اسیدپاشی به آرامش مردم

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Shahbaz, MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1062
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۲, ۷:۵۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 6153 بار
سپاس‌های دریافتی: 3146 بار

اسیدپاشی به آرامش مردم

پست توسط Hesam - 1994 »

اسیدپاشی به آرامش مردم  تصویر 


- جنجال خبر اسیدپاشی در اصفهان این روزها با آمار ضد و نقیضی که از سوی مسئولان ارائه می‌شود گره‌خورده تا جا را برای انتشار شایعاتی باز کند که نتیجه‌اش به‌وجود آمدن جوی از ناامنی در اصفهان و دیگر شهرهاست.

اما حقيقت ماجرا چيست و اسيدپاشي‌ها چطور اتفاق افتاد و چند نفر قرباني اين حادثه شدند؟ عصر نهم مهرماه سهيلا جوركش سوار بر خودروي پرشياي مشكي در خيابان مشتاق اصفهان توقف كرد تا با مادرش تماس بگيرد، سهيلا شيشه ماشين را پايين كشيده و سرگرم حرف زدن با مادرش بود كه ناگهان يك جوان موتورسوار كنار خودروي او توقف كرد و اسيدي را كه داخل ظرف بود به صورتش پاشيد. صداي سوختم سوختم سهيلا از آن سوي خط مادرش را به وحشت انداخت.
مردمي كه شاهد اين حادثه بودند به كمك دختر 27ساله رفتند تا او را به بيمارستان منتقل كنند اما متاسفانه آنها خبر نداشتند كه صورت قرباني اسيدپاشي را بايد با آب زياد شست‌وشو داد و او را از محيط اسيدي دور كرد. مردم دختر جوان را سوار خودروي خودش كه داخل آن پر از اسيد بود كردند تا به بيمارستان برسانند و همين مساله باعث شد تا سوختگي او بيشتر شود.
سهيلا تنها قرباني اسيدپاشي اصفهان نبود؛ چرا كه به فاصله چند روز يعني در 23مهرماه، اين بار زن جواني به نام مرضيه هدف اسيدپاشي قرار گرفت. اين زن سوار بر سمند مشکی رنگ از سمت پل ابوذر به سمت چهارراه پلیس اصفهان در حرکت بود که يك موتورسوار هنگام عبور از كنارش، به‌صورتش اسيدپاشيد و گريخت. زن جوان كه صورتش به‌شدت سوخته بود به بيمارستان سوانح سوختگي اصفهان انتقال يافت و پس از آن بود كه اخبار اسيدپاشي‌هاي سريالي در اصفهان در شبكه‌هاي اجتماعي و رسانه‌ها منتشر شد.
  • پيوند ماجرا به طرح مجلس
ماجراي اسيدپاشي در اصفهان با بررسي طرح حمايت از آمران به معروف و ناهيان از منكر در مجلس همزمان شد. يك روز بعد از ماجراي اسيدپاشي در اصفهان، خبرگزاري دولتي ايسنا در گزارشي با تيتر «نمايندگان! اين زنان به خاك سياه نشسته‌اند» 2 اتفاق را كنار هم گذاشت: اسيدپاشي در اصفهان و بررسي طرح حمايت از آمران به معروف در مجلس. در گزارش اين خبرگزاري آمده بود تنها كسي كه در مجلس به ماجراي اسيدپاشي اشاره كرده است محمدرضا خباز نماينده دولت بود و ساير نمايندگان از ماجراهاي اسيدپاشي اطلاع نداشتند.
اينچنين هم بود كه در ميان شعارهاي تجمع‌كنندگان در مقابل دادگستري اصفهان شعار‌هاي سياسي جايگزين خواسته‌هاي مردم براي دستگيري عامل اسيد‌پاشي شد؛ شعار‌هايي كه ارتباطي بين آنها و دادخواهي براي قربانيان اسيدپاشي ديده نمي‌شد. اين تحصن و تجمع مقابل دادگستري اصفهان در شرايطي صورت گرفت كه در 28مهرماه و بلافاصله بعد از وقوع موارد اسيدپاشي در اصفهان، حجت‌الاسلام سيدابراهيم رئيسي دادستان كل كشور طي حكمي به دادستان عمومي و انقلاب اصفهان دستور تسريع در شناسايي ودستگيري عامل يا عاملان احتمالي اسيد پاشي در حوزه قضايي اصفهان را با بهره‌گيري از قضات مجرب و بسيج كليه امكانات انتظامي و امنيتي صادر كرد. ابراهيم رئيسي، در همان مقطع گفت كه پيوند دادن چنين مسائلي به امر به معروف و نهي از منكر كار جريانات ضدانقلاب است.
از ميان مقامات دولتي مصطفي پورمحمدي وزير دادگستري اسيدپاشي را اقدامي تروريستي و خرابكارانه دانست و الهام امين‌زاده، معاون حقوقي رئيس‌جمهور نيز اظهار داشت كه وزارت كشور گزارشي در كابينه ارائه كرد كه اسيدپاشي‌ها ربطي به طرح امر به معروف و نهي از منكر ندارد و جرائمي كه اتفاق افتاده مربوط به اسيدپاشي‌ها، مربوط به روابط شخصي بوده است.
با وجود تأكيد مقامات محلي دولتي بر اين نكته كه اسيدپاشي ربطي به جريان سازي‌هاي انجام گرفته عليه امر به معروف ندارد حسن روحاني رئيس‌جمهور هم پس از اظهار نظر‌هايي كه در استان زنجان پيرامون طرح امر به معروف كرد با كمي تأخير در دستورالعملي 3وزارتخانه كشور، اطلاعات و دادگستري را براي پيگيري مجدانه موضوع اسيدپاشي در اصفهان و شناسايي عامل يا عاملان مأمور كرده بود. روز گذشته ائمه جمعه كشور هم با غير انساني خواندن اسيد‌پاشي خواستار مجازات بانيان حادثه شدند.
  • فضاي رعب و وحشت در رسانه‌هاي بيگانه
همزمان با اين اتفاق رسانه‌هاي بيگانه به‌دنبال ايجاد فضاي رعب و وحشت در جامعه رفتند. مهم‌ترين خطي كه اين رسانه‌ها پيگير آن بودند و سعي در القاي آن داشتند زنجيره‌اي بودن حادثه اسيدپاشي در اصفهان بود. چند مورد گفت‌وگو با قربانيان حادثه، برجسته كردن تحصن در اصفهان و تهران، القاي كاهش ميزان گردشگران در اصفهان، ارتباط دادن ماجراي اسيدپاشي با مقوله حجاب و بدحجابي درحالي‌كه بانيان اين حادثه دستگير نشده و انگيزه‌هاي آنها در اين ماجرا مشخص نشده بود، در صفحات خبري بي‌بي سي فارسي و راديو فردا ديده مي‌شد. جالب اينجاست برخلاف ادعاي رسانه‌هاي غربي، كساني كه قرباني حادثه اسيدپاشي در استان اصفهان شده‌اند، افراد محجبه‌ بوده‌اند.
  • شايعات وارد مي‌شوند
طولي نكشيد كه بازار شايعات نيز داغ شد. درحالي‌كه تلاش پزشكان براي درمان سهيلا و مرضيه ادامه داشت، اخباري از اسيدپاشي‌هاي سريالي در شبكه‌هاي اجتماعي و رسانه‌هاي خارجي و حتي برخي از رسانه‌هاي داخلي منتشر شد. درحالي‌كه عده‌اي آمار قربانيان اسيدپاشي را حتي بيشتر از 10نفر عنوان مي‌كردند، برخي نيز اين اتفاق را برنامه‌ريزي شده و به يك گروه خاص با هدف مقابله با بدحجابي نسبت دادند.
  • شكايت داريم
طولي نكشيد كه شايعات به گوش خانواده قربانيان اسيدپاشي نيز رسيد و باعث گله‌مندي آنها شد. به گفته پدر سهيلا جوركش، چطور وقتي ما درگير درمان دخترم هستيم، رسانه‌ها به جاي كمك به ما اقدام به شايعه‌سازي مي‌كنند. ما از اين كار آنها راضي نيستيم. پدربزرگ دخترم امام جمعه بوده و خودش هم اعتقاد زيادي به حجاب داشته است. دايي‌اش از شهداي حرم امام رضا(ع) بود و وقتي حادثه رخ داد، فقط 20روز از بازگشت دخترم از زيارت امام رضا(ع) گذشته بود. سهيلا حتي آرايش هم نمي‌كرد، آن وقت مي‌گويند كه او بدحجاب بود؟
  • ضعف اطلاع رساني
اظهارات مقامات پليس و ديگر سازمان‌ها نيز باعث سردرگمي بيشتر مي‌شد. درحالي‌كه برخي تعداد قربانيان اسيدپاشي را 4نفر عنوان مي‌كردند، رئيس پليس كشور در آخرين مصاحبه‌خود از اسيدپاشي به روي 7يا 8نفر خبر داد تا اينكه سرانجام مسئول روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان پنجشنبه هفته گذشته به توضيح كاملي درخصوص اسيدپاشي‌هاي اصفهان پرداخت. جهانبين حسن‌خاني گفت: از ابتداي امسال تا‌كنون 11نفر به‌دليل سوختگي با اسيد به بيمارستان سوانح سوختگي امام موسي كاظم(ع) شهر اصفهان مراجعه كرده‌اند.
طبق اظهارات مسئول روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان، تنها 4زن در مهرماه بر اثر اسيدپاشي به بيمارستان منتقل شدند كه از اين 4نفر نيز يكي از آنها يك زن افغاني بود كه هدف حمله با اسيد از سوي يك زن افغاني ديگر قرار گرفته و ديگري نيز زني به نام «م. آ» بود كه هنگام مراجعه به بيمارستان دليل سوختگي خود را عنوان نكرد و به‌نظر مي‌رسد كه انگيزه اسيدپاشي به او نيز شخصي باشد. با اين آمار، اسيدپاشي‌هايي كه به‌نظر مي‌رسد با هم در ارتباط بوده و سريالي باشند، اسيدپاشي به 2نفر باقيمانده يعني سهيلا و مرضيه است؛ 2حادثه‌اي كه طبق اطلاعات به‌دست آمده از سوي يك جوان موتورسوار صورت گرفته‌ است .
  • شوخي با امنيت مردم
شايعات با سرعتي باور نكردني نه در اصفهان كه در شهرهاي ديگر هم گسترش يافت. در اصفهان حتي كار به جايي رسيد كه عده‌اي در خيابان‌‌ها و براي تفريح با پاشيدن آب به سر و صورت زنان و دختران آنها را به وحشت مي‌انداختند. برخي با ارسال پيام‌هايي در وايبر از تعطيلي دانشگاه‌هاي اصفهان مي‌گفتند و عده‌اي از افزايش قربانيان اسيدپاشي. در اين ميان اظهارات مقامات پليس و ديگر سازمان‌ها نيز باعث سردرگمي بيشتر مي‌شد.
  • چهره‌نگاري دروغين
يكي از پيام‌هايي كه طي روزهاي اخير در وايبر گسترش يافت حاوي 2تصوير چهره‌نگاري شده از عاملان اسيدپاشي بود؛ تصاويري كه با انتشار آن از مردم خواسته شده بود درصورت شناسايي آنها، پليس را خبر كنند. وقتي اين عكس‌ها از سوي خبرنگار همشهري در اختيار پليس آگاهي اصفهان قرار گرفت، مشخص شد هر دو تصوير ساختگي هستند و عده‌اي، قصد داشته‌اند تصاويري منتشر و به مردم القا كنند كه اسيدپاشان افرادي حزب‌اللهي و يا داراي محاسن هستند.
  • خبري كه سوخته بود
خبر اسيدپاشي به يك مادر و دختر مشهدي از روز چهارشنبه در برخي از سايت‌ها و شبكه‌هاي اجتماعي منتشر شد؛ خبري كه از اسيدپاشي يك موتورسوار به روي مادر و دختري در مشهد حكايت داشت. كافي بود نگاهي به تاريخ اين خبر بيندازيد تا متوجه حقيقت شويد. اين خبر در آبان سال 90در روزنامه‌ها منتشر شده بود و حالا عده‌اي قصد داشتند با انتشار دوباره آن، وانمود كنند كه در مشهد نيز چنين اتفاقاتي رخ داده است.
آخرین ويرايش توسط 1 on Hesam - 1994, ويرايش شده در 0.
 
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1062
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۲, ۷:۵۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 6153 بار
سپاس‌های دریافتی: 3146 بار

Re: اسیدپاشی به آرامش مردم (حتما بخوانید)

پست توسط Hesam - 1994 »

منبع خبر
[External Link Removed for Guests]
 
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1062
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۲, ۷:۵۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 6153 بار
سپاس‌های دریافتی: 3146 بار

شایعه پراکنی در فضای مجازی

پست توسط Hesam - 1994 »

جانشین فرمانده انتظامی استان اصفهان دیروز از شناسایی عوامل انتشار شایعات در فضای مجازی خبر داد.

سرهنگ حسین حسین زاده، به خبرگزاری «ایمنا» گفته، متاسفانه عده ای از روی غفلت، اخبار و شایعاتی کذب را در شبکه های مجازی منتشر می کنند و حس امنیت را در مردم از بین می برند به همین دلیل پلیس فتا دو نفر را شناسایی کرده که با این روش، به تشویش اذهان عمومی اقدام می کنند. این دو نفر از خارج از استان اصفهان و در یکی از شهرهای جنوبی کشور هستند و به همین دلیل تیم ویژه ای برای دستگیری آنها به این شهر اعزام شده است.

هفته گذشته اعلام شد، چهار مظنون در این پرونده شناسایی شده اند که حسین زاده درباره سرنوشت این افراد گفت: این افراد، غیرمرتبط با هم بودند و پس از تحقیقات به بی گناهی آنها پی بردیم و آزاد شدند. اکنون، چند نفر مظنون در پلیس آگاهی اصفهان، تحت تحقیقات قرار دارند. بازداشت مظنون اصلی پرونده نیز صحت ندارد

منبع: [External Link Removed for Guests]
 
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1062
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۲, ۷:۵۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 6153 بار
سپاس‌های دریافتی: 3146 بار

Re: اسیدپاشی به آرامش مردم (حتما بخوانید)

پست توسط Hesam - 1994 »

حسین ذوالفقاری معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور تاکید کرد: «مجموعه بررسی‌های انجام‌شده تاکنون نشان می‌دهد اسیدپاشی روی زنان جوان اصفهانی سازمان‌یافته و گروهی نیست و مجموعه تحقیقات انگیزه مذهبی در پس اسیدپاشی به زنان اصفهانی را تایید نمی‌کند.» مسوولان بیشتر روی این موضوع تاکید دارند که انگیزه فرد اسیدپاش، شخصی است اما توضیحی نداده‌اند که منظور از «انگیزه شخصی» چیست. سرهنگ حسین‌زاده، اظهار کرد: «عامل این کار، فردی دچار اختلالات روانی و ناهنجاری‌های اجتماعی است که به‌واسطه محرک‌های روانی، متوسل به خشونت کور شده است. مردم مطمئن باشند دست هیچ جماعت و تفکر خاصی پشت این قضیه نیست.» در شرایطی که تلاش‌ها برای افشای هویت متهم اصلی و انگیزه او از این جنایت‌ها ادامه دارد، پلیس اصفهان بخش دیگری از توان خود را روی جلوگیری از تکرار احتمالی این حوادث معطوف کرده است.
سرهنگ حسین‌زاده تصریح کرد: «پس از آخرین اتفاق، تمام توان انتظامی خود را به کار گرفتیم تا امنیت را در شهر حکمفرما کنیم. بسیاری از عوامل ما در پلیس تخصصی با لباس شخصی در بین مردم حضور دارند و گشتی‌های کمین و شکار پلیس نیز در حال ماموریت به‌سر می‌برند. روز پنجشنبه نیز دستور موکد برای نیروهای کمکی صادر شد.» وی ادامه داد: «عوامل آشکار و پنهان پلیس در تمام خیابان‌ها و نزدیک تمام مدارس حضور دارند.» اگرچه اسیدپاشی روی زنان در اصفهان، موجب ترس و به وجود آمدن نگرانی‌هایی شده است، انتشار برخی شایعات بی‌پایه، به‌ویژه در فضای مجازی به اضطراب‌ها دامن می‌زند؛ به گونه‌ای که اکنون پلیس تصمیم گرفته با شایعه‌سازان نیز برخورد کند. جانشین فرمانده انتظامی استان اصفهان خبر داد سرنخ شایعات اسیدپاشی‌های اصفهان در فضای مجازی به یکی از شهرهای جنوبی کشور رسیده است. براساس تحقیقات پلیس «فتا»، دونفر از کسانی که در فضای «لاین»، خبرهای کذب را در خصوص اسیدپاشی منتشر می‌کردند، شناسایی و مشخص شد این افراد در یکی از شهرهای جنوبی کشور اقامت دارند؛ به همین دلیل تیم ویژه‌ای برای دستگیری آنها به این شهر اعزام شده است. اسیدپاشی به سوژه‌ای برای شایعه‌سازی در شهرهای دیگر هم تبدیل شده است.


پنجشنبه گذشته در یزد شایع شد دختری هنگام رفتن به خوابگاه دانشگاه، هدف اسیدپاشی قرار گرفته است. این خبر به سرعت در فضای مجازی انتشار یافت اما چنین موردی به پلیس گزارش نشده بود. محمدرضا میرجلیلی، رییس دانشگاه علوم‌پزشکی این شهر نیز گفت: «مورد اسیدپاشی گزارش نشده و امیدواریم، فضا، به‌گونه‌ای باشد تا همه شهروندان بتوانند با آرامش در جامعه زندگی کنند.» خبری مشابه در مشهد نیز نگرانی‌هایی را به‌وجود آورد اما سیدمحسن صادقی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان‌رضوی گفت: «شایعه اسیدپاشی در استان، صحت ندارد و کذب محض است و حتی یک مورد اسیدپاشی حتی با دلایل و انگیزه‌های شخصی در استان گزارش نشده است.» شایعاتی نیز از اسیدپاشی روی صورت زنان در خیابان نفت، میدان تجریش و حوالی دانشگاه علم‌وصنعت در تهران منتشر شده است که مرکز اطلاع‌رسانی پلیس آگاهی تهران، این اخبار را تکذیب و اعلام کرد براساس بررسی‌های صورت‌گرفته هیچ‌کدام از این وقایع رخ نداده است. در این میان، رییس کل دادگستری استان تهران نیز تاکید کرد: «دستگاه قضایی با افرادی که تحت عنوان اسید اقدام به پاشیدن آب به صورت زنان می‌کنند، برخورد قاطع و قانونی خواهد کرد زیرا تهدید افراد و سلب امنیت و آسایش شهروندان، در زمره مصادیق مجرمانه به‌شمار می‌آید.» غلامحسین اسماعیلی گفت: «هم عمل اسیدپاشی اقدام ضدانسانی است و هم اقدامی که در رسانه‌ها مطرح شده که متاسفانه برخی از جوانان از سر شوخی، اقدام به پاشیدن آب به صورت زنان می‌کنند. درست است که این موضوع عنوانش اسیدپاشی نیست اما تهدید افراد و سلب امنیت و آسایش شهروندان در زمره مصادیق مجرمانه به‌شمار می‌آید
 
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1062
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۲, ۷:۵۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 6153 بار
سپاس‌های دریافتی: 3146 بار

وضعیت قربانیان اسید پاشی

پست توسط Hesam - 1994 »

وضعیت قربانیان
سهیلا، قربانی 25ساله در تهران بیش از دیگران آسیب دیده است. وزیر بهداشت روز چهارشنبه او را معاینه کرد و این دختر توسط تیمی که وزیر معرفی کرده بود، جراحی و چشمانش عمل شد. دکتر «سیدحسن هاشمی» درباره وضعیت این دختر گفت: «چشم راست او به‌طور جدی آسیب دیده و چشم چپ وی نیز 50درصد آسیب دیده است. در سوختگی‌های شیمیایی به‌ویژه با اسید، نکته مهم و حیاتی همان شست‌وشوی فراوان با آب در لحظات اولیه است. لباس فرد مصدوم باید کنده شده و با آب زیاد شست‌وشو داده شود، اگر این مساله رعایت می‌شد، خیلی از مشکلات کنونی برای قربانی اسیدپاشی اتفاق نمی‌افتاد.» هاشمی افزود: «دوچشم سهیلا جورکش، قربانی اسیدپاشی عمل شده و البته کار درمانی او بسیار طولانی است که امیدواریم با موفقیت به پایان برسد.» وی ادامه داد: «تامین هزینه‌های درمانی قربانی اسیدپاشی حداقل کاری است که دولت می‌تواند انجام دهد اما مهم‌تر از آن اقدامات پیشگیری و داشتن قوانین و مقررات موثر در این زمینه است، زیرا خشونت، آسیب‌های جدی به جامعه وارد می‌کند.» وزیر بهداشت گفت: «تعداد قربانیان اسیدپاشی چهارنفر است اما از ابتدای سال‌جاری تاکنون در مجموع 9نفر بودند. همه این قربانیان در اصفهان بودند که سوختگی‌های عمده آنها سطحی بوده و به‌طور سرپایی درمان شده‌اند و چهارنفر از آنان نیز مرد بودند.»

  تصویر 


هاشمی گفت: «دودرصد مردم جامعه زمینه ابتلا به اسکیزوفرنی (نوعی بیماری روانی) را دارند که این مساله به مثابه کوه‌یخی است که بخش عمده‌ای از مشکلات آن مشاهده نمی‌شود. مبتلایان به اختلالات روان باید در مراکز ویژه‌ای نگهداری شوند، البته شاید عاملان اسیدپاشی از این دسته افراد نباشند، اما اکنون فرصت مناسبی برای اعلام این مشکل در جامعه است.» وزیر بهداشت ادامه داد: «اظهارنظر درباره عاملان اسیدپاشی برعهده وزارت کشور و قوه‌قضاییه است و وزارت بهداشت موظف است مراقبت کند که کوتاهی در امر درمان صورت نگیرد.» وی گفت: «بیماران قربانی اسیدپاشی زیادی داشته‌ام. درمان چشم اینگونه بیماران خیلی سخت است زیرا نیازمند جراحی‌های مکرر بوده و نتیجه آن ضعیف است.» معصومه ابتکار نیز دیروز به ملاقات یکی از قربانیان اسیدپاشی که در بیمارستان امام‌موسی‌کاظم(ع) اصفهان بستری است، رفت. ابتکار در صفحه فیسبوک خود نوشت: «امروز صبح به دیدن خانم مرضیه ابراهیمی یکی از مصدومان واقعه اسیدپاشی و خانواده وی در بیمارستان سوانح سوختگی امام موسی‌کاظم(ع) اصفهان رفتم. در این دیدار که پدر و همسر خانم ابراهیمی هم حضور داشتند، پیام دکترروحانی مبنی بر ضرورت رسیدگی به وضعیت ایشان و پیگیری موضوع تا ریشه‌کنی اینگونه اتفاقات در کشور را ابلاغ کردم و ضمن ابراز امیدواری برای بهبودی این خانم جوان گفتم که در مقابل این حرکت جنایت‌آمیز و غیرقابل‌قبول، همه دولتمردان ابراز تاسف کرده و خواهان برخورد جدی هستند. رسیدگی به این واقعه یکی از موارد دستور کار هیات‌دولت در جلسه آتی است و من هم گزارش این دیدار را شخصا در جلسه دولت مطرح خواهم کرد. خانم مرضیه ابراهیمی نیز ضمن قدردانی از همه کسانی که از سراسر کشور نسبت به وی ابراز محبت کرده‌اند، به‌خصوص از کادر درمانی بیمارستان تشکر و درخواست کرد تا برای بازگشت سلامتی‌اش دعا کنند. همچنین ضمن پیگیری روند درمان وی از کادر پزشکی بیمارستان که زحمات بسیاری در این مورد کشیده‌اند، تشکر کردم.»
 
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1062
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۲, ۷:۵۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 6153 بار
سپاس‌های دریافتی: 3146 بار

درباره جولان بطری‌های آب برای ترساندن زنان

پست توسط Hesam - 1994 »

درباره جولان بطری‌های آب برای ترساندن زنانسیلی «خشونت» بر صورت زنان ایرانیتصویرسلامت نیوز: روند تهدید و ارعاب زنان ودختران در جامعه به شکل عادی و روان در آمده است. معضلی که هر روز کارشناسان اجتماعی به آن هشدار دادند مبدل به زخمی شده که تازه سر باز کرده و جراحت خود را آشکار می کند.
اسیدپاشیدن به صورت زنان و دختران اصفهانی در روزهای اخیر زنگ هشداری بر ریشه دار بودن خشونت علیه زنان ایرانی بود. شوخی و ترساندن زنان با بطری های آب که همزمان با ماجرای تلخ اسید پاشی در شهر اصفهان صورت گرفت، نشان می دهد که خشونت به شکلی معنا دار عادی شده و در همه جا خودنمایی می کند.

دکتر امان الله قرائی در گفت‌وگو با «آفتاب» به دلایل این رفتار ضد اجتماعی می پردازد. امان الله قرائی مقدم جامعه شناس رواج شوخی های خشونت بار اینچنینی را نشان دهنده فرهنگ پایین و نگاه مرد سالارانه و شیوع دیدگاه های افراط گرایانه به زنان و نبود قوانین کافی برای تنبیه این افراد می داند. وقایع اصفهان که منجر مرگ به زنی جوان و کور شدن و سوختگی صورت زنان و دختران شده است، بررسی دلایل افزایش خشونت درباره زنان ایرانی را به خوبی نشان می دهد.خشونتی که گاهی در بطری اسید خوابیده و آثارش را بر زیبایی و سلامتی زنان جلوه گرمی کند وگاهی در بطری آب پنهان شده وصدایقهقه اش برروح و روان زنان پنجه می کشد.

هشداری که جامعه و مسئولان آن را نشنیدند

اسید پاشی چه به صورت فردی و چه به صورت گروهی وسازمان یافته نوعی خشونت عریان علیه زنان محسوب می شود. خشونتی که با آسیب های جبران ناپذیر و غیر انسانی، وجودش را در جامعه به نمایش می گذارد. اگرچه انواع دیگر خشونت ها علیه زنان در جامعه نمود عینی ندارند اما تاثیرات جدی بر روح و روان زنان باقی می گذارد. خشونتی که روزی در متلک های خیابانی خودش را نشان می داد حالا به موازت حوادث اسید پاشی در اصفهان با بطری های آب و تهدید زنان به اسیدپاشی جلوه گری می کند. بررسی ها نشان می دهد این خشونت کلامی به دلیل پنهان ماندن و عادی شدن در جامعه آمار مشخص وقطعی از خود برجای نمی گذارد.

دکتر امان الله قرائی مقدم جامعه شناس به دلایل این ماجرا اشاره کرده و می‌گوید: «خشونت های پنهان علیه زنان چون متللک پراکنی و ارعاب زنان همواره از سوی آدم های با سطح فرهنگ پایین وبه اصطلاح لمپن در جامعه ما وجود داشته است. دلایل این خشونت متنوع و گوناگون است . اما نبود قانون مشخص برای تنبیه این افراد و عدم نظارت کافی مسئولان ، این پدیده را در کشور ما ریشه دار و نهادینه کرده است

قرائی مقدم افزود: «همزمان با حادثه اسید پاشی وحشت و ترس بر جان مردم و خانواده ها افتاده است. برخی تصور می کنند چون ترس، توهین و ارعاب، جلوه ظاهری ندارد نباید فردی خاطی را به دلیل این عمل مجازات کرد. در کشورهای پیشرفته افرادی که خشنونت های پنهان همچون ترساندن مردم و ارعاب را در قالب شوخی و یا هر عمل دیگری انجام می دهند ،طبق قانون مجازات می‌شوند. دلیل این مجازات ها این است که این فرد هراس اجتماعی به وجود آورده و باعث آسیب دیدن روح و روان آدم‌ها شده و زمینه بیماری روحی را در افراد ایجاد می‌کند» اظهارات این جامعه شناس در حالی است که در روزهای اخیر ترساندن زنان با بطری آب نه تنها از سوی نهادهای مسئول دیده نشده است بلکه در بسیاری از شبکه های اجتماعی اگرچه به شکلی انتقاد آمیز اما عادی و ملموس عنوان می شود.

نگاه مردسالارانه زنان را قربانی می‌کند

اگرچه اخبار و ضد نقیض علیه دستگیری متهان اسید پاشی در اصفهان به گوش رسیده و ماهیت اصلی این ماجرا هنوز به اثبات نرسیده است. با این وجود برخی از کارشناسان افزایش نگاه های مرد سالارانه و متحجرانه برخی گروه های تندرو به زنان را در شکل گیری این حوادث بی تاثیر نمی دانند. امان الله قرائی مقدم به این موضوع اشاره کرده و می‌گوید: «همچنان که ریاست جمهوری به درستی اشاره کردند برخی با بدبینی و اتهام به زنان ایرانی نگاه می‌کنند و کاستی‌ها و نارسائی‌ها را از دید زنان می بینند. این نگاه زمینه خشم پنهان به زنان جامعه را فراهم می کند. حال آنکه مشکلات بزرگتر در جامعه ما وجود دارد که زنان مقصر آن نیستندو هیچ کس را آشفته نمی کند. نگاه مرد سالارانه ای که ریشه خشونت های اجتماعی علیه زنان را تشکیل می دهد هنوز در جامعه ما وجود دارد. این خشونت ها باید با نظارت قانون پیگیری شده و با متخلفان به شکل جدی برخورد شود. زیرا انباشت خشونت علیه زنان روز به روز فراگیر تر شده و زمینه نارضایتی های عمده اجتماعی را فراهم می کند.»
 
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1062
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۲, ۷:۵۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 6153 بار
سپاس‌های دریافتی: 3146 بار

بازجویی از مظنون اصلی اسید پاشی

پست توسط Hesam - 1994 »

سلامت نیوز: جانشین فرمانده انتظامی اصفهان گفت: مظنون اصلی پرونده اسیدپاشی اصفهان که چند روز اخیر بازداشت شده بود هم اکنون در حال بازجویی است.

سرهنگ حسین حسین‌زاده در گفت‌و‌گو با میزان اظهار کرد: دستگاه قضا و نیروی انتظامی تمام توان و عزم خود را برای وصول به نتیجه نهایی و دستگیری متهم اصلی به کار گرفته است.

وی تصریح کرد: امنیت جامعه و آرامش زندگی مردم برای نیروی انتظامی و دستگاه قضا اهمیت بسیاری دارد و هرگز اجازه داده نمی‌شود تا افرادی فرصت طلب بخواهند آسایش مردم را سلب کنند.

سرهنگ حسین‌زاده تاکید کرد: مظنون اصلی پرونده اسیدپاشی اصفهان که چند روز اخیر بازداشت شده بود هم اکنون در حال بازجویی است و به محض دریافت اخبار و نتایج جدید در این پرونده موضوع به اطلاع شهروندان خواهد رسید.

این مقام انتظامی در پایان گفت: پلیس و دستگاه قضا آرامش مجرمان و برهم زنندگان نظم و امنیت را از بین می‌برد و اجازاه قانون شکنی و هنجار شکنی به هیچ کس را نخواهد داد.
 
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1062
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۲, ۷:۵۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 6153 بار
سپاس‌های دریافتی: 3146 بار

Re: اسیدپاشی به آرامش مردم (حتما بخوانید)

پست توسط Hesam - 1994 »

دستگیری یک تهدید کننده به اسیدپاشی در تهران سلامت نیوز: رئیس پلیس تهران بزرگ از دستگیری یک تهدید کننده به اسیدپاشی در پایتخت خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، سردار حسین ساجدی نیا، ظهر امروز در جمع خبرنگاران از دستگیری فردی که آموزشگاه‌هایی را در غرب تهران تهدید به اسیدپاشی کرده بود خبرداد و گفت: این فرد با استفاده از تلفن‌های عمومی با آموزشگاه‌ها تماس گرفته و آنان را تهدید به اسیدپاشی می‌کرد که با تلاش ماموران پلیس پایتخت در حین برقراری تماس تلفنی دستگیر شد.

وی در توضیح بیشتر این پرونده اظهارکرد: پس از مطرح شدن ماجرای اسیدپاشی و شایعات متعدد در این خصوص طی 48 ساعت گذشته مسئولان و مدیران چند آموزشگاه در غرب تهران با پلیس تماس گرفته و اعلام کردند که از سوی فردی ناشناس به صورت تلفنی مورد تهدید اسیدپاشی قرار گرفته‌اند.

رئیس پلیس پایتخت با اشاره به پیگیری‌های ویژه برای رسیدگی به این موضوع افزود: تیم‌های عملیاتی پلیس وارد عمل شده و با انجام تحقیقات و اقدامات تخصصی این فرد را شب گذشته هنگامی که مشغول مخابره پیام تهدیدآمیز از باجه تلفن بود شناسایی و دستگیر کردند.

وی با اشاره به انتقال متهم به مقر انتظامی و انجام بازجویی از وی ادامه داد: وی در بازجویی‌های انجام شده انگیزه وعلت اصلی کار خود را تاثیر گرفتن از شبکه‌های ماهواره‌ای اعلام کرد.

رئیس پلیس پایتخت همچنین از دستگیری تعداد دیگری از مزاحمین تلفنی که در تماس با 110 اقدام به اعلام موارد اسیدپاشی قلابی کرده بودند خبر داد و گفت: تعدادی از این افراد بازداشت شده و تحقیقات در این خصوص همچنان ادامه دارد.

ساجدی نیا با تاکید بر اینکه تحقیقات و بازجویی از دستگیر شدگان ادامه دارد، خاطرنشان کرد: پلیس با کسانی که امنیت و احساس امنیت شهروندان را به مخاطره بیاندازند طبق قانون قاطعانه برخورد خواهد کرد از این رو افرادی که با ایجاد شایعه پراکنی در جامعه و نیز اقدامات بی‌جا پیرامون اسیدپاشی قصد آزار و اذیت شهروندان دارند، باید بدانند که پلیس با آنان برخورد خواهد کرد
 
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 180
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۰, ۱۰:۴۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 290 بار
سپاس‌های دریافتی: 227 بار

Re: اسیدپاشی به آرامش مردم (حتما بخوانید)

پست توسط neely »

من ناچیز که نه سر پیازم ونه ته اون و تنها کاری که میتونم برای این مصدومین بیگناه بکنم دعا برای شفای عاجل اونهاست که از صاحب این ماه عزیزمحرم امام حسین ع میخوام که هر چه زودتر شفاشون را از خدا بگیره انشا....و مملکت ومردم ما زن و مرد و پیر وجوان و بچه و بزرگ همه در امنیت و سلامت باشند .
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1885
تاریخ عضویت: شنبه ۶ مهر ۱۳۹۲, ۱۰:۴۷ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 8864 بار
سپاس‌های دریافتی: 3058 بار

Re: اسیدپاشی به آرامش مردم (حتما بخوانید)

پست توسط SMH »

  , الهی امین
گر چرخ به كام ما نگردد 
كاري بكنيم تا نگردد 
تصویر
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1062
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۲, ۷:۵۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 6153 بار
سپاس‌های دریافتی: 3146 بار

Re: اسیدپاشی به آرامش مردم (حتما بخوانید)

پست توسط Hesam - 1994 »

سلامت نیوز: رئیس‌جمهوری با اشاره به این‌که «ماجرای اسیدپاشی در اصفهان، مردم ما را بسیار متاثر و نگران کرده است» گفت: این مسأله یک حادثه غیرانسانی بود که با هیچ اصولی سازگاری ندارد و زشت‌ترین کاری است که یک فرد پلید می‌تواند در جامعه انجام دهد.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر حسن روحانی روز یکشنبه درجلسه هیأت دولت گفت: دولت از هفته گذشته پیگیر ماجرا بوده و سه وزارتخانه را مأمور رسیدگی به این موضوع کرد، البته سایر دستگاه‌های امنیتی و قضایی از ابتدای این حادثه، بررسی موضوع را آغاز کردند، اما در هفته گذشته در دولت تصمیم گرفته شد که وزرای مربوطه با جدیت تمام این مسأله را مورد رسیدگی قرار دهند و امروز این سه وزیر گزارشی را از حادثه مذکور ارایه دادند. وی تصریح کرد: تلاش و پیگیری درحال انجام است و مردم عزیز هیچ تردیدی نداشته باشند که گذشتی در کار نخواهد بود و دولت با همه توان این مسأله را پیگیری کرده و عامل یا عاملین این جنایت به دست عدالت سپرده شده و اشد مجازات برای کسانی که این جنایت را مرتکب شده‌اند، اعمال خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: دولت به همراه قوه قضائیه مصمم است لایحه‌ای را درخصوص این‌گونه مسائل تنظیم کند تا کسانی که مرتکب این جنایت‌ها می‌شوند، اشد مجازات برایشان در نظر گرفته شود.رئیس‌جمهوری افزود: این‌گونه مسائل جزو افساد فی‌الارض و ارعاب عمومی و زیر سوال بردن امنیت کشور است و دولت از همه توان خود برای ایجاد امنیت در جامعه استفاده خواهد کرد.
وی گفت: تردید ندارم بخش‌های انتظامی، قضایی، ‌امنیتی و سپاه و بسیج و سایر بخش‌ها و دستگاه‌ها تلاش خواهند کرد که این مسأله به نتیجه نهایی برسد. وی تأکید کرد: لحظه‌ای آرام نخواهیم ماند تا افرادی که مسبب این حادثه بودند دستگیر شده و واقعیت برای مردم روشن شود. نه‌تنها در این مسأله بلکه در مسأله و جنایتی که امنیت جامعه را خدشه‌دار کند آن را به مردم گزارش خواهیم داد و مردم هم مطمئن باشند، همه توان خود را برای رسیدگی و برخورد با این مسأله به کار خواهیم گرفت. روحانی تصریح کرد: نباید به سخنان و صداهای مشکوک و نادرست و کسانی که اذهان عمومی را تشویش می‌کنند و بی‌جهت به فرد و گروهی نسبت نادرست می‌دهند، توجه کرد. وی گفت: تا زمانی که عامل یا عاملین این حادثه دستگیر نشدند، شایسته نیست که کسی، فردی یا گروهی را به نادرست متهم کند؛ چراکه اتهام بی‌اساس و بی‌پایه از گناهان کبیره است.
وی با تأکید بر این‌که «باید فضای امن در جامعه وجود داشته باشد» گفت: هر فرد یا گروهی به‌طور سازمان‌یافته یا غیرسازمان‌یافته، این عمل را مرتکب شده باشد بدانند که گذشت در کار نخواهد بود. روحانی اظهار کرد: کشور ما از امنیت برخوردار است و نمی‌توان با یک حادثه کل امنیت را زیر سوال برد، البته این حرف بدان معنا نیست که حادثه اسیدپاشی مهم نیست، بلکه بسیار حادثه دلخراشی است و حتماً باید عوامل آن شناسایی شوند و با اقدامات بازدارنده کاری کنیم که این‌گونه حوادث تکرار نشده و امنیت جامعه به هم نریزد؛ چراکه امنیت اساس رشد و توسعه کشور است.
وی همچنین بر درمان مصدومان حادثه اسیدپاشی تأکید کرد و گفت: در هر حدی که توان داریم، نسبت به بازگشت سلامتی مصدومان این حادثه دلخراش اقدام خواهیم کرد.
 
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1062
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۲, ۷:۵۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 6153 بار
سپاس‌های دریافتی: 3146 بار

Re: اسیدپاشی به آرامش مردم (حتما بخوانید)

پست توسط Hesam - 1994 »

معاون اول دستگاه قضا:مجرمان اسیدپاشی اصفهان به زودی معرفی می‌شوند

سلامت نیوز: معاون اول قوه قضائیه گفت: اتفاقات اخیر اصفهان امنیت جامعه را هدف گرفته است و مجرم یا مجرمانی که این جنایت را مرتکب شده اند، هرچه زودتر شناسایی و معرفی می شوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پانا، حجت الاسلام اژه ای که برای پیگیری پرونده اسیدپاشی های سریالی به اصفهان آمده است امروز در حاشیه شورای تامین استان اصفهان گفت: اقدامت زشتی که در اصفهان روی داده به دنبال برهم زدن آرامش و امنیت مردم است.
معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه همه مسئولان کشوری و استانی با دقت پیگیر این حوادث هستند، افزود: مجرم یا مجرمانی که این جنایت را مرتکب شده اند هرچه زودتر شناسایی و معرفی می شوند.
وی گفت: برای شناسایی و بازگشتن امنیت و آرامش به جامعه عزم مجدانه ای بین مسئولان استان است و عامل یا عاملان این جایات به زودی معرفی می شوند.
به گزارش پانا، آیت‌الله آملی لاریجانی در حکمی حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه مسئول پیگیری و بررسی موضوع اسیدپاشی های سریالی در استان اصفهان کرد
 
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”