کیش و جنوب ایران غرق می شوند؟

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Shahbaz, MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1929
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۸۹, ۹:۰۱ ب.ظ
محل اقامت: IRAN
سپاس‌های ارسالی: 2144 بار
سپاس‌های دریافتی: 7631 بار
تماس:

کیش و جنوب ایران غرق می شوند؟

پست توسط HORLIKAN »

به دلیل ذوب شدن یخهای قطبی آب خلیج فارس بالا می آید. بر وسعت این خلیج افزوده می شود و دشت خوزستان به وسیله آب پوشیده می شود و ...

تصویر

به دلیل ذوب شدن یخهای قطبی آب خلیج فارس بالا می آید. بر وسعت این خلیج افزوده می شود و دشت خوزستان به وسیله آب پوشیده می شود و جزیره کیش به زیر آب خواهد رفت.

حسین صرافی: یکی از بزرگترین تهدیدات محیط زیست، گرم شدن کره زمین است. در دهه های گذشته گرم شدن هوای کره زمین دغدغه های امروزی را نداشت و این گونه ذهنیت دانشمندان و محققان را به خود مشغول نکرده بود.

انسان به فکر دست یافتن به کرات دیگر در آن سوی کهکشان ها بود به همین دلیل بی رویه به ساخت انواع وسایل پیشرفته تر مشغول شد.

اما گذشت زمان، مشکلات ایجاد شده به وسیله تغییرات و افزایش دمای هوا را به رخ مان می کشد.

در هفته های گذشته این موضوع آنقدر در کشور اهمیت پیدا کرد که دکتر ثبوتی، عضو پیوسته گروه علوم پایه فرهنگستان علوم ذوب شدن یخهای قطبی و افزایش توفانها و گربادها را از پیامدهای گرمایش زمین ذکر کرد و گفت:" علم امروز بشر نمی تواند همه پدیده ها را پیش بینی کند ولی با توجه به مطالعات پیش بینی می شود ایران با پدیده خشکسالی روبرو شود."

او افزود:" گرم شدن زمین باعث ذوب شدن یخهای قطبی و درنتیجه افزایش تبخیر آب اقیانوسها می شود. افزایش تبخیر با افزایش بارش در عرضهای بالای جغرافیایی و کاهش بارش و خشکسالی در عرضهای کم جغرافیایی همراه است. افزایش بارش باعث بالا آمدن آب دریاها می شود از این رو سکونتگاههای ساحلی به زیر آب می رود. وی تغییرات جریانهای هوایی را از دیگر پیامدهای گرم شدن زمین ذکر کرد و ادامه داد: با گرم شدن زمین جریانهای هوایی نیز تغییر می کند به این معنا که بروز توفانها و گردبادها افزایش می یابد."

عضو فرهنگستان علوم با تاکید بر اینکه این نظریه یک احتمال است ادامه داد:" علاوه بر خشکسالی به دلیل ذوب شدن یخهای قطبی باید منتظر زیر آب رفتن سواحل پست خلیج فارس باشیم. به عبارت دیگر در سواحل جنوبی ایران، آب خلیج فارس بالا می آید و بر وسعت این خلیج افزوده می شود. در دراز مدت دشت خوزستان و اهواز به تدریج به وسیله آب پوشیده می شود و جزیره مرجانی کیش که کم ارتفاع ترین جزیره خلیج فارس است در دراز مدت به زیر آب خواهد رفت و از وسعت جزایر و سواحل ایران کاسته می شود."

در این میان برخی از کارشناسان محیط زیست، با نظریه جهان گرمایی مخالفند و آن را بی اساس و تبعات آن بر محیط زیست کشور را بی اساس می دانند.

دکتر ناصر کرمی، روزنامه نویس محیط زیست و اقلیم شناس می گوید:" محققان تغییرات آب و هوا در جایی که به نفع آنها بوده از سیستم پرخطای اطلاعاتی Tree-Ring یا حلقه درخت استفاده می کرده اند و در زمانی که این اطلاعات نیاز آنها را برآورده نمی کرده است آن را کنار می گذاشته اند."

او می افزاید:" ممکن است سوال شود ده ها دانشمند و موسسه سرشناس که بر صحت نظریه تغییر اقلیم پا می فشارند اشتباه کنند؟ پاسخ این است که: بله ممکن است. همچنانکه محققان سرشناس محیط زیست و منابع طبیعی کشور تفاسیر اشتباهی از آماری که در اختیار دارند می کنند."

این اقلیم شناس معتقد است:" برخی از متخصصان معتقدند با آمار و تحقیقات 50 ساله به این نتیجه رسیده اند خطر جهان گرمایی در هفت منطقه اصلی کشور جدی است. بنده معتقدم:

1- با آمار و تحقیقات پنجاه ساله که هیچ، حتی با آمار صد ساله هم حداکثر می توان مشکوک به نوسان اقلیمی شد، نه تغییر اقلیمی. هر آمار و تحقیق پنجاه ساله در هر جای جهان بالاخره قدری نوسان را نشان می دهد، سردتر یا گرمتر. هر متوسطی هم که از هر تحقیقی گرفته شود، نسبت به یک دوره پنجاه ساله قدری افزایش یا کاهش را نشان می دهد.

2- مشابه این آمار ها، آمارهای دیگری هست که افزایش را نشان نمی دهد. اگر به راستی اقلیم ایران گرمتر شده چرا برخی از امارها و مطالعات نشان می دهند و برخی، نه؟

3- بار دیگر تاکید می کنم ، در ایران هیچ نشانه ای از تغییر در روند های اقلیمی وجود ندارد، فقط نوسان اقلیمی هست، که آن هم امری معمول و طبیعی است.

4- در صلاحیت و تدبر علمی و تحقیقی محققانی که معتقد به نظریه تغییر اقلیم هستند شکی نیست. اما کلاً همه باید مراقب باشیم به دام تقلیل و ساده سازی مدلهای علمی نیفتیم . متوسط های اقلیمی از نظر آماری " میانگین احمقانه " نامیده می شوند. یعنی در کوتاه مدت هیچ معنایی ندارند. کوتاه مدت از نظر اقلیم شناسان یعنی دوره های سیصد ساله. زود است که بشر بتواند به طور قطعی نتیجه بگیرد که به دست خود زمین را گرمتر کرده است."

اما محمد درویش، کارشناس محیط زیست، در گفت و گو با خبر می گوید:" بسیاری از مراکز علمی و متخصصان برجسته محیط زیست جهان با نظر دکتر ثبوتی موافقند و می گویند گرم شده کره زمین عامل انسانی دارد."

او می افزاید:" اعتقاد دکتر کرمی به این که جهان گرمایی پدیده ای طبیعی است در جهت ویران کردن محیط زیست جهان است."

عضو هیات علمی موسسه مراتع و جنگل ها معتقد است:" در شرایطی که جمعیت کره زمین به بالاترین میزان خود رسیده و تخریب محیط زیست سرعت خیره کننده ای گرفته است باید کاری کنیم فرآیند گرم شدن کره زمین و آسیب محیط زیست کاهش پیدا کند نه این که بهانه به دست کارتل های نفتی، شرکت های مختلف و کشورهایی مانند عربستان سعودی بدهیم تا پول خرج کنند، مقاله منتشر کنند و این پدیده مخرب را عادی و طبیعی جلوه دهند."

پدیده جهان گرمایی چیست؟

انسان با سوزاندن مقدار وسیعی از انبارهای زغال سنگ، نفت، سوخت های فسیلی و گازهای طبیعی موجب آزاد شدن بیلیون ها تن از CO۲ دی اکسید کربن در هوا شده و عده یی معتقدند ممکن است به دلیل کمبود جنگل ها و آغاز کشاورزی باشد.

CO۲ یک گاز گلخانه یی است که اشعه های خورشید را در لایه زیرین اتمسفر به نام تروپوسفر محصور و در این لایه گازهای دیگری که ساخت دست بشر هستند مانند متان و کلروفلور و کربن ها جمع می شوند که در صورت ادامه پیدا کردن این روند مقدار دو برابر غلظت دی اکسید کربن صنعتی تخمین زده شده در اتمسفر در این قرن را خواهیم داشت.

این مقدار غلظت باعث بالا رفتن دمای کره زمین بین ۲ تا ۵ درجه سانتیگراد خواهد شد.

این گرما، آب شدن یخ ها و طغیان بعضی رودخانه ها و برعکس در بعضی دیگر از آنها بر اثر تبخیر زیاد خشک شدن را به همراه دارد. بیماری های عفونی منتشر می شوند، رشد بی رویه گیاهان، توفان های بسیار قوی و ویرانگر و... به همراه خواهد داشت.

بیشتر گونه های جانوری در حال نابودی هستند و برای زنده ماندن قادر به کوچ کردن نخواهند بود در حالی که بعضی گونه ها در واکنش به گرما در حال نمو هستند.

در این قرن فعالیت های انسان باعث به راه انداختن و آب شدن قطعات یخی گرینلند خواهد شد و این اتفاق دنیا را تحت تاثیر قرار خواهد داد به طوری که سطح آب دریاها تا شش متر بالا آمده و تمام سرزمین هایی را که انسان ها روی آن زندگی می کنند، خواهد پوشاند.

راه های مقابله با جهان گرمایی
در سال ۱۹۹۲ دنیا برای جلوگیری از تغییرات خطرناک آب و هوایی به توافق رسید. اولین حرکت در سال ۱۹۹۷ بود که پیمان کیوتو در مورد متعادل کردن میزان تولیدی زباله های آلاینده توسط کشورهای صنعتی را صادر کرد و در سال ۲۰۰۵ طی فشارهای وارده قانون کاهش و متعادل کردن آن به اجرا درآمد.
در این پیمان (کیوتو)، امریکا، استرالیا و دیگر هم پیمانان بیشترین تکنولوژی سوخت های پاکیزه را که در حقیقت راه حلی برای از بین بردن آلاینده ها است، مطرح کردند. در این بین راهکارهای عرضه شده از طریق دانشمندان به انسان امیدواری هایی را می دهد؛ استفاده از انرژی هایی پاک که طبیعت در اختیار انسان قرار داده است؛ انرژی خورشیدی، بادی، آبی و انرژی اتمی.

گردآوری:گروه خبر سیمرغ
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________ 
 
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”