
Fast Poster
Fast Poster
نمایه کاربر
پست: 247
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۸۶, ۱۰:۵۲ ب.ظ
محل اقامت: برج عاج
سپاس‌های ارسالی: 228 بار
سپاس‌های دریافتی: 363 بار

Re: امکان مصادره ورزش ملی و باستانی ایرانی «چوگان» از سوی قط

پست توسط javedan-seda »

برای انکه بدانید مسئولیت در این مملکت به دست چه جور ادم هایی سپرده میشود یک مثال براتون میزنم.
این یه نقل قول از ماهنامه صنایع هواییست که به خاطر قدیمی بودن جزئیاتش رو به خاطر ندارم ولی کل ماجرا به این گونه بود که اقایی به همراه خانمش اختراعی میکنند که به وسیله ان انسان میتواند(یا بهتر بگیم میتوانست) که به وسیله دو بال بعد از پرش از هواپیما مسافت بسیار زیادی رو مثل پرندگان و بدون احتیاج به سیستم سنگین و بزرگی مثل کایت پرواز کند. این اقا وبه همراه همسرش برای معرفی اختراع و به امید دریافت حمایت و دلگرمی به یکی از سازمانهای مربوطه رجوع میکنند که با متلک شنیدن ها وپوز خندهای انان روبرو میشوند!
وقتی از اون در هم نا امید میشوند به سازمان مربوط به ثبت اختراع مراجعه میکنند که حداقل اختراعشان راثبت کنند! که اونجا متوجه میشوند سازمان ثبت اختراع ایران حق عضویت سالانه برای عضویت در سازمان مربوطه جهانی را پرداخت نکرده (فکر میکنم رقم ده هزار دلار)و بنابراین امکان ثبت اختراعشان را ندارند :-O
وقتی از انجا هم نا امید میشود به ناچار جزئیات اختراعشان را با یک شرکت اروپایی مطرح میکنند و ایشان هم با روی گشاده و با دراختیار گداشتن امکانات لازم ایشان رو به اروپا دعوت میکنند و ایشان هم عطای نا اهلان وجاهلان رو به لقایشان بخشیده و مهاجرت میکنند!
نمیدونم مرد پرنده سوئیسی که چند سال پیش پرواز کرد چه قدر با این اختراع ارتباز دارد ولی فکر نمیکنم که بی ربط بوده باشه!
[External Link Removed for Guests]

به قول معروف مارا به خیر تو امید نیست شر مرسان!
ابلها مردا! من عدوی تو نیستم من انکار توام
Major
Major
پست: 270
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۱, ۱۰:۰۲ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 227 بار
سپاس‌های دریافتی: 1195 بار

Re: امکان مصادره ورزش ملی و باستانی ایرانی «چوگان» از سوی قط

پست توسط 144 »

بله همینطوریه که یکی میاد پیشانی خودشو داغ میکنه میشه رییس بوووووووووووووووووووووووووووووووووق اما نخبگان باید غاز بچرونن
در تمام رنج هایی که میکشی "صبر[COLOR=#000000]" اوج احترام به حکمت خداوند است 
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”