صفحه 1 از 1

از دوست شدن تا دوست ماندن چقدر راه است

ارسال شده: جمعه 18 فروردین 1385, 11:43 pm
توسط Farhad3614
دوستي يكي از اساسي ترين روابط بين همه انسان‌هاست.
‌‌ ترجمه: زهرا فقهي
<ما به دوستانمان ايمان داريم و به شفايي كه از اشك‌ها و لبخندهاي مشتركمان حاصل مي شود نيز. ما حكمتي را كه در خوشي‌هاي دوستانه مي‌يابيم باور داريم و پيوندهايي را كه از صداقت و اعتماد بنا مي‌شوند نيز. ما قدرت دستاني را كه به هنگام محنت، يكديگر را مي فشارند باور داريم و معجزه آغوش باز دوستان و لبخندشان را نيز. ما به دوستي هاي پاك و بي آلايشمان ايمان داريم. در زندگي همواره دوستاني مي آيند و دوستاني مي روند، همانگونه كه فصل‌ها از نظرمان مي‌گذرند . گذر فصل‌ها نشانگر آن است كه من پير مي شوم و تو نيز. اما دوستي واقعي ما تا ابد پا برجاست.>
شايد بتوان گفت دوستي يكي از اساسي‌ترين روابط بين انسان‌هاست. بي‌ترديد اين ارتباط براي همه افراد ارزشمند است اما نكته حائز اهميت اين است كه آنچه از يك ارتباط دوستانه انتظار داريم ، همراهي دل‌هايي است كه مي خواهيم در سرد و گرم روزگار كنارمان باشند. در واقع ارتباط دوستانه بين دو نفر منحصر به خود آنهاست و هيچ دو رابطه‌اي نيست كه عينا مانند هم باشد. چرا كه تنها طرفين يك رابطه دوستانه هستند كه در مي‌يابند بين آنها چه افكار ،احساسات و عواطفي رد و بدل شده است. مسلما همه افراد به نوعي اين رابطه را تجربه مي كنند اما كيفيت آن در مورد هر دو فرد خاص متفاوت است
. لابد شنيده‌ايد كه مي‌گويند دوست خوب مانند يك كتاب جالب و خواندني است . به‌طوري‌كه درون آن از ظاهرش بهتر است. دوستان، به صورت هاي مختلف در مسير زندگي ما قرار مي گيرند. والدين ، خواهر و برادر، دوستان دوران مدرسه ، همسر و همسايگان ما همه و همه مي توانند دوستمان باشند . مهم اين است كه همه موانع را برداريم و اجازه دهيم دوستانمان بدانند واقعا براي آنها ارزش قائليم واين كار نيازمند بهره مندي از مهارت‌هاي ويژه است. البته هيچ موقعيت خاصي لازم نيست تا احساس دوستي ابراز شود اما گاهي براي نشان دادن اين ارتباط بايد تلاش كرد. در اين روزها كه همه ما به اشكال مختلف درگير زندگي هستيم ، معمولا فراموش مي كنيم دوستي هايمان را ابراز كنيم . برخي مواقع مانند روز تولد دوستان ، ايام عيد و مناسبت هاي مختلف ، فرصت خوبي براي نشان دادن علاقه به آنهاست . براي انجام اين كار كافي است احساسات قلبي خود را در قالب كلماتي چند به آنها هديه كنيم . به اين ترتيب حتي اگر آنها در دورترين نقطه جهان باشند ، احساس مي كنيد به آنان دسترسي پيدا كرده ايد و دركنارشان هستيد . كاري كنيد تا آنها دريابند كه در قلب شما حضور دارند .

حقوق يخچالي
دكتر ويل ميلر در يكي از آثار خود چنين مي‌نويسد : <اغلب مردم به همديگر مي گويند كه زندگي‌شان آنقدر پرمشغله شده كه وقتي براي دوستي و ابراز دوستي باقي نمانده است. اما من از اين افراد مي پرسم: <آيا به‌خاطر مشغله زيادتان، دوستي نداريد يا آنكه چون دوستي نداريد ، خودتان را آنقدر در كار غرق كرده ايد ؟> حقيقت اين است كه بخش اعظم شيوه زندگي ما جبران آن چيزي است كه اساسا در اختيار نداريم و آن خواهر و برادر ها ، وانواع روابط دوستانه و مفيد است كه مي تواند زندگي ما را بسيار زيباتر كند. بيشتر ازدواج هايي كه به ناكامي مي انجامد به اين دليل است كه هردو طرف بيش از حد مستقلند و بي‌توجه به همديگر زندگي مي‌كنند. ما براي اين نوع زندگي مستقل ساخته نشده ايم ، بلكه لازمه زندگي انساني ما اين است كه از روابط گسترده‌اي با سايرين برخوردار شويم .

در مدرسه دوستي
معمولا در برقراري روابط دوستانه هرچه دو نفر به لحاظ شخصيتي شباهت بيشتري به هم داشته باشند و بيشتر مانند هم فكر كنند، از دوستي بهره بيشتري خواهند برد. در حقيقت احساسات دروني ما اين امكان را فراهم مي‌كند كه هر كه را مي خواهيم رابطه نزديكي با او داشته باشيم ، بشناسيم.
يكي از مهم‌ترين جنبه هاي دوستي‌، درس‌هايي است كه دو طرف از يكديگر ميآموزند و اين درس‌ها استثنايي و تاثير گذارند. گاهي چيزهايي را از دوستانمان مي‌آموزيم كه تحولي درزندگي ما ايجاد مي كند، بطوري‌كه حتي شايد درك ما را از جهان تغيير دهد . نكته قابل توجه اين است كه اين تبادل آموخته ها بين ما و دوستانمان باعث نزديكي بيشتر ما به آنها مي شود. اين يادگيري طيف وسيعي از موضوعات از جمله مفاهيمي همچون زندگي ، خوشبختي ، عشق ، ترس و بسياري موارد ديگر را در بر مي‌گيرد. شايد دوستي تنها ارتباطي باشد كه ما را نه تنها با ديگران بلكه با خودمان و آنچه به ما مربوط مي شود نيز آشنا مي كند. دوستي عميق و نزديك ،يك رابطه قوي است زيرا زماني برقرار مي شود كه بتوان روي فرد مقابل بعنوان دوست حساب كرد و بواسطه اين جنبه مهم ، احترام و توجه خاص نسبت به او حاصل مي شود كه يكي از پيامدهاي مثبت دوستي است .
گاهي اوقات ممكن است دوست ما يكي از بهترين آموزگاران ما در زندگي باشد. بهرحال دوستي يك رابطه كاملا منحصر به فرد و قدرتمند است كه نقش مهمي در زندگي ما دارد.

الفباي دوست شدن
افرادي كه دربرقراري ارتباط دوستانه با ديگران موفق هستند معمولا از ويژگي‌هايي برخوردارند كه دوستي آنها را ژرف تر و پربارتر مي نمايد . برخي از اين مهارت ها عبارتند از :
برخورداري از استقلال ، داشتن نگرش مثبت ، صميميت ، گرمي كلام‌، صادق بودن و قابل اعتماد بودن‌، گوينده خوب و شنونده خوب بودن‌، احترام گذاشتن به احساسات ديگران ، وارد نشدن به حريم خصوصي ديگران، توجه به آراستگي ظاهر و تميزي‌، پذيرفتن تفاوت‌هاي فردي‌، پرهيز از قضاوت‌هاي عجولانه، به طرف مقابل فرصت كافي دادن و . . .
بهر حال براي حفظ روابط دوستانه بايد تلاش كرد . شايد گاهي لازم باشد كارهايي را انجام دهيم كه مي دانيم حفظ دوستي را آسان‌تر مي كند . بعضي وقت‌ها ممكن است موانعي بر سر راه دوستي ها بوجود آيد كه از آن جمله مي‌توان به بيماري‌، فاصله جغرافيايي‌ ، استرس ، مشغله زياد، ترس‌، مشكلات مالي يا فقر، تفاوت در انتظارات ، تفاوت در علائق ، و مواردي از اين دست اشاره كرد. شناخت اين مشكلات حائز اهميت است. اين فاكتورها تغيير مي كنند اما غير ممكن نيستند. برخي عوامل مانند فاصله جغرافيايي‌ ‌را بايد براحتي پذيرفت و ساير علل مانند ترس و كار زياد را مي توان تغيير داد.
آنچه اهميت دارد اين است كه اكثر ما تشنه ارتباط برقرار كردن با ديگران هستيم و اين مستلزم بهره مندي از مهارت‌هاي ارتباطي سلامت روان است. اين مهارت ها به ما كمك مي‌كنند توانمندتر زندگي كنيم و كيفيت روابطمان را با والدين‌، همسر‌، فرزندان، همكاران و ساير افرادي كه در كنار ما زندگي مي‌كنند، ارتقاء دهيم . اينجاست كه اهميت مهارت‌هاي لازم براي بهبود سلامت روان مشخص مي‌شود . در واقع اين مهارت ها به هم مربوطند به طوري‌كه به منظور كسب و تقويت مهارت‌هاي اتباطي بايد به برخي مهارت ها ي ديگر از جمله اعتماد به نفس ، تبديل خجالت و افسردگي به توانمندي فردي‌، تغيير عادات ناسالم‌، حفظ حق انتخاب در زندگي ، تعميق روابط احساسي ، درك نيازهايي كه در وراي سخن ديگران پنهان شده و ... دست يابيم .
منبع: nonviolentcommunication.com