موبایل ایرانی در سالی که گذشت

در اين بخش از اخبار تلفن همراه استفاده کنيد و بحث نماييد.

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 352
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 3 دی 1385, 6:41 pm
محل اقامت: saboonat- kazamon
سپاس‌های ارسالی: 16 بار
سپاس‌های دریافتی: 62 بار
تماس:

موبایل ایرانی در سالی که گذشت

پست توسط alenkita »

نوشته: آرش کریم بیگی
ناشر: ماهنامه تخصصی تحلیلگران عصر اطلاعات و ایستنا

به جرات می توان سال 1385 را "سال انقلاب در خدمات تلفن همراه ایران" دانست: در این سال تعداد مشترکان تلفن همراه به رقمی نزدیک به 17 میلیون نفر رسید و بعد از مدتها جنجال، شبکه اپراتور دوم تلفن همراه با نام تجاری "ایرانسل" راه اندازی شد و مردم بالاخره قادر به تهیه سیم کارت های ارزان شبکه ای فراگیر و مدرن شدند. در این سال برای اولین بار و توسط ایرانسل سیم کارت ها به صورت بروز و بدون قرعه کشی عرضه شد و حتی امکان انتخاب شماره هم برای نخستین بار برای شهروندان ایرانی ممکن شد. ایرانیان بعد از سال ها انتظار در روزهای پایانی 85 توانستند با استفاده از خدمات رایگان GPRS ایرانسل طعم اینترنت موبایل را بچشند و چشمشان به جمال سرویس پیام های چند رسانه ای (MMS) روشن شد. اپراتور اول تلفن همراه هم در این سال فعالیت چشمگیری داشت و توانست با 11 ماه واگذاری مدام تعداد مشترکانش را به حدود 15 میلیون نفر برساند. همچنین در این سال طلسم عدم ارائه سیم کارت اعتباری توسط اپراتور اول شکسته شد.

در این گزارش با بررسی آخرین وضعیت شبکه های تلفن همراه اپراتور اول (MCI)، اپراتور دوم (ایرانسل)، سیم کارت اعتباری (تالیا)، اپراتور اعتباری اصفهان (اسپادان) و شبکه تلفن همراه کیش (TKC)، به آنچه در سال 85 بر موبایل ایرانی گذشت می پردازیم:


شبکه تلفن همراه دولتی (MCI)


شرکت ارتباطات سیار با نام‌های مختلفی شناخته می‌شود: شبکه تلفن همراه دولتی، اپراتور اول، ارتباطات سیار، موبایل دولتی، MCI، TCI و حتی 091! شاید به علت همین کسرت اسم باشد که مدیران این شرکت تصمیم به برگزاری مسابقه برای انتخاب "یک" نام تجاری برای مجموعه خویش گرفتند. در گیر و دار تعیین برند شرکت ارتباطات سیار مدیران MCI و شرکت مخابرات ایران به بزرگترین ریسک تجاری خود دست زدند: دور تازه ثبت‌نام سیم‌کارت دولتی!
این تصمیم به بهانه تناقض با اصل 44، حمایت از بخش خصوصی و جلوگیری از بزرگ شدن دولت با واکنش‌های شدیدی از سوی برخی نمایندگان مجلس، کارشناسان اقتصادی، فعالان حوزه مخابرات و حتی برخی مدیران سابق مخابرات مواجه شد اما مدیران مخابرات دولتی تصمیم خود را با شعار مقتدرانه "ثبت‌نام می‌کنیم" عملی ساختند: دور تازه ثبت‌نام سیم‌کارت‌های دولتی با امکان ثبت‌نام سیم‌کارت‌های دائمی و همچنین سیم‌کارت‌های اعتباری اپراتور اول تلفن همراه، از روز 12 بهمن ماه (پنجشنبه) در 3500 واحد پستی در هزار و 116 نقطه آغاز شد.


از آغاز تا 85

12 سال پیش بود که برای اولین بار در خیابانهای تهران مردمانی را دیدیم که گوشی های زمخت و بزرگ نوکیا 1611 ، نوکیا 2110 را با فخر فروشی از دست و کمرشان آویزان کرده بودند یا با زاویه خاصی آن را به گوش خود چسبانده و مشغول فریاد کشیدن بودند!
شبکه تلفن همراه دولتی کشور به وسیله شرکت مخابرات ایران در مردادماه سال 1373 و با نصب و راه اندازی 176 سلول فرستند و گیرنده (در قالب 24 ایستگاه BTS) برای تنها 9 هزار و 200 شهروند تهرانی و مبتنی بر فناوری نسل دوم شبکه های سلولی (GSM) (در باند فرکانس 900مگاهرتز) درست با 10 سال تاخیر نسبت به کشورهای دیگر درتهران راه اندازی شد.

در آن زمان مدیران و مشاوران سید محمد غرضی - وزیر اصفهانی وقت پست و تلگراف و تلفن دولت علی اکبر هاشمی رفسنجانی- فکر نمی کردند قیمت یک سیم کارت 500هزارتومانی که با یک گوشی 180 تا 240 هزارتومانی اجباری به متقاضیان تحویل می دهند در بازار آزاد به 2میلیون و چهارصدهزار تومان برسد! این قیمت نجومی نشان دهنده بازار پرعطش و نوپایی بود که حالا ما دیگر آن را به نام "بازار موبایل" میشناسیم، بازاری که مثل باقی بازارهای سنتی ایران برای خود "آداب و رسوم" و "فرهنگ" و حتی "مافیا" و "جنجال های گاه و بیگاه" دارد.

مزیت های نسبی

صرف نظر از مزیت‌های نسبی نظیر پیش کسوتی، تعداد مشترکین و حتی پشتوانه دولتی MCI این دوره از ثبت‌نام سیم‌کارت‌های شرکت ارتباطات سیار نسبت به دوره‌های گذشته که همواره با استقبال میلیونی مواجه می‌شد، دارای مزیت‌های نسبی خاصی بود که در اینجا به برخی از آنها اشاره می‌شود:

پوشش شبکه سراسری: شبکه تلفن همراه دولتی کشور (MCI) در میان اپراتورهای تلفن همراهی چون ایرانسل، تالیا، اسپادان و KTC گسترده‌ترین شبکه پوشش و سرویس دهی را دارا است. سیم‌کارت‌های دولتی در همه 1016 شهر کشور، بیش از 30 هزار کیلومتر از جاده‌های اصلی و فرعی کشور و هفتاد و چند کشور خارجی قابل استفاده هستند. این درحالی است که بزرگترین رقیب این اپراتور یعنی ایرانسل وعده 300 شهر تا پایان تابستان آینده را به مشترکین خود داده است.

کاهش قیمت و ثبت‌نام قسطی: شرکت ارتباطات سیار سال گذشته امکان ثبت‌نام اقساطی سیم‌کارت‌هایش را تنها برای فرهنگیان و پرستاران ممکن ساخته بود اما امسال همزمان با کاهش بهای سیم‌کارت‌های دائمی‌اش به 288 هزار تومان امکان ثبت‌نام اقساطی این گونه سیم‌کارت‌ها را برای تمامی شهروندان ممکن ساخته بود. به این صورت که شهروندان در هنگام ثبت‌نام تنها 150هزار تومان می‌پرداختند و باقی مانده بهای سیم کارت، یعنی 133 هزار تومان در هنگام تحویل پرداخت می‌شد.

ثبت‌نام سیم‌کارت اعتباری: شرکت ارتباطات سیار از معدود اپراتورهایی بود که سیم‌کارت اعتباری عرضه نمی‌کرد. این طلسم بالاخره در این دوره از ثبت‌نام شکسته شد و سیم‌کارت‌های اعتباری دولتی با بهای تمام شده 34 هزار تومان ثبت‌نام شدند. بهای این سیم‌کارت‌ها شامل 20 هزارتومان بهای سیم کارت، 10 هزار تومان شارژ اولیه و چهار هزار تومان مالیات بود که البته در هنگام ثبت‌نام تنها هزار تومان از متقاضیان دریافت می‌شد و 33 هزار تومان باقی مانده در هنگام تحویل سیم‌کارت از متقاضی اخذ می‌شود. باتوجه به پوشش شبکه MCI در همه 1016 شهر کشور و جاده‌های اصلی و فرعی، سیم‌کارت های اعتباری این شرکت دارای گسترده‌ترین شبکه پوشش در میان سیم‌کارت‌های اعتباری شبکه‌های رقیب یعنی ایرانسل و تالیا هستند.
تحویل سیم کارت در محل: شرکت ارتباطات سیار در این دوره امکان تحویل سیم‌کارت در محل مورد نظر متقاضی به هنگام فرارسیدن نوبت واگذاری‌اش را فراهم ساخته بود. با این سرویس دیگر نیازی به مراجعه مجدد متقاضی به ایستگاه محل ثبت‌نام خود نیست.خدمات ارزش افزوده:


سرویس ارسال و دریافت پیام های کوتاه (SMS) از زمستان سال 81 به صورت محدود به متقاضیان عرضه شد تا آنکه در نوروز 84 و با افزایش تعداد و ظرفیت مراکز SMS Center امکان استفاده از این سرویس برای کلیه مشترکین فراهم شد. در حال حاضر شش مرکز کوته پیام (SMS Center) شرکت ارتباطات سیار در شهرهای تهران (2مرکز)، مشهد، ارومیه، شهرکرد و شیراز با مجموع ظرفیتی حدود 13 میلیون مشترک راه اندازی و زیر بار هستند. شماره این مراکز عبارت اند از : +9891100500، 501، 502، 503، 504، 505 و 510


همچنین طی مناقصه ای که نتایجش در تابستان سال گذشته اعلام شد سه شرکت رهیاب، مرکز گسترش فناوری اطلاعات (مگفا) متعلق به سازمان گسترش و نوسازی صنایع وزارت صنایع و آتیه داده پرداز با تعهد ارسال ماهانه حداقل 5میلیون SMS بعنوان عرضه کننده خدمات ارزش افزوده مبتنی بر SMS با استفاده از لینک SMPP به مرکز SMS شرکت ارتباطات سیار معرفی شدند که تا به امروز جز ارسال پیام های تبلیغاتی کار چندانی نکرده اند.

بر عکس SMS از سرویس صندوق پست صوتی (VMS) استقبال چندانی از سوی مشترکین بعمل نیامده است.

شرکت ارتباطات سیار با نصب و راه اندازی شبکه هوشمند (IN) خود آمادگی عرضه سرویس های ارزش افزوده و پیشتازی نظیر شبکه مجازی خصوصی (V_P N)، تماس دوستان و مکالمه اعتباری را دارد که بنظر میرسد بنا دارد آنها را در سال آینده به متقاضیان عرضه کند. همچنین این شرکت در حال انجام مقدمات لازم برای آپگرید شبکه خود به نسل 2 و 75 صدم شبکه GSM برای عرضه خدمات پیشتازی از جمله GPRS، اینترنت همراه و MMS است.


ثبت نام میکنیم


12 تا 30 بهمن 85 شرکت ارتباطات سیار در میان موجی از مخالفت ها و با شعار "ثبت نام میکنیم" که درواقع کنایه ای مقتدرانه به مخالفان ثبت نام بود، اقدام به برگزاری دور آخر ثبت نام سیم کارت های خود پیش از ورود به بورس کرد. در این دوره از ثبت نام ها برای نخستین بار این شرکت اقدام به ثبت نام سیم کارت های اعتباری با تعرفه ای مشابه تالیا و با پوشش سراسری نمود.

اما این دوره از ثبت نام سیم کارت های دولتی نیز با شگفتی همراه شد و این بار علی رغم کاهش بهای ثبت نام سیم کارت دائمی شرکت ارتباطات سیار به 150 هزار تومان و ثبت نام سیم کارت اعتباری این شرکت تنها با پرداخت 1000 تومان استقبال چندانی از ثبت نام نشد و تنها 2 میلیون و 400هزار سیم کارت پیش فروش شد که بخش اعظمی از آن را متقاضیان سیم کارت اعتباری تشکیل میداد.

پیش شماره سیم کارت های شرکت ارتباطات سیار 091x است که x رقم اول کد تلفن ثابت همان منطقه است.ایرانسل:


پاییز 85 طلسم اپراتور دوم تلفن همراه کشور شکسته شد، با توزیع سیم کارت های دائمی ایرانسل در سه شهر تهران، تبریز و مشهد مقدس چشم شهروندان به جمال سیم کارت های 150 هزار تومانی روشن شد!

شرکت گسترش الکترونیک ایران و ام تی ان اینترنشنال آفریقای جنوبی (MTN International (Mauritius) Limited)، دو سهامدار ایرانسل هستند. شرکت گسترش الکترونیک ایران در حال حاضر دو سهامدار عمده دارد که شامل شرکت صنایع الکترونیک ایران (صا ایران) و بنیاد مستضعفان است.

زمستان 85 توزیع سیم کارت های ارزان پیش پرداخته ایرانسل با بهای 29 هزار تومان به همراه 5 هزار تومان شارژ اولیه آغاز شد. این سیم کارت ها برخلاف سیم کارت های اعتباری تالیا از همان ابتدا بدون محدودیت زمانی معمول سیم کارت های اعتباری توزیع شدند.


گستردگی پوشش:


در زمان نگارش این گزارش شبكه تلفن همراه ایرانسل در شهرهای تهران، مشهد، تبریز، كرج، ساری، ارومیه، مراغه، شیراز، قم، اردبیل، كرمانشاه، خرم آباد، مشكین شهر، گرمی، سراب و همدان قابل استفاده هستند و بنابر اعلام ایرانسل بناست تا پایان 85 تعداد این شهر ها به حدود 70 شهر و در تابستان 86 به حدود 300 شهر برسد.

خدمات ارزش افزوده:

ایرانسل برای نخستین بار در کشور امکان استفاده از اینترنت همراه و سرویس پیام های چند رسانه ای (GPRS) را برای مشترکان خود فراهم ساخته است. این سرویس از اول اسفندماه در اختیار مشترکین کلیه سیم کارت های ایرانسل قرار گرفته و تا 15 فروردین سال آینده رایگان خواهد بود. بی شک عرضه خدمات مبتنی بر شبکه GPRS در ایران آغاز جهشی در بازار پرعطش خدمات ارزش افزوده موبایل خواهد بود.

طبق قرارداد اپراتور دوم، شبکه تلفن همراه ایرانسل باید مبتنی بر نسل 2 و هفتاد و پنج صدم شبکه های GSM موسوم به EDGE باشد که در سال 85 همه چیز در حد نسل 2.5 و GPRS باقی مانده است.

تعرفه های استفاده از خدمات مبتنی بر GPRS ایرانسل در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در حال بررسی است و بنظر میرسد تعرفه های نهایی این خدمات در فروردین آینده ابلاغ شود، البته استفاده از این خدمات تا 15 فروردین آینده برای کلیه مشترکین سیم کارت های پس و پیش پرداخته ایرانسل رایگان است.
از دیگر خدمات ارزش افزوده ایرانسل میتوان به سرویس پیام کوتاه، انتقال تماس، کنفرانس تلفنی، سرویس نمایش شماره تماس گیرنده (CLIP)، سرویس مسدود نمودن تماس، سرویس استعلام موجود، خدمات مشترکین ایرانسل، صورت ریز مکالمات، E-care، جستجو در فهرست مشترکین، ثبت نام آنلاین و امکان انتخاب شماره دلخواه اشاره کرد.

ایرانسل البته هنوز یک گام بزرگ تا انجام تعهدات اش دارد، آنهم ارتقا نسل شبکه به 2.75 است که طبق قرارداد اپراتور دوم باید سرویس EDGE به کاربران خود عرضه کند، پیش بینی می شود خدمات مبتنی بر EDGE این شبکه در سال 86 راه اندازی شود.
پیش شماره سیم کارت های دائمی و اعتباری ایرانسل 0935 و 0936 است.


سیم کارت اعتباری تالیا:


شرکت تعاونی مجتمع صنعتی رفسنجان در فروردین ماه سال 82 بعنوان برنده مناقصه انتخاب پیمانکار شبکه سراسر تلفن همراه اعتباری کشور معرفی شد. قرارداد رسمی این پروژه بعد از جنجالها و ابهامات مختلف در تاریخ 28 بهمن ماه همان سال میان مجتمع صنعتی رفسنجان و شرکت مخابرات ایران (TCI) امضا شد و پیمانکار متعهد شد تا دوسال بعد یعنی 28 بهمن 1384 دو میلیون سیم کارت پیش پرداخته تلفن همراه در 28 مرکز استان کشور توزیع کند. بیش از یکسال از پایان زمان مورد تعهد تالیا میگذرد و این شبکه کمتر از یک میلیون سیم کارت توزیع کرده و بنا بر اعلام روابط عمومی آن، 20 شهر کشور را پوشش می دهد، البته ذکر این نکته ضروری است که شرکت مخابرات ایران مجوز عرضه رسمی سیم کارت در این تعداد شهر را صادر نکرده است.


کیفیت:

به منظور سنجش میزان کیفیت و وضعیت خدمات شبکه تلفن همراه اعتباری تالیا در دوره های زمانی مختلف کیفیت خدمات بر اساس شاخصه های KPI توسط تیم های بازرسی شرکت مخابرات ایران اندازه گیری و با موارد مورد تعهد در سند SLA و KPI تطابق و در صورت ضعف موارد برای رفع به پیمانکار اعلام میشود.

به گفته سید احمد علمایی –مدیر کل دفتر مشارکت های غیر دولتی شرکت مخابرات ایران- در آغاز دور اول واگذاری سیم کارت های تالیا زمانی که تعداد مشترکان به عدد 100هزار رسید کیفیت شبکه به شدت افت نمود و البته گام به گام توانست به سطح قابل قبولی برسد.

طبق اعلام مجری شبکه تالیا این شبکه در تهران برای سرویس دهی به نزدیک به دومیلیون مشترک طراحی شده است.

تالیا در زمستان 85 مجوز افزایش مدت یک طرفه بودن خطوط بدون شارژ ریالی یا زمانی را تا دو برابر از شرکت مخابرات ایران دریافت کرد و به این ترتیب سیم کارت های تالیا تا یک ماه پس از پایان اعتبار ریالی یا زمانی یک طرفه و پس از آن و با گذشت یک ماه دیگر معلق می شوند.

شرکت مخابرات ایران طرحی را در دست بررسی دارد که طبق آن تعرفه های مکالمه سیم کارت های اعتباری تالیا و سیم کارت های اعتباری اپراتور اول کاهش و محدودیت زمانی آنها نیز برچیده میشود.

خدمات ویژه:
سرویس های ویژه انتظار مکالمه (Call Waiting)، نمایشگر (Caller Line Identification)، انتقال مکالمه دریافتی به شخص دیگر(Call Diverting)، پیغام صوتی (VMS) و پیغام کوتاه(SMS) فهرست خدمات ویژه ارائه شده به مشترکان تالیا را تشکیل میدهد.

خدمات مبتنی بر USSD برای مشاهده مانده اعتبار ریالی و زمانی هم به مشترکان تالیا ارائه میشود.

از طرفی دیگر بر اساس تعهد مجری، تالیا تا واگذاری 2میلیون سیم کارت مورد تعهد خود باید امکان استفاده از خدمات مبتنی بر شبکه GPRS را برای دست کم 5درصد مشترکینش مهیا سازد.
پیش شماره سیم کارت های اعتباری تالیا 0932 است.شبکه تلفن همراه اعتباري اصفهان:


شركت مشاركتي مخابرات سيار اصفهان MTCE اولين شـركت مخـابرات غير دولـتي ايران است كه در زميـنه ارائه خدمات ارتـباطي تـلفن همراه استـاندارد GSM در محدوده استـان اصـفهان فعاليت ميکند.اين شركت با مشاركت شركت مخابرات استان اصفهان (TCE) ، شركت TMI مالزي و شركت صنايع مخابراتي راه دور ايران ، با هدف طراحي ، نصب ، راه اندازي ، توسـعه ، ارائـه خدمات و بهره برداري از شبكه اعتباري تلفن همراه وانجام كليه فـعاليتهاي مربوط تاسيس گرديده است.

پيرو توافقات انجام گرفته در جريان سفر هاشمي رفسنجاني –رئيس جمهور وقت- به مالزي در سال 73 و بر اساس قانون جذب و حمايت از سرمايه گذاري خارجي مجوز راه اندازي شبکه تلفن همراه اعتباري در استان اصفهان با ظرفيت اوليه 20هزار و قابليت افزايش به 35هزار مشترک در تاريخ 29 ارديبهشت ماه سال 1380 و براي 15 سال به شرکت سلکوم مالزي اعطا شد و شركت صنايع منابع فن آوري كشور مالزي مجوز استفاده از پهناي باند 12.24مگاهرتز شبكه تلفن سيار GSM در محدوده استان اصفهان را دريافت كرد. در سال 1377، تحت قوانين جديد ، با مشاركت شركت صنايع منابع فن آوري كشور مالزي، شركت مخابرات استان اصفهان و شركت صنايع مخابراتي راه دور ايران شركت مشاركتي مخابرات سيار اصفهان تاسيس شد و در سال 81 نخستين سري سيم کارت هاي اعتباري خود را توزيع کرد. شايان ذکر است که در سال 1384 ، سهام طرف مالزيايي از شركت صنايع منابع فن آوري كشور مالزي به شركت TM International انتقال يافت.

مناطق تحت پوشش:

شبکه تلفن همراه اعتباري اصفهان که با نام تجاري اسپادان عرضه ميشود درحال حاضر در شهرهاي اصفهان، مبارکه، فولادشهر، مجتمع فولاد مبارکه، کارخانه ذوب آهن اصفهان، زرين شهر، فلاورجان، نجف آباد، خميني شهر، شاهين شهر، مورچه خورت، خوراسگان، درچه، سپاهان شهر، بهارستان و شهر کاشان به 19هزار و پانصد مشترک خود سرويس دهي ميکند.

شبکه تلفن همراه اعتباري اسپادان بر مبناي تکنولوژي GSM نسل دوم و تجهيزات اريکسون طراحي شده و فاقد قرارداد رومينگ با ساير اپراتورهاي کشور (از جمله با شبکه تلفن همراه دولتي کشور) است و تنها در شهرهاي تحت پوشش نامبرده شده قابليت دسترسي و استفاده دارد.

تعداد فعلي مشتركين اين شركت‪ ۲۱هزارمشترك است و طبق اعلام اسپادان درحال تكميل ظرفيت‌سازي براي تهيه و ارايه ‪ ۳۵هزار سيم كارت اعتباري ديگر است.


سرويس هاي ويژه و ارزش افزوده:

اپراتور اسپادان سرويس هاي ويژه اي نظير ارسال کوته پيام (SMS)، انتظار مکالمه، انتقال مکالمه، محدوديت تماس و نمايش شماره تماس گيرنده را به مشترکان خود عرضه ميکند و به زودي امکان استفاده از سرويس صندوق پيام هاي صوتي (VMS) را هم براي مشترکين خود فراهم خواهد کرد.

شبکه تلفن همراه اعتباري اسپادان اصفهان تنها اپراتور تلفن همراه کشور است که چند سرويس ارزش افزوده مبتني بر SMS را به مشترکان خويش عرضه ميکند. اين سرويس ها عبارتند از: ديکشنري، قرآن همراه، Mobile2Email و فال حافظ

مشترکان اسپادان قادر به ارسال SMS به مشترکان شبکه تلفن همراه دولتي کشور ميباشند اما طبق شنيده ها مشترکان اين شبکه به موبايل هاي با پيش شماره 09122 ، 09123 و 09126 نميتوانند پيامي ارسال کنند!

همچنين چندي پيش مديرعامل اين شرکت اعلام کرد در صورت ارايه مجوز از سازمان تنظيم مقررات ، اپراتور اعتباري اصفهان توانايي ارائه سيم كارت تلفن همراه با قابليت نسل 3 را دارد.

وي ، با بيان اين كه در حال حاضر سوئيچ شبكه اعتباري اسپادان قابليت ارسال EMAIL را دارد، تصريح كرد: درخواست دريافت مجوز براي ارائه اين سرويس را به سازمان تنظيم مقررات ارائه داده‌‏ايم.

او اظهار اميدواری کرده است که با پذيرش درخواست اسپادان از سوي سازمان تنظيم مقررات، 3 تا 4 ميليون سيم كارت اعتباري را در استان هاي ديگر ارائه کند.

پيش شماره سيم کارت هاي اعتباري اسپادان 0931 است.شبکه تلفن همراه کيش:


شبکه مستقل تلفن همراه کيش متعلق به شرکت TKC (Telecommunication Kish Company) است. اين شرکت در دسامبر سال 2000 در کيش ثبت شده و پيرو قرارداد BOT عقد شده ميان اين شرکت و سازمان منطقه آزاد کيش مسئوليت راه اندازي شبکه تلفن همراه جزيره کيش را با مشارکت اپراتور لبناني Libancell برعهده گرفت.
شبکه مستقل تلفن همراه جزيره کيش از بهمن 81 فعاليت تجاري خود را آغاز کرده و در حال حاضر بوسيله 44 کارشناس، با مراکز مستقل MSC، HLR،BSC و دستکم 12 ايستگاه آنتن BTS تنها 9 هزار و 425 سيم کارت توزيع کرده و 8هزار و 680 مشترک فعال دارد. اين شبکه بر تکنولوژي GSM 900 مگاهرتزي زيمنس بنا نهاده شده است و درحال حاضر سرويس هاي ويژه اي نظير انتظار مکالمه، انتقال مکالمه، نمايشگر شماره تماس گيرنده، کنفرانس سه نفره، امکان تبادل فکس و ديتا، محدوديت مکالمه و SMS داخلي و بين الملل را داراست و بر اساس اعلام علي نادي پور –معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي- براساس شاخصه هاي شبکه از کيفيت مطلوبي برخوردار است.

شبکه تلفن همراه KTC از ماه اول راه اندازي سرويس رومينگ بين الملل را به مشترکان خود ارائه داد و درحال با 32 کشور جهان سرويس رومينگ برقرار کرده است. از طرفي ديگر مشترکان اين شبکه قادرند به مشترکان 150اپراتور جهان پيام کوتاه (SMS) ارسال نمايند.

پروانه شبکه تلفن همراه کيش که تا سال 94 شمسی تمديد شده، ظاهرا نوعي انحصار به اين شرکت براي عرضه سيم کارت تلفن همراه داده است. به طوري که در آخرين دوره ثبت نام سيم کارت شبکه تلفن همراه دولتي کشور در بهمن ماه سال گذشته وقتي شرکت ارتباطات سيار در اطلاعيه اي از متقاضيان سيم کارتهايش در کيش خواست تا فرم تقاضا و مدارک خود را به يک نشاني صندوق پستي در تهران ارسال کنند روابط عمومي و امور بين الملل سازمان منطقه آزاد کيش طي اطلاعيه اي که در رسانه ها منتشر شد اين حرکت شرکت ارتباطات سيار را غيرقانوني خواند و اعلام کرد "ثبت نام سيم كارت براي متقاضيان تلفن همراه در منطقه آزاد كيش مغاير مقررات جاري و مصوبات هيئت دولت است".

پس از روي کار آمدن دولت نهم هم چندين بار وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات و برخي از معاونان و مديران ارشد اين وزارتخانه نسبت به پروانه و انحصاري که به مجري شبکه داده شده بود انتقاد کردند و برخي با تصريح بر اين نکته که اين پروانه سود و درآمد خاصي براي دولت ندارد انحصار بوجود آمده را با قرارداد "ترکمن چاي" مقايسه کرده بودند!

در تابستان 85 و همزمان با برگزاري نهمين حشنواره تابستاني كيش ، قيمت سيم كارت تلفن همراه در كيش كاهش يافت. شركت " تله كاميونكيشن " از ‪ ۱۵تيرماه تا‪ ۱۵شهريورماه ، سيم كارت تلفن همراه را با نرخ ‪ ۳۲۰هزارتومان دراختيار متقاضيان قرار مي‌دهد. قبلا سيم كارت به قيمت ‪ ۳۶۰هزارتومان واگذار مي‌شد. مدت تحويل سيم كارت در حزيره كيش از زمان درخواست متقاضيان تنها ‪۱۵ دقيقه طول مي‌كشد.

پيش شماره سيم کارت هاي شبکه مستقل تلفن همراه کيش 0934 است.
منم کورش
شاهنشاه هخامنشی ، آزاده ای از ایران فرمان دادم بدنم را بدون تابوت و مومیایی کردن به خاک سپارند
تا اجزای بدنم خاک ایران را تشکیل دهد.
ارسال پست

بازگشت به “تازه ها و اخبار تلفن همراه”