پيش‌بيني زلزله حداقل 24 ساعت قبل از وقوع امكان‌پذير مي‌شود

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Shahbaz, MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1929
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۸۹, ۹:۰۱ ب.ظ
محل اقامت: IRAN
سپاس‌های ارسالی: 2144 بار
سپاس‌های دریافتی: 7631 بار
تماس:

پيش‌بيني زلزله حداقل 24 ساعت قبل از وقوع امكان‌پذير مي‌شود

پست توسط HORLIKAN »

تصویرپيش‌بيني زلزله حداقل 24 ساعت قبل از وقوع امكان‌پذير مي‌شود

خبرگزاري فارس: رئيس مركز تحقيقات ساختمان و مسكن گفت: با تكميل سامانه تشخيص زمين لرزه كه تحقيقات آن از سال‌ها قبل آغاز شده است، پيش‌بيني زلزله حداقل 24 ساعت قبل از وقوع امكان‌پذير خواهد شد.


به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط‌ عمومي و امور بين‌الملل مركز تحقيقات ساختمان و مسكن، فاطمي عقدا رئيس اين مركز با اشاره به اين مطلب افزود: به صراحت اعلام مي‌كنم، زلزله پديده اي قانونمند در طبيعت است و در صورتي كه قانون آن را كشف كنيم به راحتي قابل پيش‌بيني خواهد بود. اين تلاشي است كه تيم تحقيقاتي پژوهشكده سوانح طبيعي از ابتدا به دنبال آن بوده و اميد است اين روند به زودي تكميل شود.
وي با اشاره به قدمت طولاني پيش‌بيني زلزله در ايران و همچنين مطالعات صورت گرفته در ديگر كشورها افزود: در كشورهاي مختلف مثل چين، ژاپن، روسيه و يونان هم به طور جدي بر روي اين موضوع كار شده است ولي مطالعات نتيجه مطلوب نداده و اين ذهنيت را ايجاد نموده است كه زلزله غيرقابل پيش بيني است. در اين شرايط اگر كسي ادعا كند كه امكان پيش‌بيني زلزله وجود دارد، ترديدهاي زيادي در خصوص آن به وجود مي‌آيد.
تيم تحقيقاتي پژوهشكده سوانح طبيعي از سال 83، تحقيقات خود را با محوريت پيش‌‌بيني زلزله آغاز و به طور جدي پيگيري نمود.
رئيس مركز تحقيقات ساختمان و مسكن با اشاره به فعاليت دو تيم مطالعاتي در ايجاد سامانه پيش‌بيني زلزله گفت: دو گروه مطالعاتي به طور موازي در اين خصوص تحقيقات خود را دنبال كردند. گروه سخت افزاري كه بر روي ساخت دستگاه متمركز بودند با ساخت 6 دستگاه كه قادر است بعضي از پيش‌نشانگرهاي زلزله را با دقت بالا ثبت كند، مجموعه كاملي تحت عنوان سيستم پيش بيني زلزله را ساخته و به ثبت رساندند.
فاطمي‌عقدا افزود: اين تيم در حال حاضر نيز كار طراحي يك دستگاه ثبت پيش نشانگر جديد را نيز به انجام رسانده است كه با تامين منابع مالي به زودي كامل خواهد شد. در مجموع تحقيقات در بخش سيستم دستگاهي را زماني كامل شده مي‌دانيم كه بتوانيم مجموعه تمامي پيش نشانگرها را پيش‌بيني نماييم و با تلفيق آنها نتايجي مستند و بدون خطا را ارائه دهيم.
وي در ادامه گفت: به موازات فعاليت ها درخصوص ساخت دستگاه‌ها، مطالعات بر روي پيش‌‌بيني زلزله به صورت علمي نيز دنبال شد و تيم تحقيقاتي موفق شد در قالب تحقيقات دانشگاهي نيز روش علمي براي پيش‌بيني زلزله را به ثبت برساند. ادغام پيش‌بيني‌هاي دستگاهي با روش علمي مي تواند نتايج بسيار ارزشمندي را در اختيار قرار دهد. نتايج تحقيقاتي كه به انجام رسيده در حد بسيار قابل قبولي بوده است، با اين حال اين تحقيق ادامه‌دار است و با دستيابي به يافته‌هاي جديدتر، تحقيقات كامل خواهد شد. با تكميل اين روش، پيش بيني زلزله حداقل 24 ساعت و تا چند روز قبل امكان‌پذير مي‌شود.
وي در خصوص ويژگي و مزاياي اين روش علمي افزود: پيش‌بيني پس‌لرزه‌ها پس از وقوع زلزله‌ها و همچنين تشخيص فوج‌هاي لرزه‌اي يا زلزله‌هايي كه پيش‌درآمد زلزله‌هاي اصلي نيستند نيز از مهمترين مزاياي اين روش علمي به شمار مي‌آيد. توسط اين روش و با لحاظ كردن ويژگي‌هاي زمين شناسي، زمين ساختي و لرزه خيزي مناطق مي‌توان زلزله‌ها را پيش‌بيني نمود.
رئيس مركز تحقيقات ساختمان و مسكن درخصوص مقايسه روش علمي ابداعي با تحقيقات صورت گرفته در دنيا گفت: در دنيا تنها 10 درصد مسير طي شده است و خوشبختانه ايران توانسته است اين تحقيقات را به نتيجه مطلوبي برساند. در پيش‌بيني زلزله با اين روش علمي، بيش از 90 درصد از كار به انجام رسيده و اميد است كه با تكميل آن به نتيجه دلخواه دست يابيم.
فاطمي‌عقدا در ادامه خاطر نشان كرد: نصب اين سيستم هم اكنون در برخي از استان‌هاي شمال غربي و جنوب كشور به صورت پايلوت انجام شده است و در صورت تامين اعتبار لازم از سوي ساير استان‌ها براي نصب سيستم در كل كشور مشكلي وجود ندارد.
وي تصريح كرد:مطالعات در اين شهرها به خصوص استان كرمان ادامه دارد و مطمئناً نتايج مثمرثمر خواهد بود.
رئيس مركز تحقيقات ساختمان و مسكن مكان‌يابي مناسب جهت نصب دستگاه‌ها را از جمله موارد بسيار مهم در پيش بيني دقيق زلزله عنوان نمود و خاطر نشان ساخت: محل قرارگيري دستگاه از گسل مسبب زلزله هم يكي از مهمترين دستاوردهاي علمي اين روش است. به همين منظور ويژگي هاي زمين شناختي بايد به طور دقيق بررسي شود تا بهترين مكان جهت قرار دادن دستگاه انتخاب شود.
وي در خصوص ميزان دقت اين سامانه در پيش‌بيني زلزله‌هايي با بزرگاي بالا گفت: خوشبختانه از زمان ابداع اين روش علمي تاكنون زلزله بزرگي رخ نداده است تا دقت اين دستگاه به طور كامل مورد ارزيابي قرار گيرد و پيش‌بيني‌ها براي زلزله‌هايي با بزرگاي پايين و متوسط بوده است.
فاطمي عقدا با اشاره به اينكه شرط اصلي براي تحقق اين امر وجود اطلاعات است افزود: مسلماً براي اينكه در كشور سيستم پيش‌بيني و هشدار زلزله دقيق داشته باشيم در وهله اول سرمايه‌گذاري در ايجاد يك شبكه پيش‌بيني و هشدار زلزله مي باشد و با فراهم شدن اين شبكه امكان به دست آوردن اطلاعات مورد نياز فراهم و مي‌توان با دقت بسيار خوب احتمال وقوع زلزله‌ها را تشخيص داد.
رئيس مركز تحقيقات ساختمان و مسكن در پايان صحبت ها در پاسخ به اين سئوال كه اين سامانه تا چه اندازه در كاهش نگراني‌هاي ساكنين شهرهاي در معرض خطر زلزله علي‌الخصوص شهر تهران موثر است گفت: در شهري مثل تهران به دليل تراكم بالاي جمعيتي و تجمع ثروت (مالي و انساني ـ نخبگان كشور، دانشجويان و .....) خطرپذيري زلزله بسيار بالا است و پذيرش اين امر در پايين ترين حد هم قابل قبول نيست.
عليرغم دستيابي به اين روش و سيستم براي شهرهاي بزرگي مثل تهران تنها اتكا به اين سامانه قابل قبول نيست و بايد شهروندان عزيز بحث زلزله در تهران را جدي بگيرند. حتي اگر زلزله را هم پيش‌بيني كنيم، باز هم خسارات غير قابل تصوري خواهيم داشت. امداد رساني در اين شهر و سرو سامان دادن به حادثه ديدگان در چنين شهري كار ساده‌اي نيست و مشكلاتي كه بعد از حادثه گريبانگير مي شود خارج از تصور است. بهترين راه، پيشگيري و تقويت توانايي‌هاي پاسخگويي و امداد اضطراري است. يكي از مهمترين اقدامات پيش‌گيرانه، سياست دولت مبني بر كاهش بار جمعيتي تهران است و به موازات آن ايمن سازي شهر در تمام ابعاد مقاوم‌سازي ساختمان‌هاي موجود، جلوگيري از ساخت و سازهاي غيرمقاوم، مقاوم‌سازي شريان‌هاي حياتي شهر و فراهم كردن امكانات براي زمان پس از حادثه نيز از ديگر اقدامات ضروري به شمار مي‌آيد.
تحقيقات امري دائمي و ادامه‌دار مي‌باشد و در اين مورد نيز براي رسيدن به نتايج قطعي و نهايي تلاش‌هاي بيشتر و همكاري و پشتيباني كليه سازمان‌ها و نهادهاي ذيربط ضروري و اجتناب‌ناپذير است
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________ 
 
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”