پروژه ساخت گوشی ملی شكست خورد

در اين بخش از اخبار تلفن همراه استفاده کنيد و بحث نماييد.

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
نمایه کاربر
پست: 18
تاریخ عضویت: جمعه 6 آذر 1388, 9:49 pm
سپاس‌های ارسالی: 130 بار
سپاس‌های دریافتی: 49 بار

پروژه ساخت گوشی ملی شكست خورد

پست توسط Trooper »

 پروژه ساخت گوشی ملی شكست خورد

  ۳ سال از زمانی كهاولین خط تولید گوشی تلفن همراه در داخل كشور راه اندازی شد، می گذرد امامتاسفانه با وجود سرمایه گذاری های زیادی كه در این زمینه انجام شد، تلفنهمراه ملی هیچ گاه در بازار ایران مورد استقبال قرار نگرفت. این پروژهتقریبا با شكست مواجه شده و خبرها حاكی از آن است كه ظاهرا تولیدكنندگانگوشی به تولید مشترك با برندهای معتبر روی آورده اند.


به گزارش روزنامه خراسان، هم اكنون مذاكره تولیدكنندگان داخلی با برندهایمعتبر تولیدكننده گوشی تلفن همراه در جهان در حال انجام است و این درحالیاست كه بسیاری از كارشناسان این روند را غیرمنطقی و بی نتیجه می دانند. بههر حال تولید گوشی همراه ملی به دلیل نبود كیفیت مطلوب و بهره نگرفتن ازفناوری های روز جهان و همچنین نبود سرمایه گذاری جدی در كشور هم از بعدمالی و هم فرهنگی هنوز به نتیجه مطلوب نرسیده است. هم اكنون بسیاری ازكارشناسان بر این عقیده اند كه با وجود عرضه متنوع و بهره گیری از فناوریهای روز در گوشی های خارجی، مردم علاقه ای به تهیه گوشی های ایرانی كهفاقد امكانات پیشرفته و قیمت بالا می باشند، ندارند.


این درحالی است كه قرار بود شركت های تولیدكننده گوشی تلفن همراه سالانه۲میلیون گوشی تلفن همراه داخلی را وارد بازار كنند. در واقع قرار بود باتوافق وزارت صنایع با شركت های داخلی از جمله itmc و نیمه هادی عماد شرایطبرای تولید گوشی ملی فراهم شود كه با گذشت چند سال از اتخاذ این تصمیم،این امر محقق نشده است.


استقبال نكردن بازار داخلی از گوشی تلفن همراه ملی موضوعی است كه هم اینكبیشتر تولیدكنندگان داخلی نیز به آن اذعان دارند. اگرچه قبل از راه اندازیاولین خط تولید گوشی، این موضوع از سوی بسیاری از كارشناسان پیش بینی وهشدارهای لازم داده شده بود اما متاسفانه این هشدارها هیچ گاه از سویمسئولان جدی گرفته نشد. هم اكنون نیز با گذشت ۳سال از این تصمیم، اكثرتولیدكنندگان به این نتیجه رسیده اند كه گوشی تلفن همراه ملی در بازاركشور اقبال چندانی ندارد.


به گزارش موبنا، مدیرعامل شركت نیمه هادی عماد در این باره می گوید: عرضهمتنوع و به روز گوشی های تلفن همراه با برندهای معتبر جهانی جایگاهی برایفروش گوشی های داخلی در ایران باقی نگذاشته است. حمیدرضا منجی می گوید:دستگاه های تولیدشده گوشی تلفن همراه نیز به دلیل استقبال نشدن در تهرانبه شهرستان های جنوبی كشور عرضه می شود. از سوی دیگر مدیرعامل كارخانجاتمخابراتی ایران كه متوقف شدن خط تولید گوشی های «آی تی ام سی» را چندی پیشخبر داده بود، در این باره می گوید: با توجه به شرایط فعلی كه بازار تلفنهمراه كشور در تسلط قاچاقچیان قرار دارد، تولیدكنندگان چاره ای ندارند كهبا حداقل ظرفیت به تولید بپردازند.


محمد ابراهیم مطلع معتقد است كه افزایش بی رویه گوشی های قاچاق در بازارتلفن همراه باعث شده تا گوشی های داخلی چندان مورد تقاضای مشتریانقرارنگیرد. به گفته وی به دلیل شرایط نامناسب بازار تلفن همراه كشور، خطتولید گوشی های تلفن همراه وطنی این شركت متوقف شده است و تا ایجاد شرایطمطلوب برای تولید مجدد، گوشی های ایرانی وارد بازار نمی شود.


در این زمینه دكتر صادق زاده معاون توسعه فناوری های پیشرفته سازمان گسترشو نوسازی وابسته به وزارت صنایع در گفت و گو با خراسان با اشاره به دلایلشكست پروژه تولید گوشی تلفن همراه در كشور می گوید: در حال حاضر عرضهمتنوع و به روز گوشی تلفن همراه با برندهای معتبر جهانی جایگاهی برای فروشگوشی های داخل در ایران باقی نگذاشته است به طوری كه هم اكنون وجود ماركهای معتبر گوشی نظیر نوكیا، سونی اریكسون، سامسونگ و...


در بازار و كیفیت بالای این محصولات باعث شده است كه هر یك از محصولات اینشركت ها درصدی را از بازار داخلی ما به خود اختصاص بدهند این موضوع حتی دربازارهای بین المللی نیز به چشم می خورد اما مشكلی كه باعث شد ایران پس ازگذشت ۳ سال از راه اندازی خط تولید گوشی تلفن همراه به نتیجه دلخواه دستپیدا نكند، مشاركت با شركت های غیرمعتبری بود كه برخلاف برندهای معتبراقبال چندانی در بازارهای بین المللی و حتی داخلی نسبت به آن ها وجودنداشت به همین دلیل محصولی كه در نهایت به تولید رسید نتوانست جایگاهی رادر بازار به دست آورد. وی می افزاید: بهتر بود از همان ابتدا كه بحث تولیدگوشی تلفن همراه در كشور ما مطرح شد مسئولان ذی ربط و تولیدكنندگان داخلیسرمایه گذاری های خود را به سمت تولید مشاركتی با شركت های صاحب نام وبرندهای معتبر هدایت می كردند. چرا كه تولید گوشی تلفن همراه از فناوریبسیار پیچیده ای برخوردار است و بر همین اساس شركت هایی تاكنون توانستهاند در دنیا موفق به كسب بازار بین المللی شوند كه این فناوری را تمام وكمال در اختیار داشته باشند. بنابراین تنها راه چاره برای ما نیز آن استكه در بدو امر به سراغ شركت های صاحب فناوری در این زمینه برویم.


بازار ایران برای گوشی تلفن همراه بازار خوبی است. بر همین اساس ما درسازمان گسترش در حال مذاكره با مسئولان برندهای معتبر گوشی تلفن همراههستیم كه چنان چه به توافق مشترك برسیم بتوانیم برای تولید گوشی تلفنهمراه با كیفیت بالا و عرضه جدیدترین مدل ها به صورت مشاركتی وارد عملشویم. اكنون این سوال مطرح است كه آیا برندهای معتبر علاقه ای به تولیدمشترك گوشی با ایران دارند یا خیر. چرا كه آن ها می دانند سهم بازار خودرا در ایران دارند و محصولاتشان با قیمت های بالا در بازار كشور فروخته میشود.


[External Link Removed for Guests]


لینک گوشی های داخلی

[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]

دوستان گوشی باز نظری دارند ارائه بدند.
 سراسیمه بگریز از شیطان که تو را به تنبلی، بخل، شهوت، تعجیل، غرور و حسادت دعوت می کند.

  Respect to COPYRIGHT is respect to SELF 
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 4350
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 23 اسفند 1384, 1:14 pm
محل اقامت: کرج پلاک 43!
سپاس‌های ارسالی: 6691 بار
سپاس‌های دریافتی: 12081 بار
تماس:

Re: پروژه ساخت گوشی ملی شكست خورد

پست توسط Mohammad 1985 »

واقعا اگه می تونستن پای برندهای بزرگ رو به ایران باز کنن خیلی عالی بود و خیلی بهتر جواب میداد مثلا اگر نوکیا سونی اریکسون سامسونگ و ... اگه خط تولیدی مشترک در ایران راه مینداختن و گوشی به اسم اونها و با نظارت خودشون ساخته میشد نه تنها بازار داخلی حتی در بلند مدت بازار منطقه و دیگر نقاط دنیا هم برامون باز میشد ( البته با این شرایط محاله تحریمها و ... )
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 1166
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 3 مرداد 1385, 11:49 am
سپاس‌های ارسالی: 946 بار
سپاس‌های دریافتی: 2887 بار

Re: پروژه ساخت گوشی ملی شكست خورد

پست توسط SHAHRAM »

من هیچوقت نتونستم یه آمار دقیق از تعداد فروش گوشی پیدا کنم.(به حاطر قاچاق)....به نظر میرسه تعدا زیادی رو شامل بشه.چون تبع نو کردن گوشی بین هم وطنان خیلی زیاده!.....در حالی که اگر به کشور های دیگه سفر کنیم میبینیم که دردست مردم بیشتر گوشی های ساده هست!....
متاسفانه با اینکه نوکیا و... سودی زیادی هم از کشور ما میکنن هیچ وقت وظیفشون رو در قبال گارانتی که برای شرکتشون هزینه بر هم هست رو در ایران به صورت منسجم راه اندازی نکردند :-P
"هرکس از راه رسید نانش دهید و از ایمانش مپرسید . چه ، آنکس که به درگاه باریتعالی به جان ارزد ، قطعا بر سفره بوالحسن به نان ارزد "
( شیخ ابوالحسن خرقانی )
ارسال پست

بازگشت به “تازه ها و اخبار تلفن همراه”