استرالیا از ترس افاغنه براشون فیلم ساخت!

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Fast Poster
Fast Poster
پست: 252
تاریخ عضویت: شنبه 26 مرداد 1392, 6:43 pm
سپاس‌های ارسالی: 588 بار
سپاس‌های دریافتی: 899 بار

استرالیا از ترس افاغنه براشون فیلم ساخت!

پست توسط شیرافکن »

استراليا يکي از مقاصد اصلي مهاجران غيرقانوني در جهان به حساب مي‌آيد؛ کشوري دورافتاده که از نظر مهاجران جاي خوبي براي زندگي است، اما دولت استراليا تمايلي به پذيرش مهاجران ندارد. از اين‌رو در کنار روش‌هاي خشني(پ ن:درستی)مانند تبعيد و زنداني کردن پناهجويان، دست به کار فرهنگي زده و با توليد فيلم قصد دارد تا از مهاجرت به اين کشور جلوگيري کند.
فيلم سينمايي (The Journey) «سفر» که از تلويزيون افغانستان نيز پخش شد با هزينه دولت استراليا توليد شد و در آن تلاش شده که با بازسازي وقايع واقعي‌اي که براي پناهجويان غيرقانوني به وجود مي‌آيد، افغان‌ها را از فکر مهاجرت به استراليا منصرف کند. در اين فيلم به چند زبان از جمله اردو، دري، فارسي و عربي صحبت مي‌شود.

در طول اين فيلم 90 دقيقه‌اي تلاش يک گروه از افغان‌ها براي مهاجرت به استراليا از راه دريا به نمايش گذاشته مي‌شود. خبرگزاري اسپوتنيک در گزارشي با اشاره به اينکه «سفر» به سفارش وزارت مهاجرت و شهروندي استراليا ساخته شده مي‌نويسد: سازندگان اين فيلم سعي داشتند اين تفکر را به ساکنان افغانستان منتقل كنند که ايده رسيدن به زندگي بهتر در قاره سبز آنقدرها هم راحت و خوب نيست. سال گذشته مهاجران افغان جايگاه دوم را پس از پناهندگان سوري در استراليا به خود اختصاص دادند. استراليايي‌ها براي ساخت فيلم «سفر» حدود 6 ميليون دلار صرف کرده‌اند که از اين مبلغ يک ميليون و 630 هزار دلار صرف جذب مخاطب شده است.

پخش اين فيلم از شبکه‌هاي تلويزيوني افغانستان نيز بازخورد‌هاي زيادي در بين بينندگان داشته است. عليرضا، خياط 18 ساله مي‌گويد: «من مي‌فهمم که اينها هنرپيشه‌اند اما همه اين حوادث براي افغان‌ها اتفاق افتاده است.» در همين رابطه گاردين نوشت: از نظرات ساکنان افغانستان مشخص است که سازندگان فيلم توانسته‌اند به هدف مورد نظرشان برسند و ايده اصلي يعني خطرات عبور از اقيانوس هند را نشان دهند و آن را به مهاجران بالقوه منتقل كنند.

ايده منصرف کردن مردم افغانستان براي مهاجرت به استراليا با توليد فيلم مستندگونه «سفر» در حالي از طرف دولت استراليا پيگيري مي‌شود که به دليل فقر، بسياري از مردم در افغانستان دسترسي به برق ندارند چه برسد به اينکه تلويزيون داشته باشند و بتوانند فيلم «سفر» را ببينند!
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”