ترکیه تهدید می‌کند، ایران توضیح می‌دهد!

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Shahbaz, MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

قفل شده
Major I
Major I
پست: 863
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۹ دی ۱۳۸۸, ۱۰:۵۳ ب.ظ
محل اقامت: البرز
سپاس‌های ارسالی: 5392 بار
سپاس‌های دریافتی: 4116 بار
تماس:

ترکیه تهدید می‌کند، ایران توضیح می‌دهد!

پست توسط FARSHAD.ADL »

ترکیه چند ماه پیش با اعلام رسمی موافقت خود با استقرار سپر دفاع موشکی ناتو در خاک خود، رسما پرچم‌داری تهدید علیه امنیت ملی ایران را بر عهده گرفت. سپر دفاع موشکی که رسما اعلام شد برای مقابله با تهدید ایران در ترکیه مستقر خواهد شد.

به گزارش «تابناک»، این سپر دفاع موشکی که در حقیقت، سلاحی نظامی برای مقابله با ایران است، در چند روز آینده در خاک ترکیه مستقر خواهد شد و بدین ترتیب با استقرار این سامانه ضد موشکی، ترکیه چالشی امنیتی برای ایران ایجاد خواهد کرد.

بنابراین، تا اینجا که ترکیه خواهان به حداکثر رساندن قدرت خود در برابر ایران است یا اینکه به دنبال تحصیل حداکثر منافع ملی خود می‌باشد، طبیعی است، اما اینکه مقامات وزارت خارجه ایران با این تهدید منفعلانه برخورد کرده و حتی فشار افکار عمومی و دیگر شخصیت‌های دخیل در تنظیم سیاست خارجی را نادیده می‌گیرند، بسیار جای تعجب دارد.

در روز‌های اخیر به جای اینکه مقامات ترکیه توضیح دهند، چرا حسن همجواری را رعایت نکرده‌اند و میزبان استقرار سپر دفاعی شده‌اند که مستقیم امنیت ملی ایرانیان را تهدید می‌کند، این وزیر خارجه ایران است که به مناسبت‌های گوناگون، به دنبال به دست آوردن رضایت ترک‌ها برآمده است!

برخی از مقامات نظامی ایران، بر حسب وظیفه و به درستی، در روز‌های گذشته به حاکمان ترکیه یادآوری کرده بودند که اگر تهدیدی از جانب ترکیه از سوی ناتو و نیروهای آمریکا متوجه ایران باشد، ایران به سیستم سپر موشکی آمریکا در ترکیه حمله خواهد کرد.

حال وزارت امور خارجه ایران به جای استفاده از این فشار‌ها در مذاکرات دیپلماتیک با ترکیه و به حداکثر رساندن منافع ملی ایرانیان، به دنبال به دست آوردن دل آنان و نکوهش مقامات خودی هستند و وزیر خارجه ایران در جده، در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی، به جای اعتراض به ترک‌ها بابت تهدید کردن امنیت ملی ایران، اظهارات مقام نظامی ایران را نکوهش می‌کند و حتی آنقدر پیش می‌رود که می‌گوید به این مقام نظامی هشدار داده شده که دیگر از این سخنان نگویند!

گویی، امور در روالی معکوس می‌گردد و وزارت خارجه ایران فراموش کرده که واکنش مقام نظامی خودی در برابر تهدید عملی طرف مقابل انجام شده است و بهتر بود وزیر خارجه ایران به جای نکوهش واکنش یک ایرانی مسئول، انتقادات خود را به تهدید‌های ترکیه نشان می‌داد؛ روال امور گویا همچنان معکوش می‌چرخد.
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 547
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۰ آبان ۱۳۸۸, ۵:۲۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3625 بار
سپاس‌های دریافتی: 3960 بار

Re: ترکیه تهدید می‌کند، ایران توضیح می‌دهد!

پست توسط Qaher1406 »

صالحی: به سپر موشکی ناتو در ترکیه حمله نمی کنیم
به مقامات ایرانی که چنین گفته های غیرمسئولانه و بی معنی را مطرح می کنند هشدار لازم داده شده است / فقط مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و وزیر خارجه ایران نظرات رسمی تهران درباره سیاست خارجی را بیان می کنند /یک مقام ارشد نظامی ایران گفته بود: آماده هستیم در صورتی که مورد تهدید قرار بگیریم اول سپرهای موشکی "ناتو در ترکیه" را خواهیم زد و بعد به دنبال اهداف بعدی خواهیم بود.
وزیر خارجه ایران تلاش کرد با رد صریح اظهارات برخی مقامات ایرانی درباره حمله نظامی به تاسیسات سپر موشکی ناتو در ترکیه ، نارضایتی آنکارا را از این مطالب برطرف کند.

به گزارش عصر ایران، رویترز خبر داد: وزارت خارجه ترکیه با انتشار بیانیه ای در سایت تویتر اعلام کرد احمد داوود اوغلو وزیر خارجه ترکیه با همتای ایرانی اش علی اکبر صالحی تماس تلفنی برقرار کرد تا نارضایتی خود را از تهدیدات اخیر شماری از مقامات ایرانی علیه آنکارا بیان کند.

این مقامات ایرانی تهدید کرده بودند اگر ایران مورد حمله نظامی قرار بگیرد تهران هم تاسیسات سپر موشکی ناتو در ترکیه را مورد هدف حمله نظامی قرار خواهد داد.
وزیر امور خارجه ایران در این مکالمه تلفنی، تهدیدات برخی از مقامات ایرانی علیه ترکیه درباره سپر موشکی ناتو را رد کرد.

در این بیانیه آمده است: صالحی به اوغلو گفت چنین اظهاراتی، تنها بیانگر دیدگاه شخصی است و با دیدگاه دولت ایران، همخوانی ندارد.

خبرگزاری فرانسه هم گزارش داد علی اکبر صالحی به خبرگزاری رسمی ترکیه (آناتولی) گفت: به طور کامل این نظرات را رد می کنیم. به مقامات ایرانی که چنین گفته های غیرمسئولانه و بی معنی را مطرح می کنند هشدار لازم داده شده است.

صالحی افزود: موضع رسمی جمهوری اسلامی ایران درباره ترکیه براساس برادری و دوستی عمیق است. مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و وزیر خارجه ایران، تنها افرادی هستند که حق دارند مواضع رسمی ایران را درباره مسائل بین المللی و سیاسی خارجی بیان کنند. هر نظر دیگری، تنها نظر شخصی محض است.

داوود اوغلو هم در واکنش به این مواضع صالحی به خبرنگاری در پارلمان ترکیه گفت: برای این اظهارات (صالحی)، از او تشکر می کنیم. دوستی ترکیه و ایران، قدیمی و ابدی است و هیچ کس نمی تواند بر آن تاثیر بگذارد.

پیش از این یک مقام ارشد نظامی ایران گفته بود: ما آماده هستیم در صورتی که مورد تهدید قرار بگیریم اول سپرهای موشکی "ناتو در ترکیه" را خواهیم زد و بعد به دنبال اهداف بعدی خواهیم بود.

حسن ابراهیمی عضو کمسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی هم در مصاحبه با روزنامه شرق گفته بود: هدف بودن سپر دفاع موشكي در خاك تركيه، درصورت اجرايي‌شدن هر نوع تهديدي عليه جمهوري اسلامي يك واكنش حتمي و طبيعي است و قطعا نيروهاي مسلح ما براي اين كار و اين هدف برنامه‌ها و تاكتيك‌هاي از پيش تعيين‌شده‌اي دارند.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، ترکیه در اوایل دسامبر جاری از اظهارات مقامات ایرانی درباره حمله به سپر موشکی ترکیه اظهار نگرانی کرده بود.
عبارات حک‌شده بر شمشیر پیامبر(ص)

آیت‌الله سیدمحمد ضیاءآبادی در کتاب «خاتم انبیا، رحمت بی‌انتها» آورده است: مرحوم علامه مجلسی(ره) از امالی مرحوم شیخ صدوق(ره) نقل کرده است که در دستگیره شمشیر رسول اکرم(ص) این چند جمله نوشته شده بود:

« صِلْ مَنْ قطعک و قُلِ الحقَّ و لَوْ عَلیکَ یا علی نَفْسِکَ و أحْسِنْ بِمَنْ أسَاءَ إلیْکَ »

ترجمه

« اگر کسی از تو برید، تو به او بپیوندو(همیشه و در هر جا) آنچه حق است بگو اگرچه به زیانت تمام شودونیکی کن درباره کسی که به تو بدی کرده است »

[External Link Removed for Guests]
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 965
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۰ تیر ۱۳۸۸, ۸:۴۷ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2776 بار
سپاس‌های دریافتی: 3436 بار

Re: ترکیه تهدید می‌کند، ایران توضیح می‌دهد!

پست توسط victory67 »

با سلام از کی تا حالا در انقلاب نظامی های کشور٫لشکری عرض می کنم از دولت اجازه کار می گرفتند !!!
  تصویر تصویرزندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست/ هر کسی نغمه خود خواندو از صحنه رودتصویر تصویر 
  تصویر تصویرصحنه پیوسته بجاست /خرم آن نغمه که بسپارند به یادتصویر تصویر     
  
Furious Poster
Furious Poster
پست: 387
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۴ اسفند ۱۳۸۷, ۱۰:۲۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2381 بار
سپاس‌های دریافتی: 1171 بار

Re: ترکیه تهدید می‌کند، ایران توضیح می‌دهد!

پست توسط nasir irani »

واقعا تاسف باره.....

کشوری که قراره به ایران حمله کنه امریکاست......مگر امریکا یکی از اعضای ناتو نیست!!؟
Major II
Major II
پست: 174
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۸۹, ۶:۵۱ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1656 بار
سپاس‌های دریافتی: 576 بار

Re: ترکیه تهدید می‌کند، ایران توضیح می‌دهد!

پست توسط Thundertomcat »

اشکالی نداره ، از بریتانیا دوری می کنیم ، کاهش سطح روابط رو برقرار می کنیم ولی در عوض مقابل دشمن دیگری زانو می زنیم ، اون هم از سوی دستگاه دیپلماسی .
زندگی چه زیباست تصویر
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 23
تاریخ عضویت: دوشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۸۹, ۱۲:۲۲ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 490 بار
سپاس‌های دریافتی: 27 بار

Re: ترکیه تهدید می‌کند، ایران توضیح می‌دهد!

پست توسط tomcatf14ir »

من واقعا متاسف هستم و بهتر به جای حرف های سیاسی کمی به عاقبت بیندیشیم و عاقبت اندیش باشیم دیپلماسی با نظامی فرق داره
البته خرف شما بزرگواران رو نهی نمی کنم ولی کسی که به عنوان وزیر خارجه محسوب می شه مشاور داره و با صلاح دید آنها و نظر سیاسی حرف می زنه . ما که از پس پرده خبر نداریم.
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 440
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۳۸۹, ۱۱:۲۸ ق.ظ
محل اقامت: کهکشان راه شیری پلاک 12
سپاس‌های ارسالی: 650 بار
سپاس‌های دریافتی: 1785 بار
تماس:

Re: ترکیه تهدید می‌کند، ایران توضیح می‌دهد!

پست توسط kalafe2006 »

خدا کنه روزی مسئولین از خواب بیدار بشن که از ایران و ایرانی چیزی باقی مونده باشه
آدمهای بزرگ، کسانیکه خود بسیارند، نیازی به هموطن ندارند.
کسانیکه خود آزادند از زندان به ستوه نمی‌آیند.

آدمهای حقیرند که به ازدحام محتاجند.

دکتر علی شریعتی
Major II
Major II
پست: 174
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۸۹, ۶:۵۱ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1656 بار
سپاس‌های دریافتی: 576 بار

Re: ترکیه تهدید می‌کند، ایران توضیح می‌دهد!

پست توسط Thundertomcat »

من خودم یه شخصیت ضد کمونیستی هستم ولی اخبار 21 امشب رو که به پیرامون حوادث روسیه رو می پرداخت را می دیدم ، حرفهای پوتین منو خیلی تحت تاثیر قرار داد . مک کین از حوادث روسیه استقبال کرده بود ولی پوتین در جواب به هش گفت : من ترجیح می دهم تا از مک کین به عنوان یه دوست نام نبرم . چرا که وی یه بیمار روانی است . کسی که در جنگ ویتنام اسیر شد و در سیاه چاله به سر می برد . چنین کسی و در چنین شرایطی مغزش به درستی کار نمی کنه و در کل یه بیمار روانی به حساب میاد .

حال شما گفتار پوتین رو نگاه کنید ، دیدگاه صالحی رو هم همینطور .

ایا فقط دولتمردان ایران سیاستمدارند ؟ ایا پوتین در این زمینه کارکشته نیست ؟

در سیاست ، این اقتدار هست که ارزش یه دستگاه دیپلماسی رو می رسونه و پوتین این کار رو به بهترین روش ادامه داد.

پوتین همچنین ادامه داد : در این کشور بعضی ها شناسنامه روسی دارند اما از غرب پول می گیرند تا بر ضد دولت فعالیت کنند .

به این میگن سیاست و نه به این مسخره بازیها .

نگاه کنید ببینید وقتی چند وقت پیش روسیه چه طور موشکهاش رو در برابر سپر دفاعی موشکی امریکا قد علم کرد ؟

و اون وقت نگاه کنید که چه طور ترکیه بواسطه سپر دفاع موشکی برای ما خطر ایجاد می کنه و دستگاه دیپلماسی چه طور واکنش انجام می ده !
زندگی چه زیباست تصویر
Major II
Major II
پست: 174
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۸۹, ۶:۵۱ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1656 بار
سپاس‌های دریافتی: 576 بار

Re: ترکیه تهدید می‌کند، ایران توضیح می‌دهد!

پست توسط Thundertomcat »

alibig نوشته شده:باسلام
به نظر من تفکرات آقای صالحی با سیاستهای حجومی آقای احمدی نژاد هماهنگی ندارد وزارت اموره خارجه تحت مدیریت ایشون بسیارکند ومنفعلانه عمل میکند این حرکت تهدید آمیز براساس اصل کنش وواکنش پاسخی حداقل درحد واندازه خودش میطلبد به نظر من ماباید پاسخ این تهدید رو همانند پاسخ روسیه به سپر دفاع موشکی امریکا بدهیم پاسخی که حاوی پیامی شفاف وروشن درقطعیت ایران دردفاع ازتمامیت ارضی خود وپاسخ کوبنده دربرابر هرنوع تجاوز باشد این پیام نباید صرفا کلامی ومستقیم باشه بلکه بهتراینست که غیرمستقیم وگزنده باشد نه اینکه جوری رفتارکنیم انگار هیچ اتفاقی نیافتاده واینکه این رویدادهیچ تاثیری درروابط تهران وآنکارا نداردباید ازآقای صالحی پرسید که اگر ایران اقدامی مشابه و برخلاف امنیت ملی ترکیه در خاک خود برعلیه این کشورانجام میداد واکنش ترکیه چه بود؟

به نظرم بهتره با یونانیان باید بیشتر رابطه داشته باشیم ،تا ترکها متوجه قبرس نیز شوند .
زندگی چه زیباست تصویر
Major
Major
پست: 374
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۸۶, ۱:۰۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 253 بار
سپاس‌های دریافتی: 713 بار

Re: ترکیه تهدید می‌کند، ایران توضیح می‌دهد!

پست توسط kingday »

دوستان به نکته ظریف در این دوگانه گویی هست
از بعد سیاسی و نظامی استقرار سپر موشکی جنبه دفاعی داشته و از نظر قوانین بین المللی هر کشوری حق دفاع رو برای خودش محفوظ میدارد. پس قاعدتا چنانچه ایران به هر دلیلی به خاک ترکیه حمله بکنه به نوعی تجاوز به حساب میاد.
اما این حمله ایران زمانی رخ خواهد داد که اول امریکا یا اسراییل به ایران حمله کنند . و در اصل ایران برای دفاع برون مرزی خود نیاز به زمینه هایی برای واکنش خواهد داشت که این زمینه در واقع امکان حمله موشکی به پایگاههای طرف متخاصم است و چون در هنگام پاسخ موشکهای ایران از طرف ترکیه مورد رهگیری قرار خواهند گرفت پس از نظر قوانین بین المللی باز ایران حق خواهد داشت به این پایگاههای رهگیری ترکیه حمله نماید یعنی این شرط مشروط به دو شرط قبلی خواهد بود و در زمان حال هیچ کاربردی نخواهد داشت و در صورت تهدید لفظی ایران به حمله چون دو شرط قبلی رخ نداده میتواند نوعی تهدید نظامی تلقی شود .

اما از بعد غیر سیاسی ایران کاملا منظور خودش رو به طرف مقابل رسونده تا در زمان رخ دادن شروط یک و دو ترکیه اماده عکس العمل ایران باشد و در اصل ترکیه باید بدونه که در مقابل این سپر دفاعی مسئول خواهد بود و باید بدونه این کارش به نوعی اعلان جنگ فرضی آینده خواهد بود.

به نوعی سیاست ایران اقتضا میکند با پنبه سر ببرد و باید گفت در روابط بین الملل اینکار ضروری هستش و نباید اینرو اشتباه فرض کنیم.
Rookie Poster
Rookie Poster
نمایه کاربر
پست: 26
تاریخ عضویت: شنبه ۴ تیر ۱۳۹۰, ۷:۳۸ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 70 بار
سپاس‌های دریافتی: 62 بار

Re: ترکیه تهدید می‌کند، ایران توضیح می‌دهد!

پست توسط Delta Force »

Thundertomcat نوشته شده:
alibig نوشته شده:باسلام
به نظر من تفکرات آقای صالحی با سیاستهای حجومی آقای احمدی نژاد هماهنگی ندارد وزارت اموره خارجه تحت مدیریت ایشون بسیارکند ومنفعلانه عمل میکند این حرکت تهدید آمیز براساس اصل کنش وواکنش پاسخی حداقل درحد واندازه خودش میطلبد به نظر من ماباید پاسخ این تهدید رو همانند پاسخ روسیه به سپر دفاع موشکی امریکا بدهیم پاسخی که حاوی پیامی شفاف وروشن درقطعیت ایران دردفاع ازتمامیت ارضی خود وپاسخ کوبنده دربرابر هرنوع تجاوز باشد این پیام نباید صرفا کلامی ومستقیم باشه بلکه بهتراینست که غیرمستقیم وگزنده باشد نه اینکه جوری رفتارکنیم انگار هیچ اتفاقی نیافتاده واینکه این رویدادهیچ تاثیری درروابط تهران وآنکارا نداردباید ازآقای صالحی پرسید که اگر ایران اقدامی مشابه و برخلاف امنیت ملی ترکیه در خاک خود برعلیه این کشورانجام میداد واکنش ترکیه چه بود؟

به نظرم بهتره با یونانیان باید بیشتر رابطه داشته باشیم ،تا ترکها متوجه قبرس نیز شوند .


ترکیه هم میره با پاکستان رابطه برقرار میکنه کمااینکه الانم دارن
قفل شده

بازگشت به “ساير گفتگوها”