تاثیر باران اسیدی بر نمای ساختمان

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Shahbaz, MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
پست: 1
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۹, ۹:۱۷ ب.ظ
سپاس‌های دریافتی: 2 بار
تماس:

تاثیر باران اسیدی بر نمای ساختمان

پست توسط hasantamay »

اگر نمای ساختمان که از سنگ هایی مانند تراورتن و دهبید تشکیل شده است، در معرض بارش باران اسیدی قرار گیرد، به شدت به لایه های سطحی ان اسیب وارد می شود. این اثر گذاری به دلیل وجود یون هایی با PH پایین است. که با تشکیل گوگرد دی اکسید و مشتقات اکسید نیتروژن، و ترکیب با مولکول اب موجود در جو زمین خاصیت اسیدی ایجاد می کنند.
 اثرات مخرب باران اسیدی بر روی ساختمان، مخصوصا در کلانشهر تهران و کرج در فصول پاییز و زمستان بالاتر می رود. یکی از مهمترین عوامل اهمیت نماشویی ساختمان از بین بردن اثرات باران های اسیدی می باشد.
 در واقع با برخورد ذرات موجود در این نوع باران با سنگ های نما، یک واکنش شیمیایی اتفاق می افتد. که با نفوذ مستقیم باعث کدری نامحسوس نمای ساختمان شده، و در نتیجه با گذر زمان و تابش نور خورشید این کثیفی باقی خواهد ماند.
 یکی از نکات قابل تامل این است: که این نوع باران تاثیر مستقیم بر روی سلامتی انسان ندارد. اما با تخریب زیر ساخت ها می تواند، هزینه های سنگینی را وارد کند. در تهران نیز سالانه شاهد از بین رفتن مجسمه های اهکی و مرمر، نمای ساختمان و گل و گیاه هستیم.
 در واقع با تحقیقات جالبی که در زمینه تاثیر [External Link Removed for Guests]، بر از بین بردن اثرات باران اسیدی شده است، به نتایج جالبی رسیده اند. یکی از مهمترین این موارد را در پاراگراف زیر توضیح می دهیم.
 
چکونگی مقابله شستشوی نما با اثرات مخرب باران اسیدی
در واقع بهترین راه حل برای از بین بردن اثرات اسیدی باقی مانده بر روی نما، رساندن سطح PH به حالت خنثی است تا حالت کدری برطرف شود. اما از موادی مانند یو اف و دیسکلر نیز برای افزایش تاثیر استفاده می شود، که از هر دو [External Link Removed for Guests] میتوان برای این منظور بهره برد.
 متاسفانه بیشترین اسیب در این پدیده طبیعی که دستخوش تغییرات محیطی توسط انسان شده است، از بین رفتن سازه های باستانی می باشد. در سراسر جهان نیز به شدت موجب نگرانی سازمان یونسکو است.
 اما شستشوی نماهای اهکی نیز در دستور کار شرکت های نماشویی قرار گرفته است. با راه کارهای معماری مدرن می توانند، این تخریب های سطحی را نیز برطرف کرده و تا حدود زیادی سولفات کلسیم موجود در سطح نما را از بین ببرند.
 در [External Link Removed for Guests] ویوپارس هم از دستگاه های ویژه و هم مواد استانداردی برای از بین بردن اثرات باران اسیدی استفاده می شود. توصیه ما این است که در فصل پاییز و پس از اولین باران اقدام به شستشوی نما و پس از ان نانو کاری کنید. تا بدون نگرانی از دیزاین خارجی ساختمان خود لذت ببرید.
 اثرات روانی مخرب از بین رفتن زیبایی نما بسیار بالاست. تا جایی که بنگاه ها اقتصادی با ریزش شدید مشتری مواجه شده و شرکت ها مطرح از قراردادهای پولساز دور می مانند. زیرا اولین جایی که مشتری را مجذوب خود می کند بخش بیرونی ساختمان است.
 در مناطق یک تا ده تهران این نیاز به شدت افزایش یافته، و خدمات کار در ارتفاع به یکی از دغدغه های عموم مردم تبدیل شده است. اما فراموش نکنید که برای گرفتن نتیجه ایده ال باید با یک شرکت معتبر قرارداد همکاری بست.
سخن پایانی در حیطه باران اسیدیباران‌ اسیدی آسیب‌ غیرقابل جبرانی بر بناهای تاریخی و نمای ساختمان ها وارد می‌سازد. میراث فرهنگی ملت‌ها را با قدرت بالایی از بین می‌برد که تنها راه جبران پیشگیری و بهره گیری از نماشویی نما است. باران اسیدی رویه‌های سنگی ساختمان‌ ها را ساییده، و به دلیل وجود گوگرد اکسید، موجب از بین رفتن لایه های اصلی سنگ می شود.
 رویه ساختمان‌ اسیب پذیر معمولاً از سنگ‌های آهک‌دار است. غبار و باران اسیدی وقتی بر چنین ساختمان‌هایی فرو می‌نشیند، با کانی‌های سنگ‌ها واکنش شیمیایی انجام داده و آن‌ها را به حالت پودر مانندی تبدیل می‌کند.
 ساختمان‌های مشهور و اثار باستانی زیادی مانند مجسمه آزادی، پارتنون در آتن، کلیسای سن پول ، تاج محل، بنای ترایان در رم و کلیسای قدیمی کلن به وسیله باران اسیدی مورد حمله قرار گرفته‌اند و رویه آن‌ها در اثر سایش شیمیایی، تغییر شکل یافته است.
 موضوع باران اسیدی، بیشتر باعث گرفتاری کشورهای صنعتی شده ‌است. مردم این کشورها به طرز وحشتناکی از آلودگی‌ اسیدی رنج می‌برند. ساختمان ها، جنگل‌ها و منابع گیاهی این کشورها در حال نابودی است، و از این رو از طرف نهاد های مردمی مقاومت بسیار شدیدی در مقابل این پدیده بسیار خطرناک زیستی ایجاد شده‌ است.

منبع : وب سایت رسمی شرکت نماشویی ویوپارس
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”