پالم و اپل آماده پیکار گوشی های هوشمند می شوند

در اين بخش از اخبار تلفن همراه استفاده کنيد و بحث نماييد.

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Novice Poster
Novice Poster
پست: 70
تاریخ عضویت: دوشنبه 28 اردیبهشت 1388, 12:36 am
سپاس‌های دریافتی: 126 بار

پالم و اپل آماده پیکار گوشی های هوشمند می شوند

پست توسط jim_jahangir »

[HR]
تصویر

واحد خبر mobile.ir : دو سال پیش، هنگامی که کمپانی اپل در میان تحسینهمگان گوشی آیفون را عرضه نمود، کمپانی پالم غافلگیر شد. در آن زمان اینکمپانی سانیویلی (سانیویل شهریست در ایالت کالیفرنیا) پیشرو در زمینه PDAو گوشی های هوشمند، چنته پری برای دادن پاسخی محکم به آیفون نداشت.

اینک پالم در صدد است تا با ارائه گوشی [External Link Removed for Guests]-- یک گوشی 200 دلاری دارای صفحه نمایش لمسی و کیبرد کشویی که بسیاریناظران آنرا نخستین گوشی قادر به رقابت شانه به شانه با گوشی iPhone 3G میدانند -- زمان از دست رفته را جبران نماید. پالم با زمانبندی ارائه Preبرای تاریخ 6 ژوئن (16 خرداد) یعنی درست دو روز پیش از آغاز کنفرانس جهانیتوسعه دهندگان اپل در سانفرانسیسکو -- جایی که انتظار می رود کمپانی اپلاز نسل بعدی گوشی آیفون رونمایی نماید -- تصمیم گرفته تا وارد این کارزارشود.

این زمانبندی صحنه را برای رزمایشی میان نوآوران دره سیلیکون آماده میکند؛ رقابتی که می تواند پالم را به بازار سریعاً در حال رشد گوشی هایهوشمند بازگردانده و یا حکم مرگ این کمپانی داشته باشد.

بنا به گفته جک گلد تحلیلگر گلد اسوشیتس «پالم ناچار به پیروزی در اینرقابت است. اگر گوشی Pre برای آنان موفقیت به ارمغان نیاورد آنها شانسدیگری نخواهند داشت.»

[External Link Removed for Guests]

خبر خوب این است که بررسی های اولیه در مورد Pre و سیستم عامل جدید آنیعنی WebOS که چندین سال است در دست ساخت است نشان از مطلوب بودن آنهادارد. ناظران، واسط کاربری شبه-آیفون پالم، مرورگر چند لمسی (multi-touch)این گوشی و نیز مشخصات گوشی Pre را تقریباً همسنگ آیفون یافته اند.

اما آنها از قابلیت WebOS برای عملکرد چند وظیفه ای (multitask) ومجتمع سازی اطلاعات وب از چند منبع مختلف که به کاربران اجازه ترکیب نمودنآدرس های تماس، تقویم و پیام ها را می دهد تمجید کرده اند. بنا به گفته جیگری پاردی تحلیلگر ارشد موبایل و بیسیم در شرکت Frost & Sullivan گوشیPalm Pre در این زمینه بهترین ها را از رقبای خود گلچین کرده و از آنهاپیش افتاده است.

به گفته این تحلیلگر «آنها از رقبای خود پیشی گرفته اند. اگر بتوانندتعداد زیادی از مردم و توسعه دهندگان را به خرید این گوشی و توسعه برنامهها برای آن سوق دهند می توانند یک رقیب مطرح باشند.»

قمار زیادی بر روی پالم که هفت سه ماهه مالی متوالی ضرردهی را پشت سرگذاشته و 72 درصد کاهش سود سهام را در سه ماهه نخست امسال گزارش دادهانجام شده است. هرچند سرمایه گذاران به نظر نسبت به Pre دلگرم هستند. قیمتسهام پالم که در ماه دسامبر تا 1.42 دلار به ازای هر سهم کاهش یافته بوداینک بیش از 10 دلار است.

پالم راه زیادی تا پیشی گرفتن از رقبا در پیش رو دارد. این کمپانی در سهماهه نخست تنها 482,000 گوشی بفروش رسانده و این در حالیست که در همین مدتکمپانی اپل 3.8 میلیون آیفون و کمپانی ریسرچ این موشن 7.8 میلیون گوشی بلکبری بفروش رسانده است.

گوشی Pre چالش های دیگری نیز پیش رو دارد که باید بر آنها فائق آید. در یکبررسی که در ماه مارس توسط Changewave از افرادی که قصد خرید گوشی هوشمنددر آینده نزدیک را داشتند انجام شد، تنها 4 درصد از پاسخ دهندگان در نظرداشتند که گوشی Pre را خریداری نمایند و این در حالیست که 37 درصد گفتندیکی از گوشی های بلک بری را خواهند خرید و 30 درصد نیزاظهار داشتند که درآینده گوشی آیفون خریداری می کنند. پالم گوشی Pre را بصورت انحصاری بااپراتور اسپرینت خواهد فروخت که رتبه سوم را در میان اپراتورهای ایالاتمتحده در اختیار داشته و در صدد است تا بر دید منفی موجود نسبت به خدماتمشتری و قابلیت اطمینان شبکه خود فائق آید.

اثبات شایستگی ها

کوین پاکینگهام معاون ارشد ریاست اسپرینت در بخش محصولات و توسعهفناوری معتقد است که اسپرینت و پالم با گوشی Pre چیزهای بسیاری را بهاثبات خواهند رساند. او همچنین می گوید هر دوی این کمپانی ها در طی دو سالاخیر محصولات و خدمات خود را توسعه داده اند و انتظار دارند گوشی Preبتواند این بهبودها را به نمایش بگذارد.

پاکینگهام افزود: «این گوشی شهامت سازنده و اپراتور را به بوته آزمایش میگذارد. شما باید از سطح اعتماد به نفس بالایی برخوردار باشید که بر روی یکگوشی چنین ریسک بزرگی نمائید.»

وی افزود: «برای کاربران علاقه مند به وب که از شبکه های اجتماعی استفادهمی کنند و می خواهند چند اکانت را همزمان باز کرده و از عملکرد چند وظیفهای استفاده کنند هیچ گوشی به خوبی گوشی Palm Pre در بازار وجود ندارد.»

به نظر می رسد دوره به چالش کشاندن آیفون -- پادشاه دنیای گوشی های هوشمندلمسی -- فرا رسیده است. هرچند برتری اپل بی درنگ مورد تهدید قرار نخواهدگرفت، اما گوشی Pre ریسک را به میزانی که دیگر گوشی ها قادر به آن نبودهاند افزایش داده است.

چارلز گلوین تحلیلگر Forrester Research می گوید: «روی هم رفته از نظر نرمافزاری و کیفیت تجربه کاربری و تمامی نکات جالب مرتبط با وب، گوشی Preویژگی های بسیار جذابی را داراست. با توجه به آنچه من از این گوشی دیده امبه نظر می رسد که Pre نزدیک ترین رقیب گوشی آیفون باشد.»

در این میان اپل نیز بی کار نبوده است. بروز رسانی سیستم عامل iPhone 3.0برخی مواردی که Pre هنگام رونمایی اولیه در ژانویه به آن مباهات می کرد راپوشش داده است. ویژگی هایی از قبیل cut و paste، پیام رسانی چند رسانه ایو سرویس push notification به نسخه 3.0 آیفون که در تابستان امسال عرضه میشود اضافه شده است.

شایعه است که کمپانی اپل در حال آماده سازی یک یا چند مدل جدید آیفون باویژگیهای سخت افزاری بیشتر و احتمالاً قیمت بالاتر است تا در کنفرانسجهانی توسعه دهندگان از آنها رونمایی نماید.

حاکم فعلی بازار

ناتالی کریس سخنگوی اپل حاضر به اظهار نظر در مورد تغییرات سخت افزاریآیفون نشد ولی اظهار داشت که کمپانی اپل هم اکنون در جایگاه شایسته ایقرار دارد.

او اظهار داشت: «از زمان عرضه گوشی آیفون تا کنون ما بیش از 21 میلیوننسخه این گوشی را به فروش رسانده ایم و این در حالیست که در سه ماهه قبلیشاهد فروشی به میزان دو برابر بوده ایم. ما در نظر داریم تا در تابستانامسال یک نسخه کاملاً بروز شده از نرم افزار این گوشی -- یعنی iPhone OS3.0 -- را با بیش از 100 ویژگی جدید معرفی نمائیم.»

یک مزیت اصلی اپل فروشگاه برنامه های آیفون (App Store) است؛ بازاریبا بیش از 35,000 برنامه کاربردی که کاربرد و محبوبیت آیفون را گسترش دادهاست. پالم نیز App Catalog را ارائه خواهد نمود اما این کار مستلزم متقاعدنمودن توسعه دهندگان و برنامه نویسان سیستم عامل پالم به برنامه نویسیبرای بستر جدید پالم به نام WebOS است؛ کاری دشوار چرا که آیفون پیش ازاین بازار را قبضه کرده است.

پالم به منظور آسان سازی برنامه نویسی برای توسعه دهندگانی که می خواهندبرای این سیستم عامل برنامه نویسی نمایند از زبان های متداول وب مانندHTML، CSS و XML که برنامه نویسان وب با آنها آشنایی دارند استفاده کردهاست. کمپانی پالم اعلام نموده است که یک برنامه شبیه ساز برای گوشی Preعرضه خواهد شد که به کاربران امکان اجرای نرم افزارهای قدیمی پالم مربوطبه وسایل دیگر را خواهد داد.

تام کنراد رئیس فناوری کمپانی Pandora -- فراهم آورنده رادیوی اینترنتی --که مشغول ساخت برنامه ای برای Pre است می گوید که پالم کار خود را، ازتوسعه ابزارها گرفته تا سخت افزار و نرم افزار، به خوبی انجام داده است.

او اظهار داشت: «از نظر من Pre نخستین گوشی پس از آیفون است که مطابققاعده صحیحی پیش رفته. سخت افزار آن بسیار درخور تحسین بوده و عالی به نظرمی رسد. این گوشی همچنین از سیستم عامل بسیار خوبی برخوردار است که تجربهکاربری فوق العاده ای را به ارمغان می آورد.»

منبع: [External Link Removed for Guests] به نقل از SFGate
ارسال پست

بازگشت به “تازه ها و اخبار تلفن همراه”