برگه ای از تاریخ سیاه امریکا

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Shahbaz, MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 325
تاریخ عضویت: شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۸۹, ۱:۴۰ ب.ظ
محل اقامت: ایران از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب
سپاس‌های ارسالی: 1369 بار
سپاس‌های دریافتی: 1309 بار

برگه ای از تاریخ سیاه امریکا

پست توسط امیر جمالی »

نقل قول تكان دهنده يك تاجر برده درباره انتقال زنان سياه پوست به آمريكا
خبرگزاري فارس: يك تاجر برده از شرايط بسيار وخيمي كه زنان سياه‌پوست، زمان عبور از اقيانوس متحمل مي‌شدند، گزارش داد كه من زنان بارداري را ديدم در حالي كه به اجساد زنجير شده بودند، بچه به دنيا آوردند، اجسادي كه ماموران سركشي مست هنوز آنها را جمع نكرده بودند...

تصویر

به گزارش خبرگزاري فارس، برخي كتب تاريخي چنان تاريخ را نشان مي‌دهند كه گويي نيمي از مردم آمريكا وجود خارجي نداشته‌اند. كتاب تاريخ از مكتشفين، تجار، سياستمداران و ژنرال‌ها سخن مي‌گويند كه البته همگي مرد هستند. در دوران اوليه آمريكا زنان نمي‌توانستند اين مشاغل را داشته باشند، آنها در برابر ديدگان تاريخ نامرئي بودند.
قانون و عرف اجتماعي به مردم اروپا كه ساكن آمريكا مي‌شدند آشكارا مي‌گفت: «زنان با مردان برابر نيستند». پدران و شوهران حق داشتند بر زنان نظارت كنند. زنان مورد ستم واقع مي‌شدند و اين به معني نداشتن حق تسلط بر زندگي بود. از ميان بردن ستمگري و استبداد نسبت به زنان كاري بس دشوار بود.

اين جملات مربوط به كتاب روياي آمريكايي، روايت ديگر از تاريخ مردم آمريكا است كه توسط هاوارد زين نوشته شده و فاطمه شفيعي سروستاني آن را ترجمه نموده است.
اين كتاب توسط نويسنده معتبر آن تاريخ آمريكا را به شكل واقعي و نه آنچه تاكنون نگاشته شده به رشته تحرير درآورده است. اين كتاب با نثري روان براي گروههاي مختلف سني قابل استفاده است.
در بخشي از اين كتاب مي خوانيم:

*ازدواج با مرداني كه هيچ‌گاه نديده بودند هزينه سفر زنان به آمريكا

اولين اردوگاه‌هاي مستعمره‌هاي آمريكا تقريبا به طور كامل مردانه بودند. زنان را به آنجا مي‌بردند تا همسر مردان شوند. بچه به دنيا آورند و همراه آنها باشند. در سال 1619 م. يك كشتي حامل نوزده زن به جيمز تاون ويرجينيا رسيد. آنها توافق كرده بودند در ازاي هزينه عبور از اقيانوس اطلس به مستعمره بروند و با مرداني كه هيچ‌گاه نديده بودند، ازدواج كنند.
زنان و دختران نوجوان بسياري به عنوان خدمتكار قراردادي به مستعمره‌ها رفتند. زندگي آنان با زندگي بردگان تفاوت چنداني نداشت. دوران خدمتكاري آنها پايان مي‌يافت و طي دوران خدمتكاري بايد از اربابان و خانم خانه اطاعت مي‌كردند و حتي گاهي مورد سوءاستفاده جنسي قرار مي‌گرفتند.
به نوشته تاريخچه‌اي با عنوان «زنان شاغل آمريكا» خدمتكاران زن «حقوق كم دريافت مي‌كردند و با آنها بي‌ادبانه و سخت‌گيرانه رفتار مي‌شد».
زنان سياه‌پوست دوبرابر سختي مي‌كشيدند، آنها به عنوان سياه‌پوست و نيز به عنوان زن، تحت ستم و فشار قرار مي‌گرفتند.

*زنان باردار در حالي كه به اجساد زنجير شده بودند، بچه به دنيا آوردند

يك تاجر برده از شرايط بسيار وخيمي كه زنان سياه‌پوست، زمان عبور از اقيانوس متحمل مي‌شدند، گزارش داد:
من زنان بارداري را ديدم در حالي كه به اجساد زنجير شده بودند، بچه به دنيا آوردند، اجسادي كه ماموران سركشي مست هنوز آنها را جمع نكرده بودند... بر روي عرشه زن جوان سياه پوستي بود كه زنجيرش كرده بودند، زيرا به محض فروخته شدن و آمدن به روي كشتي مشاعرش را از دست داده بود.
حتي زنان سفيدپوست هم با سختي‌هاي بسيار رو به رو بودند. به دنيا آوردن بچه و بزرگ كردنش در عصري كه مراقبت پزشكي ضعيف و بيماري شايع بود، سختي بسياري به همراه داشت. هجده زن متاهل با كشتي مي‌فراور (كشتي زائران) به آمريكا آمدند. سه نفر از آنها باردار بودند. كمتر از يك سال بعد فقط چهار نفرشان زنده ماندند. زايمان و بيماري بقيه را با خود برد.

*طبق قانون وقتي زني ازدواج مي‌‌كرد، شوهر او اربابش مي‌شد

قوانين و طرز تفكراتي كه از انگلستان مي‌آمد نيز بار سنگين ديگري بر دوش زنان بود. طبق قانون وقتي زني ازدواج مي‌‌كرد، شوهر او اربابش مي‌شد. شوهران از نظر قانون حق داشتند بر همسران خود به طور دائم نظارت داشته باشند. مرد مي‌توانست همسرش را از نظر فيزيكي تنبيه كند (گرچه نمي‌توانست او را بكشد يا صدمه‌ ابدي به وي وارد سازد). اموال زن به شوهر تعلق مي‌گرفت. اگر پولي نيز در مي‌آورد، براي شوهرش مي‌شد.
كتاب «نصيحت به يك دختر» كتاب‌ پر فروشي بود. اين كتاب ادعا مي‌كرد «نابرابري جنسي» از واقعيات مسلم زندگي است. بسياري از آمريكايي‌ها اين كتاب را كه مي‌گفت: «مردان قانون‌گذارند و قوه تعقل قوي‌تري نسبت به زنان دارند» خواندند، اما با وجود القائات بسيار مبني بر پائين‌تر بودن درجه زنان نسبت به مردان، برخي زنان براي نشان دادن استقلال خود راه‌هايي يافتند.


سربلند باشید و پیروز !
اللهم عجل لولیک الفرج
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”