پله گرد

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Shahbaz, MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
پست: 12
تاریخ عضویت: دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹, ۷:۲۸ ب.ظ

پله گرد

پست توسط novinpele »

 
[External Link Removed for Guests]
محاسبه ابعاد و اندازه پله گرد داخل ساختمان
نحوه محاسبه ابعاد و اندازه پله گرد
 
یکی از نکاتی که معماران و طراحان باید به آن توجه نمایند، محاسبه دقیق ابعاد پله گرد است. از شایع ترین اشتباهات در طراحی پله گرد، اندازه گیری ارتفاع آن است. بسیاری از افراد ارتفاع پله را از کف طبقه اندازه می‌گیرند، در صورتی که برای محاسبه دقیق ارتفاع ، حتما از کف تمام شده طبقه باید اندازه گرفت.
از آنجا که پله گرد سبب صرفه جویی در مکان می شود، فضای محدودی را اشغال می کند، با این وجود طراحی و ساخت آنها نیاز به اندازه گیری دقیق با دقت بیشتری دارد. برای اینکه اندازه دقیق ابعاد پله گرد منزل خود را مشخص کنید ، توجه به چند نکته ضروری است:
[External Link Removed for Guests] شما به صورت عمودی طراحی شود یا افقی؟
    فاصله بین پله ها چه مقدار باشد؟
    زاویه چرخش پله گرد شما چه اندازه باشد؟
    قطر پله ها چقدر باید باشد؟
    ضخامت پله ها چه اندازه باشد؟
 
برای محاسبه دقیق ابعاد پله گرد به نکات زیر توجه کنید:
 
    ابتدا مکان مورد نظر خود را انتخاب کنید.
    سپس مکان شروع و خاتمه نصب پله گرد را مشخص کنید.
    زاویه چرخش پله گرد خود را متناسب با قطر پله مشخص کنید. برای  محاسبه دقیق زاویه چرخش ، از ماشین حساب استفاده کنید تا  نتیجه و اندازه شما به صورت دقیق مشخص شود.
   تعداد پله ها، قطر و طول آنها را به صورت دقیق محاسبه کنید. دقت داشته باشید که فضای محل یا منزل شما نیز در انتخاب تعداد پله و اندازه های آن تأثیر زیادی دارد.
 
نحوه محاسبه ابعاد و اندازه پله گرد
قطر یا عرض پله گرد
 
قطر پله گرد، مکانی است که پله در آن قرار می گیرد . قطر بیرونی پله گرد ، مشخص می کند که مسیر رفت و آمد شما به چه شکل و میزان پاخور شما چقدر باشد. اندازه شعاع پاخور در بخش بیرونی پله حدود 10 تا 45 سانتی متر است.
اگر ابعاد پاخور را افزایش دهید، عبور و مرور شما راحت تر می شود. البته به این نکته توجه کنید که اگر اندازه پاخور بیش از حد معمول باشد، ممکن است برای رسیدن به کف پله بعدی، مجبور شوید از روی پله قبل دو گام بردارید تا مسیر آن را طی کنید. این کار زیبایی وجذابیت پله گرد شما را نیز از بین می برد.
در تعیین قطر پله گرد به چند نکته توجه کنید:
 
    میزان پاخور شما تا کف پله چقدر است؟
    از پله گرد به چه منظور می خواهید استفاده کنید؟ بعنوان مثال، برخی افراد تنها برای رفت و آمد افراد و برخی علاوه بر عبور و مرور به قصد جابه جایی وسایل و سایر لوازم از پله گرد استفاده می کنند.
    چه مقدار فضا به طراحی پله گرد می خواهید اختصاص دهید؟
 
ارتفاع پله گرد
 
ارتفاع استاندارد هر پله در پله گرد، 18 سانتی متر و کف پله 30 تا 33 سانتی متر است. تعداد پله هایی که در هر قسمت پله گرد قرار می گیرد حداقل 6 و حداکثر 15 تا باید باشد، اگر تعداد پله ها بیشتر از 12 عدد باشد، بهتر است در میان آها یک پاگرد نصب شود.
عرض پاگرد
 
عرض پاگرد در پله گرد ، دوبرابر عرض پله است و طول آن تقریباً به اندازه عرض پله است. شکل پاگرد با توجه به طرح پله گرد نیز متفاوت است. به عنوان مثال در پله گرد طرح U ، پاگرد معمولاً مستطیل یا مربع طراحی می‌شود. در پله گرد مستقیم نیز عرض پاگرد به اندازه عرض پله و طول آن تقریبا به اندازه دو گام است.
برای اینکه ایمنی و امنیت پله گرد شما بیشتر شود، حتما در آن از نرده استفاده کنید، هر دو طرف پله گرد باید نرده داشته باشد. نرده ها هم به شکل چوب و هم فلزی طراحی می شوند. ارتفاع نرده معمولاً حدود 80 تا 90 سانتی متر است.
پله گرد ها با توجه به طرح های مختلفی که دارند، تنظیمات ساختاری و اندازه های متفاوتی نیز دارند. به عنوان مثال تنظیمات ساختاری پله گرد مارپیچ با پله گرد مستقیم متفاوت است.
با توجه به طرح پله گرد ، اندازه آن را از کف تا سقف مشخص کنید. زمان سفارش پله گرد مکان دقیق ، ابعاد، نقطه شروع و خاتمه پله گرد را به صورت دقیق مشخص کنید. برای این کار می توانید با مشاورین فنی نیز مشورت کنید.
 
قظر یا عرض پله گرد
 
متداول ترین نوع پله گرد مارپیچ ، دارای شکل دایره ای با یک مکان مرکزی است که از آن جا به بعد پله گرد ادامه می یابد.
برخی طرح های پله گرد با نزدیک شدن به مکان مرکزی ، شکل نامنظمی پیدا می کنند، البته این طرح نیز زیبایی و جذابیت خاص خود را دارد. نکته ای که باید در اینجا در نظر گرفته این است که فاصله بین پله ها یکسان باشد.
پله گرد دایره ای
 
متخصصین ما در محاسبه اندازه و ابعاد پله گرد از فرمول خاص خود استفاده می کنند. با استفاده از این فرمول طراحی و نصب پله گرد به روش صحیح و استاندارد انجام می پذیرد. اگر به دنبال ایده مخصوص در طراحی پله گرد هستید، می توانید طرح مورد نظر خود را انتخاب کنید و با مشاورین ما در شرکت نوین پله تماس حاصل نمایید.
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”