بازار هزار رنگ كامپيوترهاي جيبي

در اين بخش از اخبار تلفن همراه استفاده کنيد و بحث نماييد.

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 5147
تاریخ عضویت: شنبه 30 اردیبهشت 1385, 2:30 pm
محل اقامت: گشتم نبود نگرد نیست.
سپاس‌های ارسالی: 3 بار
سپاس‌های دریافتی: 127 بار
تماس:

بازار هزار رنگ كامپيوترهاي جيبي

پست توسط DJ.HAMED »

تصویر

مريم عسگري- از زماني كه داده‌ها و اطلاعات مورد نياز روزانه انسان آن قدر زياد شد كه همراه داشتن يا به خاطر سپردن همه آنها دشوار شده بود، فكر ساختن كامپيوتر كوچكي كه بتواند آدرس و شماره تلفن‌ها را ذخيره كند و يادداشت‌هاي نوشته شده را نگه دارد و قرار ملاقات‌ها را به شخص يادآوري كند شكل گرفت.

اين قضيه در اوايل دهه 1980 ميلادي مطرح شد و چندين سال بعد بود كه اولين دستيار ديجيتالي شخصي با نام نيوتن به صورت رسمي، توسط شركت APPLE به بازار عرضه شد.
اگر چه نيوتن طي سال‌ها توانست بخشي از اين خلاء را پر كند و نياز كاربران را تا حدودي رفع كند، اما بزرگ، گران و پيچيده بودن آن باعث شد تا در نهايت پس از چند سال توليد آن متوقف شود.
پس از آن، نوع ساده‌تري از اين دستگاه به نام سيمپيوتر (كامپيوتر ساده) توليد و براي مدتي در كشورهاي هند و برخي از كشورهاي آفريقايي توسط كشاورزان مورد استفاده گرفت و مشاهده شد برنامه‌ريزي‌هاي مربوط به امور كشاورزي و كاري آنها، سرعت و كيفيت بيشتر و بالاتري يافته است.
دستيار ديجيتال شخصي چيست؟
دستيار ديجيتالي شخصي يا PDA Persanal Digital)l Assistant)، سخت‌افزار كوچكي است به اندازه يك كيف جيبي يا كف دست كه به سيستم عامل، نرم‌افزارهاي ويژه و حافظه مجهز است.
كاربران به وسيله اين دستگاه كوچك و قابل حمل مي‌توانند اموري مانند برنامه‌ريزي اطلاعات شخصي، نوشتن يادداشت، تنظيم برنامه‌ها، خواندن كتاب الكترونيك، شنيدن موسيقي، خواند و نوشتن ايميل و ... را به راحتي طي روز، بيرون از منزل، در اتومبيل، پارك، رستوران و يا هر جاي ديگري انجام دهند.
مهمترين مورد استفاده اين كامپيوترهاي جيبي كه مكمل لپ‌تاپ‌هاي سنگين و گران قيمت به شمار مي‌آيند، مديريت اطلاعات شخصي يا اصطلاحا PIM Personal Information)n Management ) است.
البته نسل جديد دستيارهاي ديجيتال شخصي، به امكانات پيشرفته‌تري چون ارتباط بي‌سيم بلوتوث و يا wifi مجهز شده‌اند كه امكان اتصال به اينترنت به صورت بي‌سيم را براي كاربران فراهم مي‌كند. حتي در بسياري از اين دستگاه‌ها، محفظه‌اي براي قرار گرفتن سيم كارت موبايل وجود دارد تا به اين وسيله كاربران از امكان برقراري تماس با اين وسيله نيز برخوردار شوند.
به هر حال گسترش بازار تلفن‌هاي همراه مجهز به امكانات ذكر شده باعث شده است تا بازار داغ در حال پيشرفت دستگاه‌هاي ديجيتال شخصي، كمي تحت تاثير قرار گيرد و سازندگان مدل‌هاي جديد متنوع و پيشرفته‌تري را روانه بازار كنند. به همين دليل لازم است هنگام بررسي چنين دستگاه‌هايي از امكانات، تفاوت بين مدل‌هاي مختلف و... اطلاع داشته باشيم.
انواع كامپيوتر جيبي
كامپيوترهاي جيبي در دو دسته اصلي پالم (palm) و Pocket pc در سراسر جهان شناخته شده است كه اين دو رده از كامپيوترهاي جيبي به نوعي رقيب يكديگر محسوب مي‌شوند.
سروري يك كارشناس قطعات و سيستم‌هاي كامپيوتري ضمن بيان مطلب فوق مي‌گويد: به طور كلي پردازنده‌ها، سيستم عامل، نرم‌افزارها، دستگاه‌ها، وسايل جانبي و... در بسياري موارد بين palm و Pocket pc متفاوت است. اما كاربرد اين دستگاه‌ها تا حد زيادي شبيه به هم است و كاركردهاي مشابه‌اي را مي‌توان از آنها انتظار داشت. وي در مورد امكانات و ويژگي‌هاي دستگاه‌هاي ديجيتال شخصي مي‌گويد: اين دستگاه فاقد هارد ديسك، فلاپي يا
CD ROM بودند و حافظه آنها به دو دسته دروني و بيروني تقسيم مي‌شود كه حافظه دروني شامل دو دسته ROM (ثابت) و ROM (متغير) است.
به گفته وي، حافظه ROM كل برنامه‌ها و نرم‌افزارهاي اصلي، مثل دفترچه يادداشت، تقويم، دفتر تلفن و... را همراه سيستم عامل دستگاه در خود گنجانده است.
همچنين برنامه، نرم‌افزار يا اطلاعات مورد نياز كه كاربر، خود آنها را به حافظه اضافه مي‌كند روي حافظه متغير يا RAM ذخيره مي‌شود.
اين كارشناس مي‌گويد: معمولا Pocket PCها نسبت به دستگاه‌هاي palm، RAM و ROM بالاتري نياز دارند. در نتيجه نسبت به palmها از ظرفيت بالاتري برخوردارند. به طوري كه palmها در انواع ساده مي‌توانند با 2 مگابايت حافظه كار كنند. در حالي كه Pocket pcها حداقل به 16 تا 32 مگابايت حافظه احتياج دارند. تجهيز به سيستم عامل ويندوز موبايل، سيستم مكان‌ياب جهاني GPS، دوربين ديجيتال، قلم مخصوص صفحه نمايشگر و... از ساير ويژگي‌هاي اين دستگاه‌ها است
شعيبي، يك فروشنده انواع كامپيوتر جيبي در پاساژ پايتخت در زمينه حافظه اين دستگاه‌ها مي‌گويد: «در حال حاضر palmها با حافظه 32، 64 و گاه 128 مگابايت در بازار داخلي موجود هستند. در حالي كه Pocket pcها عمدتا ظرفيتي حدود 64، 96 و يا 128 مگابايت دارند و علاوه بر حافظه دروني، امكان افزودن حافظه به شكل كارت‌هاي مختلف فلش (SD، MMC يا CF) وجود دارد.
اجزاي دستيار ديجيتال شخصي
اين كامپيوترهاي كوچك قطعات مشتركي دارند تا بتوانند امور معمول را انجام دهند.
پردازنده يا پروسسور كه قسمت اصلي دستگاه است و تمام كاركردهاي دستگاه را هماهنگ مي‌كند يكي از اين قطعات است. سيستم عامل، حافظه، باتري كه در هر دو گروه (Palm و Pocket PC) شامل باتري‌هاي قابل شارژ است و دستگاه‌هاي ورودي (كليدها، دكمه‌ها، صفحه كليد حقيقي يا مجازي نر‌‌م‌افزاري)، صفحه حساس به لمس و پورت‌ها و... نيز از ساير قطعات و تجهيزات اين دستگاه‌ها به شمار مي‌روند.
امكانات جانبي
طبيعي است كه رشد فناوري در اين زمينه با سرعت بالايي ادامه دارد. در نتيجه نسل جديد
Palm و Pocket PCها به امكانات جانبي پيشرفته‌تري مجهز هستند. شايان، يك فروشنده انواع كامپيوتر جيبي در پاساژ پايتخت در اين زمينه مي‌گويد: امروزه اكثر Pocket PCها قابليت اتصال به اينترنت، امكان ارسال و دريافت Email، SMS، Chat، ارسال و دريافت فاكس، استفاده از برنامه Microsoft Office، قابليت استفاده به عنوان گوشي تلفن‌همراه، تجهيز به گيرنده سيستم مكان‌يابي جهاني يا GPS، تجهيز به دوربين ديجيتال 3/1 تا 3مگاپيكسلي، قابليت ضبط صدا، پخش كليپ تصويري و گيم، اجراي بازي‌هاي كامپيوتري و قابليت استفاده به عنوان MP3 Player و ... از امكانات جانبي اين دستگاه‌ها است. خليلي يك فروشنده در پاساژ پايتخت در زمينه استفاده از Pocket PC به عنوان گوشي تلفن‌همراه مي‌گويد: كاربران اين دستگاه بايد توجه داشته باشند كه به غير از برخي
Pocket PCها كه شماره سريال آنها توسط شركت مخابرات ثبت شده است، بقيه دستگاه‌ها registered شده نيستند و بايد براي استفاده از عنوان تلفن‌همراه با پرداخت مبلغي به شركت مخابرات، شماره سريال دستگاه را به ثبت برسانند تا بتوانند از آن استفاده كنند.
تنوع در مدل و مارك
i-mate، Giga byte، i-teq، Eten، samsung، i-Do، XDA، HTC، Toshiba، Asus، HP، apple و... از مارك‌هاي مختلف اين دستگاه در بازار هستند.
طبق اعلام فعالان بازار POCKET PCهاي i-MATE
از پرفروش‌ترين برند موجود در بازار است كه در بين مدل‌هاي مختلف اين برند مدل JASJAM با ويژگي‌هايي چون تجهيز به پردازنده 400 مگاهرتزي سامسونگ، ROMم128مگابايتي و RAMم64مگابايتي، صفحه نمايش LCD2/8 اينچي TOUCH SCREEN دوربين 2 مگاپيكسلي و كارت حافظه نوع MICRO SD جزو پرفروش‌هاي بازار است.
قيمت اين مدل از طرف فروشندگان پاساژ پايتخت بين 690هزار تا 700هزار تومان اعلام شده است. همچنين مدل HTC X7500 گران‌قيمت‌ترين POCKET PC موجود در بازار است كه با قيمت يك ميليون و 200هزار تا يك ميليون و 250هزار تومان به فروش مي‌رسد.
تجهيز به پردازنده 624 MHZ INTEL، ROM 256 مگابايتي و RAM 128 مگابايتي، صفحه نمايش LCD 5 اينچي TOUCH SCREEN و دوربين 3 مگاپيكسلي از ويژگي‌هاي اين دستگاه است. فروشندگان همچنين مدل‌هاي GIGABYTE GSMART و i-MATE SP 5m را به عنوان ارزان‌قيمت‌ترين POCKET PCها معرفي كردند كه به ترتيب با قيمت 330هزار و 360هزار تومان به فروش مي‌رسد.
فروزان يكي ديگر از فروشندگان كامپيوتر جيبي در پاساژ پايتخت مدل I-MATE JAMIN را كه با قيمت 950هزار تومان به فروش مي‌رسد را پس از مدل JASJAM اين برند جزو پرفروش‌هاي بازار دانست.
وي مدل سرعت پردازنده مقدار حافظه، اندازه صفحه نمايش، قابليت‌هايي چون داشتن امكان ارتباط بي‌سيم بلوتوث و شبكه بي‌سيم WIFI امكانات نرم‌افزار و سخت‌افزار و ... را از عوامل تاثيرگذار بر قيمت انواع كامپيوتر جيبي معرفي كرده و مي‌گويد: به طور كلي قيمت مدل‌هاي مختلف PALM بين 400هزار تا 700هزار تومان و نرخ انواع POCKET PC بين 330هزار تا يك‌ميليون و 250هزار تومان است.
نوسانات قيمت
فعالان بازار معتقدند، كامپيوتر جيبي از دسته كالاهايي است كه قيمت آن تحت تاثير عوامل مختلفي چون نوسانات ارزي، كاهش و افزايش عرضه و تقاضا، ورود مدل‌هاي جديد و پيشرفته به بازار و ... دائما متغير است.
به طوري كه گاه قيمت اين دستگاه طي يك هفته بارها و بارها تغيير مي‌كند. از طرفي كامپيوترهاي جيبي در ايران با گارانتي رسمي ارائه نمي‌شوند و اكثر فروشندگان، اين كالا را با ضمانتنامه‌هاي شركتي و يا گاه بدون گارانتي به فروش مي‌رسانند. اين فروشنده كه ورود كامپيوتر جيبي به ايران را به سال 80 مربوط مي‌داند مي‌گويد: طي سال‌هاي اخير تحولات عظيمي در زمينه توليد اين كالا رخ داده است و بسياري از افراد از اين كالا استفاده مي‌كنند.
اما كاربران بايد به اين نكته توجه داشته باشند كه هر دستگاه براي كاركرد خاصي ساخته شده است و بايد با توجه به نياز و خواسته‌هايمان براي خريد اين كالا اقدام كنيم.
از طرفي تلفن‌هاي همراه جديد و پيشرفته كه كارهاي ساده و ابتدايي‌تر دستيارهاي ديجيتال شخصي مثل دفترچه تلفن، يادداشت، زنگ هشدار و ... را انجام مي‌دهند در صدد هستند تا در مقابل انواع كامپيوتر جيبي، خودي نشان دهند.
اما حقيقت اين است كه اين تلفن‌ها هرگز كارايي يك PALM يا POCKET PC را نخواهند داشت.
-----------------------------------
1 - IMATE Jas Jam
مدل: Jas Jam با ويژگي‌هايي چون تجهيز به پردازنده 400مگاهرتزي سامسونگ، ROM 128مگابايتي و Ram 64مگابايتي، صفحه نمايش LCD 8/2اينچي touchscreen، دوربين 2مگاپيكسلي و كارت حافظه نوع microsd جزو پرفروش‌هاي بازار است. قيمت اين مدل 700هزار تومان اعلام شده است.
تصویر

2 -HTCX7500
مدل HTC X7500 گران‌قيمت‌ترين Packet PC است. تجهيز به پردازنده G24mHZintel، ROM 256مگابايتي و RAM صفحه نمايشLCDا5 اينچي touchscreen و دوربين 3مگاپيكسلي از ويژگي‌هاي اين دستگاه است. قيمت اين مدل يك‌ميليون و 200هزار تومان اعلام شده است.
تصویر

3 -i-Doneon
مدل: i-Doneon مجهز به پردازنده 350mhzi.mx21، RAMم128مگابايتي،مگابايتي و RAMم64مگابايتي، صفحه نمايش LCD 208اينچي touchscreen و دوربين 2مگاپيكسلي از ويژگي اين دستگاه است كه با قيمت 600هزار تومان به فروش مي‌رسد.
تصویر

4 -xDAo2Atomlife
مدل xDAo2Atomlife مجهز به پردازنده 624مگاهرتزي اينتل، ROM يك‌گيگابايتي و RAMم64مگابايتي، صفحه نمايش LCD 207اينچي touchscreen، دوربين 2مگاپيكسلي از ويژگي اين مدل است كه با قيمت 890هزار تومان به فروش مي‌رسد.
تصویر
ارسال پست

بازگشت به “تازه ها و اخبار تلفن همراه”