جنگ سرد ایران و اسرائیل در آفریقا

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Shahbaz, MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 983
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۹ دی ۱۳۸۷, ۱۲:۰۵ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 7461 بار
سپاس‌های دریافتی: 7118 بار
تماس:

جنگ سرد ایران و اسرائیل در آفریقا

پست توسط @lirez@ »

زمانی که وارد شهر دکا پایتخت سنگال می شوید مدل جدیدی از خودروهای تاکسی مورد استفاده در این کشور توجه شما را جلب می کند. این خودرو یکی از تولیدات شرکت ایران خودرو است که در کارخانه ای در سنگال مونتاژ می شود.

به گزارش [External Link Removed for Guests] ، مجله ایکونومیست انگلیس این گونه نفوذ ایران را در آفریقا به ویژه در غرب آن توصیف می کند. این نشریه اضافه می کند که نفوذ ایران در غرب آفریقا از طریق سنگال است. همان کشوری که تاکنون احمدی نژاد بارها به آن سفر کرده است. وی سنگال را دروازه ورود ایران به آفریقا می خواند.

در 18 ماه گذشته احمدی نژاد بارها به آفریقا سفر کرد که آخرین آن دو هفته پیش بود که به نیجریه رفت. این سفرها در چارچوب سیاست خارجی جدیدی است که آفریقا را در صف مقدم اولویت های ایران قرار می دهد.

قبل از نیجریه ، احمدی نژاد به مالی سفر کرد. ایران قصد دارد در این کشور سدی برای تولید برق بسازد. وی قبل از آن، به اوگاندا سفر کرد و طرح هایی در زمینه های نفت و پالایش نفت به این کشور ارائه کرد.

نفوذ سیاسی اقتصادی و نظامی ایران در قاره سیاه از طریق "دیپلماسی معاملات" با افزایش شمار شیعیان در افریقا نیز همراه شده است.

براساس اعلام نهاد ایرانی "مجمع اهل بیت" شمار شیعه شدگان در آفریقا به هفت میلیون نفر رسید این در حالی که پیش از این شمار آنها بسیار محدود بود.

نفوذ ایران در آفریقا باعث شد تا صهیونیست ها و روابط سیاسی آنها با کشورهای قاره سیاه در تنگنا قرار بگیرد.

مهمترین مثال در این زمینه، اقدام موریتانی در شمال غرب آفریقا در تعطیلی سفارت اسرائیل است.
سفارت اسرائیل پس از سفر منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران به موریتانی تعطیل شد.
ایران اعلام کرده است که بیمارستان نیمه تمام اسرائیل در شهر نواکشوط پایتخت موریتانی را تکمیل خواهد کرد.

همچنین در راستای جنگ سرد میان ایران و اسرائیل در آفریقا، دو طرف هیئت های مختلفی را روانه این قاره می کنند تا در زمینه برقراری روابط جدید، تقویت روابط ، عقد یا اجرای قراردادهای مربوط با فروش سلاح و کشاورزی گرفته تا تعهد به ساخت سد و قراردادهای نفتی و امنیتی همکاری کنند.

"افیگیدور لیبرمن" وزیرامور خارجه اسرائیل نیز در همین راستا چندی پیش در راس هیئت پرشماری سفر دوره ای را به آفریقا داشت.

تل آویو هم برنامه های کشاورزی را در کشور آفریقایی اوگاندا آغاز کرده و به طور جدی مشغول فعالیت در کشور گینه استوایی است . این کشور از جمله صادرکنندگان نفت است. اسرائیل خدمات امنیتی به گینه استوائی ارائه می کند و در حال ساخت مجتمع بیمارستانی به ارزش 100 میلیون دلار در این کشور است.

در مقابل ، ایران طرح های زیرساختی را در سنگال اجرا می کند که شامل جاده سازی ، افزایش خطوط راه آهن ، ساخت فرودگاه ها و بنادر است.

ایران و زیباوه نیز قراردادهای را در زمینه همکاری در موضوعات انرژی، علوم، فناوری و کشاورزی امضا کردند و طرح مشترکی را برای تولید تراکتور آغاز کردند.

درآمدهای کینیا به عنوان یکی از کشورهای ساحلی رودخانه نیل از صادرات چای افزایش یافت و این موضوع پس از توافقنامه بازاریابی با ایران اتفاق افتاد.

ایران یک ماه پیش از این اعلام کرد که سالانه چهار میلیون تن نفت خام به کنیا صادر خواهد کرد. این دو کشور توافقنامه هایی را در زمینه پرداخت وام ، منابع آب و برقراری پرواز مشترک میان دو کشور امضا کردند.

همچنین فروش سلاح ایران به سودان نیز به 12 میلیون دلار رسید. این در حالی است که سودان تحت تحریم واردات سلاح قرار دارد.

اما درباره جنگ سرد ایران و اسرائیل برای " کیک سیاه " باید گفت که همچنان کمک های ایران به آفریقا در برابر کمک های اتحادیه اروپا ، آمریکا و چین به این قاره ، اندک است.

همچنین بعید به نظر می رسد سنگال روابط خود با غرب را قربانی روابط با ایران کند. کشوری که بعضی وقت ها گفته هایش به عملکرد نزدیک نمی شود. پروازهای منظم میان کنیا و تهران هنوز برقرار نشده است.

اما از آن سو، بسیاری از کشورهای آفریقایی نیازمند تجربه اسرائیل در زمینه آبخیزداری ، فناوری نظامی و امنیتی هستند.

اتیوپی یکی از این کشورهاست که با افراط گرایان اسلامی در حال مقابله است.

هم اکنون بزرگترین مشتریان تولیدات نظامی صهیونیست ها و مورد اعتماد ترین هم پیمانان تل آویو در آفریقا هستند.

کنیا هم از افراط گرایان اسلامی در کشور همسایه خود یعنی سومالی نگران است. نیجریه نیز در ساله های اخیر 500 میلیون دلار سلاح از اسرائیل خریداری کرد که از جمله مهمترین آن می توان هواپیماهای بدون سرنشین اشاره کرد
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”