توصیه وزیر دفاع به روس‌ها در خصوص S300

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Shahbaz, MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 426
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۱, ۲:۱۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1374 بار
سپاس‌های دریافتی: 2546 بار

توصیه وزیر دفاع به روس‌ها در خصوص S300

پست توسط jhan2010 »

وزیردفاع با بیان اینکه حکومت سوریه قطعا نمی‌نشیند تا آن را سرکوب و ساقط کنند، گفت: سوریه واکنش نشان خواهد داد و این واکنش می‌تواند به دور جدید حملات متقابل در منطقه ختم شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در گفتگوی زنده تلویزیونی نگاه یک با اشاره به اوضاع منطقه خصوصا سوریه گفت: آمریکایی‌ها پس از سقوط امپراتوری بریتانیای کبیر در نیم قرن گذشته، تلاش مستمری برای اعمال یک هژمونی و یا تسلط سیاسی، نظامی و اقتصادی بر گستره جهان داشته‌اند.

وی افزود:‌ به طور طبیعی در جغرافیای جهان از نظر ژئوپولیتیک و یا ژئو استراتژیک، مناطقی هستند که در اختیار گرفتن آنها تضمین‌ کننده این هژمونی یا سلطه نظامی، اقتصادی و حتی فرهنگی است.

وزیر دفاع، منطقه خاورمیانه را یکی از نقاط مهم برای تضمین این هژمونی دانست و تصریح کرد:‌ سلطه آمریکا در منطقه با هدف تأمین امنیت اسرائیل و تأمین تداوم جریان امن انرژی از منطقه به سایر کشورها دنبال می‌شود و این امری است که از سالیان گذشته مدنظر آمریکایی‌ها بوده است.

* امنیت اسراییل برای آمریکا مهم است

سردار دهقان ادامه داد: هر آنچه که بتواند تهدید اسرائیل یا روند انتقال امن منابع انرژی از منطقه به خارج را به دنبال داشته باشد تهدیدی برای آمریکایی‌ها محسوب می‌شود و در صدد رفع این تهدید برمی‌آیند و خود را جایگزینی برای ایجاد ثبات و امنیت در منطقه می‌کنند.

* حزب‌الله، سوریه، لبنان و ایران مربع مقاومت

وی با تأکید براینکه هر کجا که بحث امنیت اسرائیل مطرح می‌شود، در مقابل محور مقاومت مطرح است، گفت: در گذشته محور مقاومت را کشورهای عربی با اتحاد در مقابل اسرائیل دنبال می‌کردند اما امروز حزب‌الله، سوریه، لبنان و ایران در این مربع مقاومت معنی می‌شوند.

وزیر دفاع تأکید کرد: آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که توان جریان محور مقاومت را تحلیل دهند به گونه‌ای که قادر به پیشبرد اهداف خود در منطقه به معنای جلوگیری از تجاوزگری و سوداجویی آمریکا و اسرائیل نباشند و آن را از بین ببرند.

سردار دهقان خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها همواره سعی بر مشروعیت‌سازی برای اقدامات خود در سطح جهانی و افکار عمومی دارند به گونه‌ای که اقدام آنان توجیه‌پذیر و منطقی جلوه کند.

* چین و روسیه با آمریکا همراهی نمی کنند

وی درخصوص تلاش آمریکا برای حمله نظامی به سوریه نیز گفت: آمریکایی‌ها تلاش بسیاری کردند تا قطعنامه‌ای را از شورای امنیت با اجماع‌سازی بین کشورهای عربی منطقه و کشورهای اروپایی بگیرند تا فضایی را فراهم کنند که بتوانند وارد عرصه اینچنینی شوند که تاکنون اقدام برای آنان میسر نبوده است.

وزیر دفاع به نشست سران گروه 20 اشاره کرد و گفت: آقای اوباما در اجلاس سران کشورهای صنعتی تلاش دارد نوعی وفاق و اجماع را برای اقدام نظامی علیه سوریه به بهانه کاربرد سلاح شیمایی ایجاد کند که موفق به انجام این کار نمی‌شود چرا که قادر نیست چین و روسیه را با خود همراه کند تا در شورای امنیت موفق به کسب قطعنامه شود چرا که در صورت گرفتن قطعنامه می‌تواند یک نوع مشروعیت حقوقی به اقدام خود دهد.

* اشغال سوریه توسط آمریکا منتفی است

سردار دهقان اظهار کرد:‌ امروز آمریکا توان نظامی حمله زمینی برای اشغال سوریه و یا سقوط نظام سیاسی این کشور را ندارد و اگر بخواهد اقدامی انجام دهد می‌تواند حمله هوایی باشد که در این حمله نقاطی را می‌تواند مورد هدف قرار دهد و بزند اما این حمله نمی‌تواند منجر به سقوط یک نظام سیاسی بشود.

وی ادامه داد:‌ آمریکا نمی‌تواند سوریه را اشغال کند اما آنان به دنبال توجیه‌پذیر کردن اقدام نظامی خود علیه نقاطی که آنان تصور می‌کنند که توان شیمیایی، نظامی و یا از این قییل توانمندی‌ها را سوری‌هاست، هستند تا به دنبال آن بتوانند موفقیت‌های اخیر این کشور در مقابله با گروه‌های تروریستی را کم اثر کنند.

* آمریکا به پیامدهای حمله به سوریه بیشتر فکر کند

وزیر دفاع گفت: معتقدم آمریکایی‌ها باید عاقلانه نسبت به پیامد حمله نظامی علیه سوریه بیندیشند و محتاط باشند چون این اقدام نظامی در منطقه به فرمایش مقام معظم رهبری به منزله بشکه باروت را منفجر کردن است و دامنه بحران آن هم قابل کنترل نخواهد بود.

سردار دهقان در پاسخ به این پرسش که چرا سرنوشت سوریه برای ایران اینقدر مهم است، گفت: به علت محور مقاومت و قضیه فلسطین که یک قضیه اسلامی است و امام راحل نیز این را می‌فرمودند.

وی خاطرنشان کرد: مسلمانان نسبت به سرنوشت فلسطین و مردم آن بی‌تفاوت نیستند و از کنار آنچه بر ملت‌های مسلمان می‌گذرد با اغماض نمی‌گذرند.

وزیر دفاع به نقش سوریه در محور مقاومت اشاره کرد و افزود: سوریه در زمان حال و گذشته یکی از کشورهایی بوده که همواره خود را در سنگر مقاومت و مقابل رژیم صهیونیستی و دفاع از ملت فلسطین قرار داده و در این میدان حضور داشته است.


* حامیان مداخله نظامی در سوریه نگران آینده خود باشند

سردار دهقان در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه پس حمایت ایران به دلیل حضور سوریه در محور مقاومت است، اظهار کرد: ما اساساً به دلیل محور مقاومت و قضیه فلسطین با سوریه همراهی می‌کنیم و دلیل دیگری هم ندارد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه اگر تهاجمی به سوریه صورت گیرد چه وضعیتی برای منطقه متصورید، گفت: کشورهایی که امروز با مداخله نظامی آمریکا در سوریه از طرق اعزام نیروی انسانی، مالی، تبلیغاتی و سیاسی حمایت می‌کنند بدواً باید نگران آینده خود باشند.

وزیر دفاع ادامه داد: امروز نیروهای تکفیری و تروریست‌ها همه کشورها در سوریه جمع شده‌اند و در آنجا با مردم و نظام سیاسی سوری می‌جنگند و سؤال این است که آیا این گروهها در درون این جغرافیا و مرزها خواهند ماند و یا به صورت ویروسی پراکنده می‌شوند و ایجاد بی‌ثباتی و ناامنی می‌کنند که یقیناً مورد دوم اتفاق خواهد افتاد.


* پای خیلی ها به جنگ کشیده می شود


سردار دهقان افزود:‌ رژیم سوریه و بشار اسد اینگونه نیست که بنشینند تا نظام سیاسی‌شان را سرکوب کنند و یا بمب بر سر مردمشان بریزند و اینها هم هیچ واکنشی نشان ندهند. این واکنش طبیعتاً با تصمیم سیاسی رهبران سوریه می‌تواند صورت گیرد و منجر به ایجاد یک دور جدید حملات متقابل در منطقه شود که احتمال دارد پای دیگران را هم به این عرصه نبرد بکشاند


وی تصریح کرد: در نظریه‌پردازی جنگ گفته می‌شود کسی که می‌خواهد جنگ را آغاز کند ابتدا باید به خاتمه آن فکر کند و امریکایی ها باید بینند با هزینه برای جنگ و منافعی که به دست می‌آورند می‌شود موازنه برقرار کنند و معادله‌ مثبتی برای اقدام‌کننده صورت گیرد یا خیر؟

وزیر دفاع به آمریکایی‌ها و حامیانش توصیه کرد که این معادله هزینه منعفت را خیلی عاقلانه‌تر بیندیشند و ببینند آیا اقدامی که می‌‌خواهند انجام دهند عاقلانه است یا خیر، چون تصمیم عقلانی، خود هزینه و فایده است.

سردار دهقان افزود: معتقدم مداخله آمریکا به هر کیفتی در منطقه به توسعه بحران، ایجاد خلاء امنیتی و گیر افتادن آمریکایی‌ها در منطقه همچون افغانستان و عراق دامن می‌زند.

وی خاطرنشان کرد: امروز خود مسئولان نظامی آمریکا هم زیاد علاقه‌ای برای تبعیت از تصمیم مسئولان سیاسی خود ندارند.

* واکنش حامیان سوریه در قبال تجاوز آمریکا

وزیر دفاع در پاسخ به این سؤال که واکنش محور مقاومت در صورت حمله آمریکا به سوریه چه خواهد بود، گفت: هر واکنشی در قبال یک کنش اتفاق می‌افتد و باید دید اقدام نظامی در سوریه با چه ابعاد،‌ هدف و منظوری صورت می‌گیرد که به طور طبیعی نظام سوریه و کشورهای حامی آن متناسب با آن، واکنش نشان خواهند داد.سردار دهقان در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح سیاست دفاعی کشورمان پرداخت و اظهار کرد: سیاست دفاعی ما بر مبنای بازدارندگی مؤثر و در بعد دیگر، دفاع همه جانبه است که در بازدارندگی مؤثر، ما از میزان قدرت، اقتدار، تجهیزات، تسلیحات و سامانه‌های نظامی دفاعی بهره‌مند می‌شویم که دشمن را از اقدام نظامی علیه ما برحذر دارد.

وی با تأکید براینکه ایران اسلامی امروز در سطح منطقه از برتری کامل دفاعی برخوردار است، گفت: برتری ما به گونه‌ای است که اگر کشوری بخواهد در منطقه تهدیدی برای ما باشد، ما اصلاً آن را محصور نمی‌‌کنیم و از آن سو توان دفاعی ما در قبال این تهدیدات به گونه‌ای است که اگر بخواهد رخ دهد ما برتری کامل را داریم.

* تهدیدات ایران فرامنطقه‌ای‌ است

سردار دهقان افزود: آنچه می‌توان برای جمهوری اسلامی تهدید باشد تهدیدات فرامنطه‌ای است که عمدتاً آمریکا و اسرائیل هستند که توانمندی دفاعی ما، آسیب‌پذیری‌های آنان، اراده ملت ما برای مواجهه و مقابله با هر اقدام از طرف آنان ملزم به پشتوانه عظیم مردمی است که البته نظام سیاسی ما نیز از انسجام و وحدت کامل سیاسی برخودار است و تجربه 8 ساله دفاع مقدس به فرهنگ ایثار و شهادت ما را تبدیل به یک توان بلامنازع و بازدارنده در مقابل هر نیروی متجاوزی کرده است که بخواهد فراتر از مرزهای ما اقدامی انجام دهد.


* نقش ولایت فقیه در ارتقا توان دفاعی

وزیر دفاع خاطرنشان کرد: مجموعه سازمانی، ساختاری و فرایندهای اداری که ما از آن بهره می‌بریم ما را از آنچنان انعطافی برخوردار کرده که می‌توانیم متناسب با نیازهای محیطی و وضعیت داخلی به سرعت خود را متناسب با آن وضعیت سامان دهیم و توانایی‌مان را بسیج و به کار گیریم.

سردار دهقان عامل دیگر در اقتدار دفاعی کشور را بهره‌مندی نیروهای مسلح از عنصر ولایت فقیه به عنوان فرمانده کل قوا دانست و گفت: عنصر ولایت فقیه در رأس نیروهای مسلح یک نوع مشروعیت دینی و اقدام تکلیف‌مدارانه را با خود به همراه دارد.


* همکاری 1200 شرکت ملی با وزارت دفاع

سردار دهقان با تأکید برلزوم انعطاف، چابک‌سازی و سبک‌بال کردن صنایع دفاعی گفت: اینها باعث می‌شود تا توان مهندسی و طراحی ما به حد اعلا برسد و البته در این ارتقای توان، صنعت ملی نیز بخشی زیادی از نیازهای ما را تأمین می‌کند.

وی در خصوص همکاری با دانشگاه‌ها و شرکت‌های خصوصی تولیدی و دانش‌بنیان گفت: ما شرکت‌های خصوصی را براساس توان و قابلیت‌ آنها و الزامات امنیتی خودمان درجه‌بندی‌ کرده‌ایم و تکلیف ما در قبال آنها و تکلیف آنها در قبال ما روشن است.

وزیر دفاع خاطرنشان کرد: امروز 1200 شرکت ملی با ما همکاری فناورانه می‌کنند که البته بخشی از این همکاری نیز در حوزه تولیدی و صنعتی است که باید توسعه یابد.


* سرریز تکنولوژی دفاعی در خدمات ملی

وی افزود: اگر ما به تکنولوژی برتر دفاعی دست یابیم می‌توان از سرریز این تکنولوژی در خدمت جامعه نیز استفاده کرد تا نیازهای کشور را تأمین کنیم.

سردار دهقان ادامه داد: ما در زمینه‌‌هایی فعالیت می‌کنیم که هم تأمین کننده قابلیت دفاعی ما باشد و هم رافع گلوگاه‌های فناوری ملی.

وی افزود: بسیاری از تکنولوژی‌ها کاربرد دوگانه دارند که ما می‌توانیم در امور غیر نظامی نیز این تکنولوژی را توسعه دهیم علاوه بر اینکه می‌تواند در بخش دفاعی نیز نیازهای ما را برآورده کنند.


توان خود در حوزه فضایی را ثابت کردیم

وزیر دفاع در خصوص رتبه کشورمان در موضوعات فناوری فضایی گفت: ما در جهان جزو 10 کشور دارای این فناوری هستیم که البته تمام این دانش با اتکا به توان داخلی به دست آمده و توانمندی ‌خود را در حوزه فضایی و پرتاب و ساخت ماهواره‌ها ثابت کرده‌ایم و می‌توانیم هر زمان که لازم باشد این پرتاب را انجام دهیم.


توان ساخت موشک با هر بُردی را داریم


سردار دهقان در حوزه‌ توانمندی موشکی نیز گفت: ما در طراحی و ساخت انواع موشک‌های بالستیک، سطحی و ضد زیرسطحی همچنین موشک‌های زمین به هوا و هوا به هوا در منطقه بی‌نظیر هستیم و کسی توانمندی ما را ندارد.

وی با بیان اینکه ما برای ساخت موشک با هر بُرد، هیچ محدودیتی نداریم، ادامه داد:‌ البته نگاه ما یک نگاه تهاجمی نیست و آنچه می‌سازیم براساس دکترین دفاعی است تا اگر کسی فکر حماقت‌آمیز تجاوز به ایران به سرش زد بتوانیم پاسخ آن را بدهیم.

وزیر دفاع خاطرنشان کرد: ما در هر نوع موشک، صاحب تکنولوژی هستیم و در دنیا هم جزو بهترین‌ها به حساب می‌آییم.

سردار دهقان در همین رابطه یادی از سردار شهید طهرانی‌مقدم فرمانده موشکی و نیز سردار شهید شفیع‌زاده فرمانده توپخانه سپاه در زمان دفاع مقدس پرداخت و گفت:‌ وقتی قرار شد حوزه موشکی و توپخانه از هم جدا شوند و پس از تشکیل نیروهای سه‌گانه سپاه، توان موشکی به نیروی هوایی سپرده شد که بنده هم مدتی آنجا بودم اما وقتی مسئولیت نیروها در لبنان و سوریه را برعهده داشتم، شهید طهرانی مقدم و بچه‌های تشکیل دهنده هسته اولیه موشکی سپاه برای آموزش به سوریه آمدند.

* استفاده از دیپلماسی دفاعی در کنار سیاست خارجی

وی در ادامه به اهمیت موضوع دیپلماسی دفاعی در کنار سیاست خارجی برای حفظ امنیت کشور اشاره کرد و گفت: وقتی همکاری‌های نظامی و مراودات دفاعی با کشورها توسعه یابد، این موضوع علاوه بر ارزآوری موجب فهم واقعی این کشور از وضعیت نظامی ما می‌شود که این امر هرگونه سوتفاهم و سوظن را کاهش می‌دهد.

* افزایش سطح همکاری‌های دفاعی با دیگر کشورها

سردار دهقان خاطرنشان کرد: ما امروز با بسیاری از کشورهای همسایه و منطقه همکاری‌های فناوری و آموزشی داریم و بسیاری از تجهیزات‌مان را صادر می‌کنیم و با برخی کشورها نیز در حوزه امداد و نجات برنامه‌های مشترکی داشتیم.

وزیر دفاع ادامه داد: در گذشته قدرت‌های فرامنطقه‌ای مانع این نزدیکی‌ها می‌شدند و البته برخی شیطنت‌ها در محیط امنیتی پیرامون ما نیز دخالت داشت اما امروز که ملت‌ها نسبت به اهداف سلطه‌گران به رهبری آمریکا هوشیار شدند، علاقه به این همکاری‌ها زیاد می‌شود.

* اولویت با کشورهای همسایه و کشورهای اسلامی

وی افزود: اولویت ما برای همکاری‌های دفاعی با کشورهای همسایه سپس کشورهای اسلامی بعد از آن کشورهای دوست و بقیه کشورها است.

* ایران عامل ثبات در منطقه

سردار دهقان در خصوص موضوع ایجاد ایران‌هراسی در منطقه نیز گفت: در 100 سال گذشته کشور ما به هیچ همسایه‌ای تجاوز نکرده و اصولاً ‌این موضوع در نظام سیاسی ما که مبتنی بر یک مکتب اعتقادی اسلامی است، جایی ندارد و ما معتقدیم بزرگترین عامل ثبات و امنیت به دلایل مختلف در منطقه جمهوری اسلامی ایران است.

وزیر دفاع پیگیری موضوع ایران‌هراسی توسط استکبار را برای حضور نامشروع خود در منطقه و نیز القای ناامنی برای فروش سلاح به کشورهای منطقه دانست و گفت: البته برخی از این کشورها هم این فریب را می‌خورند.


* گلایه سلطان قابوس درخصوص کشورهای منطقه

سردار دهقان در همین رابطه به دیدار اخیر خود با سلطان‌ قابوس پادشاه عمان اشاره کرد و گفت: من در این دیدار گفتم تعجب می‌کنم که برخی کشورهای منطقه چه چیزی از ایران دیده‌اند که اینطور احساس خطر می‌کنند در حالی که حضور بیگانگان جز ایجاد هزینه برای آنها چیزی ندارد و آنها در حقیقت به دنبال تأمین منافع خود با پول این کشورها هستند در حالی که کشورهای منطقه برای ایجاد امنیت شایسته‌ترند. سلطان قابوس نیز اذعان داشت که البته حضور بیگانگان از گذشته هم بوده که البته باید تلاش کنیم کم شود اما خود کشورهای منطقه هم بی‌تقصیر نیستند و این حرف‌ها را می‌زنند.

* بودجه 35 ساله دفاعی ما کمتر از خرید سال قبل عربستان و امارات از امریکا

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص بودجه دفاعی کشور گفت: آمار بانک جهانی و دستگاه‌های رسمی کشور در خصوص بودجه روشن است بیایند مقایسه کنند تا ببینند نسبت اعتبارات دفاعی ما به کل اعتبارات جاری کشور چقدر است. ما از این حیث پایین‌تر از کشورهای منطقه هستیم و اگر کل اعتبارات دفاعی ما از ابتدای انقلاب به خصوص بعد از پایان جنگ را جمع کنند کمتر از خرید سال قبل عربستان و امارات از آمریکا است که چیزی در حدود 120 میلیارد دلار خرید کردند.

* تحریم ها برای غرب نتیجه معکوس داد

سردار دهقان در ادامه در خصوص تأثیر تحریم‌ها بر توان دفاعی کشور، تحریم را یک امر مبارک دانست و گفت: آنها فکر می‌کردند ما را از این تکنولوژی‌ها محروم می‌کنند در صورتی که حس خودباوری،‌اعتماد به نفس و تکیه بر توانمندی‌های داخلی را تقویت کرد و در واقع آنها نتیجه معکوس گرفتند. البته ما معتقدیم که باید این تحریم‌ها را خنثی کرد و تلاش ما نیز در همین جهت خواهد بود.* نقش صادرات نظامی در تولید امنیت

وزیر دفاع در همین رابطه به موضوع اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: این امر به معنای خست در خرج کردن نیست بلکه ما باید جایی خرج کنیم که بیشترین قابلیت و تأثیرگذاری را داشته باشد.

وی ادامه داد: ما در حوزه صادرات تجهیزات نظامی نیز عملکرد خوبی داریم که این صادرات هم موجب ارزآوری می‌شود و هم به تولید امنیت می‌انجامد ما فقط به دنبال ارزآوری نیستیم بلکه اولویت‌ اول‌مان تولید امنیت است چون این صادرات و تجهیزات در حقیقت نوعی بیان قدرت است و البته ما را رقابت‌پذیرنیز می‌کند که موجب ارتقای کیفیت و دانش خواهد شد.

* ما صاحب قدرت هستیم

سردار دهقان در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به توان دفاعی نیروهای مسلح کشورمان، مهمترین ویژگی این توانمندی‌ها را بومی سازی تجهیزات و تکیه بر توان و دانش داخلی دانست و افزود: وقتی ما صاحب تکنولوژی می شویم در حقیقت صاحب قدرت شده ایم به گونه ای که امروز در منطقه هیچ کشوری جنین توانمندی و دسترسی به تکنولوژی را ندارد.

وی ادامه داد: ما بجای اینکه دشت وسیعی را روبروی خود ترسیم کنیم، به دنبال فناوری هایی رفتیم که بتواند ما را در میدان نبرد نسبت به رقیب در سطح برتر قرار دهد.


* توان پاسخ به هر تهدیدی را داریم

وزیر دفاع گفت: با ایجاد آمادگی و هوشمندی امنیتی و دفاعی، ما فاکتورهای امنیت خود و تغییرات پیرامونی را احصا کردیم تا بتوانیم بهنگام، به هرگونه تهدیدی پاسخ دهیم. ما قادر به پیش بینی تهدیدات و مقابله با آنها هستم.

دهقان در خصوص اولویت های وزارت دفاع نیز اظهار داشت: اولویت اول ما تحقق سیاستها و تدابیر فرمانده معظم کل قوا و دستیابی به اهداف تعیین شده است که البته در این میان، توسعه دانش و فناوری را هم مد نظر داریم.

وی خاطرنشان کرد: با تجارب سی و پنج سال اخیر، ما امروز می دانیم که در حال ورود به عرصه فناوری های نسل چهارم هستیم و یک جهش راهبردی فناوری در حوزه های تولیدی و تحقیقاتی را دنبال می کنیم تا بتوانیم به ارتقا توان خود بیفزاییم.


* روسها قرارداد S300 را اجرا کنند/ بهانه آنها قابل قبول نیست


وزیر دفاع در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص موضوع قرارداد S300 با روسیه نیز گفت: برای من سوال است که چطور یک ابرقدرت سابق و یک قدرت جهانی، قرارداد حقوقی منعقد شده بین المللی را اجرا نمی‌کند.

دهقان ادامه داد: ما قراردادی بستیم و تعهدات خود را هم نسبت به آن انجام دادیم اما روسها به بهانه قطعنامه 1929 شورای امنیت آن را اجرا نمی کنند در حالی که این قطعنامه شامل حال قرادادهای قبل از آن نمی شود.

وی گفت: ما نیرو فرستادم و آموزش دیدند، در داخل سازمان و یگان ایجاد کردیم، آیا اینها قابل دیدن نیست؟ بهانه های روسها هیچ جنبه حقوقی ندارد و در عرف جهانی نیز قابل قبول نیست.

وزیر دفاع به روسها توصیه کرد که خود را باور کنند و خیلی به دنیال آمریکا نباشند و در عین حال گفت: آنها قراردادی بستند، بیایند و آن را اجرایی کنند.


* کار ساخت زیردریایی فاتح تمام شد

دهقان درخصوص وضعیت ساخت زیردریایی فاتح نیز گفت: کار ساخت این زیردریایی تمام شده و آماده به آب اندازی است و برای رونمایی آن نیز منتظر فرصت مناسب هستیم.


* جبران عقب ماندگی در وضع معیشت کارکنان نیروهای مسلح

دهقان درخصوص رسیدگی به وضع معیشت کارکنان نیروهای مسلح نیز اظهار داشت: ما برای این موضوع دو برنامه کوتاه مدت و بلند مدت داریم که امیدواریم به بهبود وضع زندگی این عزیزان ختم شود چراکه معتقدیم نیروهای مسلح باید از روحیه بالایی برخوردار باشند و ذهن آنها درگیر مسالی روزمره زندگی نشود.

وی ادامه داد: متاسفانه در این خصوص در گذشته قدری کم کاری داشتیم که باید این موضوع جبران شود.
امید به رهایی نیست وقتی همه دیوارند
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”