پایان دراماتیک رویای آمریکایی حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Shahbaz, MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 473
تاریخ عضویت: جمعه ۱۵ دی ۱۳۸۵, ۱۲:۳۷ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 696 بار
سپاس‌های دریافتی: 4448 بار

پایان دراماتیک رویای آمریکایی حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران

پست توسط TD »

با توجه به شرایط و فاصله پایگاه‌های آمریکایی تا ایران و همچنین با توجه به توان موشکی بی‌نظیر کشورمان، شاید بتوان منظور سردار سلامی از اینکه "تمام مبادی عملیاتی دشمن در منطقه در هر سطح، حجم و مکانی زیر آتش ماست" را بهتر بفهمیم.
موضوع تهدید ایران به حمله نظامی از سوی آمریکا مسئله جدیدی نیست و به نظر می‌رسد این نوع اظهارنظر‌ها و اداعاها از سوی مقامات کاخ سفید به رویه‌ای معمول در حوزه سیاست خارجی آمریکا تبدیل شده است.

  از میزان جدیت و البته عملی بودن یا نبودن این تهدید‌ها و همچنین واکنش مقامات ایرانی به آن، موضوع قابل توجه، افزایش این نوع ادعاها از سوی مقامات آمریکایی در چند ماهه اخیر و مخصوصا پس از توافق هسته‌ای ژنو میان ایران و کشورهای ۱+۵ است؛ به طوری که تنها در یک هفته گذشته، جمهوری اسلامی ایران ۳ مرتبه از سوی مقامات بلندپایه کاخ سفید تهدید به حمله نظامی شده است.  
در همین زمینه؛ "باراک اوباما"، رئیس جمهور آمریکا، در پنجمین نطق سالیانه خود در کنگره آمریکا، ضمن غنیمت شمردن فرصت دیپلماسی در قبال ایران، به طور معناداری بر روی میز بودن همه گزینه‌ها علیه ایران تاکید کرد.

 تصویر 
از سوی دیگر، چندی پیش، "جان کری"، وزیر خارجه آمریکا نیز در مصاحبه با شبکه "العربیه"، وابسته به آل سعود، باری دیگر ایران را تهدید کرده و گفته بود "اگر ایران به تعهدات خود در خصوص توافق هسته‌ای پایبند نباشد، گزینه نظامی فورا باز خواهد گشت"!

گفتنی است؛ وی در این مصاحبه به طور صریح از ایران به عنوان کشوری حامی تروریسم یاد کرد.

 تصویر 
اما دامنه تهدیدات نظامی علیه ایران در طول یک هفته به اینجا نیز ختم نمی‌شود، چرا که "ماری هارف"، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز گذشته ایران را تهدید به حمله نظامی کرده و مدعی شد "اگر تلاش‌های دیپلماتیک فعلی در قبال ایران شکست بخورد، راه حل موضوع طولانی مدت هسته‌ای ایران احتمالا شامل اقدام نظامی خواهد بود".

این‌ها در حالی است که شب گذشته، سردار "حسین سلامی"، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با حضور در یک مصاحبه تلویزیونی در واکنش به این تهدیدات، مطالب بسیار جالب توجهی را مطرح کرد.

 تصویر  
وی در این مصاحبه گفت: "توسعه قدرت دفاعی و ساختاری ما به شکلی توسعه یافته که نه تنها می‌تواند منافع حیاتی ایران را حفظ کند، بلکه منافع حیاتی دشمن را در منطقه در هر سطحی با خطر مواجه خواهد کرد".

"سردار سلامی" با بیان اینکه آمریکا علیه ایران عملیات نظامی انجام می‌دهد و این یک فرض قطعی است، تاکید کرد "نقاطی که در آمریکا ایجاد شوک می‌کنند را شناسایی کرده‌ایم".

اولین سئوالی که پس از شنیدن اظهارات سردار سلامی به ذهن متبادر می‌شود، این است که منظور وی از "منافع حیاتی دشمن" در منطقه چیست و نقاطی که ضربه زدن به آن‌ها برای آمریکا "ایجاد شوک" می‌کند، کدام است؟

آمریکا در بسیاری از مناطق "خاورمیانه" و به طور خاص "خلیج فارس"، دارای پایگاه‌های نظامی است.

با وجود پایگاه‌های نظامی متعدد ایالات متحده در برخی از کشورهای همسایه ایران، از جمله کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (عربستان سعودی، کویت، قطر، امارات متحده، بحرین و عمان) به نظر می‌رسد در صورت عملی شدن فرضیه و ادعای حمله نظامی آمریکا به ایران، این کشور از پایگاه‌های همجوار ایران استفاده خواهد کرد و به طور طبیعی این پایگاه‌ها نیز که منافع حیاتی آمریکا در منطقه قلمداد می‌شوند، مورد تهاجم جمهوری اسلامی ایران واقع خواهند شد.

پایگاه هوایی شیخ عیسی (

Sheik Isa Air Base)این پایگاه مهم نظامی در بحرین واقع شده و فاصله‌ای ۲۳۸ کیلومتری با سواحل ایران دارد.

 تصویر  موقعیت جغرافیایی پایگاه نظامی شیخ عیسی در بحرین 
 تصویر 
حضور جنگنده‌های F۱۶ و F۱۸ به اهمیت این پایگاه که دو باند طولانی نهایی ۳۸۰۰ کیلومتری دارد، افزوده است.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین (Us Fifth Fleet)

این ناوگان فعال نیروی دریایی آمریکا، در حال حاضر در بحرین و در فاصله حدودا ۲۰۰ کیلومتری از سواحل کشورمان قرار دارد.

 تصویر   تصویری از داخل ناوگان پنجم آمریکا در خاک بحرین 
 تصویر  
گفتنی است؛ در این ناوگان همواره چندین فروند ناوشکن و ناو آمریکایی با تجهیزات و تسلیحات کامل مستقر هستند.

فرماندهی این ناوگان برعهده "جان میلر" است.

 تصویر  جان میلر، فرمانده ناوگان پنجم دریایی آمریکا پایگاه هوایی العدید (

Al Udeid Air Base)این "ابرپایگاه" که ساخت آن برای آمریکا حدود ۱ میلیارد دلار هزینه داشته، در مرکز قطر است و با سواحل ایران ۲۷۸ کیلومتر فاصله دارد.

 تصویر  تصویری از پایگاه نظامی العدید   است؛ از این پایگاه در جریان حمله نظامی آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ استفاده شده است.

 تصویر 
مطابق قرارداد دفاعی آمریکا و قطر در سال ۲۰۰۲، ایالات متحده مجاز به استفاده از این پایگاه در جهت تامین نیازهای دفاعی خود در خاورمیانه و خلیج فارس خواهد بود.

 تصویر  
پایگاه هوایی الظفرة (Aldhafre)

این پایگاه هوایی بسیار بزرگ که در امارات متحده واقع شده، دارای دو باند اصلی و بسیار طولانی حدود ۴۲۰۰ متر است.

 تصویر  تصویری از پایگاه نظامی الظفرة  آشیانه سایبانی و همچنین تعداد زیادی آشیانه بتنی از ویژگی‌های این پایگاه عظیم هوایی است که در فاصله ۲۵۳ کیلومتری سواحل ایران بنا شده است.

 تصویر 
پایگاه هوایی علی السالم (

Ali Al Salem Air Base

)


این پایگاه هوایی که در کویت واقع شده، ۱۱۵ کیلومتر از مرزهای ایران فاصله دارد.

 تصویر  تصویری از پایگاه نظامی علی‌السالم 
السالم با طول باند ۳۰۰۰ متری ظرفیت پذیرش هواپیماهای سبک و سنگین را در خود دارد.

پایگاه هوایی احمد الجابر (ahmad algaber)

این پایگاه هوایی-نظامی نیز در شهر کویت پایتخت کویت واقع شده و فاصله‌ای ۱۳۴ کیلومتری با خاک کشورمان دارد.

 تصویر  
 تصویر 

 تصویر 
گفتنی است؛ این پایگاه عظیم هوایی دارای ۴ آشیانه مستحکم بتنی و تعداد زیادی آشیانه سایبانی و باندهایی با طول ۳۰۰۰ متر است که ظرفیت پذیرش انواع جنگنده‌های نظامی را در خود دارد.

استقرار دو پایگاه مهم هوایی آمریکا در کویت در کنار ۶ کمپ نیروهای ارتش آمریکا در این کشور، بسیاری از کار‌شناسان خاورمیانه و امور استراتژیک را بر آن داشته تا از کویت به عنوان "پادگان بزرگ نظامی آمریکا در منطقه" یاد کنند.

علاوه بر موارد مذکور، می‌توان به پایگاه هوایی عمان و همچنین برخی دیگر از پایگاه‌های عربستان اشاره کرد(آمریکا تا کنون ادعا کرده که پایگاه‌های هوایی خود در عربستان از جمله "ظهران" را تخلیه کرده است).

حال با توجه به شرایط و فاصله این پایگاه‌ها تا ایران و همچنین با توجه به توان موشکی بی‌نظیر کشورمان، شاید بتوان منظور سردار سلامی از اینکه "تمام مبادی عملیاتی دشمن در منطقه در هر سطح، حجم و مکانی زیر آتش ماست" را بهتر بفهمیم.

گفتنی است؛ جمهوری اسلامی ایران با توان موشکی بی‌نظیر [External Link Removed for Guests] توانایی آن را دارد که در صورت بروز کوچک‌ترین تخطی و اشتباه از سوی آمریکا، پایگاه‌های نظامی این کشور در منطقه را با باران موشک‌های خود از بین ببرد.

 تصویر

تصویر
پرتاب موفق موشک "سجیل" 
با توجه به این اطلاعات، به نظر می‌رسد سوالات مطرح شده از سوی سردار سلامی مبنی بر اینکه "آیا آمریکایی‌ها می‌توانند دامنه‌های یک جنگ گسترده را با جمهوری اسلامی ایران مهار کنند؟ آیا می‌توانند منافع حیاتی خود را در منطقه در مقابل تهاجم‌های پایان‌ناپذیر ایران حفظ کنند؟ آیا می‌توانند امنیت انرژی را در منطقه در برابر ظرفیت عظیم تهاجمی ما را حفظ کنند؟ آیا می‌توانند ناوگان دریایی‌شان را و امنیت رژیم صهیونیستی را حفظ کنند؟" و همچنین بسیاری از سئوالات دیگر افکار عمومی بی پاسخ خواهد ماند.

جانشین فرمانده سپاه هشدار داده بود "هزاران گردان روی زمین وجود دارد که از استقلال و تمامیت ارزی ما به شکلی رویایی دفاع می‌کنند و هر کس بخواهد با زبان تهدید یا تحقیر با ملت ما صحبت کنند باید بدانند که ما هیچ مرز جغرافیایی برای مقابله با او نمی‌شناسیم و دامنه‌های برخورد را به هیچ مرزی محدود نمی‌کنیم".

حال باید دید آیا مقامات کاخ سفید با درکی صحیح از موقعیت منطقه و توان نظامی ایران در برابر پایگاه‌های آمریکا، به تصمیمی مناسب دست می‌یابند یا اینکه همچنان بر "جهل استراتژیک" خود پافشاری خواهند کرد؟!

باشگاه خبرنگاران
****************************************************************************************************
گالری جامع رادارهای پدافند ایران -
تصاویر جالب ، سرگرم کننده و خنده دار - تصاویر جالب و خنده دار نظامی- گالری کامل قایق های نیروی دریایی ایران

**************************
وقتی خدا مشکلات تو رو حل می کنه

تو به توانایی های او ایمان داری

وقتی خدا مشکلاتت رو حل نمی کنه

او به توانایی های تو ایمان داره
Major II
Major II
پست: 89
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۲, ۱۲:۲۹ ق.ظ
محل اقامت: مشهد
سپاس‌های ارسالی: 747 بار
سپاس‌های دریافتی: 231 بار

Re: پایان دراماتیک رویای آمریکایی حمله به تاسیسات هسته‌ای ای

پست توسط ATABACKAN »

حالم بهم خورد بس که فرضیه هایی تکراری دو طرف رو شنیدم ::sa
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”