"بصیر" در مقابل "گوگل ارث"/ اشراف ایران بر پایگاه‌های آمریکا

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Shahbaz, MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 863
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۹ دی ۱۳۸۸, ۱۰:۵۳ ب.ظ
محل اقامت: البرز
سپاس‌های ارسالی: 5392 بار
سپاس‌های دریافتی: 4116 بار
تماس:

"بصیر" در مقابل "گوگل ارث"/ اشراف ایران بر پایگاه‌های آمریکا

پست توسط FARSHAD.ADL »

ویژگی های ژئواستراتژیک خلیج فارس، استحصال روزانه یک میلیارد مترمکعب آب از خلیج فارس توسط کشورهای حاشیه جنوبی، چگونگی آرایش نظامی آمریکا پیرامون ایران، تهیه نرم افزار پایش اطلاعات و افشای ماهیت حقیقی سایت"Google earth" از جمله محورهای گفتگوی مهر با رئیس سازمان جغرافیایی بود.


* در خصوص ویژگیهای تنگه هرمز توضیح دهید.

-همانطور که گفتم ما با تمام تجهیزات و امکانات خود نظاره گر ثروت ملی کشورمان هستیم. دریاها هم جزء مهمترین این ثروت ملی هستند بویژه خلیج فارس که دائما با ماهواره هایی که داریم تحت کنترل ماست. خلیج فارس یک دریای بی نظیری است و تصور می کنم در دنیا دریایی با این ویژگیهای خاص نداشته باشیم.

* به چه دلیل یا دلائلی؟

-در حقیقت خاورمیانه قلب جهان است و خلیج فارس قلب قلب جهان است و شایدبتوان گفت این خلیج همیشه فارس به نوعی شاهرگ حیاتی دنیاست. وقتی در سال1428 قبل از اینکه در این منطقه نفت را کشف کنند از فرمانده هلندی که به این منطقه آمده بود سئوال کردند که چرا به این منطقه آمده ای که او گفت"اینجا دست هرکسی که باشد او قدرت برتر جهان است".

درحال حاضرخلیج فارس از نظر ژئوپلتیک و ژئو استراتژیک اهمیتی دوچندان پیدا کرده است.بیش از 67% نفت و گاز جهان از از این منطقه تامین می شود. ضمن اینکه این دریا با توجه به عمق کمی که نسبت به دریاهای دیگر دارد اگر بخواهید نفت رااستخراج کنید بین 1 تا 2 دلار هزینه در بر دارد در حالیکه در جاهای دیگربرای استخراج نفت چندین برابر هزینه می شود.

همچنین بدلیل قرارگرفتن این دریا در قلب جهان انتقال انرژی به اقصی نقاط دنیا براحتی وسهولت انجام می شود. از آن گذشته مهمترین منطقه "check point" جهان یعنی منطقه ای که بیش از 75% تجارت جهان از آنجا انجام شود در تنگه هرمز خلیج فارس است.

* آیا فقط خلیج فارس دارای چنین مزیت استراتژیک در دنیاست؟

-نه، ما دو نقطه "check point" در جهان داریم یکی در خلیج فارس و دیگری درتنگه مالاگا است که البته اهمیت این تنگه به اهمیت تنگه هرمز نمی رسد.

* تنگه سوئز چطور؟

-هم اکنون به کشتی هایی که بالغ بر 100000 تن کالا داشته باشند اجازه عبوراز تنگه سوئز را نمی دهند و آنها مجبورند از دماغه امیدنیک دور بزنند.

* چرا؟

-چون یک آب راهه باریکی است و آنها نمی توانند از این آبراهه باریک عبورکنند. بنابراین تنگه هرمز در خلیج فارس و تنگه مالاگا به هیچ وجه جایگزین خشکی یا آبی ندارند به همین دلیل از لحاظ استراتژیک فوق العاده با اهمیت هستند.

* ارزیابی شما در خصوص بستن تنگه هرمز در شرایط تهدید چیست؟

-البته راجع به این موضوع باید یک نکته ای را بگویم و آن اینکه اگر به هردلیلی خلیج فارس یا بهتر بگویم تنگه هرمز دچار چالش شود امنیت دنیا به خطرمی افتد چرا که در مسائل استراتژیک دنیا می گویند اگر می خواهید ببینید امنیت بر دنیا حاکم است به دو نقطه "check point" یعنی تنگه هرمز و تنگه مالاگا نگاه کنید اگر تجارت در این نقاط بصورت عادی انجام شد پس امنیت بردنیا حاکم است ولی اگر اینگونه نبود جهان دچار بحران خواهد شد.

 تصویر 
* یک بحث دیگری که در رابطه با خلیج فارس مطرح است بحث شور شدن بی رویه آن است، در این رابطه هم توضیح دهید.

-بله درست است، متاسفانه هم اکنون کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس روزانه یک میلیارد مترمکعب آب را از خلیج فارس با دستگاه آب شیرین کن استحصال میکنند و نمک آب شوری که از این دستگاه خارج می شود را مجددا به خلیج فارس بازمی گردانند.

ضمن اینکه مصرف آب کشورهای حاشیه خلیج فارس هم اکنون بیش از اندازه شده است و خارج از استاندارد جهانی است و این میتواند یکی از مخاطراتی باشد که در پهنه آبی ما رخ می دهد.

* در خصوص ریزگردهایی که هم اکنون وارد کشور شده اند سازمان جغرافیایی چه اقداماتی را انجام داده است؟

-ابتدا لازم است یک مقدمه کوتاهی را در ارتباط با این موضوع خدمت شمابگویم. امروز پس از تحول ژئو استراتژیک که فروپاشی دیوار برلین بود 5منظومه اقتصادی اداره جهان را در دست گرفتند که این 5 منظومه ایالات متحده آمریکا، چین، روسیه، ژاپن و اتحادیه اروپا (به عنوان یک کشور) هستند. این درحالیست که از سال 1990 تا زمان فروپاشی دیوار برلین به ترتیب "استراتژی نظامی، استراتژی سیاسی، استراتژی فرهنگی، استراتژی اجتماعی و استراتژی اقتصادی" در اولویت بودند.

اما می بینیم در دهه پایانی قرن بیستم به سرعت استراتژی اقتصادی در راس اولویت ها قرار می گیرد ضمن اینکه استراتژی محیط و منابع هم به آن افزوده شده است. در حقیقت استراتژی منابع و محیط، استراتژی است که بایستی همگان به آن توجه داشته باشند.

درحال حاضر محیط منطقه ما دستخوش یکسری از تغییر و تحولات شده است. البته همانگونه که می دانید کره زمین به سمت گرم شدن پیش می رود و شاید در حال نزدیک شدن به سومین تحول ژئو استراتژیک دنیا که ذوب یخهای قطبی است و میتواند چهره کره زمین را بطور کلی تغییر دهد هستیم.

* در صورت فرارسیدن سومین تحول ژئو استراتژیک چه اتفاقاتی را در جهان شاهد خواهیم بود؟

-در این شرایط حداقل بیش از یک چهارم کره زمین دیگر برای انسانها قابل سکونت نخواهد بود. آبهایی که از سطوح زمین بیرون می آید خشک می شوند،جنگلها کم می شوند، کویری شدن مناطق بیشتر می شود و ریزگردهای حاصل ازفرسایش زمین در جریانات هوایی جابجا می شوند و بر این اساس ادامه حیات برروی سه چهارم کره زمین ناممکن خواهد بود.

*سازمان جغرافیایی برای کنترل ریزگردها که شاید یکی از پیامدهای سومین تحولاستراتژیک دنیا هستند و چندی است که مرزهای کشور ما را در نوردیده اند چهکرده است؟

- سازمان جغرافیا هم به نوبه خود در حال بررسی طرحی است تا جهان را از این بحران نجات دهد. در حقیقت ریزگردها که زائیده تحولات دستکاری طبیعت هستند با جریانات هوای غربی-شرقی در منطقه پراکنده می شوند. کاری که ما کرده ایم مشخص کردن کانونهای این ریزگردهاست.

* نقاط کانونی ریزگردها در چه کشورهایی هستند ؟

-با استفاده از تصاویر ماهواره ای متوجه شدیم که در حال حاضر 4 نقطه کانونی از ریزگردها در عراق، 3 نقطه در عربستان، 1 نقطه در کویت، 3 نقطه در اردن و 2 نقطه در جنوب سوریه وجود دارد.

* یعنی می خواهید بگوئید که کشورمان ایران فاقد چنین کانون های ریزگردی است؟

-بله، ما در ایران نقاط کانونی ریزگردها را نداریم چون چندسالی است که باکاشت درخت و مالچ پاشی و همچنین انجام عملیات بیابان زدایی از بوجود آمدن این بحران جلوگیری کرده ایم. ضمن اینکه ما حتی در نقاط کویری حداقلبارندگی را داریم و اینطور نیست که در طول سال هیچ بارندگی در کشور بویژه نقاط کویری نداشته باشیم. بنابراین اقلیم ما با اقلیم غرب عراق، شرق اردن یا شمال عربستان بسیار متفاوت است.

* حال چه باید کرد؟

-به نظر من کل منطقه باید با همکاری یکدیگر به رفع این معضل زیست محیطی کمک کنند. چون این ریزگردها اثرات نامطلوبی را هم بر روی انسانها و هم بر روی محیط زیست از جمله جنگلها و آبها می گذارد. البته غیر از موارد طبیعی که در بوجود آمدن ریزگردها موثرند عوامل دیگری هم نقش دارند.

مثل انیروهای نظامی که در برخی کشورهای پیرامونی مانند عراق مستقر هستند باانجام مانورها و آزمایشات تسلیحاتی خود مانند انفجار برخی از بمب هایشان که شاید در بسیاری از آن ها از اورانیوم ضعیف شده استفاده کرده باشند به توسعه ریزگردها کمک می کنند. طبق آخرین اطلاعات آمریکا طی چند سالی که درعراق و افغانستان حضور پیدا کرده بالغ بر 400 آزمایش تسلیحاتی انجام داده است که تاثیرات سوء آن بعدها مشخص خواهد شد.

بطوریکه وقتی این نیروها با نفربرها، تانک ها و خودروهای زرهی که دارای مکانیزم خودکششی هستند بر روی رمل مناطق خشک حرکت می کنند موجب تبدیل رمل ها به پودر میشوند. از سوی دیگر در بیشتر این مناطق باران بسیار اندک می بارد و این مسئله موجب شده با وزش کوچک ترین باد رمل های پودر شده یا همان ریزگردهادر هوا معلق شوند.

* ارزیابی شما از آرایش پایگاه نظامی ایالات متحده آمریکا در کشورهای همسایه چیست؟

-آمریکا در حوزه پیرامونی جمهوری اسلامی ایران حضور دارد و در حدود 30پایگاه نظامی را در کشورهای همسایه ایران دایر کرده است که از جمله این پایگاهها می توان به پایگاهی در شمال شرقی بغداد، پایگاهی در ترکیه ،پایگاه آموزشی در کویت، پایگاهی در قطر، پایگاهی در امارات، پایگاهی درپاکستان، پایگاهی در افغانستان و هچنین استقرار ناوگان پنجم آمریکا دربحرین اشاره کرد. اخیرا هم درصدد است در برخی از کشورها مانند گرجستان پایگاه نظامی تاسیس کند.

 
تصویر 
* دلیل تعدد پایگاههای نظامی آمریکا در کشورهای حاشیه خلیج فارس نسبت به کشورهای دیگر از جمله کشورهای شمالی چیست؟

-در حقیقت به دلیل اینکه ژئوپلتیک ایالات متحده آمریکا در تقابل باژئواستراتژیک روسیه در منطقه است کمتر می تواند در کشورهای تجزیه شده اتحاد جماهیر شوروی سابق پایگاه نظامی تاسیس کند و شاید بتوان گفت به آن میزان که کشورهای عرب منطقه برای آمریکا فرش قرمز پهن کرده اند کشورهای دیگر از جمله برخی از همین کشورهایی که در شمال ایران قرار دارند روی خوشی به حضور آمریکا در کشورهایشان نشان نمی دهد.

* آیا سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح اشراف کامل اطلاعاتی بر پایگاه های آمریکا در منطقه دارد؟

-بله، ضمن اینکه ما در برنامه آمایش سرزمینی و پدافندی تمهیدات لازم هم برای هرگونه فعالیت مشکوک آنها در این پایگاه ها اندیشیده ایم تا بتوانیم در صورت لزوم اقدام قاطعی را نسبت به آنها انجام دهیم ضمن اینکه علاوه بررصد اطلاعاتی منطقه خلیج فارس، دریای عمان ، اقیانوس هند و حتی فراتر از آن یعنی دریای مدیترانه را تحت کنترل و نظارت خود داریم.

* چشم انداز تحولات منطقه را چگونه ترسیم می کنید؟

-با توجه به موج بیداری اسلامی که در کشورهای منطقه و همینطور در کشورهای شمال آفریقا به راه افتاده است می توانیم در آینده ای نزدیک شاهد همگرایی بیشتری بین کشور های اسلامی منطقه باشیم. ضمن اینکه کشورهای دنیا هم اکنون بدنبال دست یافتن به اتحاد و همگرایی هستند و این امر نشانده موفقیت جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین الملل است و در آینده هم شاهد موفقیت های بیشتر جمهوری اسلامی ایران در دنیا خواهیم بود.

* با توجه به کارکرد مهم سازمان جغرافیایی در کشور مهمترین نرم افزاری که تاکنون طراحی و تولید کرده اید چه نرم افزاری بوده است؟

-تولید نرم افزار تهیه نقشه از تصاویر ماهواره ای بدون برداشت نقاط کنترل،تهیه نرم افزار طراحی نقشه های بزرگ مقیاس بطوریکه بتوان نقشه های دیگر رااز آن تهیه کرد. همچنین نرم افزار پایش اطلاعات را تهیه کرده ایم که ازاهمیت استراتژیکی برخوردار است.

* اقدامات دیگر سازمان جغرافیایی چه بوده است؟

-با کمک دانشگاه صنعتی مالک اشتر بحث طراحی و تولید سایت های ماهواره ای را هم اکنون در دستور کار داریم. مثلا یک سایت موبایلی را طراحی و احداث کردیم که در منطقه بی نظیر است بطوریکه قدرت مانور ما را دوچندان کرده است چون قریب به اتفاق سایتهای ماهواره ای ثابت هستند و قدرت جابجایی ندارنددر حالیکه این سایت متحرک است.

* شما بعنوان رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح کارکرد سایت "Google earth" را چگونه ارزیابی می کنید؟

-به نظر من این سایت را استکبار جهانی برای جاسوسی و جمع آوری اطلاعات کشورهای دیگر طراحی و ساخته است. ضمن اینکه این سایت یک تهاجم فرهنگی راعلیه کشورهای اسلامی انجام می دهد مثلا با طراحی اطلس غزوات حضرت رسول (ص)می خواهند تاریخ را دستکاری کنند.

* آیا تاکنون کشورهایی اقدام به تعطیل کردن سایت "Google earth" کرده اند؟

-بله، مثلا چین 3 سال پیش، روسیه 5/2 سال پیش و سال گذشته هم مالزی ازکشورهایی بودند که این سایت جاسوسی را در کشورشان تعطیل کردند.

* پس اگر واقعا چنین است چرا شما برنامه ای را تاکنون برای مقابله با آن طراحی نکرده اید؟

-چرا، اتفاقا اخیرا سایتی تحت عنوان سایت "بصیر" را طراحی و تولید کرده ایم که در هفته دفاع مقدس با حضور وزیر محترم دفاع به بهره برداری خواهد رسید.این سایت هم به کاربران در داخل کشور و هم به کاربران همه دنیا سرویس میدهد. در حقیقت سایتی است که هم می تواند استفاده عمومی داشته باشد و هم ازورود برخی سایت ها مثل سایت "Google earth" که به جمع آوری اطلاعات درکشورهای مختلف می پردازد جلوگیری کند.

* سایت "بصیر" ویژگیهای خاص دیگری دارد که آن را متفاوت از سایت هایی مثل سایت "Google earth" کند؟

-بله، مثلا یکی از ویژگیهای این سایت این است که هر مسلمانی در هر نقطه کره زمین می تواند توسط این سایت با یک کلیک جهت قبله را پیدا کند.

* بنابراین با افتتاح "بصیر"، "Google earth" را در ایران تعطیل خواهید کرد؟
- بله همینطور است
Novice Poster
Novice Poster
پست: 57
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۸۸, ۴:۱۸ ب.ظ
محل اقامت: بلند آسمان جایگاه من است
سپاس‌های ارسالی: 293 بار
سپاس‌های دریافتی: 151 بار

Re: "بصیر" در مقابل "گوگل ارث"/ اشراف ایران بر پایگاه‌های آم

پست توسط SORENA77 »

خداوند خوب می دونست که علم و تکنولوژی رو باید به چه کسانی بده ! چرا این آقایون عادت کردند که در هر علمی که تازه واردش می شوند ادعاهای بزرگ میکنن : مثلا قایق می سازن میگن ناوهواپیمابر که چیزی نیست می سازیم ؛ تازه با کلی بدبختی یک نقشه از ایران می کشن ، میگن گوگل ارث رو که قورت میدیم و ..... ::ns
من او بدم من او شدم

با او بدم بی او شدم

در عشق او چون او شدم

زین رو چنین بیسو شدم
l
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2132
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۸۵, ۱۲:۵۱ ق.ظ
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1980 بار
سپاس‌های دریافتی: 6841 بار
تماس:

Re: "بصیر" در مقابل "گوگل ارث"/ اشراف ایران بر پایگاه‌های آم

پست توسط Mr.Amirhessam »

با سلام :razz:

تذکر فرهنگی : سعی کنیم برخی عاداتمان را ترک کنیم!
متاسفانه برخی از ما ایرانی ها عادت داریم ندیده،نشناخته،برسی نکرده و بر اساس شنیده ها و ... در مورد هر موضوعی نظر بدهیم و منکر وجود و باقی قضایا بشیم و همیشه مرغ همسایه حتما غاز است! :P
به امید فرهنگی برتر و بالاتر مثل گذشتگانمان :razz:
زنده باد بهار...
هر کس به دنبال معنای این جمله است،این فایل را [External Link Removed for Guests] کند...
به امید ظهور مهدی صاحب الزمان،پایان یافتن زمستان دنیا و شروع بهار انسانیت...
"
Novice Poster
Novice Poster
پست: 57
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۸۸, ۴:۱۸ ب.ظ
محل اقامت: بلند آسمان جایگاه من است
سپاس‌های ارسالی: 293 بار
سپاس‌های دریافتی: 151 بار

Re: "بصیر" در مقابل "گوگل ارث"/ اشراف ایران بر پایگاه‌های آم

پست توسط SORENA77 »

Mr.Amirhessam نوشته شده:با سلام :razz:

تذکر فرهنگی : سعی کنیم برخی عاداتمان را ترک کنیم!
متاسفانه برخی از ما ایرانی ها عادت داریم ندیده،نشناخته،برسی نکرده و بر اساس شنیده ها و ... در مورد هر موضوعی نظر بدهیم و منکر وجود و باقی قضایا بشیم و همیشه مرغ همسایه حتما غاز است! :P
به امید فرهنگی برتر و بالاتر مثل گذشتگانمان :razz:دوست عزیز همه باید واقع بین باشیم یعنی نه زود تائید کنیم و نه زود تکذیب کنیم .

نظر بنده اینه که ما ایرانی ها ( هممون ؛ من ، شما ، همه ) خیلی خوب حرف می زنیم و حرفهامون خیلی زود بر روی دیگران تاثیر میزاره . اما زمان عمل که میشه . نتایج چیز دیگه ای رو نشون میده . نمونه و مثال هاش هم خیلی زیاده که اگر بخوایین میگم براتون .
من او بدم من او شدم

با او بدم بی او شدم

در عشق او چون او شدم

زین رو چنین بیسو شدم
l
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 3472
تاریخ عضویت: جمعه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۸۷, ۹:۴۴ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 5879 بار
سپاس‌های دریافتی: 12411 بار
تماس:

Re: "بصیر" در مقابل "گوگل ارث"/ اشراف ایران بر پایگاه‌های آم

پست توسط Solver »

ایران از نظر الکترونیک و رایانه در دهه 90 جهشی تاریخی خواهد داشت که شاید بزرگترین جهش یک کشور در این عرصه در طول تاریخ باشد.

همانطور که بارها قبلا اشاره کردم، ما از نظر سواد در این حوزه ها واقعا در سطح بالایی هستیم و متخصصین بی نظیری داریم، متاسفانه مشکل اصلی ما بخش تجاری سازی دانش بوده است.

خود بنده در صاایران محصولاتی را دیدم که تو فیلم های تخیلی هم ندیده بودم، اما بحث اصلی که مانع تولید انبوهش میشود همین بحث مشکلات مالی و عرضه و خلاصه گره های اقتصادی و تجاری کار است.

شما نگاه کن در صنعت الکترونیک هر وقت اراده به عرض اندام کرده ایم قدم های باور نکردنی برداشته ایم. یادتان هست صا ایران چطور خبر غافلگیر کننده تولید تلفن همراه را منتشر کرد که انصافا در دوران خودش تلفن های همراهش یک سر و گردن از برندهای موجود اون زمان بالاتر بود! اما به علت تحریم ها و کوچک بودن واحد تولیدی طرح فاقد توجیح اقتصادی بود و متوقف شد.

هیچ دقت کرده اید ما در همه بخش های کشور نالان از تحریم ها هستیم اما در صنعت برق که از استراتژیک ترین صنایع است با وجود آنکه بخش زیادی از تحریم ها نیز دخیل در آن هستند، کمترین مشکلات را داشته ایم !

از نظر رایانه هم چه بعد سخت افزار و چه بعد نرم افزار بنده از نزدیک مواردی را دیدم که گاها ماها حسرت خوردم که چرا مثلا چنین طرحی تجاری نشده است!

خوش بختانه تدابیری در این زمینه ها اندیشیده شده است. هر چند کم نیستند افراد سودجو، افراد ناکارآمد، مسئولان نالایق و ... اما من پیش بینی میکنم دهه 90 در حوزه الکترونیک و رایانه از آن ایران خواهد شد و این امر بستر پیشرفت باقی علوم در کشور را در دهه های بعدی فراهم خواهد کرد.
Personal Site: [External Link Removed for Guests]
Major I
Major I
پست: 686
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۲ مهر ۱۳۸۹, ۷:۲۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 822 بار
سپاس‌های دریافتی: 1585 بار

Re: "بصیر" در مقابل "گوگل ارث"/ اشراف ایران بر پایگاه‌های آم

پست توسط saeedjiji »

دوستان من فقط یه چیز رو متوجه نشدم

ما مگه ماهواره ای داریم که بتونه تصاویری با دقت مشابه تصاویر گوگل ارث از کره زمین بگیره!؟

منظور ایشون ماهواره رصد بوده؟!
تصویر

نمیدونی که قبل از رفتن من , چه مردایی که رفتن برنگشتن

چشای خیلیا از عشق تر شد , دلهاشون به خدا نزدیکتر شد
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 55
تاریخ عضویت: جمعه ۱۲ شهریور ۱۳۸۹, ۱۲:۰۳ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 96 بار
سپاس‌های دریافتی: 99 بار

Re: "بصیر" در مقابل "گوگل ارث"/ اشراف ایران بر پایگاه‌های آم

پست توسط noble1990 »

دوست عزیز دهه 90 که تموم شده
:-(
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 3472
تاریخ عضویت: جمعه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۸۷, ۹:۴۴ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 5879 بار
سپاس‌های دریافتی: 12411 بار
تماس:

Re: "بصیر" در مقابل "گوگل ارث"/ اشراف ایران بر پایگاه‌های آم

پست توسط Solver »

دوستان من فقط یه چیز رو متوجه نشدم
ما مگه ماهواره ای داریم که بتونه تصاویری با دقت مشابه تصاویر گوگل ارث از کره زمین بگیره!؟
منظور ایشون ماهواره رصد بوده؟!


بعید میدونم چنین ماهواره ای داشته باشیم، فکر نکنم منظورش رصد بوده باشه :-(


دوست عزیز دهه 90 که تموم شده

بله، اما فکر کنم مناسب تر از این بود که بگم دهه 00 ! :-)
اصلاح میکنم به دهه ای که واردش شدیم یا مثلا دهه پایانی قرن حاضر.
Personal Site: [External Link Removed for Guests]
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 219
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۸۹, ۱:۲۱ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 301 بار
سپاس‌های دریافتی: 989 بار
تماس:

Re: "بصیر" در مقابل "گوگل ارث"/ اشراف ایران بر پایگاه‌های آم

پست توسط boreal-soldier »

جان ما شما هم فقط تخصص تخته کردن دارین حالا نوبت گوگله که در حال جاسوسی از شماست :???: :???: :???: :???: :???: :???:
ما فرزندان آماردیم- بودیم هستیم و خواهیم بود.

ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”