ناگفته های متکی از ماجرای سنگال گیت و آینده فعالیت های سیاسی

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Shahbaz, MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 875
تاریخ عضویت: جمعه ۴ بهمن ۱۳۸۷, ۷:۳۶ ب.ظ
محل اقامت: شهرکرد
سپاس‌های ارسالی: 1385 بار
سپاس‌های دریافتی: 3738 بار
تماس:

ناگفته های متکی از ماجرای سنگال گیت و آینده فعالیت های سیاسی

پست توسط sayeh_roshan_1988 »

  متکی ، وزیر امورخارجه سابق ایران ، با برگزاری یک کنفرانس مطبوعاتی ، دفتر کار خود را که برای فعالیت های سیاسی دایر کرده است ، افتتاح کرد.

ناگفته ای از سنگال گیت

متکی در این نشست مطبوعاتی در پاسخ به سوالی درباره این که تحلیلش در خصوص قطع رابطه سنگال با ایران چیست؟ گفت: موضوع سنگال که در آن مسائل نیجریه و گامبیا نیز مطرح شده ، دارای ابعاد گوناگونی بوده است و از ندت ها پیش برخی کشورهای غربی وهمین طور عربستان فشارهایی را بر دولت سنگال اعمال کرده بودند تا این دولت در روابط خود با جمهوری اسلامی ایران تجدید نظر کند.
وی با اشاره به آخرین سفرش به سنگال گفت: در دیدار با رئیس جمهور سنگال برای وی با استدلال ثابت کردم که قطع رابطه با ایران به نفع دو کشور و حتی به نفع خود وی نیست اما همان طور که گفتم حجم فشارها بسیار بالا بود به طوری که در زمانی که من در کشور سنگال حضور داشتم همزمان با حضور بنده نیز هیئتی 3 نفره از اروپا در این کشور حضور داشت و هدفشان تحریک دولت سنگال علیه جمهوری اسلامی ایران بود. بر این اساس سنگال تحت فشارهای مختلف قرار داشت و تصمیم پخته ای در رابطه با ایران نگرفت.

این برای اولین بار است که از حضور همزمان هیات اروپایی در سنگال خبر داده می شود و جالب اینجاست که در حالی که دو تیم دیپلماتیک درباره موضوع واحدی در سنگال فعالیت می کردند ، با برکناری رئیس تیم ایرانی در سنگال ، ماموریت دیپلماتیک تیم ایرانی تحت الشعاع قرار گرفت.

متکی در دفتر کار جدید

وزیر سابق خارجه با اشاره به اینکه سنگال تحت تاثیر عوامل مختلفی اقدام به اعمال این تصمیم شتابزده مبنی بر قطع رابطه با ایران کرد، ابراز امیدواری کرد که دولت سنگال بعد از عبور از فضای تاثرپذیری از غرب به اتخاذ تصمیم درست در رابطه با ایران اقدام کند.

متکی در پاسخ به سوالی درباره این که آیا کاندیدای مجلس یا ریاست جمهوری می شود نیز گفت: درباره مجلس شورای اسلامی ، که انتخابات آتی آن سال آینده برگزار می شود ، به عنوان یک فعال سیاسی در کنار سایر ظرفیت های نظام سعی در پر شور کردن این انتخابات مهم خواهم داشت اما این که خود کاندیدا شوم ، چنین بنایی ندارم.

دولت نمی روم ولی کار سیاسی بازنشستگی ندارد

منوچهر متکی همچنین در خصوص اینکه محمدرضا باهنر عنوان کرده بود که برای تجمیع جریان اصولگرایی منوچهر متکی نیز در جبهه پیروان خط امام و رهبری حضور خواهد داشت، گفت: آقای باهنر یک رجل سیاسی است و بالاخره حرفهای سیاسی می زند .

وی سخنانی مانند این که منفردا و یا مشترکا با افرادی ستادی تشکیل داده است را یک سری اظهار نظرات سیاسی دانست و گفت:اما معتقدم مجمع نیروها و جریانات مختلف سیاسی و همه آحاد جامعه باید فعالیت های خود را با انتخابات مجلس نهم شروع کنند که وقتی این روند شروع شود قاعدتا در این رابطه نیز اظهار نظرهایی صورت خواهد گرفت و مسائل برای مردم تشریح خواهد شد.

متکی همچنین با رد حضور مجدد خود در مناصب دولتی در مورد اینکه محمد رضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور اعلام کرده بود که پست دیگری را در مجموعه دولت بر عهده ایشان خواهیم گذاشت، گفت: من کارهای موظفی دولتی خود را با سی و چند سال سابقه انجام داده ام ولی همانطور که قبلا گفته ام کار سیاسی بازنشستگی ندارد.

وزیر سابق امور خارجه در ادامه این نشست خبری درباره آینده کار سیاسی خود نیز عنوان کرد: بنده به عنوان یک فعال سیاسی و عضوی از یک مجموعه که کلمه مشهورش اصولگرایان است حضور خواهم داشت.

وی نشاط سیاسی را رمز ماندگاری نظام دانست و افزود: البته داشتن نشاط سیاسی الزاما به این معنی نیست که فردی مسئولیتی را قبول کند ضمن اینکه برای کسی که طی 32 سال گذشته در عرصه های مختلف داخلی و خارجی کشور کار کرده است و دارای حداقل بضاعتی است این بضاعت را در کنار ظرفیت های دیگر جامعه در راستای آرمان انقلاب اسلامی به کار خواهند گرفت.


گفت و گو با اصحاب خیمه قذافی درباره سرنوشت معمر قذافی

وزیر سابق امور خارجه در ادامه در خصوص اقداماتی که وزارت خارجه می تواند درباره امام موسی صدر انجام دهد نیز گفت: درباره امام موسی صدر موضوعی که روشن بود این بود که آخرین سفر وی به لیبی بوده و تلاش های قذافی برای اینکه نشان دهد ایشان از این کشور خارج شده مورد قبول هیچ کس واقع نشد.

وی با بیان اینکه وزارت خارجه همواره یکی از مسائلش در رابطه با لیبی بحث پیگیری وضعیت امام موسی صدر بوده است، گفت: در آخرین سفری که بنده به لیبی داشتم جلسه طولانی را با مجموعه مسئولان لیبی که به اصحاب خیمه قذافی مشهورند، غیر از خود معمر قذافی داشتم. یکی از موضوعات اساسی ما موضوع امام موسی صدر بود.

متکی تصریح کرد: در آنجا مطرح شد که در مورد امام موسی صدر آنها باید پاسخ دهند البته ما هم با سئوال مواجه ایم و باید پاسخ دهیم.

وی اضافه کرد: اخیرا هم اخباری در رابطه با امام موسی صدر مطرح شده که هنوز صحت آن مشخص نیست ولی با توجه به تحولات لیبی امیدواریم شرایط جدید بتواند خبرهای موثقی در رابطه با آخرین وضعیت امام موسی صدر به دست ما برساند.

وي با اشاره به قطعنامه صادر شده عليه ليبي، گفت: شايد اقدام سازمان ملل بسيار زودتر لازم بود اما نكته مهم را شوراي امنيت نبايد از ياد ببرد كه مردم ليبي پس از رها شدن از ديكتاتور زمان‌شان كماكان گرفتار قطعنامه‌هاي شوراي امنيت نباشند. اين تجربه‌اي است كه در عراق انجام شد. همانطور كه در مورد عراق سال‌ها پس از سرنگوني رژيم صدام عراق همچنان تحت فصل هفتم منشور بود. آمريكايي‌ها مخالف اول بودند در اينكه عراق از فصل هفتم منشور خارج شود زيرا مي‌خواستند با اين اهرم به دولت‌هاي مردمي فشار بياورندكه طبق خواسته‌هاي آنها عمل كنند. در اينجا نيز براي رژيم قذافي تحريم آري اما پس از روي كار آمدن اراده ملي مردم ليبي بايد هر گونه تحريم از سر مردم اين ملت برداشته شود.درباره آینده سخن بگوییم بهتر است

وی در مورد چگونگی برکناری اش از سمت وزارت خارجه گفت: فکر می کنم اگر راجع به آینده صحبت کنیم نفع بیشتری در آن است.

متکی در مورد اینکه رئیس جمهور اعلام کرده بود که وزارت خارجه به تحولات زیادی نیاز دارد نظرات چیست، گفت: در مورد وزارت خارجه کمی باید صبر کنیم. جناب صالحی که بنده هم به ایشان تبریک گفتم باید کارشان را کمی جلو ببرند و بعد از گذشتن دوره زمانی منطقی می توان قضاوت کرد.اما در مورد تغییر و تحولات در وزارت خارجه باید گفت که تحول روند تکاملی دائمی در همه پدیده ها و حوزه هاست و اجازه دهید قضاوت در این مورد را برای وقت دیگری بگذاریم.

وی در مورد اینکه قرار بود در خصوص مسائل و موضوعات مختلف وزارت خارجه صحبت کنید و اینکه در طول مدت وزارت خود چه نمره ای را خود می دهید به شوخی گفت: سوالات سخت سخت نپرسید ، البته من در بخشی از دوره کارمندی ام ، معلم بوده ام ولی هیچ گاه به خودم نمره ندادم.

متکی با بیان اینکه بررسی مسائل و موضوعات مختلف دوره 5 سال و اندی وزارت خارجه مهمتر از گفتن چگونگی عملکرد خودم در این مدت است، گفت: در این دوره وزارت خارجه با چالش های فراوانی مواجه بود و در این عرصه تصمیماتی اتخاذ کردیم و مجری این تصمیمات بودیم که پرداختن به آن و همچنین بررسی تحول در روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران با دیگر کشورها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا این مقطع 5 ساله، مقطع بسیار حساسی در تاریخ دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران بوده است.

وی خاطر نشان کرد: البته ممکن است بسیاری از افراد نقدهایی را نسبت به این دوره داشته باشند بطوریکه شما برخی از اظهارنظرها را شتابزده می بینید اما بررسی این دوره احتیاج به مطالعه عمیق تر و ارائه گزارش فنی تر دارد.

وزیر سابق امور خارجه افزود: البته بخشی از دوره را به صورت موردی در دست نوشتن دارم و انشاءالله اگر فرصت مناسبی پیش بیاید آنها را بیان خواهم کرد.

همکاری با ستاد لاریجانی بر مبنای منطق کار جمعی بود

متکی در مورد همکاری اش با ستاد انتخاباتی لاریجانی نیز گفت: ما از سال 80 به بعد با سایر نیروهای اصولگرا به فکر افتادیم تا بتوانیم انسجامی را ایجاد کنیم و در سایه این وحدت در امر کشورداری نقش آفرین باشیم چرا که جریان اصولگرایی معتقد بودند و هستند که می توانند راهکارهای درستی که منطبق با اهداف انقلاب اسلامی است برای اداره کشور در پیش بگیرند.

وی با اشاره به اینکه اولین جلسه این کار در انتخابات شوراها در سال 82 زده شد که بسیار هم موفق بود، گفت: رمز موفقیت این کار در همگرایی عمیق مجموعه اصولگرایان در کشور بود.

وزیر سابق امور خارجه با بیان اینکه تجربه موفق دیگر جریان اصولگرایی در انتخابات مجلس هفتم بود که نیروهای اصولگرا در قالب جمعیت آبادگران خود را نشان دادند و توانستند کرسی های زیادی را در مجلس از آن خود کنند، گفت: همین روند در انتخابات ریاست جمهوری ادامه یافت به طوریکه ما مجموعا در انتخابات گوناگون از یک سناریو استفاده کردیم.

متکی اضافه کرد: در این زمینه یک هیئت ژوری تشکیل شد و کار بررسی کاندیداها را بر عهده گرفت و هر جا که این روند برقرار بود ما به توفیق دست یافتیم.

وی ادامه داد: در انتخابات ریاست جمهوری هم هیئت ژوری اصولگرایان با کاندیداهای مختلف جریان اصولگرایی بحث کرد و نهایتا یک نفر را انتخاب کرد. بنده هم در خدمت این تصمیم بودم البته هر کسی که نامزد جبهه اصولگرایان برای ریاست جمهوری می شد من تکلیف خود می دانستم که از وی حمایت کنم.

وی گفت: با توجه به احترامی که به همه چهره های سیاسی دارم باید بگویم مجموع اتفاقاتی که صورت گرفت نشان داد ممکن است همیشه تضمینی وجود نداشته باشد که اگر کار جمعی در رابطه با انتخاب یک نفر صورت گیرد نتیجه اش مطلوب باشد.

دفتر و سایت منوچهر متکی

وی در مورد دفتر کار جدیدش برای ادامه فعالیت های سیاسی خود گفت: این دفتر جایی برای تماس با فعالان سیاسی و اصحاب رسانه است. در حقیقت این دفتر، دفتر ارتباطات است. از سوي دوستان هم براي انجام گفت‌وگوها و تداوم ارتباطات و تماس‌ها درخواست و اصرارهايي بود. بنابراين دفتري كه تدارك ديده شده است با چنين هدفي در نظر گرفته شده است براي كسي كه در 32 سال گذشته در فعاليت‌هاي سياسي حضور داشته است و بنابراين نقطه همكاري‌ها و ارتباطات تا زماني كه مقدر و مقرر است مي‌تواند اين دفتر باشد.

متکی با تاکید بر اینکه این دفتر، دفتر حزبی نیست بلکه دفتر فردی است که در فعالیت های سیاسی کشور حضور دارد که نماد آن گفت و شنود با رسانه هاست، گفت: این دفتر می تواند در ارائه انتقادات و پیشنهادات برای بهبود روند جاری که در آن نشاط و تحرک سیاسی وجود دارد بسیار موثر باشد.
وی همچنین از راه اندازی سایت خود در آینده ای نزدیک خبر داد .

دفتر کار متکی از امروز رسماً فعالیت خود را آغاز کرده است. 
[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]

کارت پستال درخواستی اعضای سنترال
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”