تولید برق از بادهای دریای عمان!!!!!!

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Shahbaz, MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 556
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۵ آذر ۱۳۸۵, ۱۲:۲۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1602 بار
سپاس‌های دریافتی: 3486 بار

تولید برق از بادهای دریای عمان!!!!!!

پست توسط HASAN BARATY »

تصویر
رئيس پژوهشكده فناوري و مهندسي دريايي موسسه ملي اقيانوس شناسي گفت: طرح مطالعاتي نصب توربين‌هاي توليد انرژي به پايان رسيده و امكان توليد انرژي از بادهاي درياي عمان نهايي شده است.
سعيد مظاهري در گفت و گو با ايرنا افزود: در طرح مطالعاتي توليد انرژي از بادهاي درياي عمان چند نقطه در چابهار براي نصب توربين‌هاي مخصوص توليد انرژي مشخص شده است.
وي اظهارداشت: در حال تهيه پيش نويس اين طرح هستيم كه تهيه و تدوين آن تا پايان امسال به اتمام مي‌رسد و بعد از نهايي شدن آن را براي دريافت بودجه به سازمان‌ها و نهادهاي مختلف مانند سازمان انرژي‌هاي نو نهاد رياست جمهوري و وزارت علوم، تحقيقات و فناوري ارسال خواهيم كرد.
وي گفت: اجراي پايلوت اين طرح حدود يك ميليارد تومان و اجراي كامل طرح به حدود 10 ميليارد تومان بودجه نياز دارد.
رئيس پژوهشكده فناوري و مهندسي دريايي موسسه ملي اقيانوس شناسي ادامه داد: زمان بازگشت سرمايه در علوم نو بين هفت تا 10 سال است كه در اين علم بازگشت سرمايه بين 10تا 15 سال تخمين زده شد زيرا عمر تحقيقات علم توليد انرژي از باد در دنيا به طور كلي حدود پنج سال است بنابراين علم بسيار جواني است.
مظاهري يادآور شد: استفاده از بادهاي دريا براي توليد انرژي در دنيا علم جديدي است و كشورهايي مانند نروژ، دانمارك و امريكا از اين علم بهره‌مند هستند و كشورهاي هلند و انگليس نيز در حال تحقيقات براي نصب توربين‌هاي توليد انرژي از باد در درياها هستند.
وي خاطرنشان كرد: مطالعات نشان مي‌دهد كه بادهاي درياها نسبت به باد در خشكي پتانسيل بيشتري براي توليد انرژي دارند و پيش‌بيني مي‌شود انرژي توليد شده از اين توربين‌ها انرژي مورد نياز صنايع كوچك و مناطق ساحلي را تامين كند.
رئيس پژوهشكده فناوري و مهندسي دريايي موسسه ملي اقيانوس شناسي گفت: در واقع تحقيقات براي نصب توربين‌هاي بادي براي توليد انرژي در راستاي استفاده از سوخت پاك و دوستدار محيط زيست است كه مي‌توان از باد، موج، جريان آب و جزر و مد انرژي به دست آورد.
وي درباره مزاياي معلق بودن اين توربين‌ها در دريا گفت: معلق بودن اين توربين‌ها اين امكان را فراهم مي‌كند كه بعد از تست يك منطقه از نظر نيروي باد و توليد انرژي به منطقه ديگري منتقل شوند و از اين طريق مي‌توانيم مزرعه توربين‌هاي بادي دريايي را طراحي كنيم.
مظاهري افزود: تمام مراحل نصب و توليد انرژي از توربين به جز خريد توربين، بومي است و توسط محققان و مهندسان ايراني انجام مي‌شود.
وي خاطرنشان كرد: هم اكنون مطالعات اين طرح روي درياي عمان انجام شده است و امكان استفاده از اين توربين‌ها براي توليد انرژي در خليج فارس و درياي خزر نيز وجود دارد.
تصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویر
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”