مادر فیزیک ایران در خانه سالمندان!!!!

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Shahbaz, MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2659
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۳ تیر ۱۳۸۸, ۹:۵۸ ق.ظ
محل اقامت: روبروی شما
سپاس‌های ارسالی: 2234 بار
سپاس‌های دریافتی: 14097 بار

مادر فیزیک ایران در خانه سالمندان!!!!

پست توسط RAHVAR »

   
 تصویر  
 

 تصویر 
 مراسم بزرگداشت نخستين بانوي فيزيك ايران 


 همشهری آنلاین: مراسم بزرگداشت آلنوشطریان نخستین بانوی فیزیکدان ایرانی و مادر ستاره شناسی ایران شامگاهدیروز سه شنبه در باشگاه آرارات تهران برگزار شد. 

 تصویر 

 به گزارش سرویس زنان جهان؛ دکتر آلینوشطریان دارای دکترای فیزیک از دانشگاه سوربن فرانسه است و نخستین زنی بودکه در ایران در رشته فیزیک استاد دانشگاه شد. او نخستین رصدخانه خورشیدی وتلسکوپ خورشیدی را در کشور بنیان نهاد و نخستین شخصی بود که درس فیزیکستاره‌ها (اختر فیزیک) را در ایران تدریس کرد. دکتر طریان را «مادر نجومایران» می‌نامند. 
 آلینوش طریان ۸۹ ساله در حال حاضر درخانه سالمندان توحید در میان صدها ستاره ای که مانند او دیگر از سو سوافتاده اند روزگار می گذراند 
 تصویر 

 آلینوش طریان در سال ۱۲۹۹ در خانوادهارمنی در تهران متولد شد . مدرک لیسانس خود را در سال ۱۳۲۶ از دانشگاهتهران دریافت کرد و همانجا به عنوان متصدی عملیات آزمایشگاهی دانشکده علوماستخدام شد. سپس برای بورس تحصیلی درخواست کرد پس از تلاش بی‌نتیجه برایمتقاعد کردن استادش (دکتر حسابی) برای کمک به اعزام وی به خارج از کشور ،با هزینه شخصی خود به بخش فیزیک اتمسفر دانشگاه سوربن رفت و سال ۱۳۳۵(۱۹۵۶ میلادی) از آن دانشگاه مدرک دکترا گرفت. 
 تصویر 

 این فیزیکدان برجسته با وجود پیشنهاداستادی در دانشگاه سوربن، دکتر طریان با هدف خدمت به کشورش به ایرانبازگشت و در دانشگاه تهران به عنوان دانشیار ترمودینامیک منصوب شد. در سال۱۳۳۸ برای شرکت در بورسیه دولتی آلمان غربی در مطالعه رصدخانه خورشیدیانتخاب شد و پس از چهار ماه مطالعه به ایران بازگشت و در سال ۱۳۴۵ نقشعمده‌ای را در بنیان‌گذاری نخستین رصدخانه فیزیک خورشیدی در ایران ایفاکرد. 

 تصویر 
 خانم دکتر طریان در سال ۱۳۴۳ به مقاماستادی در دانشگاه تهران رسید و نخستین شخصی بود که درس فیزیک ستاره‌ها(اختر فیزیک) را در ایران تدریس کرد. بدین ترتیب او اولین فیزیکدان زن استکه در ایران به مقام استادی رسید . 
 آلینوش طریان بعد از ۳۰ سال تدریس، در سال ۱۳۵۸ درخواست بازنشستگی داد. 


 تصویر 

 علاقه طریان به علم و دانش سبب شدهوصیت نامه ای تنظیم کند و منزل مسکونی خود را بعد از مرگ به ارامنه جلفا ودانشجویانی که محل اسکان مناسبی ندارند ببخشد. 
   تصویر     
  
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”