مهره ایران در شطرنج خاور نزدیک آمریکا و اسرائیل

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Shahbaz, MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 198
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۹, ۱۱:۵۱ ب.ظ
محل اقامت: خانه
سپاس‌های ارسالی: 636 بار
سپاس‌های دریافتی: 561 بار

مهره ایران در شطرنج خاور نزدیک آمریکا و اسرائیل

پست توسط kandoo »

"آندره تریخوف" در مقاله ای که در روزنامه "نزاویسیمایا گازیتا" منتشر شد، نوشت که واشنگتن آماده همکاری با اسرائیل در زمینه انرژی صلح آمیز اتمی است. این مطلب در سند محرمانه ای آمده است که بعد از اجلاس اخیر سران آمریکا و اسرائیل منتشر شد. این خبر در حاشیه تشدید تنش ها پیرامون برنامه هسته ای ایران و خبرهایی در خصوص وخامت حال رییس جمهوری مصر منتشر شد که با خروج وی بی ثباتی ها در منطقه اجتناب ناپذیر می نماید.

وی در مقاله خود نوشت، دیدار روز سه شنبه "باراک اوباما" رییس جمهور آمریکا و "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر اسرائیل در واشنگتن در کل از سوی تحلیلگران مثبت ارزیابی شده است. نخست وزیر اسرائیل با احترام زیاد در مکانی که برای مهمانان عالیرتبه در کنار کاخ سفید در نظر گرفته شده، اسکان داده شد. سران دو کشور در برابر خبرنگاران با یکدیگر دست داده و اوباما برای همتای اسرائیلی خود ناهاری کاری ترتیب داد. همه اینها نوعی تبلیغات برای انتخابات آینده آمریکا و اسرائیل ارزیابی می شود. توجه زیاد اوباما به مهمان خود به خاطر منافع سیاسی داخلی اوست. تا انتخابات میانی کنگره آمریکا که نوید کاهش کرسی های کنگره را به هم حزبیان رییس جمهور یعنی دموکرات ها می دهد، چهار ماه بیشتر باقی نمانده است. رقبای اوباما یعنی جمهوریخواهان تلاش می کنند که حمایت یهودیان آمریکایی را جلب کنند. جمهوریخواهان اوباما را بعنوان رییس جمهوری ضد اسرائیلی معرفی می کنند و ادعا می شود که وی متحدین اسرائیلی را در کلیه جبهه ها مایوس کرده است. پیش از هر چیز در خصوص برنامه هسته ای. در ماه مه آمریکا صورتجلسه کنفرانس اجرای پیمان منع گسترش سلاح هسته ای (NPT) را امضا کرد که در آن از تل آویو خواسته شده تا به پیمان مذکور ملحق شود و اجازه بازرسی تاسیسات هسته ای خود را به کارشناسان بین المللی بدهد. تصویر
مولف در ادامه می نویسد، حال اوباما می تواند که پرچم سفید را بر فراز کاخ سفید به احتزاز درآورد. در جریان مذاکرات وی گویا با احتیاط از مسئله شهرک سازی در کرانه غربی رود اردن دوری کرده است. در ضمن اوباما از نتانیاهو انتقادی نکرده و خاطر نشان ساخت: "اسرائیل نیازمند امنیت منحصربفرد است... این کشور باید امکان واکنش نشان دادن به هر گونه تهدیدی در منطقه را داشته باشد".
وی در بخش دیگری از مقاله خود نوشت، یکی از نتایج دیگر این نزدیکی واشنگتن به تل آویو توافقنامه ای در خصوص آمادگی آمریکا برای همکاری با اسرائیل در زمینه انرژی صلح آمیز هسته ای است به رغم آنکه تل آویو تاکنون به عضویت پیمان ان پی تی در نیامده است. این تعهد به گزارش رادیو ارتش اسرائیل، در یک سند محرمانه ای آمده که به طرف اسرائیلی منتقل شده است.

مولف در بخش پایانی مقاله خود به سخنان "یوگنی ساتانوفسکی" رییس انستیتوی خاور نزدیک اشاره می کند که معتقد است، در حقیقت هیچگونه نسیم ملایمی در روابط اوباما و نتانیاهو دمیده نشده است". آنها مجبورند که به تغییر اوضاع واکنش نشان دهند. این کارشناس اعلام کرد: "احتمال مناقشه نظامی با ایران قریب الوقوع است. مشکل "حسنی مبارک" هم وجود دارد که بر اساس گزارش رسانه ها در بستر بیماری است. اگر اینطور باشد و مصر یتیم شود، این مسئله به معنای تغییر بنیادی در خاور نزدیک است". وی همچنین احتمال داد که مصر در نهایت ممکن است به دست "برادران مسلمان" افتد.
این کارشناس معتقد است که جنگ با ایران می تواند هر زمان آغاز شود و عملا اجتناب ناپذیر است. ساتانوفسکی گفت: "جنگ ممکن است که در پاییز رخ دهد. پاکسازی غزه نیز قرار بود که تابستان انجام شود به همین خاطر مسئول آن نیز تعیین شد. برای جنگ باید سکوهایی را که دشمن بالقوه می تواند شما را موشک باران کند، پاکسازی کرد". اما حادثه پیرامون ناوگروه "آزادی" که به اعتقاد ساتانوفسکی ایران توسط ترکیه آن را بوجود آورد، مسئله پاکسازی غزه را با مشکل مواجه ساخت.وی خاطر نشان ساخت که بدین ترتیب می توان گفت که تهران پیشدستی کرده است.
خبرگزاری «ریا نووستی» روسیه، 17 تیرماه
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”