ای‌ ام‌ دی پردازنده‌ی گرافیکی موبایل تولید خواهد کرد

در اين بخش از اخبار تلفن همراه استفاده کنيد و بحث نماييد.

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22101 بار

ای‌ ام‌ دی پردازنده‌ی گرافیکی موبایل تولید خواهد کرد

پست توسط sinaset »

اگر به عقب برگردیم نه تنها ای‌ام‌دی بلکه اینتل نیز بازار موبایل و تبلت را از دست داده‌‌ است. حالا به نظر می‌رسد که ای‌ام‌دی قصد دارد با تولید پردازنده‌های گرافیکی موبایل وارد بازار پر رونق SOCها شود.
 تصویر ‌ام‌دی با تصاحب ATI به یکی از بزر‌گترین تولیدکنندگان پردازنده‌های گرافیکی دنیا بدل شد و کارت گرافیک‌های مبتنی بر پردازنده‌های Radeon همواره جزو بهترین‌ها در دنیای کامپیوترهای شخصی محسوب می‌شوند. ای‌ام‌دی کمی پس از تصاحب ATI دچار مشکلات مالی شد و بخش پردازنده‌های گرافیکی موبایلِ ATI را به کوالکام فروخت. کوالکام نیز این بخش را به Adreno تغییر نام داد. ای‌ام‌دی زمانی که این بخش را به کوالکام فروخت هرگز فکر نمی‌کرد که پردازنده‌های گرافیکی موبایل روزی تا این حد پر رونق و سودآور شوند.کوالکام، فناوری ATI را با CPUهای مبتنی بر معماری ARM مجتمع کرد و در این راه آنقدر موفق بود که به بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی سیستم-روی-یک-چیپ (SOC) در دنیا تبدیل شد. پردازنده‌های گرافیکی Adreno شاید همیشه بهترین در دنیای موبایل نبوده باشند اما همواره جزو قوی‌ترین‌ها بوده‌اند. در حال حاضر Mali از شرکت ARM و PowerVR از شرکت Imagination مهم‌ترین رقبای پردازنده‌های گرافیکی Adreno به شمار می‌رود.

حال در این شرایط که بازار PC رونق چندانی ندارد و بازار موبایل روز به روز بزرگ‌تر می‌شود، ای‌ام‌دی بار دیگر قصد دارد تا وارد بازار موبایل شود. پردازنده‌های گرافیکی Adreno هنوز بر پایه‌ی معماری VLIW توسعه داده می‌شوند که AMD در سال ۲۰۱۱ آن را کنار گذاشت. GCN یا Graphic Core Next نام رمز معماری GPUهای ای‌ام‌دی است که از همان سال ۲۰۱۱ مورد استفاده قرار می‌گیرد. این معماری بسیار پیچیده‌تر و البته پیشرفته‌تر از VLIW است و بازده و عملکرد بهتری را نسبت به هر وات انرژی ارائه می‌کند. این بدین معنی است که اگر ای‌ام‌دی موفق شود تا GCN را وارد حوزه‌ی موبایل کند، آن‌وقت می‌توان انتظار اجرای بازی‌هایی با گرافیک بالاتر را در گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها داشت و همزمان انرژی کمتری نیز مصرف کرد.

توافق با مایکروسافت و سونی برای تامین پردازنده‌ی مورد استفاده در کنسول‌های بازی ایکس باکس وان و پلی استیشن ۴ باعث شد تا ای‌ام‌دی کمی از ضرردهی فاصله بگیرد؛ اما با این حال هنوز هم شرایط اقتصادی این شرکت چندان خوب نیست که بتواند ریسک بزرگی همچون سرمایه گذاری برای ورود به دنیای موبایل را تجربه کند. انویدیا، بزرگ‌ترین رقیب ای‌ام‌دی است که از چند سال پیش با پردازنده‌های تگرا وارد حوزه‌ی موبایل شد، اما چندان در این حوزه موفق نبود و شرکت‌های کمی از پردازنده‌های تگرا در محصولات خود استفاده کردند. حال باید منتظر ماند و دید ای‌ام‌دی چطور وارد حوزه‌ی موبایل خواهد شد و پردازنده‌ی گرافیکی این شرکت مورد توجه تولیدکنندگان قرار خواهد گرفت یا خیر.

منبع ETEKNIX
به نقل از دیجیاتو
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.
ارسال پست

بازگشت به “تازه ها و اخبار تلفن همراه”