گشودن اسرار فنی آلمان نازی

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Shahbaz, MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 656
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۹ تیر ۱۳۸۹, ۱:۱۱ ب.ظ
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1080 بار
سپاس‌های دریافتی: 3413 بار

گشودن اسرار فنی آلمان نازی

پست توسط dolphine »

شصت سال قبل، آمریکا دانشمندان نازی را برای هدایت پروژه هایپیشرو این کشور مانند رقابت برای تسخیر فضا به خدمت گرفت. این مردانتکنولوژی های مرزشکنی را در اختیار آمریکا گذاشتند که حتی امروز نیز در خطمقدم علم و تکنولوژی قرار دارد، اما این دستاورد بی هزینه نبوده است.
پایانجنگ جهانی دوم شاهد تکاپوی فشرده برای دست یافتن به اسرار انبوه فنی آلماننازی بود. متفقین برای به چنگ آوردن حداکثر تجهیزات و تخصص ممکن از ویرانههای رایش تقلا می کردند و همزمان سعی داشتند مانع دسترسی سایرین به ایناسرار شوند.
وسعت و عمق دستاوردهای فنی بسیار پیشرفته ی آلمان،کارشناسان متفقین که نیروهای مهاجم را در سال 1945 همراهی می کردند بهحیرت افکند.

موشک وی-2 از اولین موشکهای زمین به زمین (ساخت آلمان نازی)
راکت های مافوق صوت، گاز عصبی، هواپیمای مجهز به موتور جت،موشک های هدایت شونده، فناوری تجسسی و آلات پیشرفته زرهی تنها برخی ازفناوری های بدیعی بود که در آزمایشگاه ها، کارگاه ها و کارخانه های نازی،حتی در زمانی که در آستانه شکست بودند، توسعه می یافت.
آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی در نخستین روزهای جنگ سرد درگیر مسابقه ای علیه زمان برای شکستن اسرار علمی هیتلر شدند.
درماه مه 1945، قشون تحت فرمان استالین آزمایشگاه های اتمی در موسسه معتبرکایزر ویلهلم در حومه برلین را تحت کنترل درآوردند و بذر آنچه را بعدا بهزرادخانه وسیع اتمی شوروی بدل شد تقدیم پیشوای خود کردند.
آمریکایی هادرست پیش از آنکه نیروهای شوروی مجتمع وسیع نوردهازن را که در دل رشته کوههای هارتز در صفحات مرکزی آلمان ساخته شده بود تصرف کنند، موشک های وی-2را از آن خارج کردند.
به علاوه تیمی به سرپرستی ورنر وان بران که وی-2 را ساخته بود نیز به دست آمریکایی ها افتاد.

وان بران: چهره متشخص ناسا و افسر سابق اس اس
تصویر
جنایات
هیو نِر، معاون فرمانده نیروی هواییآمریکا در اروپا، کوتاه زمانی پس از به چنگ آوردن این غنائم نوشت: "اشغالتشکیلات علمی و صنعتی آلمان این موضوع را که ما در بسیاری از زمینه هایپژوهشی به گونه تکان دهنده ای عقب مانده ایم آشکار کرد."
"اگر از اینفرصت برای به چنگ آوردن تشکیلات و مغزهایی که آن را توسعه داده انداستفاده نکنیم و آن دو را فورا به کار نگیریم، باید برای کشف عرصه ای کهقبلا کاوش شده تلاش کنیم که ما را چندین سال عقب خواهد انداخت."
به این ترتیب پروژه موسوم به "گیره کاغذ"آغاز شد که طی آن وان بران و بیش از 700 نفر دیگر از دانشمندان آلمانی رابه طور مخفیانه بدون آگاهی متحدان آمریکا به آن کشور منتقل شدند. اینپروژه هدف پیچیده ای نداشت: "بهره برداری از دانشمندان آلمانی برای پروژههای پژوهشی آمریکا و جلوگیری از دسترسی اتحاد جماهیر شوروی به این معدنغنی فکری."
پس از آن تحولات سریعی روی داد: پرزیدنت ترومن پروژه "گیرهکاغذ" را در ماه اوت 1945 تصویب کرد و سه ماه بعد در روز 19 نوامبر نخستینگروه از دانشمندان آلمانی وارد خاک آمریکا شدند.
با این حال یک مشکلعمده وجود داشت. ترومن به وضوح دستور داده بود که هرکسی که "عضویت او درحزب نازی ثابت می شود و در فعالیت های آن شرکت داشته یا از حامیان فعالحکومت نظامی نازی ها بوده است" از این پروژه حذف شود.
براساس اینمعیار، حتی شخص وان بران، برای خدمت در آمریکا واجد شرایط نبود. او علاوهبر عضویت در سازمان های مختلف نازی از اعضای بلندپایه "اس اس" (از سازمانهای موازی گشتاپو) بود. در پرونده امنیتی او درج شده بود که وی یک "خطرامنیتی" به حساب می آید.
افراد ذیل از جمله همکاران وان بران بودند:
* آرتور رودلف، مدیر کل عملیاتی نوردهازن، جایی که 20 هزار برده که به کار اجباری واداشته شده بودند در جریان تولید موشکهای وی-2 جان باختند. او تیم سازنده راکت "Saturn V" را که "صد در صد نازی، از نوع خطرناک" وصف می شد سرپرستی می کرد.

آرتور رودلف: یک فرد 100 درصد نازی در استخدام ناسا

کرت دیبوس، متخصص پرتاب موشک و از افسران اس اس. درپرونده او آمده بود: "او باید به عنوان تهدیدی برای امنیت نیروهای متفقینتحت نظر و کنترل باشد."
* هوبرتوس استراگهولد، که بعدا "پدرپزشکی فضایی" لقب گرفت سیستم های "زیست یاری" تعبیه شده در فضاپیماهایناسا را طراحی کرد. برخی از زیردستان او در اردوگاه های داکائو و آشویتس،آزمایش های انسانی انجام می دادند، جایی که اسرای (کشورهای شرقاروپا) منجمد شده و در اتاقکهای کم فشار قرار داده می شدند که معمولن بهمرگ آنها منجر می شد.
تمامی این افراد از صافی اخلاقی گذرانده شدند تابه آمریکا خدمت کنند: ارتش آمریکا که پیروزی در جنگ سرد، نه برقراری عدالترا، نخستین اولویت خود می دانست، بر جنایاتی که ادعا می شود این افرادمرتکب آن شده بودند سرپوش گذاشت و لکه های سیاه را از پیشینه آنها زدود.
وگیره ای که اطلاعات تازه آنها را در پرونده های شخصی محکم می کرد وجهتسمیه کل این عملیات شد. با گذشت شصت سال، ذره ای از اهمیت میراث آن پروژهکاسته نشده است.
می توان استدلال کرد که هواپیمای موسوم به "هورتن هو 229"با روکشی از تخته سه لای باردار کربنی با بال های رو به عقب که از چشمرادار مخفی می مانند و در سال 1944 ساخته شد نخستین هواپیمای تجسسی جهانبود.
ارتش آمریکا یکی از این مدل ها را در اختیار شرکت هواپیماسازی "نورثروپ" گذاشت. این شرکت بعدن بمب افکن های تجسسی بی-2 را که از کلیه جهات کاربردی نمونه مدرن هورتون بود ساخت.


Horten GO 229 که بمب افکن آمریکایی B-2 با الهام از این طرح سال 1944 هواپیمای آلمانی ساخته شده
موشک های کروز هنوز بر طرح موشک وی-1 استوار است و موتور جتی که نیروی محرکه هواپیمای "هایپرسونیک" پیشرفته ناسا موسوم به ایکس-43 (با سرعتی پنج برابر صوت) را فراهم می کند تا حدود زیادی مدیون پیشگامان صنعت جت آلمان است.
همچنین آلمان، تاسیسات بسیار عظیمی را در تلمارکواقع در نروژ برای تولید آب سنیگن و غنی سازی اورانیوم ایجاد کرده بود کهاگر بمب افکن های انگلیسی آنجا را بمباران نمی کردند در همان سال 1944اولین سلاح هسته ای آلمان، آمادهء استفاده شده بود.
علاوه بر اینها، شمار بزرگ اسناد پروژه گیره کاغذ که هنوز محرمانه است باعث شده بسیاری از کارشناسان، از جمله نیک کوک،مشاور هوافضای "هفته نامه دفاعی جینز" مظنون باشند که آمریکا ممکن است بهتوسعه فناوری های حتی پیشرفته تر نازی پرداخته باشد که از جمله آنهادستگاه های ضدجاذبه است که منبع بالقوه ای برای مقادیر وسیعی انرژی خواهدبود.
کوک می گوید که این فناوری "می تواند چنان ویرانگر باشد که صلحجهان را به خطر خواهد انداخت و آمریکا تصمیم گرفته است آن را برای مدت هایمدید مخفی نگاه دارد."
اما خیلی ها ضمن کف زدن برای موفقیت غیرقابلانکار پروژه گیره کاغذ، ترجیح می دهند هزاران نفری را که جان باختند تانوع بشر به فضا برود به یاد بیاورند.
==========================================
==========================================
[HIGHLIGHT=#d8d8d8][FONT=Microsoft Sans Serif] هر کسی که از ترس شرش مورد احترام دیگران است .... از امت من نیست .  
[HIGHLIGHT=#d8d8d8][FONT=Microsoft Sans Serif]   
[HIGHLIGHT=#d8d8d8][FONT=Microsoft Sans Serif] پیامبر اکرم (ص)  
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”