سيستم عاملي كه مي‌خواهد شماره يك بماند

در اين بخش از اخبار تلفن همراه استفاده کنيد و بحث نماييد.

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
سپاس‌های دریافتی: 4 بار

پست توسط PASARGAD »

گفت‌وگو با ديويد وود نايب رييس تحقيقات Symbian

Symbian در طول سال‌هاي گذشته، همواره به عنوان پيشگام در توليد سيستم عامل براي گوشي‌هاي هوشمند مطرح بوده و طبيعتا، دلش نمي‌خواهد اين مقام را از دست بدهد. يكي از عواملي هم كه در حفظ اين پيشتازي بسيار تاثير گذار و كليدي است، ديويد وود (David Wood)، نايب رييس بخش تحقيقات شركت است.

وود در حاشيه نمايشگاه Symbian Smartphone Show با eWeek به گفت‌وگو نشسته و درباره نقش خود و استراتژي‌هاي سيمبيان توضيح داده است.

شما اخيرا، در پايان ماه اوت مركز R & D خود را در پكن تاسيس كرده‌ايد، چه دستاوردهايي از اين مركز انتظار داريد؟

مركز تحقيقات ما در پكن محلي است كه مهندسان نرم‌افزار زيادي در آنجا مشغولند و ما مي‌خواهيم كه ظرفيت مهندسي نرم‌افزار خود را بالا ببريم، ما تيم‌هاي بزرگي در انگليس و بنگلور داريم و مي‌خواعيم در جاهاي ديگر نيز تيم داشته باشيم. بنابراين در سراسر دنيا جست‌وجو كرديم و فكر كرديم كه پكن داراي افراد مفيد بسيار زيادي است. همچنين به ساير همكاران ما نيز نزديك است.

ما رابطه نزديكي با China Mobile داريم كه خيلي موفق بوده است. همچنين با شش دانشگاه مختلف چين به عنوان اعضاي آكادمي سيمبيان قرارداد داريم.

فكر مي‌كنيد چه كار كرده‌ايد كه سيستم عامل Symbian موفق‌ترين سيستم عامل گوشي‌هاي هوشمند شده است؟

فكر مي‌كنم در زمينه نرم‌افزارها و راهكارهاي جامع، موقعيت خوبي داريم. به عنوان مثال برخي از گوشي‌هاي نوكيا مثل E61 داراي اكثر كاربردهاي مهم هست. كه شايد مهم‌ترين آنها Corporate Email باشد. مثلا خود من از كلاينت بلك بري روي گوشي خودم استفاده مي‌كنم.

اما شايد شما بگوييم سرويس يكپارچه صوتي مهم‌تر است، منظورم سرويسي است كه شما به واسطه آن نيازي به دو شماره، يكي براي تلفن‌همراه و ديگري براي ثابت نخواهيد داشت.بنابراين هر وقت كسي به تلفن ثابت زنگ مي‌زند تلفن همراه من نيز اتوماتيك زنگ مي‌خورد و هزينه تلفن كاهش مي‌يابد. ما هر دو اين سرويس‌ها را روي سيستم عامل‌مان ارايه مي‌دهيم. مورد ديگر هم ويكي ها يا اينترانت‌هاي شركتي هستند. اينها را بگذاريد در كنار بسياري از امكانات ديگر.

اگر گوگل يك پلات‌فورم تلفن‌همراه ارايه دهد، آن را پشتيباني خواهيد كرد؟

سرويس‌هاي گوگل همچون BlackBerry يا RIM در تلفن‌هاي Symbian خوب اجرا مي‌شود. آنها مي‌خواهند كه سرويس‌هاي‌شان روي بيش‌تر گوشي‌هاي هوشمند اجرا شود.

آنها حتي اگر سيستم عامل خودشان را ارايه دهند همچنان مي‌خواهند كه سرويس‌هاي‌شان بر تلفن‌هاي Symbian اجرا شود. تازه امروز آنها اعلام كرده‌اند كه نسخه Google Maps در سيستم عامل Symbian اجرا مي‌شود.

گذشته از اندازه صفحه نمايش چه تفاوتي هست ميان ايجاد نرم‌افزارهاي كاربردي براي فضاي موبايلي در برابر فضاي كامپيوتر. آيا اين دو حوزه به نظر شما در حال ادغام است؟

خب، اندازه صفحه يك موضوع است، ما سعي داريم تفاوت اين دو حوزه را به حداقل برسانيم تا مشكلات توسعه كاربردها كم و كم‌تر شود.يكي از كارهايي كه اخيرا انجام داده‌ايم، معرفي PIPS بوده كه محيط Posix را ارايه مي‌دهد. از طريق اين محيط توسعه دهندگان نرم‌افزار مي‌توانند با نوشتن كاربردها در C استاندارد، آنها را به راحتي در گوشي‌هاي مبتني بر Symbian اجرا كنند.

البته وقتي به رابط كاربري مي‌رسيم، با مساله اندازه صفحه مواجه خواهيم بود. همچنين نبايد شارژ باتري گوشي بيهوده مصرف شود. بنابراين بايد از رايانش‌هاي پيچيده پرهيز كرد. در اين جاست كه ما وارد مي‌شويم، ابزارهاي متعددي داريم كه به برنامه‌نويسان درباره مناسب بودن برنامه‌هاي‌شان براي محيط موبايل هشدار بدهيم.

كار ديگرمان اين است كه حمايت از زبان‌هاي Scripting را ترويج كنيم، مثلا Python.

دليل خاصي دارد كه از Python حمايت مي‌كنيد و نه مثلا از Ruby يا PHP؟

خب، ما با Ruby هم كار مي‌كنيم. وقتي هم كه مي‌گويم «ما»، منظورم خود Symbian نيست. اما Symbian به سايرين در اين زمينه كمك مي‌كند.

اينجا مساله انتخاب است و در اين انتخاب Python اولين است. مثلا خود من روي گوشي‌ام يك ماشين مجازي Ruby را اجرا مي‌كنم كه تازه نوشته شده.

به نظر من هر گلي بويي دارد و زماني كه ما هدف‌مان را روي كاهش تفاوت‌ها گذاشته‌ايم،‌پس بايد بتوانيم از پلات‌فورم‌هاي مختلف هم پشتيباني كنيم.

شما به عنوان نايب رييس بخش تحقيقات سيمبيان، تا كجاي آينده را مي‌بينيد؟

در واقع، كار من در زمينه تحقيقات كمي پيچيده است. در واقع فراسوي استانداردهاي توافق شده در شركت را مي‌بينم. در واقع وظيفه من اين است كه نگذارم تيمم روزي از خواب بيدار شود و بگويد: «اوه خداي من! كاشكي ديروز مي‌فهميدم اين مساله پيش مي‌آيد». من بايد موارد خاص قابل پيش‌بيني را از قبل پيش‌بيني كنم. البته اگر موضوعي قابل پيش‌بيني نباشد، مساله فرق مي‌كند.

مهم‌ترين اولويت امروز به نظر شما چيست؟

Scripting. سعي مي‌كنم همگان را به استفاده از محيط‌هاي Script نويسي ترغيب كنم.

منبع:eWeek
ترجمه : نيما سجادی
ارسال پست

بازگشت به “تازه ها و اخبار تلفن همراه”