فناوری جدید که به زودی وارد گوشی‌های موبایلتان خواهد شد: NFC

در اين بخش از اخبار تلفن همراه استفاده کنيد و بحث نماييد.

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2659
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 23 تیر 1388, 9:58 am
محل اقامت: روبروی شما
سپاس‌های ارسالی: 2234 بار
سپاس‌های دریافتی: 14097 بار

فناوری جدید که به زودی وارد گوشی‌های موبایلتان خواهد شد: NFC

پست توسط RAHVAR »

گوشی‌های موبایل هر سال، مجهز به فناوری‌های تازه‌تری می‌شوند، زمانیافزودن دوربین به آنها، هیجان‌انگیز می‌نمود، هیجانی که این یکی دو سالهجای خود را به صفحات نمایش لمسی با وضوح بالا و پشتیبانی از پروتکل‌هایارتباطی پهن‌باند، ژیروسکوپ و به تازگی پروژکتورهای کوچک داده است.
آیا هنوز جا برای پیشرفت وجود دارد؟ پاسخ مطمئنا مثبت است.
در نوشته ای که می‌خوانید در مورد فناوری NFC برایتان خواهم نوشت. NFC‌ مخفف near field communicationاست و منظور از ان فناوری‌‌ای است که ارتبط بی‌سیم با فرکانس بالا دووسیله را که در فاصله کمی در حدود ۱۰ سانتیمتر هستند، ممکن می‌کند.
 تصویر 

خوب! حتما از خودتان می‌پرسید که چه بشود؟! همین الان هم با بلوتوث راداریم که به نیازهایمان جواب می‌دهد. اما باید توجه داشته باشید کهکارکردی که برای NFC‌ در نظر گرفته می‌شود، بسیار فراتر از فناوری بلوتوثاست.
قضیه از سال ۲۰۰۴، شروع شد، در این زمان در همایشی شرکت‌های نوکیا،سونی و فیلیپس گرد هم آمدند تا فناوری ارتباطی بیسیم کوتاه‌برد را تبلیغکنند، به زودی شرکت‌های بزرگ دیگر مثل سامسونگ، موتورولا و مایکروسافت همبه این جمع پیوستند تا تعداد اعضای این باشگاه به ۱۴۰ شرکت برسد.
با استفاده از NFC یک وسیله -غالبا یک گوشی موبایل- می‌تواند اطلاعاترا از وسایل دیگر یا از برچسب‌های مخصوص NFC در فاصله کوتاه دریافت کند.
در سال ۲۰۰۷، نوکیا نخستین گوشی مجهز به این فناوری را وارد بازار کرد،یک سال بعد، انجمن NFC تصمیم گرفت که هر سال جایزه‌ای به بهترین ایدهاستفاده از این فناوری بدهد، بعد از این تصمیم بود که از گوشه گوشه جهاناز مالزی گرفته تا آلمان، ایده‌های خلاقانه‌ای در مورد استفاده از NFCپیشنهاد شدند. در حال حاضر حدود ۱۰۰ پروژه مبتنی بر NFC در سراسر جهان درحال انجام هستند.
راستش وقتی خبر گوشی جدید گوگل، یعنی نکسوس اس را که به این فناوری مجهز خواهد بود، خواندم، با خودم گفتم، دیگر باید NFC را جدی گرفت و در موردش کمی خواند و نوشت!
پس در ادامه پست، شش مورد از شیوه‌هایی را که این فناوری نوینمی‌تواند بر زندگی ما در آینده نزدیک تأثیر بگذارد، با هم مرور می‌کنیم!
۱- پرداخت بدون تماس: از آنجا که NFC‌ماهیتا، تماس‌هارا فقط در فاصله‌های نزدیک چند سانتیمتری ممکن می‌کند، بنابراین شیوه خوبیبرای داد و ستد ایمن محسوب می‌شود و با استفاده از آن می‌تواند کارت‌هایاعتباری ساخت که بدون تماس کار می‌کنند. مستر کارت و ویزا کارت، هر دوعضو، انجمن NFC‌هستند و هر دوی این شرکت‌های در حال کار روی پروژه‌ایهستند که با با استفاده از آن گوشی‌های موبایل مجهز به NFC را بتوان بهعنوان ابزار پرداخت آنی مورد استفاده قرار داد.
 تصویر 

۲- حمل و نقل: در سال ۲۰۰۸، شرکتی در آلمان، موبایل۲۰۰ نفر را در یک برنامه آزمایشی محهز به برچسب‌های NFC‌ کرد، وقتی اینافراد سوار وسایل حمل و نقل عمومی می‌شدند، به صور خودکار ورود و خروجآنها ثبت می‌شد و آخر هر ماه، صورت‌حساب برای آنها می‌آمد. در سال ۲۰۱۰،این طرح در مورد ۳۰۰۰ نفر دیگر انجام شد و به زودی اتوبوس‌های شهر مادریدهم در یک طرح پایلوت، مجهز به این فناوری خواهند شد.
۳- پزشکی: NFC‌ در پزشکی هم کاربردهای زیادی می‌تواندداشته باشد، برای مثال با استفاده از آن می‌توان اطلاعاتی در مورددرمان‌های دریافت‌شده توسط یک بیمار دریافت کرد یا متوجه شد که در یک بازهزمانی چه پزشکان و پرستارانی، بیمار را ویزیت کرده‌اند.
برنده جایزه پنج هزار یورویی سال پیش انجمن NFC، برنامه‌ای جالبی بودکه با استفاده از آن می‌شد بیمارانی ساکن در مناطق محروم را پایش کرد، اینبرنامه هم‌اکنون در پاکستان برای یک پژوهش در پنومونی (ذات الریه)، در حالانجام است. در این برنامه به هر کودک بیماردست‌بندی با برچسب RFID دادهمی‌شود. هر زمان که کودک وارد یک مرکز پزشکی شود، اطلاعات بالینی وآزمایشگاهی او دریافت و جمع‌آوری می‌شود و یه یک سرور ایمن، در همان لحظهارسال می‌شود.
۴- سادگی استفاده در زندگی روزمره: تصور کنید که یکبازی موبایل طراحی شود که برای انجام آن، گوشی‌های دو دوست باید به همنزدیک شوند و بچسبند! تصور کنید که برای چاپ عکس گوشی‌تان یا استفاده ازیک هدست بی‌سیم، نیازی به کشیدن دردسر نباشد و با NFC ‌ارتباط گوشی باپرینتر و هدست، به سادگی ممکن شود.
به مثال جالب دیگری توجه کنید: تماس با گوشی‌های همراه، برای بعضی ازناتوان‌های ذهنی یا افراد سالخورده، چندان آسان نیست. حالا تصور کنید کهآلبوم عکسی از دوستان و آشنایان داشته باشید و وقتی روی هر عکس انگشتمی‌گذارید، موبایلتان اطلاعات را از برچسب NFC هر عکس بگیرد و تماس رابرقرار کند. چنین کار عجیب و غریبی در طی یک پروژه در سال ۲۰۰۹، انجام شدو برنده جایزه دوم انجمن NFC شد!
۵- اشیای هوشمند: آخر چرا باید فکر کنیم که در برچسب‌های NFC، فقط می‌توان اطلاعاتی مثل شماره تلفن یا آدرس اینترنتی قرار داد؟!
در یکی از شهرهای فنلاند، کار جالبی با NFC ‌انجام دادند، آنها ۱۵۰۰برچسب ویژه را در هر جایی که تصورش کنید، از اتوبوس‌ها گرفته تا سالن‌هایتئاتر قرار دادند. این طوری برای مثال، کسانی که بلیط برای حضور در تئاتررزرو کرده بودند، می‌توانستند از موبایلشان به عنوان بلیط استفاده کنند ووقتی در سال انتظار بودند و حوصله‌شان سر می‌رفت، می‌توانستند با گوشی‌شاناطلاعات ذخیره شده در پوسترهای تبلیغ تئاتر را بخوانند و متوجه جزئیاتی درمورد تئاتری که خواهند دید، بشوند!
جالب است بدانید که شرکتی پیدا شده که سنگ قبرها را مجهز به NFC‌می‌کند تا حاضران در آرامگاه ابدی شخص بتوانند با گوشی‌هاشان اطلاعاتی درمورد متوفی کسب کنند!
 تصویر 

۶- شبکه‌های اجتماعی: به احتمال زیاد در مورد شبکههای اجتماعی مبتنی بر موقعیت، چیزهایی می‌دانید، در این شبکه‌ها هر شخصمرتبا موقعیت خود را اعلام می‌کند یا اصطلاحا checked in انجام می‌دهد.دوستان او در شبکه اجتماعی می‌توانند ببینند که او کجاست و اگر تمایلداشته باشند، او را ببیننند.
 تصویر 

از NFC، می‌توان به این منظور هم استفاده کرد. کافی است، مناطق مختلف یک شهر را مجهز به برچسب‌های NFC‌ کرد.
البته با برآمدن Foursquare این ایده به صورت دیگری مطرح شد و رونقیافت، اما هنوز هم از NFC می‌توان برای این کار استفاده کرد. برای مثالسال پیش یک شرکت آلمانی، نمونه اولیه‌ای طرحی را ارائه کرد که در آن هرحاضران در یک محل می‌توانند اطلاعات پروفایل خود را با هم رد و بدل کنند وبر حسب میزان تشابه علایق و عادات با هم طرح دوستی بریزند.


[External Link Removed for Guests]
   تصویر     
  
ارسال پست

بازگشت به “تازه ها و اخبار تلفن همراه”