ارز ترجیحی مشروط

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Shahbaz, MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1741
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۴ شهریور ۱۳۸۹, ۹:۱۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3422 بار
سپاس‌های دریافتی: 5849 بار

ارز ترجیحی مشروط

پست توسط shafagh »

                                                  بنام خدا

با عرض سلام

مطلبی بود که می خواستم عرض کنم

بنده اقتصاد دان نیستم اما اخیرا شنیدم دولت محترم می خواهد جهت رفاه عموم مردم و جلوگیری از گرانی و کمبودها که علل مختلف خارجی و داخلی دارد که خارجی اش امریکا و اروپاست و داخلی اش همان مخلان ریز و درشت اقتصادی و از جهتی هم کمبود در بازار کار و امثالهم است مجدد  یا با برنامه های جدیدتری ارز ترجیحی ( نام قبلی اش یادم رفته) که قبلا به وارد کنندگان بعض کالاهای ضروری تعلق می گرفت را بر قرار کند.

من یکسال و چندی قبل هم در یکی از پست هایم گفتم که در وضعیت فعلی و انشا... تا رفع مشکلات این برحه از زمان و رفاه حال عامه مردم بهتر است بعض کالا ها بصورت کالا برگ در اید که با وجود زیرساخت های گسترده الکترونیک در کشور، گویا ان چیزی که به اسم کوپن در بین افراد مصطلح بود و در سیستم دولتی کالا برگ بیان می شد منسوخ شده و در عوض قرار است کارت الکترونیکی کالاهای اساسی برای مردم صادر شود تا خانواده ها بتوانند مایحتاج ضروری خود را بصورت سهمیه و بر اساس همان تمهیدات ارز ترجیحی در تامین کالاها، براحتی تهیه کنند و استرس خرید گران این نوع کالاها در این برحه از ایام از مردم بر طرف شود.

بهرحال تصمیم بسیار خوبی از طرف دولت و مجلس محترم است و بواقع مشکلات زیادی بر طرف شده و رفاه قابل توجهی را برای عامه مردم ایجاد می کند.

اما در مورد ارز ترجیحی که سابقا از طرف بعض بخش های تجاری خصوصی که با دریافت ان ارز ها و تعهد به وارد کردن کالاهای مورد نیاز مردم سوء استفاده هایی می شد و بجای واردات کالاهای اساسی،  کالاهای غیر ضروری و صوری و یا تجملی را در جهت منافع شخصی خود وارد می کردند بنده علیرغم انکه علم کافی و رسمی اقتصادی ندارم اما بنابر انکه مخترع هستم و راجع به هر موضوعی فکر می کنم در مورد ارز ترجیحی و نحوه پرداخت ان به وارد کنندگان کالاها به ایده ای رسیدم که گفتم شاید بیان ان ثمری داشته و عملی باشد

ایده بنده انست که که ارز ترجیحی (حالا نیما یاهر اسم دیگری که دارد) بعد از وارد کردن کالاهای مورد نظر دولت و مورد نیاز مردم و رویت اسناد کمرکی و امثالهم و نظارت بازرسان دولت در رویت اصل کالا و حتی پخش ان در واحدهای پخش مرتبط با مردم پرداخت شود.

مختصرا عرض شود، به این ترتیب که دولت محترم لیست کالاهای مورد نیاز کشور اعم از مصارف عمومی یا واحدهای صنعتی و کشاورزی و دامی را با جزییات لازم از طریق وزارت بازرگانی و یا سازمان های مربوطه دیگری اعلان می کند. شرکت ها و واحدهای  وارد کننده کالاها ی مذکور اعلان امادگی کرده و بعد با واجدین شرائط  قرار دادهای لازم منعقد می شود و هر شرکتی متعهد به واردات نوعی از انواع کالاها می شود اما در این مرحله دولت هیچ ارز ترجیحی به ایشان پرداخت نمی کند بلکه هر شرکت تجاری موظف است اول با سرمایه و ذخایر مالی خود ان کالای مورد درخواست دولت را با ارز ازاد به کشور وارد کند. با ورود کالا و گذر از کانال های مختلف گمرکی و نظارتی و تایید رسمی مکتوب و ممهور مسئولین و بازرسان مربوطه و تقدیم ان به وزارتخانه های دولتی که فکر کنم وزارت بازرگانی در راس انها باشد و رویت ان اسناد توسط  معاونین یا شخص ریاست جمهوری محترم و امضاء نهایی، کل مابه التفاوت ارز ازاد و ترجیحی که شرکت های وارد کننده به کشورهای مبدا پرداخت کرده اند در قالب ارز ترجیحی به ان شرکت ها پرداخت شود.

 
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”