يک روزنامه چاپ لندن: احمدی نژاد همه را غافلگیر کرد

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Shahbaz, MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Rookie Poster
Rookie Poster
نمایه کاربر
پست: 35
تاریخ عضویت: جمعه ۴ آبان ۱۳۸۶, ۹:۰۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 89 بار
سپاس‌های دریافتی: 129 بار

يک روزنامه چاپ لندن: احمدی نژاد همه را غافلگیر کرد

پست توسط pooriya6 »

به گزارش مشرق، "عبدالباری عطوان" سردبیر القدس العربی، امروز در مقالۀ خود با عنوان "احمدی نژاد همه را غافلگیر کرد"، نوشت: ابتکار جالب توجه احمدی نژاد در سخنرانی اش در مجمع عمومی سازمان ملل آن بود که تلاش غرب برای ایجاد "هراس از ایران هسته ای" را محور سخنان خود قرار داد؛ روندی که در ماه های اخیر به اوج رسیده است.

عطوان تصریح کرد: اسرائیل همواره با سوء استفاده از واژگان و عبارات رییس جمهور ایران، سعی داشته خود را ضعیف و مورد تهدید و در معرض "محو شدن از نقشۀ جهان" به دست رییس جمهور و مسئولان ایرانی وانمود کند، تا هم احساسات و همدردی دنیای غرب را به سوی خود جلب کند و هم آنان را برای اقدام علیه ایران تحریک نماید. اما در واقع اسرائیل است که از حدود ده سال پیش، ایران را به استفاده از سلاح های نامتعارف در حمله به مراکز هسته ای این کشور تهدید می کند؛ مراکزی که به عقیدۀ نتانیاهو، چند ماه بیشتر با ساخت جنگ افزار هسته ای فاصله ندارند. 

در بخش دیگری از تحلیل القدس العربی آمده است: اما سخنان رييس جمهور ايران درباره اقتصاد، سياست و تاريخ؛ آنجا كه به غرب دربارۀ بدهي 60 تريليون دلاري 18 كشور صنعتي هشدار داد و دربارۀ جنگ، سلطه، سياست تفرقه ميان ملتها و ضرورت اصلاح ساختار سازمان ملل متحد سخن گفت، همه را در مجمع عمومي سازمان ملل متحد "غافلگير" كرد.

موضوع غیرمنتظرۀ ديگر آن بود كه رييس جمهور ايران حضور سه فروند ناو هواپيمابر آمريكا، يك فروند ناو هواپيمابر انگليس و صدها قايق جنگي و ناوچه را - كه نشان مي دهد جنگ نزديك است- نادیده گرفت و از آن سخنی نگفت. حضور اين تعداد كشتي جنگي به طور حتم براي برگزاري رزمايش يا آموزش نظامي نيست، بلكه به هدف شركت در جنگ عليه ايران - در صورت صدور فرمان حمله از سوي واشنگتن- است.

اما احمدي نژاد بر خلاف ساير مسئولان ايراني كه درباره توان موشكهاي ايران براي هدف قراردادن هر نقطه از جهان و نابودي كامل رژيم صهيونيستي در صورت حمله به ايران سخن مي گويند، زباني متفاوت را برگزيد. سخنان او حتي با گفته های یک فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران که اظهار داشت "اگر ايران مطمئن شود در معرض حمله قرار مي گيرد، اقدام به حمله پيشدستانه مي كند"، تفاوت داشت.

آيا اين از حكمت و دورانديشي احمدی نژاد است، يا اين كه رييس جمهور ايران براي جلب توجه افكار عمومي جهان از تريبون سازمان ملل متحد و جلوه دادن خود و كشورش به عنوان قرباني از لهجه تندش دست برداشته است به ويژه كه به خوبي مي داند بنيامين نتانياهو پس از وي سخنراني مي كند تا جهان را عليه ايران تحريك نموده و حمايت بين المللي از هر گونه حمله اسراييل به ايران را به دست آورد.

عطوان مقالۀ خود را این طور به پایان برده است: نمي دانيم واقع امر چيست، اما به نظر مي رسد او يا نصيحت شده يا از وي خواسته شده سخنانش كه آخرين سخنراني وي به عنوان رييس جمهور ايران محسوب مي شود (سال آينده دومين دوره رياست جمهوري وي پايان مي يابد) با گذشته متفاوت باشد و از زبان تهديد - كه به آن شهرت یافته است- دست بردارد.

اين سخنراني آرام كه البته غيرعادي است، چه بسا نشانه نزديك‌شدن سايه جنگ باشد و نشان مي دهد ايران كه مي خواهد خود را در موضع قرباني قرار داده و نشان دهد که گلوله اول را شليك نمي كند، اما اگر ضربه اول را از اسراييل دريافت کرد، با همه توان به آن پاسخ گويد.
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”