ثبت شرکت در ایران

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Shahbaz, MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
پست: 1
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹, ۳:۴۳ ب.ظ
تماس:

ثبت شرکت در ایران

پست توسط mollasadra »

همه چیز درباره ثبت شرکت در ایران[External Link Removed for Guests] چگونه است ؟
اگر قصد تاسیس شرکت دارید ، برای انجام دادن امور تجاری و غیرتجاری طبق قانون باید عمل کنید . [External Link Removed for Guests] نیز دارای قواعدی است که اگر رعایت نشود ، بعدا دچار مشکل خواهید شد .
پس با ما همراه باشید تا باهم روند کلی ثبت شرکت در ایران را بررسی کنیم.
قوانین و شرایط ثبت شرکت در ایرانبرای ثبت شرکت در ایران باید چه مراحلی را طی کنیم ؟ طبق قوانین سال ۹۹ مراحلی را برای ثبت رسمی شرکت های تجاری و غیرتجاری در ایران باید انجام دهید . مسئولیت ثبت شرکت ها در ایران برعهده اداره ثبت شرکت ها از زیرمجموعه سازمان ثبت اسناد کشور است. بدین منظور برای سهولت امر باید از طریق سامانه الکترونیکی این سازمان به صورت غیر حضوری اقدام کنید.
در این سامانه به صورت مرحله به مرحله باید اطلاعاتی را وارد کنید . همینطور تصویر اسناد خواسته شده را نیز در انتها باید آپلود نمایید.
 این مدارک و فرم ها توسط کارشناسان اداره ثبت بررسی می شود و در صورت تایید شدن نهایی و گذراندن کامل مراحل اداری ، شرکت شما به ثبت می رسد و می توانید فعالیت قانونی خود را آغاز نمایید.
پچیدگی های اداری که در این رابطه وجود دارد ممکن است کمی شما را دچار سردرگمی کند . می توانید از یک موسسه معتبر ثبت شرکت بخواهید شما را دراین امر یاری کند ، اما ما سعی می کنیم این مراحل را به صورت ساده و روان برایتان شرح دهیم.
مراحل ثبت شرکت در ایران :مراحل ثبت شرکت را به صورت موردی بررسی خواهیم کرد:
۱- انتخاب نوع شرکتاولین اقدام انتخاب نوع شرکت تان است. انواع شرکت ها در قانون تجارت به چند دسته مختلف تقسیم بندی می شود:
 • شرکت سهامی عام یا خاص
 • شرکت با مسئولیت محدود
 • شرکت تضامنی
 • شرکت نسبی
 • شرکت مختلط سهامی
 • شرکت غیر مختلط سهامی
 • شرکت تعاونی
  براساس هدفی که از ثبت شرکت دارید باید نوع شرکت را انتخاب کنید زیرا قوانین برای هر نوع شرکت متفاوت است از نوع مسئولیت اشخاص گرفته تا هزینه های پرداختی و … .
همچنین براساس نوع شرکتی که انتخاب کردید باید تعداد شرکای خود را مشخص نمایید . چراکه ثبت شرکت به تنهایی با یک نفر محقق نمی شود. به عنوان مثال در شرکتهای با مسئولیت محدود حداقل شرکا در شرکت سهامی خاص ۲ نفر است .
۲- انتخاب مدت زمان فعالیت شرکتمدت فعالیت شرکت را می توانید هم به صورت محدود و هم نامحدود ثبت کنید. برای مدت محدود می توانید ۵ یا ۱۰ سال را معین کنید. در غیر اینصورت نیز می توانید آنرا به صورت نامحدود ثبت نمایید.
 نکته : مدت فعالیت شرکت از آغاز تاریخ ثبت محاسبه خواهد شد.
۳- انتخاب محل و آدرس شرکتشاید به نظر برسد آدرس مساله مهمی نباشد اما لازم است تاییدیه آدرس شرکت را از اداره پست دریافت کنید. اگر محل شرکتتان استیجاری است باید قرارداد رسمی آنرا ارائه کنید.
۴- انتخاب سهامداران و اعضاء هیئت مدیرهتعداد شرکا ، سهامداران و اعضاء هیئت مدیره را از قبل باید تعیین کنید . اگر شرکتی با مسئولیت محدود میخواهید ثبت کنید ، باید سمت رئیس و مدیرعامل را مشخص کنید.
مدارک هویتی این افراد را نیز باید آماده و پیوست کنید. و همینطور مشخص کردن حق امضا افراد برای اوراق بهادار امری ضروری است.
 نکته : میزان سهام یا سرمایه اشخاص را باید تعیین کنید.
۵ – یک نام مناسب برای شرکتتان انتخاب کنید.مشخص کردن نام باید به طور دقیق انجام گیرد . چراکه قوانینی درنظرگرفته شده که لازم الاجراست . اگر نام شرکت مطابق با قوانین تعیین شده در اداره ثبت نباشد ، باید تعویض گردد.اگر می خواهید برند اختصاصی تان را ثبت کنید ، برای اینکار می توانید از قبل [External Link Removed for Guests] انجام دهید . اینکار به شما کمک می کند روند ثبت نام برند سریع تر انجام گیرد.
با استعلام درست قبل از ثبت برند ، از درصد موفقیت ثبت برندتان مطلع می شوید و درصورت وجود هرگونه مشکل ( مانند مشابه بودن نام برند شما با یک برند دیگر که از قبل به ثبت رسیده است ) از ارسال اظهارنامه ثبت علامت تجاری جلوگیری می کنید.
۶-تعیین حداقل سرمایه شرکتسرمایه شخص حقوقی در سامانه باید مشخص شود . بر اساس نوع شرکت اینکار انجام می گیرد. مثلا شرکتهای با مسئولیت محدود باید حداقل سرمایه شرکت را معلوم کنند.
 شرکتهای سهامی نیز تعداد سهم و ارزش اسمی آن را تعیین می کنند. این سرمایه مبالغ هنگفتی نیست برای شرکتهای با مسئولیت محدود چیزی در حدود ۱۰۰ هزار تومان است .
۷- انتخاب روزنامه سالی – مالیباید یک روزنامه کثیرالانتشار را انتخاب کنید تا اتفاقات و تغییرات شرکت در آن درج شود
۸- تنظیم و تکمیل مدارک برای تحویلدر انتها باید مدارکی را تنظیم و تسلیم کنید. تنظیم متن صورت‌جلسه، اظهارنامه، تقاضانامه، اساس‌نامه و شرکت‌نامه .
این مدارک باید به امضاء شرکا برسد و به اداره ثبت شرکتها ارسال شود .
برای تنظیم این مدارک باید دقت لازم را انجام دهید .اگر ایرادات مدارک شما قابل رفع نباشد ، شما نمی توانید شرکت خود را ثبت کنید.
 اما اگر دارای نواقصی باشد که قابل برطرف شدن باشد شما باید طبق ابلاغیه‌ای که برایتان ارسال می‌شود نسبت به رفع نقص مدارک خود اقدام کنید.
اگر مدارک شما به ‌درستی تکمیل و ارسال ‌شده باشد، اداره ثبت شرکت‌ها با درخواست شما موافقت کرده و آگهی ثبت شرکت شما صادر می‌شود.
 و درنهایت باید به سایت روزنامه رسمی شرکت مراجعه کرده و پس از پرداخت هزینه‌های لازم، آگهی تأسیس خود را در روزنامه رسمی کل کشور درج کنید.
 تصویر
هزینه ثبت شرکت چقدر است ؟شما برای ثبت شرکت خود باید هزینه های مختلفی را پرداخت کنید . این هزینه های پرداختی بستگی به نوع شرکت ها دارد.
میزان سرمایه ثبتی شرکت ، موضوع فعالیت شرکت ، مجوزی بودن یا نبودن آن و مواردی از این قبیل .
به طور مثال هزینه لازم برای ثبت شرکت سهامی خاص شامل موارد کلی زیر است :
حق الثبت، حق الدرج، آگهی روزنامه
بغیر از این هزینه ها لازم به پرداخت هیچگونه وجه دیگری ندارید.
 اگر به طور جزئی تر بخواهیم وارد این مقوله شویم ، برای ثبت شرکت تعاونی برای هرکدام از مراحل زیر باید هزینه مربوطه را پرداخت کنید:
 • هزینه تنظیم اساسنامه واظهارنامه واوراق ثبتی
 • هزینه حق الدرج
 • هزینه حق الثبت
 • هزینه روزنامه رسمی
 • پوشه وگیره
 • حق الوکاله
 • پلمپ دفاتر (اوراق – دفتر کل وروزنامه- فیش )
 • مهر شرکت ( اختیاری)
و همینطور برای ثبت شرکت مسئولیت محدود و سهامی خاص نیز باید هزینه های فوق را پرداخت کنید .
اختلاف قیمت ها در هزینه های ثبت شرکت برای چیست ؟تفاوت هزینه ها برای ثبت شرکت ها بستگی به نوع شرکتها و سرمایه اولیه آنها دارد .
اگر چنانچه متقاضی[External Link Removed for Guests] افراد خارجی باشند باید معادل ارزی [External Link Removed for Guests] و علامت تجاری شرکت را براساس نرخ رسمی پرداخت نماید.
اگر در نام برند خود از حروف لاتین استفاده کنید ، باید برای گرفتن کارت بازرگانی اقدام کنید .
حق ثبت اظهار نامه برای هر طبقه به صورت جداگانه حساب می شود . به طوریکه برای هر طبقه اضافه مبلغ جداگانه ای در حدود ۲ هزار تومان به مبلغ کل آن اضافه می شود.
 لازم به ذکر است هزینه ثبت برند در تهران و سایر شهرستان ها هیچ تفاوتی ندارد. و باید از طریق سایت اداره مالکیت معنوی [External Link Removed for Guests] انجام گیرد .
 برای تسریع در روند ثبت شرکت خود در ایران ، می توانید با یک موسسه ثبتی حقوقی متخصص در این امر مشاوره بگیرید.موسسه ثبت ملاصدرا با داشتن سابقه چندین ساله می تواند در این امر در کنار شما باشد.
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”