پاسخ دندان شکن موسویان به ادعای شاهزاده سعودی + فیلم

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Shahbaz, MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2952
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱ اسفند ۱۳۸۷, ۴:۲۷ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2399 بار
سپاس‌های دریافتی: 12644 بار

پاسخ دندان شکن موسویان به ادعای شاهزاده سعودی + فیلم

پست توسط hani1459 »

یکی از دستاوردهای حضور مستمر دیپلمات ها و چهره های سابقاً فعال در عرصه دیپلماسی رسمی کشور که همچنان مواضعی در راستای مصالح ملی ایران دارند، در نشست های رسمی بین المللی، ایجاد فرصت هایی در این رویدادها برای دفاع از منافع ایران است؛ اتفاقی که کنفرانس سیاست خارجی که به تازگی در برلین برگزار شد، به وقوع پیوست و با انتشار فیلم آن، میزان اثرگذاری اظهارتظر در صحنه برابر ادعاهای مطرح شده علیه ایران، عیان شد.

به گزارش «تابناک»، سومین کنفرانس سیاست خارجی در برلین پایتخت آلمان با حضور بیش از 200 مقامات بلند پایه‌، تجار و نمایندگان دولت‌ها برگزار شد. در این کنفرانس مسائل کلیدی سیاست خارجی اتحادیه اروپا و آلمان مورد بررسی و تبادل نظر قرار می‌گیرد. توافق هسته‌ای ایران و غرب یکی از مهمترین مسائل دستور کار شرکت کنندگان در این کنفرانس بود. سید حسین موسویان عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در دوران دبیری شورای امنیت ملی حسن روحانی نیز یکی از مدعوین این اجلاس بود.

موسویان که در چند سال اخیر، بارها در قالب گفت و گو و ارسال یادداشت‌هایی در رسانه های معتبر جهان از ایران دفاع کرده و علی رغم عدم حضور در ایران و فعالیت رسمی، همچنان جزو حامیان جدی سیاست خارجی ایران بوده، در این کنفرانس نیز پس از طرح اتهام‌های فراوان توسط ترکی الفیصل رئیس پیشین سازمان اطلاعات عربستان به دفاع از مواضع ایران پرداخت و پاسخ های دندان شکنی داد که با دستپاچگی برگزارکنندگان این اجلاس همراه شد.
 
تصویر 
ترکی الفیصل شاهزاده سعودی در جریان این نشست ادعا کرد: ایران از ابتدای انقلاب در امور داخلی کشورهای عرب منطقه دخالت کرد و در بحرین بدنبال ایجاد شورش بود.

وی مدعی شد:‌ ایران جزایر امارات را اشغال کرده است، در سوریه حضور نظامی دارد و در مقابل خواست مردم سوریه ایستاده و به بشار اسد که تظاهرات مسالمت آمیز مردم را با گلوله جواب می دهد، حمایت می کند.

سید حسین موسویان در پاسخ به ادعاهای ترکی گفت: شما مدعی شدید که ایران از ابتدای انقلاب در امور داخلی اعراب دخالت کرده است. ظاهرا فراموش کرده اید که در اولین ماههای انقلاب یک کشور عربی(عراق) به ایران تجاوز کرد و عربستان و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس از صدام متجاوز حمایت کردند و بیش از ۱۰۰ میلیاد دلار کمک مالی کردند. یک میلون ایرانی بخاطر تجاوز یک کشور عربی شهید و زخمی شدند. سلاح شیمیایی علیه ایرانیها بکار برده شد و ۱۰۰۰۰۰ ایرانی شهید و زخمی شد و شما حمایت کردید.

موسویان در ادامه تأکید کرد: در اواسط دهه ۱۳۷۰ من از سوی آقای هاشمی رییس جمهور ماموریت یافتم و با امیر عبدالله ولیعهد ۴ دور مذاکره و چارچوبی را توافق کردیم. دوسال بعد آقای روحانی دبیر شورایعالی امنیت ملی وقت به عربستان سفر کرد و توافق نامه امنیتی امضاء کرد. ما به توافقات پایبند ماندیم اما اسناد وزارت خارجه آمریکا که توسط ویکی لیکس افشاء شد نشان می دهد که از سال ۱۳۸۴ به بعد شما و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس در کنار اسراییل به آمریکا و اروپا فشار می اورده اید که به ایران حمله تظامی کند.
 
تصویر 
این دیپلمات سابق کشورمان در ادامه گفت:‌ شما چرا توافقنامه امنیتی را نقض کردید؟و در عین حال ایران را متهم می کنید. میلیونها نفر از مردم مصر علیه مبارک دیکتاتور و فاسد قیام کردند. عربستان تا آخرین لحظه در مقابل مردم مصر ایستاد و از دیکتاتور حمایت کرد. بعد مردم مصر در یک انتخابات آزاد مرسی را انتخاب کردند و شما از کودتا علیه منتخب مردم مصر حمایت کردید.

سید حسین موسویان در ادامه گفت: سوریه یک دولت قانونی داشت و شما و همه دنیا با آن رابطه داشتند. اسد اشتباه کرد که با تظاهرات مسالمت آمیز مردم سوریه برخورد خشونت آمیز کرد اما مردم بحرین که ۸۰ درصد شیعه هستند هم تظاهرات مسالمت آمیز کردند و با گلوله مواجه شدند و شما در مقابل مردم بحرین ایستادید و به آنجا لشگر کشی کردید و در عین حال ایران را متهم می کنید که در مقابل خواست مردم عربی ایستاده و دخالت میکند.

موسویان افزود: به اختلاف پوچ امارات با ایران در مورد جزایر اشاره کردید که مربوط به قبل از انقلاب است اما عربستان که بیش از ایران با همسایگان عرب خود اختلاف مرزی دارد. چرا یک کلمه در مورد اختلافات مرزی خودتان به همسایگانتان حرف نمی‌زنید؟

با انتشار فیلم کامل این اتفاق، مشخص شد که سطح اثرگذاری حضور چهره های ایرانی دارای تسلط به سیاست خارجی در نشست های اینچنینی تا چه میزان می‌تواند فضا را در میانه اظهارنظرها ضدایرانی به نفع کشورمان تغییر دهد و از این حیث شاید موسویان جزو معدود اشخاصی باشد که علی رغم عدم حضور در ایران و یا داشتن مسئولیت رسمی و غیررسمی و منتفع نشدن از قبل دفاع از کشورمان، در حال دفاع از مصالح ملی است؛ امری که یک چشمه اش در برلین رخ داده و هم اینک می‌توانید فیلم این اتفاق را در «تابناک» ببینید.

[External Link Removed for Guests]

منبع تابناک
[FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]  و ایران را دوست میدارم    
Junior Poster
Junior Poster
پست: 144
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۸۵, ۱۲:۲۲ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 180 بار
سپاس‌های دریافتی: 411 بار

Re: پاسخ دندان شکن موسویان به ادعای شاهزاده سعودی + فیلم

پست توسط omidr »

سلام. کسی از پاسخ متقابل طرف سعودی خبر داره... نتونستم خلاصه شو پیدا کنم.
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”