" ریزگرد " بجای " غبار " !!

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Shahbaz, MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1716
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۴ شهریور ۱۳۸۹, ۹:۱۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3416 بار
سپاس‌های دریافتی: 5833 بار

" ریزگرد " بجای " غبار " !!

پست توسط shafagh »

همین امروز در اخبار اب و هوای صدا و سیما شنیدم که به جای کلمه " غبار " کلمه غیر ملموس جدیدی بنام " ریزگرد " بکار بردند که لااقل برای بنده عجیب می نماید . بنده در حد خود بارها نسبت به ساخت کلمات عجیب و غریب و وارد کردن انها به فرهنگ زبان فارسی امروز انتقاد داشته ام . البته گاهی ساخت اینگونه کلمات برای چیزهای تازه کشف شده اند و یا اختراعات و دستگاه ها یی که نام مشخصی نمی توان برای انها انتخاب کرد یا تغییر دادن بعضی اصطلاحات بیگانه اجتناب ناپذیر است اما نمی دانم چرا هرچند گاه بدون وجود چنین زمینه هایی یکباره یک کلمه یا عبارت عجیب اختراع شده عنوان می شود. اگر دوستان دقت کنند در زبان فارسی امروز ( غیر از دوره هخامنشیان ) ما " گرد " را در پی سایر کلمات بیشتر بعنوان گشتن بحساب می اوریم و نه بعنوان " پودر" یا غبار . مثلا در علم مکانیک در مورد گردش بعض شافت ها یا لولاها " راست گرد " ، " چپ گرد " ، " هرزگرد " و غیره بکار می بریم و در سایر زمینه ها هم همینطور بنظر می اید حالا سوال بنده این است ایا این روش کلمه سازی نوین خارج از قاعده و دور از عرف و عادت گویندگان و مستمعان صحیح است ؟
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 756
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۸ اسفند ۱۳۸۷, ۱:۲۱ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4048 بار
سپاس‌های دریافتی: 2811 بار

Re: " ریزگرد " بجای " غبار " !!

پست توسط Erratic »

کلمه ریز گرد احتمالا باید از ترکیب زیر درست شده باشه

گرد و غبار + ریز = ریزگرد
که به اختمال زیاد این کلمه یک کلمه بدون معنا و اشتباه باید باشه اما نه در دستور زیان حال کشور

فرقشون رو هم من از منبع موثق بگم. داشتم گفت و گوی خبری رو میدیدم و مهمان این برنامه فرمودند که ریزگرد بزرگتر از گرد و غبار هستش و نهایت بردش توسط باد 150 کیلومتر هستش

البته هر روز کلمات جدیدی به دایره زبان پارس ما اضافه میشه اما حقیقتش اگر درباره ی گویندگان صدا و سیما صحبت میکنید به قول دبیر ادبیاتمون اکثرا سواد اینکار رو ندارند و این رو به راحتی در جمله بندی و دستور زبانشون میشه درک کرد. شما یه دفعه بشینی در یک گفت و گو فقط به دستور زبان اشخاص توجه کنی متوجه میشید که انگار نه انگار که ادبیات زیان فارسی یا دستور زبان فارسی هم جزو دروس دانشگاه یا حتی دوره های پایین تر دبیرستان و راهنمایی بوده و یا حتی ایا کوچکترین اعمال فشاری هم بر روی این اشخاص هستش تا در مقابل دوربین روی انتن یکم ربان مادری رو پاس بدارند؟!

درود بر شما :razz: :razz:
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”