تلفن های همراه در آینده

در اين بخش از اخبار تلفن همراه استفاده کنيد و بحث نماييد.

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2597
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 11 بهمن 1384, 12:27 pm
سپاس‌های دریافتی: 155 بار
تماس:

تلفن های همراه در آینده

پست توسط Kingman_62 »

امروزه کمتر کسی است که با تلفن‌همراه کار نکرده باشد و از مزایای آن بی‌خبر باشد. این وسیله کوچک که توانسته بیش از هر فناوری دیگری در زندگی مردم نفوذ کند به یکی از توانمندترین ابزارهای ضروری زندگی تبدیل شده، چنان‌که بدون آن بیشتر ارتباطات ما با اطرافیان قطع می‌شود. از آن‌جایی که روز به‌روز بر امکانات این ابزار افزوده می‌شود و تفاوت مدل‌های جدید نسبت به مدل‌های پیشین بسیار محسوس است، هیچ‌کس به‌درستی نمی‌داند که تلفن‌همراه به چه سمتی پیش می‌رود و در آینده شامل چه امکاناتی خواهد شد. مدت زیادی است که این سؤال علاوه بر ذهن کاربران، ذهن دانشمندان را هم به‌خود مشغول کرده تا آینده مشخصی را برای تلفن‌همراه پیش‌بینی کنند. نشریه Seattle Times برای آنکه بتواند تا اندازه‌ای به این سؤال پاسخ گوید، گفت‌وگویی را با تریسیا دوری (Tricia Duryee) یکی از کارشناسان صاحب‌نام دانشگاه فناوری ماساچوست (MIT) انجام داده است.

آیا فکر می‌کنید که تلفن‌همراه جای تلفن‌های ثابت را خواهند گرفت؟ آیا این روند باعث خواهد شد تا مردم استفاده از تلفن‌های ثابت را کنار بگذارند و تنها تلفن‌همراه را به ‌کار برند؟

اگرچه هم‌اکنون بیش از 69 درصد مردم آمریکا از تلفن‌همراه استفاده می‌کنند، تنها شش درصد آن‌ها تلفن‌ثابت خود را کنار گذاشته‌اند و با اعتماد به فناوری‌های جدید سعی کرده‌اند ارتباطاتشان را با اطرافیان حفظ کنند. این رقم چندان قابل ‌ملاحظه نیست و من فکر می‌کنم هر اندازه که تلفن‌همراه رشد کند، باز هم تلفن‌های ثابت جایگاه خود را از دست نخواهند داد. کنار گذاشتن کامل تلفن‌های خانگی مستلزم صرف هزینه‌های فراوان و فراهم‌کردن امکانات زیادی است که چندان مقرون بصرفه نیست و عملا غیرممکن به‌نظر می‌رسد.

با این وجود نباید رشد تلفن‌همراه را نادیده گرفت. برخی شرکت‌ها نظیر RadioFrame Networks که از همکاران نوکیا محسوب می‌شود بر این باور است که می‌تواند تلفن‌همراه را جایگزین تلفن ثابت کند. این شرکت به‌تازگی دکل‌های کوچکی ساخته که می‌توان آن‌ها را در منزل نصب کرد تا تماس‌های تلفنی تقویت شوند. T-Mobile نیز به‌تازگی فناوری را ارایه داده که با استفاده از آن می‌توان شبکه داخلی تلفن‌همراه (GPRS) را در آن واحد به شبکه Wi-Fi انتقال داد و از مزایای آن بهره‌مند شد.

آنچه که هرگز نباید فراموش کرد قابلیت‌های تلفن‌ثابت است و بر این اساس تلفن‌های همراه نمی‌توانند به‌طور کامل جای آن‌ها را بگیرند. شرکت‌های اینترنتی Skype و Vonage نیز چندی است که خدمات مخابراتی ارزان‌قیمت را به مشترکان خود ارایه می‌دهند. برای مثال، Skype به مشتریان خود اجازه می‌دهد تا با کانادا و آمریکا به‌صورت رایگان تماس برقرار کنند و در حالی که Vonage خدمات مشابهی را در اختیار مشتریانش قرار داده، گفته می‌شود که تعداد مشترکان این شرکت از 6/1 میلیون نفر هم گذشته است.

نوکیا در زمینه اطلاعات،‌ارتباطات و جنبه‌های سرگرمی تلفن‌همراه برای محصولات آتی خود چه تدابیری اندیشیده است؟

بد نیست بدانید شرکت نوکیا برای آنکه بازارهای جهانی را در سال‌های آتی هم زیر سلطه خود نگه دارد سراغ امکانات تخصصی نرفته است و همچنان سعی می‌کند آن دسته از امکانات جدید را که به درد کاربران خانگی می‌خورد به محصولاتش بیفزاید. اما با این وجود برخی نکته‌ها وجود دارد که مردم به آن علاقه زیادی نشان می‌دهند. برای مثال، تصور کنید که شما یک فیلم سینمایی را از اینترنت خریده و آن را روی کامپیوتر شخصی خود بارگذاری کرده‌اید. شما برای آن پول پرداخت کرده‌اید و آن را به‌دست آورده‌اید. بعد شما به سراغ دوست خود می‌روید و به او می‌گویید که این فیلم را خریده‌اید. در این حالت شما می‌توانید به‌ کمک تلفن‌همراه به کامپیوتر خانگی خود دسترسی پیدا کنید و فیلم مورد نظر را در تلویزیون منزل دوست خود پخش کنید. به‌کارگیری این فناوری شاید اندکی عجیب و غیرممکن به‌نظر برسد، ولی توجه داشته باشید که شما به‌ کمک آن می‌توانید به‌جای تماشای فیلم‌ سینمایی در نمایشگر تلفن‌همراه، آن را با کیفیت مناسب در تلویزیون ببینید.

کنترل همه این اتفاقات را تلفن‌همراه شما در دست خواهد گرفت و زمانی که فیلم تمام می‌شود و شما به‌ منزل خود می‌روید، دوست شما دیگر قادر به تماشای دوباره این فیلم نخواهد بود.

همچنین، شما می‌توانید به کمک یک قفل دیجیتالی جدید دسترسی به موسیقي، فیلم‌، عکس و... روی کامپیوتر شخصی خود را غیرممکن کنید و زمانی که به اینترنت دسترسی دارید، از طریق تلفن‌همراه این قفل را باز کرده و خودتان به این اطلاعات دسترسی داشته باشید.

این‌ها همان فناوری‌هایی هستند که نوکیا به مدل‌های آتی محصولاتش خواهد افزود. شرکت نوکیا قصد دارد با استفاده از فناوری‌هایی از این دست، قابلیت‌های مختلف تلفن‌همراه را به کاربران نشان دهد. توجه داشته باشید که به‌جز نوکیا، برخی شرکت‌های دیگر نظیر GoGoMo، 3GUpload و Twango نیز اقداماتی را در این زمینه انجام داده‌اند.

چرا سرعت رشد نسل جدید تلفن‌های همراه در اروپا بیشتر از آمریکاست و کاربران این منطقه تمایل بیشتری به خرید این قبیل محصولات نشان می‌دهند؟

من فکر می‌کنم که این اتفاق به صنایع فعال در حوزه تلفن‌همراه و نحوه فعالیت آن‌ها مربوط می‌شود. راحت‌ترین راهی که یک شهروند آمریکایی می‌تواند از طریق آن اقدام به خرید تلفن‌همراه جدید بکند مراجعه به مراکز خدمات بی‌سیم و شعبات آن‌هاست. این راه محدودیت‌های فراوانی را به‌ همراه دارد و در نتیجه میانگین افرادی را که تمایل به خرید تلفن‌همراه دارند کم می‌کند.

آمریکایی‌هایی که به خدمات بی‌سیم در این کشور دسترسی دارند می‌توانند هر تلفنی که می‌خواهند خریداری کنند. در حقیقت، هر تلفنی که تبلیغ می‌شود برای این افراد کارایی دارد و بر این اساس، یک شهروند آمریکایی می‌تواند با مراجعه به سایت اینترنتی یکی از شرکت‌های مربوطه نظیر سونی‌اریکسون (Sony Ericsson) هر تلفن‌همراهی را که می‌خواهد خریداری کند. تنها مشکل موجود این است که این افراد باید به سیستم GSM در تلفن‌های همراه توجه داشته باشند و تنها اگر مشترک شبکه‌Cingular یا T-Mobile هستند تلفنی با امکانات بی‌سیم بخرند.

سیستم مخابراتی آمریکا با تمام امکاناتی که در اختیار مردم قرار می‌دهد، محدودیت‌های فراوانی را به آن‌ها تحمیل می‌کند و همین امر موجب شده تا کشورهای اروپایی در این زمینه از آمریکا پیشي بگیرند. امروزه دیده می‌شود که بیشتر مشترکان تلفن‌همراه در اروپا به خدماتی نظیر Wi-Fi دسترسی دارند و می‌توانند به کمک گوشی خود در سایت‌های اینترنتی جست‌وجو کنند. به همین خاطر، نخستین مدل‌های تلفن‌همراه با استقبال گرم کاربران اروپایی مواجه می‌شود و پس از گذشت مدتی آمریکایی‌ها به‌سراغ آن می‌روند.

امروزه برای استفاده هم‌زمان از کامپیوتر و تلفن‌همراه مشکلات فراوانی وجود دارد. چه زمانی می‌توانیم این دو سیستم را بدون هیچ‌گونه مشکلی در کنار یکدیگر به‌کار بریم و از مزایای آن بهره‌مند شویم؟

اگرچه بر خلاف تلاش‌های فراوانی که تاکنون در این زمینه صورت گرفته هنوز موفقیت چشمگیری کسب نشده است، باید بگویم که شما در آینده نزدیک شاهد تعامل دوسویه و متقابل تلفن‌همراه و کامپیوتر خواهید بود. معمول‌ترین روش‌های ارتباطی کنونی بین این دو دستگاه مربوط به کارت‌های حافظه و کابل‌های USB می‌شود، اما به‌عقیده من، تا چند سال دیگر تلفن‌های همراه می‌توانند مثل شبکه‌های کامپیوتری به این دستگاه متصل شوند. این یکی از چشم‌اندازهای مایکروسافت برای چند سال آتی است. مایکروسافت معتقد است، سیستم‌های مدیریت تلفن‌همراه و کامپیوتر نباید با یکدیگر تفاوت داشته باشند و کاربران باید به کمک یک سیستم واحد،‌هر دوی این دستگاه‌ها را مدیریت کنند.

آیا این امر ممکن خواهد بود که بدون استفاده از کارت‌های حافظه اطلاعات را در تلفن‌همراه ذخیره کرد و آن را به دیگر دستگاه‌های دیجیتالی انتقال داد؟

با توجه به اینکه کارت‌های حافظه و کابل‌های USB تنها روش انتقال اطلاعات ذخیره شده در تلفن‌همراه به‌ دیگر دستگاه‌ها محسوب می‌شوند، برای حذف این دو فناوری و استفاده از فناوری‌های جدید باید اندکی صبر کرد. شبکه‌های کنونی تلفن‌همراه امکان انتقال انواع مختلف اطلاعات را برای مشترکان خود فراهم آورده‌اند، اما با این وجود ارسال اطلاعات از یک تلفن‌همراه به دنیای بیرون با کندی صورت می‌گیرد و مطالعات صورت گرفته در این زمینه هنوز به اتمام نرسیده است.

آن دسته از شرکت‌هایی که امروزه بر نسل سوم تلفن‌همراه (3G) تمرکز کرده‌اند، تا اندازه‌ای این مشکل را برای خود حل کرده‌اند و به مشترکانشان امکان می‌دهند که برخی اطلاعات را با سرعت بیشتر و به‌صورت بی‌سیم ردوبدل کنند.

هزینه‌های بالای استفاده از تلفن‌همراه عاملی است که همه مشترکان را با مشکل مواجه کرده است، در حال حاضر هزینه اشتراک در شبکه‌تلفن‌همراه در آمریکا، ژاپن و اروپا چگونه است و در کدام‌یک از مناطق یاد شده کاربران مجبور به پرداخت هزینه‌های بیشتر هستند؟

باید توجه داشت که هزینه‌های استفاده از تلفن‌همراه چندان هم زیاد نیست. من چندی پیش با نیگل کلیفورد (Nigel Clifford) مدیرعامل شرکت انگلیسی سیمبین (Symbian) در این‌باره گفت‌وگو می‌کردم. این شرکت وظیفه ساخت سیستم‌عامل‌های محصولات شرکت نوکیا را بر عهده دارد. در زمان ملاقات من با کلیفورد شرکت T-Mobile USA برای هر 1500 دقیقه مکالمه از مشترکان خود 99/39 دلار هزینه دریافت می‌کرد.

به‌عقیده من- که البته کلیفورد نیز با آن موافق بود- اگر بخواهیم آمریکا، ژاپن و اروپا را از این منظر بررسی کنیم درخواهیم یافت که هم‌اکنون گران‌ترین هزینه‌های استفاده از تلفن‌همراه در اروپا پرداخت می‌شود. با وجود این، عرضه خدمات مختلف توسط اپراتورها موجب شده تا مردم هیچ‌گونه نارضایتی را در این زمینه نشان ندهند و با وجود بالا بودن هزینه‌ها، باز هم خدمات مختلف را به‌کار برند.

آنچه که از هم‌اکنون مهم است، افزایش روزافزون کارایی تلفن‌های همراه است و من معتقدم، مدل‌های هوشمند از این دستگاه در آینده رشدی چشمگیر خواهند داشت و بیشترین تاثیر را در بازارهای جهانی برجای خواهند گذاشت.
 تصویر

تصویر
 
ارسال پست

بازگشت به “تازه ها و اخبار تلفن همراه”